Zeptejte se svého lékaře: Často kladené dotazy o poruše výběru kůže– Tipy pro dokonalou pleť Napsala Andrea

Nehty si dělám jen jednou za rok, protože mě nebaví platit za něco, co pokazím – vytlačování kůže kolem nehtů až do krvácení – stejně za pár dní. Uštípnutí hmyzem, škrábance a kousnutí mi trvá hojení se dvakrát déle, protože nesnesu potřebu odstraňovat strupy. Pokud se přistavím při práci s rtěnkou, v poledne zmizí, protože jsem si ze rtů sloupla vrstvu pokožky (as ní i barvu).

Mé zkušenosti nejsou jedinečné. A přestože mohou být mírnými příklady, jsou charakteristické pro relativně neznámý stav zvaný exkoriační porucha – také známý jako „porucha výběru kůže“. MSCP, definovaná licencovanou psycholožkou Marlou W. Deibler, PsyD, jako „psychiatrická porucha, která zahrnuje opakovaný výběr kůže“, je dermatologický i psychologický problém.

S pomocí Dr. Deiblera, který je zároveň výkonným ředitelem Centra pro emocionální zdraví v Greater Philadelphia, a dermatologa Dr. Bobbyho Buku, zkoumáme vztah mezi myslí a pokožkou.

1. Co je to porucha „vybírání kůže“ exkoriací?

„Exkoriace je součástí souboru chování známých jako opakované chování zaměřené na tělo (BFRB),“ říká Dr. Deibler. Tato sbírka zahrnuje „chování o sebeobsluze, při kterém si jednotlivci táhnou, trhají, škrábou nebo koušou vlasy, kůži nebo nehty, což vede k poškození těla včetně trichotilomanie a onychofágie“.

Tato porucha, známá také jako kompulzivní selekce kůže, je oficiálně klasifikována jako „obsedantně kompulzivní a související poruchy“ v pátém vydání Příručky diagnostických a statistických poruch (DSM-5), říká Dr. Deibler.

2. Jak se diagnostikuje?

Dr. Deibler nám říká, že diagnostická kritéria DSM-5 zahrnují:

  • Opakující se shromažďování kůže, které vede k poškození kůže
  • Opakované pokusy zastavit chování
  • Symptomy způsobují klinicky významné utrpení nebo poškození
  • Symptomy nejsou způsobeny látkou nebo zdravotním/dermatologickým stavem
  • Symptomy nejsou lépe vysvětleny jinou psychiatrickou poruchou

Aby bylo možné klasifikovat jako exkoriační porucha, chování při vybírání kůže musí jít daleko za „normální“ péči. „Ošetřovatelské chování může být chápáno tak, že probíhá v kontinuu,“ říká Dr. Deibler, „s normálním mytím a exfoliací na jednom konci kontinua, které se rozšiřuje na vybírání, škrábání nebo tkáň, která vede k jizvení nebo znetvoření. . “

3. U koho je největší pravděpodobnost vzniku tohoto typu poruchy?

„Porucha exkoriace není neobvyklá,“ říká doktor Deibler. „Studie naznačují, že patologický výběr kůže postihuje 1,4 % až 5,4 % dospělé populace ve Spojených státech, z čehož 75 % tvoří ženy.“ Nejčastěji se s vybíráním kůže začíná v období dospívání – mezi 11. a 15. rokem života. Jedna teorie naznačuje, že výběr pleti má tendenci začít v období akné.

Poznamenává také, že je docela běžné, že úzkost a/nebo obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je klíčovým faktorem při výběru pleti – ačkoli to neplatí pro každého. „Mnoho různých myšlenek, pocitů nebo vjemů a jiných vnitřních zážitků může vést k reakci na výběr pleti.“ Volba pleti, úzkost a OCD jsou někdy přítomny spolu, protože stavy mají některé věci společné a jak poznamenává Dr. Deibler, pravděpodobně existuje podobný genetický základ.

Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) „je další poruchou, která zahrnuje rušivou, nekontrolovatelnou úzkost z různých aspektů života člověka, která má negativní vliv na každodenní fungování,“ vysvětluje Dr. Deibler.

