Vitamin C: Kompletní průvodce vitamínem C Vše, co potřebujete vědět o této zázračné malé ingredienci– Tipy, jak pečovat o pleť

Pokud jste zde proto, že se chcete dozvědět více o Vitamin C: Kompletní průvodce vitamínem C Vše, co potřebujete vědět o této zázračné malé ingredienci

.

Už víte, že konzumace vitamínu C je zdraví prospěšná a během chladných zimních období si můžete dopřát porci pomerančů a grapefruitů.

Vitamin C se přirozeně nachází v pokožce, ale má také mnoho výhod, když se aplikuje lokálně. Zde je bližší pohled na to, co je vitamín C, kde ho najít a co může udělat pro vaši pokožku.

Vitamin C, také známý jako kyselina askorbová, je podle Národního institutu zdraví ve vodě rozpustná živina. Organismy ho potřebují k budování svalů a kolagenu, který pomáhá hojit rány a udržovat pokožku kyprou a pružnou.

Vitamin C je také považován za antioxidant v těle a může pomoci chránit před škodlivými účinky volných radikálů, podle Mayo Clinic. Vitamin C se nachází v citrusových plodech, jakož i v brokolici, paprice, pečených bramborách a rajčatech.

Vitamin C se přirozeně vyskytuje v pokožce. V článku z roku autoři poznamenali, že „normální pokožka obsahuje vysokou koncentraci vitamínu C, který podporuje důležité a dobře známé funkce stimulací syntézy kolagenu a pomáhá chránit antioxidant před poškozením způsobeným UV zářením.“

divize

kyselina L-askorbová

dobrý: pomáhá udržovat celistvost kožní bariéry, bojuje proti pigmentaci, může se podílet na zánětech kůže, podílí se na tvorbě kolagenu a chrání před poškozením sluncem.

ne tak dobrý: velmi nestabilní molekula, která ztěžuje formulaci. Proto je důležité vědět, na co se zaměřit při koupi produktu s vitamínem C.

Pro koho to je? Všechny typy pleti. Lidé s citlivým typem pleti by měli používat nižší koncentraci vitamínu C a snížit frekvenci jeho používání.

Synergické složky: vitamín E a kyselina ferulová.

Dávejte pozor na: zdroj vitamínu C, koncentraci a typ produktu obsahujícího vitamín C. Typy produktů zahrnují gely, séra a prášky.

Co je aktuální vitamín C?

Vitamin C nacházející se v produktech péče o pleť je obvykle uveden jako kyselina askorbová, kyselina L-askorbová, askorbylfosfát hořečnatý, askorbylfosfát sodný, askorbylpalmitát a retinyl askorbát. Kyselina L-askorbová je nejpoužívanější a je také nejvíce studovaná.

Podle University of Wisconsin-Madison je kyselina L-askorbová nejčistší a nejsilnější formou vitamínu C a jedinou verzí, která se může zcela absorbovat přes pokožku. „Když se kyselina L-askorbová aplikuje na pokožku, okamžitě se vstřebá, nedá se smýt a zůstává v pokožce až 72 hodin.“

Jaké jsou výhody vitamínu C?

Kyselina L-askorbová je silná složka, která může zlepšit vzhled pokožky mnoha způsoby, díky čemuž je dokonalým produktem pro jakýkoli režim péče o pleť. Výzkum diskutován v Časopis klinické a estetické dermatologie prezentovaly výhody lokální léčby vitamínem C.

Jejich výzkum ukázal, že topický vitamín C může pomoci snížit výskyt pigmentací, podílí se na tvorbě kolagenu, může se podílet na zánětech, snižuje vystavení pokožky slunci a udržuje integritu kožní bariéry.

Exfoliační

Vitamin C je znám tím, že pomáhá zesvětlovat pokožku. Jelikož vitamín C je kyselina, pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky, díky čemuž je tvář hladší, jasnější a jemnější. Může také inhibovat produkci melaninu, díky čemuž pokožka vypadá lehčí. Pravidelné používání může také pomoci minimalizovat výskyt jemných vrásek způsobených rotací buněk.

