ESENCIÁLNÍ OLEJE VÝROBA

Výroba esenciálního oleje. O tom bude můj dnešní článek. Všichni víme, že každý esenciální olej má nějaké svoje terapeutické vlastnosti. Správně zvolený esenciální olej se dá použít k posílení koncentrace, zlepšení dýchacích potíží, zahnání rýmy nebo k potlačení akné.

Přečtěte si můj průvodce o tom, jaké mají esenciální oleje použití, jak z nich vytěžit maximum a hlavně jak je použít bezpečně.

V tomto příspěvku bych se chtěla podívat na to, v čem spočívá výroba esenciálních olejů a na to, co to esenciální olej vlastně je.

VÝROBA ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ A CO TO JSOU ESENCIÁLNÍ OLEJE

CO JSOU ESENCIÁLNÍ OLEJE

Esenciální oleje jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, olejovité látky. Slovo „těkavé“ zde znamená, že se jednoduše vypaří za normální teploty.

Běžný esenciální olej obvykle obsahuje 100 a více chemických složek, které se nachází v rostlině, ze které je vyroben. Jednotlivé chemické složky dávají jednotlivým esenciálním olejům jejich vůni a terapeutické vlastnosti, ze kterých potom těží naše pleť a mysl.

Tyto chemické složky jsou tvořeny rostlinnými buňkami, které je vylučují do malých žláz, buď na povrchu listu nebo květu, nebo v hlubších vrstvách rostlinné tkáně.

K vyrobení jedné lahvičky esenciálního oleje je potřeba zpracovat spoustu rostlinného materiálu. Například k výrobě 1kg levandulového esenciálního oleje je potřeba až 120kg levandule. A od toho kolik materiálu je při výrobě potřeba se může odvíjet cena. Jedním z nejdražších esenciálních olejů je například damašská růže otto.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ESENCIÁLNÍM OLEJEM A VONNÝM OLEJEM?

Výroba esenciálního oleje spočívá z využití různých částí rostlin a stromů (květy, listy, kůra) a z ovoce. Na druhou stranu, vonné oleje jsou uměle napodobeny v laboratořích a přidávají se do nich syntetické látky pro podtržení vůně. Dobrým příkladem je jahodová nebo kokosová vůně.

Dalším rozdílem je, že esenciální oleje kromě své vůně mohou nabídnout i tolik oblíbené terapeutické vlastnosti, kdežto vonné oleje kromě své vůně nemají žádné účinky na pleť a nemůžou například ulevit od bolesti hlavy.

Přečtěte si, jak esenciální olej z kadidla dokáže ulevit mysli.

Vonné oleje se často používají v parfémech, protože jejich vůně se nemění. Každá várka v laboratoři nově vyrobeného vonného oleje má stejný „recept“. Kdežto vůně esenciálních olejů se může občas trošičku lišit.

Výroba esenciálních olejů
Výroba esenciálních olejů

Schválně zkuste porovnat vůni konvenčního šampónu s jeho přírodní alternativou. Všimnete si takového typicky „štiplavého konce“.

VÝROBA ESENCIÁLNÍHO OLEJE

Většina esenciálních olejů se získává použitím jedné ze dvou metod – parní destilací nebo mechanickou separací. Mechanická separace se používá pouze u citrusových esenciálních olejů.

VÝROBA ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ POMOCÍ MECHANICKÉ SEPARACE

Tato medota se používá k výrobě esenciálního oleje z kůry citrusových plodů. Celé plody se hází do bubnovitého mechanického zařízení, zatímco se do nich zapichují malinké hroty. Tyto hroty propichují žlázy na povrchu ovoce. Tím se odděluje esenciální olej. Dále se použije voda k vypláchnutí esenciálního oleje z ovoce. Odstředivý separátor poté oddělí esenciální olej od vody.

výroba esenciálního oleje
Mechanická separace citrusových esenciálních olejů

VÝROBA ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ POMOCÍ HYDRODESTILACE

Hydrodestilace je nejběžnější a nejlevější metodou pro výrobu esenciálních olejů. Tato metoda je pár set let stará. Využívá se při ní voda a teplo pro oddělení esenciálních olejů od rostlinného materiálu. Rostlina se vaří ve vodě a vodní pára dohromady s těkavými složkami esenciálního oleje se chlazením sráží zpět do tekuté formy. Olej a voda se dohromady nespojí, a tak esenciální olej, který pluje na vodě, je možné oddělit. Modernější metodou je parní destilace. Při té se využívá ohřátá voda v samostatném kotli. Rostlina se umístí do kotle, přes který prochází pára a to opět způsobuje odpařování těkavých sloučenin v rostlině. V posledním kroku se opět oddělí voda od esenciálního oleje a tady už máme hotový čistý esenciální olej.

výroba esenciálního oleje

 

Destilace esenciálních olejů

Přiznejte se, kdo má rád chemii :D. Já teda ne, ale tohle téma mi přišlo zajímavé. Protože jsou esenciální oleje tolik žádané a často nákladné na výrobu, mnohdy se ředí s jinými látkami, aby se náklady snížily.

Je potřeba najít spolehlivého dodavatele s kvalitními výrobky. Ale o tom třeba příště. V příštích týdnech se totiž budu věnovat především esenciálním olejům, jejich účinkům, možnostem využití a mnoho dalšího.

Pokud máte svůj oblíbený esenciální olej, dejte mi vědět do komentářů, který to je a na co ho používáte.

Napsat komentář