Zánět kůže: spouštěče a příznaky– Na zdravém těle zdravá kůže Co doporučuje Andrea?

Náhlé svědění? Náhodná vyrážka? Má to svůj důvod… ale může to být dost obtížné pochopit. Vyrážky, zarudnutí a podráždění jsou běžnými příznaky zánětu kůže, ale za tímto zánětem může být řada faktorů. Tady je to, co potřebujete vědět o různých a nejběžnějších typech zánětu kůže a co s nimi můžete dělat.

Co je zanícená kůže?

Zanícená pokožka je podrážděná pokožka. „Zapálená kůže obvykle znamená, že pokožka byla podrážděná vnitřní nebo vnější příčinou,“ řekla dermatoložka Nada Elbuluk, MD, odborná asistentka na Katedře dermatologie Ronald O. Perelman z NYU. Může se vyskytnout mnoha způsoby, včetně svědění, pálení a změny barvy kůže. Zánět se může v počátečních stadiích jevit jako červený nebo růžový (pomyslete na vyrážku nebo vaše obvyklé pupínky) a může zanechat světlo nebo tmavě hnědou skvrnu. Na tmavší pokožce nabude toto počáteční zbarvení více fialový odstín. „Stupeň zabarvení často závisí na několika faktorech včetně hloubky kůže, ve které zánět vzniká, a na tom, jak dlouho k němu došlo,“ poznamenává Elbuluk.

Jaké jsou různé typy zánětů?

Existují dva typy zánětu kůže: akutní a chronické. Rozdíl mezi nimi je otázkou času, říká Elbuluk. Akutní zánět obvykle trvá šest týdnů nebo méně a může být výsledkem mnoha kožních problémů, jako je akné, spálení od slunce a alergické reakce. Chronický zánět trvá déle než šest týdnů a může být neurčitý. Často jde ruku v ruce s ekzémem, rosaceou a psoriázou – kožními onemocněními, která obvykle nezmizí do několika dní či týdnů.

Co způsobuje zánět kůže a lze mu předejít?

Určitá forma zánětu doprovází většinu kožních onemocnění. Co se však skrývá za těmito kožními onemocněními, závisí na jednotlivci. „Rizikové faktory se mohou lišit pro každý stav, ale mohou být ovlivněny něčím genetikou,“ vysvětluje Elbuluk. Strava a hladina hormonů může vést k akné, zatímco vše od teploty až po péči o pleť může ovlivnit ekzém. Nemoc nebo stres mohou spustit psoriázu. A všechny výše uvedené mohou způsobit zánět kůže.

Jako většina věcí, neexistuje žádný zřejmý způsob, jak se vyhnout zánětu kůže. Můžete se pokusit vyhnout vnějším poraněním kůže, jakož i určitým chorobám, které ji mohou spustit, ale existují určité chronické a genetické stavy, které vás predisponují ke stavu zánětu bez ohledu na situaci.

Jak můžete léčit zanícenou pokožku?

Dobrou zprávou je, že bez ohledu na to, jak závažné jsou, stále máte možnosti léčby. Závisí především na tom, co způsobuje zánět kůže, na závažnosti stavu, jak dlouho trvá a jak velká část těla je jím zasažena. Cokoli od lokálních krémů po světelnou terapii a perorální léky může pomoci zmírnit zánět kůže. Tyto chronické a genetické stavy vyžadují intenzivnější léčbu, případně imunosupresivní a samozřejmě návštěvu lékaře.

Pokud váš zánět kůže přichází a odchází, možná už znáte příčinu, která za tím stojí. (Při pohledu na tebe, hormonální akné.) Ale pokud ty dělat pokud máte podezření na vnitřní onemocnění – nebo máte-li problémy s příznaky, které po šesti týdnech nezmizí – stojí za to si pro jistotu dohodnout setkání se svou dermis.

Napsat komentář