Zeptejte se svého kožního lékaře: Co dělají dermatologové?– Tipy, jak pečovat o vlasy Doporučení A. Skarkova

Čištění pleti může být náročné – zkoušíme nejrůznější produkty a experimentujeme s různými technikami, abychom dosáhli dokonalé pleti. Pro ty s přetrvávajícími problémy, kterým řešení nepřichází ve volné formě, může být řešením návštěva kožního lékaře. Dr. Sumayah Jamal, MD, PhD, dermatolog v New Yorku, pomáhá objasnit, co přesně dermatologové dělají a co může nový pacient očekávat na prvním setkání.

Dermatologové jsou lékaři.

Zdá se to jednoduché, ale je třeba poznamenat, že dermatologové vy lékařů. Po získání bakalářského titulu ti, kteří chtějí kariéru v dermatologii, pokračují v medicíně, stávají se doktorem medicíny (MD) nebo doktorem osteopatické medicíny (DO). Potom absolvoval roční a minimálně tříletou stáž v rezidenčním programu v dermatologii.

Po získání licence k výkonu lékařské praxe se člověk může stát atestovaným dermatologem absolvováním palubních zkoušek, které prověřují znalosti, zkušenosti a dovednosti lékaře. Aby si lékař udržel certifikaci rady, musí zkoušku opakovat každých deset let. To zajišťuje, že budou držet krok s průmyslovými trendy, podmínkami a ošetřeními.

Dermatologové se nezaměřují jen na pokožku.

Kromě léčby kožních onemocnění se dermatologové specializují na léčbu vlasů, nehtů a sliznic (sliznice úst, nosu a očních víček).

Dermatologové jsou vyškoleni ve čtyřech odbornostech.

  1. Lékařská dermatologie je diagnostika, léčba a prevence nemocí, které postihují kůži, vlasy a nehty.
  2. Dermatopatologie je diagnostika onemocnění odběrem a vyšetřením vzorku.
  3. Chirurgická dermatologie léčí tato onemocnění prostřednictvím chirurgických zákroků.
  4. Nakonec kosmetická dermatologie ošetřuje pokožku, vlasy nebo nehty ve snaze zlepšit vzhled pacienta.

Dermatologové jsou schopni diagnostikovat více než 3 000 chorob, včetně některých, o kterých jste již slyšeli, jako je akné a psoriáza, a některé, které možná nemáte, jako je argyria, která způsobuje, že pokožka se zbarví do šedomodrého odstínu.

Důvodů k návštěvě dermatologa je mnoho.

Pacienti navštěvují kožní specialisty z několika medicínských a kosmetických důvodů. Akné je podle Americké akademie dermatologie (ADA) nejčastějším kožním onemocněním ve Spojených státech, které postihuje přibližně 85% lidí ve věku od 12 do 24 let. Ačkoli existují produkty péče o pleť schválené dermatology, které dokážou účinně léčit akné a jiná onemocnění, vážné a přetrvávající problémy mohou vyžadovat konzultaci s odborníkem. Pro doktorku Jamal je akné spolu s vyrážkami hlavním impulsem pro návštěvy v její ordinaci. Často se věnuje také kosmetickým ošetřením jako botox, laserová epilace či chemický peeling. Mezi další běžné obavy patří léčba stařeckých skvrn a vrásek.

Některé kožní problémy vyžadují okamžitou konzultaci.

Dr. Jamal naléhá: „Jakákoli nová nebo měnící se mateřská znaménka by měla být vyhodnocena dermatologem.“ Mohly by to být indikátory rakoviny kůže, která je nejběžnější rakovinou ve Spojených státech. AAD zjistilo, že téměř 10 000 lidem ve Spojených státech je každý den diagnostikována rakovina kůže. Proto je zdravou praxí provádět pravidelnou kontrolu pokožky doma. Máte-li v rodinné anamnéze závažná kožní onemocnění, je vhodné navštívit i dermatologa, i když nemáte na nic podezření.

Přijďte na první setkání s dermatologií připraveni klást otázky.

Stejně jako při všech lékařských konzultacích budete chtít být připraveni na první návštěvu dermatologa. Doktor Jamal navrhuje: „Máte-li více kožních problémů, může být užitečné napsat si seznam, abyste nezapomněli, na co máte upozornit svého lékaře.“ Také nezapomeňte: Yvejce i ty si musíš dávat pozor. Na schůzce je dobré dělat si poznámky, na které se budete moci odvolat, když se vrátíte domů.

Budete také muset odpovědět na některé otázky.

V souvislosti s otázkami, na které musíte odpovědět, doktor Jamal říká: „Váš dermatolog vám položí otázky na základě konkrétních problémů, které máte.“ Budete chtít sdělit svému lékaři o jakýchkoli volně prodejných produktech, lécích a léčebných postupech, které jste v minulosti vyzkoušeli, ao tom, jak jste na každý z nich reagovali. Lékař následně provede vyšetření a doporučí léčbu, která může sahat od změny životního stylu až po lékařský zákrok.

Možná budete potřebovat doporučení k návštěvě dermatologa.

Při hledání dermatologa existuje řada online zdrojů včetně ZocDoc a Health Grades, které poskytují recenze a recenze lékařů. Místní kožní specialisty můžete vyhledat na stránce Americké akademie dermatologie. V mnoha nemocnicích jsou navíc dermatologická oddělení se špičkovými kožními odborníky. Dalším způsobem je tradiční ústní podání, požádat o doporučení z osobních nebo profesionálních sítí.

Je důležité poznamenat, že i když některé pojišťovny pokrývají návštěvy dermatologa, možná budete potřebovat doporučení od svého lékaře primární péče (PCP). Před rezervací termínu u specialisty si ověřte v pojišťovně, zda bude nutná návštěva PCP.

Před rezervací procedury nebo léčby se budete chtít poradit se svým poskytovatelem pojištění.

Pokud během návštěvy dermatologa doporučíte jakoukoli léčbu nebo zákrok, budete chtít zjistit, zda vám náklady uhradí pojišťovna. Máte-li představu o tom, jaké ošetření byste mohli potřebovat, můžete se předem informovat u dopravce. Dalším přístupem by bylo jít na schůzku a dostat doporučení. Potom zavolejte do své pojišťovny a zjistěte, zda je pokryt doporučený postup a jaké by byly náklady, a potom, pokud chcete, pokračujte. Například kosmetická ošetření obvykle nejsou hrazena. Pravděpodobně budete muset zaplatit z vlastní kapsy za něco, co nesouvisí s vašimi zdravotními problémy.

Napsat komentář