Způsobuje hliníkový deodorant rakovinu? Jaké jsou problémy s hliníkem v deodorantech?– Blog o tom, jak se starat o pleť a vlasy

V tomto blogu bych vám ráda přiblížila pravdu týkající se Způsobuje hliníkový deodorant rakovinu? Jaké jsou problémy s hliníkem v deodorantech?

.

Co je hliníkový deodorant?

Hliníkové deodoranty si za posledních pět až deset let získaly v kosmetickém průmyslu špatnou pověst. Existují tvrzení, že hliníkové deodoranty jsou spojeny s rakovinou prsu, způsobují hormonální poruchy a zabraňují detoxikaci těla.

Nyní, než se dostaneme k exaktní vědě o důvodech, tato tvrzení jsou nepodložená a jsou produktem greenwashingu.

Deodoranty bez hliníku mají oproti hliníkovým deodorantům určité výhody, například zajímavější, komplexnější a lahodnější vůně. Tvrzené bezpečnostní důsledky hliníkových deodorantů však nejsou podporovány vědou.

Proč je hliník v deodorantech?

V antiperspirantech se používají složky obsahující hliník a hliník. Antiperspiranty se liší od deodorantů, protože interagují s potními žlázami a vytvářejí korek, který zabraňuje pocení.

Tím, že zabraňují pocení, mohou také pomoci zabránit zápachu a snížit růst bakterií v podpaží, když se potíte.

Je hliník v deodorantech pro vás špatný?

Neexistují žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že hliníkový deodorant je škodlivý pro vaše zdraví.

Rakovina prsu

Podle Canadaian Cancer Society, American Cancer Society, Cancer Research UK, National Cancer Institute a Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitelů Evropské komise neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že hliník je spojen se zvýšeným rizikem rakoviny prsu.

K tomu, aby vědci učinili negativní názor na hliník a rakovinu prsu, je zapotřebí množství důkazů. Takže tato prohlášení těchto skupin jsou dost silná.

Tvrzení, že hliník zvyšuje riziko rakoviny prsu, nepřišlo z ničeho nic. Vyplývá to ze studie in vitro, která naznačila možnou souvislost. In vitro testování se týká testování mimo tělo.

Tyto podmínky neodrážejí skutečnou interakci hliníku s tělem za normálních podmínek. Média a čistý kosmetický průmysl však využily tuto navrhovanou možnou souvislost, navzdory drtivým důkazům v silnějších studiích, které tuto souvislost popřely.

Tato in vitro studie zkoumala, jak hliník ovlivňuje funkci estrogenového receptoru v buňkách. Sloučenina byla extrapolována kvůli skutečnosti, že estrogen může urychlit růst buněk rakoviny prsu, zejména při rakovině prsu související s estrogenem.

Jak však již bylo zmíněno, testování in vitro se ne vždy promítá do toho, jak věci fungují v těle. Jedním z důvodů, proč tato studie nesouvisí, je, že koncentrace použitého hliníku byla mnohem vyšší, než by jej tělo kdy absorbovalo. Ve skutečnosti většina našeho vystavení hliníku pochází z naší stravy.

Další studie, které se spojují s tímto mýtem, jsou studie, které sledovaly koncentraci hliníku v prsní tkáni pacientek s rakovinou prsu. Bylo zjištěno, že hliník je vyšší v prsní tkáni pacientů s rakovinou prsu, avšak vědecký konsensus je, že nádory rakoviny prsu akumulují více hliníku než jiné tkáně. To naznačuje, že hliník je spíše součástí progrese nádoru než kauzálním činidlem.

Část tohoto mýtu pramení ze skutečnosti, že rakovina prsu se často vyvíjí kolem podpaží. Je to však kvůli velkému počtu přítomných lymfatických uzlin a jejich blízkosti k prsní tkáni.

Bohužel se tento mýtus o rakovině prsu a rakovině hliníku stal tak běžným, že navzdory obrovskému množství důkazů a doporučení od mnoha předních světových center pro výzkum rakoviny tento mýtus nevyvrátil.

