Vše, co potřebujete vědět– Tipy pro dokonalou pleť a vlasy Přečtěte si Andreina doporučení

Možná jste už viděli složku „oxid zinečnatý“ ve všem, od opalovacích krémů a kalaminových vod až po make-up a dokonce i léčbu akné, ale opravdu víte, co to je nebo víte? Z technického hlediska je přírodní, přítomný ve formě pozinkovaného minerálu, ale lze jej vyrobit i synteticky nebo chemickým zpracováním člověkem. Jeho nejběžnější a nejpozoruhodnější použití je jako opalovací krém, pro který je schválen FDA.

„Oxid zinečnatý jako aktivní opalovací krém na minerální bázi odráží světlo na povrch pokožky, kde se opalovací krém nanáší zpět do prostředí, stejně jako zrcadlo,“ říká Melanie D. Palm, MD, dermatolog v San Diegu, kosmetický chirurg a zakládající ředitel Art of Skin MUDr.

„Oxid zinečnatý může být „mikronizovaný“, což znamená, že se zpracuje na velmi malé částice, tak malé, že přípravek vypadá po nanesení na pokožku čirý.“ Nesynchronizované formulace, vysvětluje, jsou často z kosmetického hlediska méně elegantní a jsou více neprůhledné nebo bílé. Pokud jste si tedy někdy nanášeli opalovací krém, který na vašem těle zanechal bílý práškový výtok, s největší pravděpodobností obsahoval jako klíčovou složku oxid zinečnatý.

Abychom vám pomohli lépe pochopit, jak tento minerál hraje klíčovou roli ve vašem režimu péče o pleť, zejména v oddělení opalovacích krémů, uvádíme několik často kladených otázek, na které odpověděli špičkoví dermatologové.

Jaké jsou některé výhody a nevýhody používání oxidu zinečnatého?

Pro: Chrání před UVA i UVB paprsky.

Překvapivě ne všechny složky opalovacích krémů chrání před UVA i UVB paprsky. Oxid zinečnatý však ano. „Je to širokospektrální fotostabilní opalovací krém, takže má jeden z nejširších UVA povlaků ze všech složek opalovacích přípravků, které jsou v současnosti dostupné ve Spojených státech, jakož i UVB povlak,“ říká Sejal Shah, MD, dermatolog a asistent ošetření. Webová stránka RealSelf.

Nevýhody: Jedná se o bílé.

Při aplikaci se zinkové krémy s obsahem oxidu zinečnatého jeví na pokožce bílé, což dává průsvitný, fantomový vzhled. To ztěžuje jejich použití u pacientů s tmavším odstínem pleti. Barevné složení může vypadat přirozeněji. „Když použijete vyšší koncentrace k dosažení vysokých hodnot SPF, přípravky jsou často zabarveny, aby zamaskovaly bílé zbarvení, které by jinak zanechalo na kůži,“ říká Joshua Zeichner, MD, ředitel kosmetického a klinického výzkumu v dermatologii v Medical Center. hora Sinaj. .

Plusy: Funguje to hned.

Pravděpodobně vám bylo řečeno, abyste počkali alespoň 20 minut mezi nanesením opalovacího krému a dokonce i vycházkou ven na slunce. I když se to týká některých opalovacích přípravků, není to nutné při používání značek, které obsahují oxid zinečnatý. „Protože jde o fyzikální blokátor, účinkuje hned, jak si jej nanesete, takže technicky by se neměl aplikovat 15 – 30 minut před pobytem na slunci, jak to dělá chemický opalovací krém,“ říká doktor Shah.

Nevýhody: Ve vzácných případech může způsobit alergickou reakci.

Zatímco oxid zinečnatý je považován za nedesenzibilizující a nekomedogenní, ve vzácných případech může způsobit mírnou alergickou reakci.

Plusy: Skvělé pro všechny typy pleti.

Jelikož oxid zinečnatý se používá jako ochrana pokožky, podle Dr. Zeichnera jen zřídka způsobuje podráždění pokožky. Z tohoto důvodu jej lze použít na jakýkoli typ pleti, dokonce i na extrémně citlivou. Z větší části je také nekomedogenní, což znamená, že je nepravděpodobné, že by způsoboval vyrážky nebo akné.

Pro koho je oxid zinečnatý nejlepší?

Prakticky každý. Každý, kdo má více než šest měsíců, může používat fyzické opalovací krémy, které obsahují oxid zinečnatý. „Pacienti s citlivou pokožkou, pacienti s rosaceou a pacienti s akné, všichni profitují z protizánětlivých vlastností oxidu zinečnatého,“ dodává Dr. Palm. „Kromě toho pacienti se změnou barvy kůže, včetně melasmy, budou mít prospěch nejen ze schopnosti oxidu zinečnatého blokovat nejen UV světlo, ale také blokovat viditelné a infračervené světlo, aniž by produkovalo teplo, což může zhoršit problémy. pigmentace.“

Jste připraveni použít oxid zinečnatý? Tady je to, co musí Dr. Palm udělat a proč ne:

Postup: Znovu aplikujte podle potřeby.

Zkontrolujte, zda je vzorec voděodolný a aplikujte znovu každých 40-60 minut, jak je uvedeno na štítku.

Ne: počkejte s aplikací oxidu zinečnatého, dokud nebudete venku.

Už může být pozdě. Je lepší se natřít opalovacím krémem, když jste ještě doma, i když oxid zinečnatý působí poměrně rychle.

Postup: Vyberte si z kosmetického hlediska elegantnější pásku.

Čiré formulace oxidu zinečnatého jsou dobře tolerovány a mnohé, pokud si vyberete, mají odstín a lze je použít jako základní nátěr pod make-up.

Ne: zapomeňte se všude natřít opalovacím krémem.

Ruce, krk a hrudník jsou často zapomenuty oblasti, které potřebují ochranu před sluncem. Dokonce i několik minut denní expozice během života přispívá k nežádoucímu vystavení UV záření, což může vést ke změnám kůže a dokonce ke zvýšenému výskytu rakoviny kůže.

Postup: Použijte správné množství.

Správná aplikace na tělo vyžaduje 1 unci (jeden pohár) ke správnému pokrytí. Většina z nás se podceňuje asi o 50 procent.

Napsat komentář