Vysvětlený cyklus růstu vlasů– Tipy pro dokonalou pleť Přečtěte si informace, které jsem shromáždil

Naše vlasy neustále rostou a padají a rostou a padají. Denně nám vypadává téměř 100 vlasů, ale přesto nám vlasy stále rostou. Ale jak to funguje? Pro více informací jsem se obrátila na doktorku Sonii Batra, certifikovanou dermatoložku, MSc, MPH, MD – která je také lékařskou poradkyní pro značku vlasové péče Keranique. Nejprve první věci: Vlasy rostou v cyklu, „říká Dr. Batra,“ ale každý folikul funguje jako samostatná jednotka, takže vlasy nejsou vyžehleny všechny najednou.“ Níže rozebírá každou fázi vlasového cyklu a to, co by mohlo ovlivnit růst vlasů.

1. Jaká jsou různá stadia růstu vlasů?

Kdykoli může být každý pramen vlasů v jednom ze čtyř stadií růstu. Dr. Batra vysvětluje rozdíly:

Anagen: Růstová fáze, ve které se aktivně dělí vlasové buňky. Na pokožce hlavy je průměrné období 3-4 roky.

Katagen: Jedná se o přechodnou fázi, ve které se buňky již nedělí a vlas odezní a vytvoří vlas, který se přibližuje k povrchu vlasové pokožky. Obvykle to trvá přibližně 2 týdny.

Telogen: Odpočinková fáze, během které upadlý vlas nebo palcát zůstává ve folikulu. Toto obvykle trvá 1-4 měsíce.

Exogenní: Exogenní se považovala za součást telogenu, ale v poslední době byla rozpoznána jako samostatná fáze, ve které se ve folikulu tvoří nový anagenní vlas, který v klidu rozmisťuje předchozí vlas, takže starý vlas se vyžehlí a začne nový folikul. formulář. roste na svém místě. Člověku vypadne v průměru 50-100 vlasů denně.

2. Jak je ovlivněn věk nebo růst vlasů v prostředí?

„Jak stárneme, procento vlasů v růstovém cyklu klesá,“ říká doktor Batra. Poznamenává, že „u lidí s dědičnou plešatostí (androgenní alopecie nebo vypadávání vlasů u žen) klesá ještě rychleji.“ Vlasový cyklus může být navíc ovlivněn environmentálními stresory. Doktor Batra vysvětluje: „Environmentální stresory, jako jsou léky nebo chemoterapie, mohou zasahovat do buněčného dělení, které umožňuje růst vlasů. To vede k tenkému dříku, který se zlomí do folikulu.

Související čtení: Kdo je nejvíce ohrožen řídnutím vlasů?

3. Kolik vlasů je najednou v jedné fázi?

„Obvykle je 85-90 procent všech vlasů na pokožce hlavy v anagenní fázi, 1 procento je na ústupu a zbylé procento je v klidu nebo se rozpadá,“ říká doktor Batra. To je důvod, proč obvykle uvidíte, že vypadne v průměru 50-100 vlasů denně.

Podobná četba: Kolik je normální vypadávání vlasů?

4. Jak rychle obvykle rostou vlasy?

„Na pokožce hlavy je průměrná rychlost růstu půl palce za měsíc (asi 1 cm),“ říká doktor Batra. To však neznamená, že vaše vlasy nemohou růst rychleji nebo pomaleji. Poznamenává, že kdekoli mezi 0,6 cm a 3,36 cm se považuje za normální. „Tato míra se může lišit v závislosti na věku, hormonech, genetice a nemoci,“ vysvětluje doktor Batra. A na podporu zdravého folikulu a normálního růstu vlasů doporučuje „správnou stravu se železem, bílkovinami a vitamínem B“.

Podobné čtení: Jak si udržet vlasy zdravé a silné

5. Jak můžete stimulovat růst vlasů?

Pokud vaše vlasy náhle vypadávají více než obvykle nebo se vám začnou objevovat skvrny úplné ztráty vlasů, možná byste si měli promluvit se svým lékařem o možných příčinách, protože možnosti léčby se mohou lišit. Například, jak zdůrazňuje doktor Batra, některé léky, chemoterapie a dokonce i emocionální úzkost mohou vést k náhlému hubnutí. Na druhé straně je ženská plešatost genetickou příčinou, která vede k postupnému řídnutí.

Léčba každého z nich se liší – od volně prodejných šamponů a lokálních kúr až po změnu prostředí. Mezi nejběžnější způsoby stimulace růstu vlasů patří používání šamponů na bázi vitamínů, aplikování kúr obsahujících minoxidil nebo aminexil nebo úprava stravy na podporu zdravých vlasů.

Podobné čtení: 11 nejlepších produktů na růst vlasů a kúry na vypadávání vlasů pro ženy

Další reference od Dr. Batra:

Napsat komentář