„OCD je další porucha, která zahrnuje rušivé myšlenky, obrazy nebo impulsy (obsese), které způsobují značné utrpení a chování (pozorovatelné činy nebo mentální činy; nutkání), které se provádějí ve snaze snížit utrpení osoby a minimalizovat vnímaný výsledek.“

4. Jaké jsou některé fyzické komplikace kompulzivního vybírání kůže (jizvení, infekce atd.)?

„Pro ty [who] „Pokožku si vybírám nutkavě, je neskutečně běžné, že mám jizvy, strupy a infekce,“ říká doktor Buka. Je to proto, že porucha hromadění kůže zahrnuje vytváření nebo zhoršování ran na kůži, což zve bakterie do vašeho těla. Jizvy a strupy jsou také pravděpodobnější, protože vaše pokožka musí časem pracovat, aby se po odstranění sama opravila.

Doktor Buka si všímá ještě jedné možné komplikace, která zahrnuje výrůstek na kůži. „Pokud si vyberete dostatečně dlouhou oblast, kůže může začít vytvářet hrudku jako obranný mechanismus,“ říká. „Toto zesílení kůže – nazývané hyperkeratóza – je způsob, jakým se kůže chrání, stejně jako noha, která vytváří mozoly po tření nebo opakovaném tlaku.“

„Pokud má někdo mnoho strupů a ne příliš svědění nebo akné, naznačuje to, že na vině může být porucha kůže,“ říká doktor Buka. „A ty hromady uzlů jsou dalším výmluvným znamením.“

5. Jaké jsou některé z nejúčinnějších možností léčby?

TLC Foundation for Body-Focused Repetitive Behaviors představuje více než 10 lékových a kombinovaných možností behaviorální léčby pro výběr kůže a související poruchy. Zde jsou některé z nejpoužívanějších a akceptovaných způsobů léčby.

A. Kognitivně-behaviorální terapie (CBT)

CBT, široce používaný v celé psychiatrické komunitě, je často volbou léčby kožních poruch. CBT zahrnuje identifikaci problematických myšlenek, pocitů a chování a trénink, jak je změnit k lepšímu.

b. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)

Třída antidepresiv, SSRI mají tendenci mít méně vedlejších účinků než jiné léky a jsou schváleny FDA k léčbě různých stavů. Dr. Buka poznamenává, že „pokud existuje zvyk vybírat si a ne příliš mnoho svědění nebo akné, může mít smysl zvážit použití SSRI, které pomůže změnit toto chování.“

K dnešnímu dni neexistuje dostatek důkazů, které by naznačovaly, že při léčbě kožních poruch jsou účinné pouze léky. Avšak pro ty, jejichž výběr pleti pochází z úzkosti, deprese nebo OCD, mohou být SSRI velmi účinné.

c. Reverzní trénink (HRT)

HRT, vyvinutá v 70. letech 20. století, zahrnuje vícestupňový přístup k výběru pokožky. Zjistíte, kdy si s největší pravděpodobností vyberete a poté budete trénovat, abyste nahradili zdravější chování, když cítíte potřebu vybrat si svoji pleť. HRT také spoléhá na sociální podporu – od přátel a rodiny – aby vám pomohla zůstat na správné cestě.

Doktor Buka také poznamenává, že někdy svým pacientům doporučuje extraktor černých teček, který se používá k „aplikování rovnoměrného obvodového tlaku ak zabránění riziku náhodného zatlačení bakterií prsty zpět do dermy.“ Těm, kteří nedokážou odolat potřebě dostat se do akné, tento nástroj pomáhá udělat to nejhygieničtějším způsobem.

6. Co byste měli dělat, pokud si myslíte, že máte kožní poruchu?

Pokud vaše návyky péče o pleť narušují váš život nebo vám způsobují emocionální utrpení, možná budete chtít vyhledat odbornou pomoc. Centrum OCD v Los Angeles nabízí neoficiální online test (což znamená, že není určen k tomu, aby vás diagnostikoval nebo léčil), abyste získali lepší představu o vašem riziku nutkavého trhání kůže. Otázky zahrnují, jak často si vybíráte, kdy a zda se cítíte trapně nebo rozrušený kvůli své pleti. Níže je uveden zdroj, který vám pomůže najít správného poskytovatele ve vaší oblasti.

Najděte si terapeuta

Napsat komentář