Whiteheads vs Blackheads: Battle of the Blemishes– Každodenní péče o vaše tělo Co doporučuje Andrea?

Příliš často, pokud jde o péči o pleť, si nemůžeme dát pauzu, jen pauzuvenku. Akné vypadá u každého jinak, ale bílé fleky a černé tečky jsou vždy stejné. Je to špatná karma, špatná péče o pleť nebo jen zlozvyky? Odkud pocházejí a jak je můžeme léčit? Setkali jsme se s Lauren Hartman, MS, PA-C, odbornicí na péči o pleť z Warmuth Institute of Dermatology, abychom mluvili o rozdílech a podobnostech mezi bílými a černými tečkami a jejich léčbě.

Jaký je rozdíl mezi bílými tečkami a černými tečkami?

Hartman nám říká, že akné je samoomezující onemocnění zahrnující mazové folikuly a je považováno za jedno z nejběžnějších kožních onemocnění ve Spojených státech. Nachází se na tváři, hrudníku, zádech, rukou a ramenou. Častěji se objevuje jako bílé tečky nebo černé tečky. Co to tedy znamená? „Léze akné jsou charakterizovány jako zánětlivé nebo nezánětlivé,“ říká Hartman. „Nezánětlivé léze se nazývají komedony, které lze otevírat nebo zavírat.“

Bílé tečky

Klasifikovány jako „tmavé komedony“ – bílé tečky mají obecně bledou barvu, mírně vyvýšené a mohou být obtížněji zjistitelné. Pórek se pod kůží ucpe, proto je důležité vyhnout se stažení nebo porušení bílého místa, protože to poruší ochrannou vrstvu pokožky, čímž se zvyšuje riziko zjizvení.

Černé tečky

Klasifikovány jako „otevřené komedony“ – černé tečky jsou mírně vyvýšené nebo ploché, s tmavým folikulem naplněným lipidy a keratinem. Když jsou černé tečky otevřené a vystavené vzduchu, barva se změní na tmavě šedou nebo „černou“. Černé tečky jsou extrémně časté a může být ještě obtížnější je extrahovat bez řádného odlupování dvakrát až třikrát týdně.

Příčiny bílých a černých teček

Podle Hartmanové je hlavní příčina samotného akné neznámá, ale řekla, že existuje několik faktorů, o kterých se předpokládá, že to ovlivňují.

Bílé tečky

Protože pórek bílé skvrny je ucpaný a „uzavřený“, může to být pravděpodobnější z vnitřních příčin (nebo bez naší viny), jako jsou genetika, hormony, menstruace a emoční stres v těle.

Černé tečky

Protože póry černé tečky jsou ucpané a „otevřené“, je pravděpodobnější, že k nim dojde v důsledku vnější příčiny, jako je zvýšení mastnoty pokožky z opalovacích krémů, hydratačních krémů, kosmetiky atd., nebo kontakt s rukama, vašimi chytrými telefony. , polštáře, ručníky nebo jakýkoli druh přenosných bakterií.

Přestože mezi nimi existují rozdíly, Hartman říká, že všechny tyto věci mohou ovlivnit stav našich pórů a zda se ucpávají nebo ne. Proces, který vytváří bílé i černé tečky, zahrnuje produkci kožního mazu, zánět, folikulární hyperkeratinizaci a množení těla „propionibacterium acnes“ (bakterie, která může růst v podstatě v pórech). Vaše strava může být také vinna za akné, s vysoce glykemickými přísadami, jako jsou bílé cereálie a cukry, které jsou zodpovědné za většinu škod, dodává Hartman. „Zdravá a vyvážená strava je jedním z nejdůležitějších aspektů jejího řízení.“

Léčba každého typu akné

„Včasná léčba akné je nejlepší způsob, jak zabránit jizvení a dalšímu rozvoji,“ říká Hartman.

Bílé tečky

„Volně prodejné přípravky na mytí obličeje s obsahem kyseliny salicylové nebo benzoylperoxidu obvykle fungují dobře pro bílé tečky, protože jsou předchůdci infikovaných pórů,“ dodává. „Dermatologové mohou předepisovat lokální léky, jako jsou ty, které obsahují benzoylperoxid, lokální antibiotika, lokální retinoidy a v závažnějších případech perorální antibiotika.“

Černé tečky

Kyselina salicylová a benzoylperoxid mohou také bojovat proti černým tečkám, ale léčba černých teček by se měla více zaměřit na udržování oleje a produktů, které přicházejí do přímého kontaktu s pokožkou. Konzistentní režim proti akné bez zavedení několika různých produktů může zabránit nadměrnému mazu – například: čistící prostředek, toner a hydratační krém.

Hartman také uvádí, že jizvy jsou jedinečné pro každého pacienta, takže léčba jizev po akné je individuální a může sestávat z chemického peelingu, mikrodermabraze a laserového resurfacingu.

Co dělat a co nedělat s akné

uvnitř

  • Ujistěte se, že všechny make-up produkty jsou bez oleje a nekomedogenní
  • Denně používejte opalovací krém bez obsahu oleje SPF 30+
  • Pokud hydratuje, použijte hydratační krém bez obsahu oleje
  • Měnit povlečení na polštáře týdně
  • Čistěte štětce na make-up týdně
  • Umyjte si tvář dvakrát denně jemným, nevysušujícím čistícím prostředkem

ne

  • Nezasávejte s make-upem
  • Nenabírejte ani neodstraňujte akné (může vést ke zjizvení)
  • Nepřerušujte léčbu akné, kterou nabízí dermatolog, aniž byste mu poskytli dostatek času na práci (4-8 týdnů)
  • Nepřehánějte pokožku různými přípravky a značkami

Napsat komentář