Antioxidant

Environmentální faktory jako sluneční záření, UVA a UVB paprsky, znečištění, kouření a strava mohou dostat pokožku do stavu oxidačního stresu. Oxidační stres způsobuje nerovnováhu v hladinách molekul zvaných volné radikály. Tato nerovnováha může vést k poškození buněk a tkání v těle.

Volné radikály, také známé jako reaktivní formy kyslíku nebo ROS, jsou přirozeným vedlejším produktem chemických procesů v těle. Považujte je za odpad vašeho těla. Volné radikály se mohou hromadit a způsobit nerovnováhu.

Tato nerovnováha byla zkoumána pro její souvislost s mnoha chorobami a její roli v procesu stárnutí. Předpokládá se, že vitamín C jako antioxidant snižuje účinky oxidačního stresu tím, že neutralizuje molekuly volných radikálů a obnovuje rovnováhu jejich hladin v těle.

Vitamin C a poškození sluncem

Když je pokožka vystavena UV záření, může vytvářet volné radikály. Volné radikály se podílejí na kaskádě událostí, o kterých se předpokládá, že snižují množství kolagenu produkovaného tělem, zvyšují poškození buněk a mohou poškodit DNA v buňce.

Působení volných radikálů na pokožku má za následek vznik hlubokých vrásek, pigmentaci a ztrátu elasticity. S těmito změnami souvisí také přirozený pokles produkce kolagenu a poškození sluncem s věkem.

Jako antioxidant vitamín C neutralizuje volné radikály způsobené slunečním zářením a dodává vitamínu C ochranné a regenerační vlastnosti proti poškození sluncem.

Opalovací krémy zůstávají nejúčinnějším způsobem, jak snížit účinky slunečního záření. Přesto studie ukázaly, že vitamín C může zvýšit ochranné schopnosti opalovacích krémů a pomoci v boji proti některým viditelným změnám barvy spojeným s poškozením sluncem.

Důkazy z více studií prokázaly ochranné vlastnosti vitamínu C před škodlivými účinky slunce. Tyto studie naznačují, že vitamín C a další antioxidant, vitamín E, zvyšují ochranné vlastnosti opalovacích přípravků. Dermatologové mohou doporučit použití séra s vitamínem C s obsahem vitamínu E před opalovacím krémem, aby se využila schopnosti vitamínu C neutralizovat nebo obnovit rovnováhu volných radikálů v pokožce.

Vitamin C také pomáhá doplňovat hladinu vitamínu E v pokožce. Vitamin E, antioxidant jako vitamín C, byl zkoumán z hlediska jeho zapojení do imunitních funkcí, udržování zdraví pokožky a jeho schopnosti pomáhat chránit pokožku před UV zářením.

Článek z roku 1999 v časopise Aesthetic Surgery Journal diskutoval o tom, že nový výzkum ukazuje, že topický vitamín C je vynikající antioxidant pro ochranu před UVA a UVB paprsky, což z něj činí užitečný doplněk, ale ne náhradu opalovacích krémů.

V tomto výzkumu pokračovali v roce vědci z Linus Pauling Institute. Jejich výzkum naznačuje, že navzdory nesrovnalostem v přípravcích vitamínu C je vitamín C účinný při ochraně před poškozením způsobeným UV světlem. Zjistili také, že může pomoci vyléčit poškození fotografie a / nebo vrásky na kůži.

Kolagen

Produkce kolagenu s věkem klesá. Od 20. roku života se množství vyprodukovaného kolagenu snižuje o 1 % ročně. Kyselina L-askorbová jako molekula byla studována pro svou roli v procesech tvorby kolagenu v těle.

Kolagen vytváří v hlubších vrstvách pokožky zesíťovaná vlákna, která tvoří síťovitou strukturu. Předpokládá se, že kolagen může dodat pokožce strukturu, pevnost nebo pružnost.

