Výhody slupky s mandlovou kyselinou– Každodenní péče o vaši pokožku a vlasy

Při čtení tohoto příspěvku se dozvíte několik informací o Výhody slupky s mandlovou kyselinou

.

Kyselina glykolová je známá pro zesvětlení a zpevnění pokožky a kyselina mléčná pro účinnou hydrataci pokožky. Slyšeli jste už o kyselině mandlové? Přestože se kyselině mandlové nedostává tolik pozornosti jako kyselině glykolové a mléčné, nabízí jedinečné výhody pro pokožku, o kterých byste si měli být vědomi. V tomto příspěvku přesně vysvětlíme, co je kyselina mandlová a proč byste měli zvážit použití peelingu s kyselinou mandlovou.

Co je kyselina mandlová?

Kyselina mandlová patří do třídy chemikálií známých jako alfa-hydroxykyseliny (AHA). Tyto sloučeniny sestávají z karboxylové kyseliny (-COOH) substituované hydroxylovou skupinou (-OH) na sousedním uhlíku v poloze alfa, odtud název. AHA kyseliny mohou být přirozeně získány z ovoce a mléčných cukrů nebo vyrobeny synteticky. Například kyselina mandlová může být izolována z přírodních zdrojů, jako jsou jablka, hořké mandle a divoké třešně.

Co dělá mandlovou kyselinu jedinečnou?

AHA jsou oblíbené složky v produktech péče o pleť, neboť mají schopnost exfoliovat epidermis, stimulují přirozený proces regenerace pokožky a pomáhají pokožce udržet vlhkost. Mezi další AHA patří kyselina mléčná, kyselina glykolová, kyselina vinná, kyselina jablečná a kyselina citrónová. V čem je tedy kyselina mandlová jedinečná? Jedna věc je jeho molekulová velikost. V péči o pleť je důležitá velikost částic, protože čím je molekula menší, tím snáze proniká do pokožky. Například kyselina glykolová je nejmenší AHA, což znamená, že proniká do pokožky lépe a rychleji než všechny ostatní. Proto je kyselina glykolová považována za nejsilnější AHA. Ne vždy však silnější znamená lepší. Kyselina glykolová může být pro některé typy pleti příliš silná, což vede k podráždění pokožky, zarudnutí a otoku. Proto je kyselina mandlová vynikající volbou pro lidi s citlivou pokožkou a pro ty, kteří si ještě nikdy nedělali peeling s AHA kyselinami.

Jako kyselina mandlová působí na pokožku

Jak mnohé AHA, i kyselina mandlová poskytuje pleti řadu výhod, jako je exfoliace, vyhlazení drsné textury, zvýšení hydratace pleti, účinky proti stárnutí a prevence akné. Níže uvádíme podrobné informace o tom, jak kyselina mandlová ovlivňuje pokožku.

Jemně exfoliuje
Jako třída jsou AHA kyseliny dobře známé jako vynikající chemické exfolianty a kyselina mandlová není výjimkou. Kyselina mandlová exfoliuje pokožku napadáním korneocytů (odumřelé kožní buňky, které tvoří svrchní vrstvy kůže) v procesu zvaném exfoliace korneocytů. Zlepšením jejich rozkladu a zvýšením separace kožních buněk se zvyšuje rychlost buněčné přeměny, což vede k hladší a rozjasněné pokožce. Jak bylo uvedeno výše, velká velikost molekul kyseliny mandlové znamená, že proniká do pokožky pomalu a má nízké riziko podráždění.

Poskytuje výhody proti stárnutí
Zjistilo se, že AHA kyseliny, včetně kyseliny mandlové, jsou také stimulující kolagen výroby. Kolagen je přirozeně produkovaný strukturální protein v těle, který je zodpovědný za udržování pevnosti a pevnosti pokožky. Produkce kolagenu začíná klesat kolem 25. roku života a stále klesá s věkem. Hladiny kolagenu také klesají v důsledku faktorů, jako je kouření, konzumace cukru a nadměrné vystavování se slunečním ultrafialovým paprskům. V konečném důsledku tento pokles vede k vráskám a ochabnutí pokožky. Přestože mnohé produkty péče o pleť obsahují kolagen jako složku, je prostě příliš velký na to, aby pronikl do pokožky dostatečně hluboko, aby měl účinek proti stárnutí. Proto použití složek, které mohou proniknout do pokožky a stimulovat syntézu kolagenu, jako je kyselina mandlová, poskytuje účinný účinek proti stárnutí. Kyselina mandlová zpevňuje pokožku, čímž pomáhá snižovat výskyt jemných linek a vrásek.