Jaké jsou rizikové faktory rakoviny prsu?

Existuje mnoho jiných rizikových faktorů než hliník, které mohou zvýšit riziko rakoviny prsu. Možná je lepší věnovat jejich zkoumání. Zde je seznam potenciálních rizikových faktorů:

 • Žena
 • Věk
 • Etnická příslušnost (Kavkazané jsou více ohroženi)
 • Rodinná anamnéza rakoviny prsu
 • Genetické markery jako BRCA1 a BRCA2
 • Časná menstruace, například před 12. rokem života
 • Pozdní menopauza
 • Nikdy se nenarodil
 • Hustá prsní tkáň
 • Konzumace alkoholu
 • Špatná strava
 • Mít nadváhu
 • Hormonální substituční terapie
 • Životní styl salonu
 • A ozařování v oblasti hrudníku.

Jak vidíte, existuje řada dalších faktorů, které mohou skutečně zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu. Toto jsou faktory, o kterých bychom měli mluvit, ne hliník.

Funguje deodorant bez hliníku?

Deodoranty bez hliníku obecně fungují poněkud jiným způsobem než deodoranty hliníkové, protože to nejsou antiperspiranty. To znamená, že hlavně redukují zápach produkovaný pocením tím, že mají silnější, příjemnější vůni, která maskuje vůni přirozené vůně vašeho těla.
Příležitostně najdete deodoranty bez obsahu hliníku, které obsahují voděodolné složky, jako jsou arašídová másla a oleje, které mohou zachytávat pot mezi vaší pokožkou a deodorantem. To může poněkud snížit pocit pocení, myslete na ty mokré skvrny přes košili. Mnohé deodoranty bez hliníku se také zaměřují na antimikrobiální složky, jako je čajovník, na boj proti růstu bakterií.
Používání deodorantu bez hliníku má své výhody. Jednou z těchto výhod je, že tyto produkty mají často jedinečnější a příjemnější vůni než komerční deodoranty na bázi hliníku. Další výhodou je, že někteří lidé jsou citliví na deodoranty na bázi hliníku. Funguje to však oboustranně a mnoho lidí zjistí, že deodoranty bez hliníku mohou dráždit jejich pokožku, jelikož mnohé z nich obsahují esenciální oleje a sodu bikarbonu.

Bibliografie:
Americká rakovinová společnost, antiperspiranty a riziko rakoviny prsu, 14. října .
NIH National Cancer Institute, Antiperspiranty / deodoranty a rakovina prsu, 9. srpna .
Cancer Research UK, Příčiny rakoviny: Kosmetika a toaletní potřeby, 13. března .
Canadian Cancer Society, Způsobují antiperspiranty rakovinu prsu?, přístup 26. února .
Cancer Council Western Australia, CancerMyths: Deodorant and Cancer, červenec .
Vědecký výbor Evropské komise pro bezpečnost spotřebitelů, Stanovisko k bezpečnosti hliníku v kosmetických výrobcích: Podání II, 31. října .
Gorski D, Science-Based Medicine, Mýty o rakovině prsu: Ne, antiperspiranty nezpůsobují rakovinu prsu, 6. října .
Willhite CC a kol., Systematický přehled možných zdravotních rizik farmaceutických, pracovních a spotřebitelských expozic kovovému hliníku a hliníku, oxidům hliníku, hydroxidu hlinitému a jeho rozpustným solím, Crit Rev Toxicol. , 44 Dodatek 41-80.
Darbre PD, Mannello F & Exley C, Hliník a rakovina prsu: Zdroje expozice, měření tkání a mechanismy toxikologických účinků na biologii prsu, J Inorg Biochem. , 128, 257-61.
Mirick DK, Davis S & Thomas DB, Používání antiperspirantů a riziko rakoviny prsu, J Natl Cancer Inst. 2002 941578-80.

Napsat komentář