Vitamin C působí jako kofaktor nebo pomocná molekula při přirozené tvorbě kolagenu v těle. Výzkum se týkal schopnosti kyseliny L-askorbové zesíťovat a stabilizovat kolagenová vlákna. Vitamin C byl také studován pro jeho roli při produkci molekuly zvané prokolagenová mRNA. Tato molekula signalizuje produkci kolagenu a je zodpovědná za signalizaci buňce, že kolagen je potřebný.

Zatímco několik studií podporuje roli vitamínu C při produkci kolagenu, výzkum pokračuje, aby se zjistilo, zda produkty péče o pleť obsahující vitamín C mají významný vliv na zlepšení zjevné pevnosti a pružnosti pokožky.

Jelikož kůže je posledním orgánem, který dostává vitamín C ve stravě, lokální produkty kyseliny L-askorbové, jako jsou prášky a séra, mohou být prospěšné pro zlepšení vzhledu pokožky. Studie vitamínu C v péči o pleť zjistila, že lokální produkty kyseliny L-askorbové zvyšují hladiny kyseliny L-askorbové v kůže. Studie také zjistila, že produkty s vitamínem C mohou zlepšit vzhled pokožky v jakémkoli věku.

V roce byl publikován článek v časopise Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology Journal, ve kterém: našel jsem to používání 5% roztoku vitaminu C během 6 měsíců zvýšilo tloušťku kůže. Hrubší pokožka je méně náchylná k tvorbě vrásek než tenká pokožka.

Odbarvení a kyselina L-askorbová

K změně barvy dochází na povrchu kůže z mnoha vnitřních a vnějších příčin. Může to být těhotenství nebo melasma, hormonální nerovnováha a poškození sluncem, genetická predispozice, úraz nebo zánět.

Melanin je molekula zodpovědná za dodávání barvy nebo pigmentu pleti a nerovnoměrná produkce melaninu způsobuje: oblasti zbarvení na povrchu. Vitamin C působí na snížení viditelnosti pigmentace inhibicí enzymu zodpovědného za produkci melaninu v kůži.

Inhibicí nepravidelné produkce melaninu může vitamin C ve správné koncentraci a pH pomoci minimalizovat výskyt pigmentace.

Dermatologové mohou doporučit koncentrované přípravky s vitamínem C spolu s retinolem a pigmentačním laserem. Použití vitamínu C ke snížení viditelného zabarvení může chvíli trvat a závisí na síle a frekvenci používání produktu.

Je důležité používat opalovací krém spolu s přípravky s vitamínem C, abyste se vyhnuli další pigmentaci ze slunce.

Zánět

Dermatitida je běžná, ale někteří lidé ji zažívají denně. Stavy jako akné, psoriáza, rosacea a ekzém mohou způsobit chronický zánět kůže.

Předpokládá se, že vitamin C inhibuje molekulu, která aktivuje prozánětlivé cytokiny. Cytokiny se podílejí na imunitě a pomáhají vytvářet zánětlivou reakci v těle na hojení – myslete na zdravé hojení ran. Při stavech, kdy je kůže chronicky zanícená, cytokiny reagují nepřiměřeně, často pracují na plné obrátky. Topické produkty obsahující vitamín C se v současnosti zkoumají pro jeho roli při zánětech, hojení ran a pozánětlivé pigmentaci.

Integrita kožní bariéry

Kožní bariéra pokrývá vnější vrstvy pokožky a je nezbytná pro udržení zdravé a čisté pleti. Odpovídá za ochranu hlubších vrstev pokožky před poškozením, alergeny, bakteriemi a ztrátou vlhkosti. Když se objeví problémy s kožní bariérou, může to naznačovat stavy, jako je atopická dermatitida nebo ekzém.

