Vitamin F (esenciální mastné kyseliny)

Určitě se mnozí z vás už někdy motali s vitamíny a písmenky, které jim předcházejí. Můžeme tedy mluvit o vitamínu C, vitamínu A (z rodiny retinoidů), vitamínu D (není kosmetický, ale dá se užívat perorálně nebo lokálně ze slunce) a existuje i vitamín F. Ten není vitamín jako takové, ale je to odkaz používaný k označení esenciálních mastných kyselin kyseliny linolové (omega-6) a kyseliny linolenové (omega-3).

INCI: kyselina linolová, kyselina linolenová

Tyto esenciální mastné kyseliny si naše tělo nedokáže vyrobit, proto je musíme zavést perorálně do naší stravy a lokálně do našich kosmetických postupů.

K čemu se vitamín F používá v kosmetice?

Kyselina linolová je jednou z těch mastných kyselin, o kterých jsme mluvili v příspěvku o ceramidech, protože spolu s nimi a cholesterolem dokáží posílit přirozenou bariéru pokožky.

Obě mastné kyseliny pomáhají zadržovat vlhkost, zabraňují výskytu bakterií a zabraňují suchosti nebo kožním problémům a stavům, jako je rosacea, dermatitida, ekzém nebo atopie.

Dá se tedy říci, že vitamín F nebo tyto mastné kyseliny jsou ideální pro jakýkoli typ pleti, protože ve všem budou působit jako bariéra, která nám pomůže předcházet důležitějším problémům nebo se jim vyhnout.

Abyste našli vitamín F v kosmetice, stačí se podívat na běžné oleje ve vaší rutině, mnohé z nich ho obsahují ne vysloveně, ale jednoduše proto, že jsou to oleje. Oleje jako slunečnicový, šafránový, prvosínkový či šípkový obsahují mezi složkami vitamín F nebo tyto mastné kyseliny linolovou a linolenovou.

Kyselina linolová

Kyselina linolová je nenasycená omega-6 mastná kyselina, která se nachází v olejích, jako je šafránový olej (65 – 80 %), olej z petrklíče (72 %), olej z hroznových jadérek (70 %), sójový olej (52 %) nebo brutnákový olej. (38,47). %). Používá se jako změkčující aktivní složka v kosmetice. Považuje se také za dobrý odstraňovač kůže a působí jako antioxidant a zklidňuje.

kyselina linolenová

Na druhé straně kyselina linolenová funguje také jako kondicionér pokožky a zlepšuje její opravu. Jedná se o omega-3 mastnou kyselinu, která se obvykle vyskytuje ve lněných nebo sójových olejích. V potravinách jsou ořechy zdrojem kyseliny linolenové.

Vlastnosti vitamínu F a esenciálních mastných kyselin

restaurování

Pomáhají obnovit hydrolipidickou bariéru naší pokožky. Vyrovnává a reguluje kožní maz, výsledkem čehož je pevnější pleť proti vnějším agresím. Jejich úkolem je zlepšit kvalitu pokožky posílením její přirozené bariéry.

Zvlhčovače

Pomáhá také při problémech se suchostí, ekzémem či dermatitidou tím, že na pokožce vytvoří tu vrstvu, která zabrání dehydrataci a bude schopna zadržovat vodu v pokožce, čímž snižuje tyto kožní problémy.

zánětlivé

Jeho protizánětlivé působení je výborné i pro zmírnění zánětů, kterými může epidermis trpět, proto se v mnoha případech užívání vitamínu F doporučuje i pro mastnou či aknózní pleť. Protože pomáhá snižovat zarudnutí a poskytuje uklidnění.

Existuje mnoho krémů, které jej obsahují a že „vitamin F“ sám o sobě je jeho tvrzením, jiné ho obsahují ve formě olejů, jak jsem zmiňoval výše a je stejně užitečný.

Není to fotosenzibilizační prostředek, takže není problém jej používat ráno i večer. Co musíte mít na paměti, je majetek, který s tím přichází. Běžně ho vidět v krémech či sérách spolu s ceramidy či cholesterolem.

Věděli jste, že vitamín F není vitamín?

Napsat komentář