Vtahuje vlhkost do pokožky
Někteří lidé vynechávají peeling ve své rutině péče o pleť, protože se obávají, že to způsobí suchost a podráždění. Naštěstí AHA mají schopnost exfoliovat pokožku a zároveň zvýšit její hydrataci. Pamatujte, že AHA mají hydroxylovou skupinu (-OH) v poloze alfa. Tato hydroxylová skupina umožňuje AHA působit jako zvlhčující zvlhčovače. Hydratační zvlhčovač je složka, která se usazuje na pokožce a zachycuje vodu, čímž zpomaluje její odpařování. Vaše pokožka tak zůstane hydratovaná a zároveň dodá vaší pleti „baculatý“ vzhled.

Pomáhá předcházet akné
Kyselina mandlová díky svému exfoliačnímu účinku pomáhá předcházet akné. Skvrny vznikají v důsledku přebytečného mazu, odumřelých kožních buněk a bakterií, které ucpávají póry, po kterých následuje zánět a otok. Kyselina mandlová odstraňuje odumřelé kožní buňky, které mohou ucpávat póry a způsobit vyrážky. Navíc jeho hydratační vlastnosti udržují pokožku hydratovanou a jemnou, což umožňuje lepší hojení skvrn.

Kdo by měl používat mandlový kyselý peeling?

Jednou z nejběžnějších forem kyseliny mandlové je chemický peeling. Profesionální mandlový kyselý scrub dostanete v ambulanci dermatologa, nebo můžete použít mandlový kyselý scrub nižší síly doma. Jelikož kyselina mandlová působí na pokožku mnoha způsoby, může pomoci při mnoha kožních problémech. Máte-li matnou, popelavou pleť, mandlový kyselý peeling dokáže rozjasnit a oživit vaši pleť. Mandlový kyselý peeling je také skvělý pro lidi se zralou pokožkou díky svým vlastnostem proti stárnutí. A jelikož kyselina mandlová pomáhá předcházet ucpávání pórů, pravidelné používání peelingů s kyselinou mandlovou může pomoci při aknózní pleti.

Co potřebujete vědět před vyzkoušením mandlového kyselého peelingu

Přestože peeling s kyselinou mandlovou poskytuje mírnou exfoliaci v porovnání s kyselinou glykolovou, stále existuje několik vedlejších účinků, o kterých je třeba vědět. Například peeling s kyselinou mandlovou může způsobit suchou, šupinatou pokožku, olupování, podráždění, zarudnutí a jemnou nebo citlivou pokožku. Tyto vedlejší účinky se s větší pravděpodobností vyskytnou u účinnějších peelingů s kyselinou mandlovou, než jsou ty, které se podávají v ambulanci dermatologa.

Jelikož kyselina mandlová exfoliuje svrchní vrstvy pokožky, možná budete chtít zvážit vysazení jiných exfoliačních produktů (tj. retinoidů, peelingů) při používání peelingu kyselinou mandlovou, abyste se vyhnuli podráždění. Kromě toho, exfoliační účinky kyseliny mandlové mohou způsobit, že vaše pokožka bude náchylnější k poškození sluncem. Proto se doporučuje, abyste denně používali širokospektrální opalovací krém SPF 30, rozhodnete-li se zahrnout kyselinu mandlovou do své rutiny péče o pleť.

Jemná alternativa mandlového kyselého peelingu

Chcete-li využít všech výhod uvedených výše, ale nechcete riskovat řešení možných vedlejších účinků peelingu, doporučujeme vám zvážit AHA sérum, jako je kyselina glykolová nebo sérum s kyselinou mandlovou. Séra obsahují nižší koncentraci kyselin než peeling, což znamená, že jsou mnohem jemnější a obvykle se mohou používat denně. Jedno z našich oblíbených sér s aktivním komplexem AHA je Formulyst Retexturing and Perfecting Serum. Toto lehké sérum bylo odborně vytvořeno tak, aby jemně odlupovalo, čistilo a zlepšovalo póry, jakož i pomáhalo odstraňovat odumřelé buňky a viditelně odhalilo jasnější a zdravější pokožku pod nimi. Poskytuje viditelné zlepšení tónu a textury pokožky a pomáhá snižovat vzhled nerovnoměrné a zabarvené pokožky. Celkově pomáhá Formulyst Retexturing and Perfecting Serum vytvořit hladší, zdravěji vypadající pleť, která působí zářivě.

Napsat komentář