Vitamin C se používá ve spojení s dalšími složkami péče o pleť a dermatologickými terapiemi k léčbě stavů, které ovlivňují kožní bariéru. Předpokládá se, že vitamín C udržuje kožní bariéru zvýšením kapacity keratinocytů. Keratinocyty jsou typem kožních buněk, které produkují keratin. Vitamin C pomáhá ozvláštnit funkci keratinocytů.

Které produkty péče o pleť obsahují vitamín C?

Vitamin C se nachází v několika produktech péče o pleť, jako jsou séra, hydratační krémy, masky, tonery, pleťové mlhy, oleje, masky, oční krémy a čistící prostředky. Některé společnosti prodávají přípravky na skvrny na bázi vitamínu C pro boj proti zabarvení, jakož i rozpouštěcí listy. Prodává se také jako prášek, který lze přidat do hydratačního krému nebo séra nebo smíchat s vodou.

Nejoblíbenějším způsobem získávání vitamínu C jsou séra, protože jsou lehká, rychle se vstřebávají a lze je aplikovat ve vrstvách pod produkty. Stačí pár kapek séra a většina lidí si jej aplikuje ráno pod hydratační krém. Obecně se vitamin C nachází v produktech na vodní bázi nebo v bezvodé formě, tedy bez vody, například ve formě prášku.

Všechny produkty s vitamínem C by se měly skladovat na chladném a suchém místě, mimo dosah přímého slunečního záření.

Jak se má vitamín C užívat?

Produkt vitamínu C, který si vyberete, by měl určovat, jak a kdy se má použít. Pokud používáte sérum s vitamínem C, aplikujte jej ráno, protože může pomoci chránit vaši pokožku před UV zářením. Některé produkty s vitamínem C jsou určeny pro použití v noci, proto si vždy pečlivě přečtěte etiketu.

Kdo by měl užívat vitamín C?

Vitamin C je vhodný pro všechny typy pleti a všechny věkové kategorie, ať už jste mladá nebo zralá a máte suchou, mastnou, normální nebo citlivou pleť.

Jako u všech výrobků však může dojít k podráždění, proto je obecně nejlepší náplast nejprve otestovat a zjistit, jak vaše pokožka zareaguje.

Kolik procent vitamínu C bych měl hledat?

Každý produkt obsahuje jiné množství vitamínu C. Pozorně si přečtěte štítek. Většina produktů obvykle obsahuje 15-20% vitaminu C a některé také 30%.

Obecně studie ukázaly, že nejlepší jsou produkty s obsahem vitamínu C, jehož obsah kolísá mezi 8-20%. I když může být lákavé vybrat si sérum s vyšší koncentrací, může ve skutečnosti dráždit a potenciálně poškodit vaši pokožku.

Pokud s vitamínem C začínáte, začněte s nižší koncentrací několikrát týdně a postupně se zvyšujte.

Můžu si vyrobit produkt s vitamínem C sám?

I když jste možná fanouškem příležitostné masky z jogurtu a medu nebo přikládání chlazených plátků okurky na oči, vitamín C je o něco hlubší.

Je to ovšem něco, co můžete dělat doma. Zde je náš článek o tom, jak si vyrobit vlastní sérum s vitamínem C doma.

Má užívání vitamínu C nějaké nevýhody?

Vitamin C není příliš stabilní, což znamená, že se degraduje, když je vystaven světlu, horku a vzduchu, což může snížit jeho účinnost. Přípravky hledejte ve vzduchotěsném obalu, pumpičce nebo lahvičce z tmavého skla. Přidání kyseliny ferulové a vitamínu E může pomoci stabilizovat recepturu.

Vitamin C může také způsobit mírné pálení nebo zarudnutí již po první aplikaci. Při dalším používání obvykle zmizí, ale jakékoli obavy byste měli prodiskutovat se svým lékařem. Ascorbyl Magnesium Phosphate, ve vodě rozpustný vitamín C, je méně dráždivý než kyselina L-aspirbová, takže může být lepší pro citlivou pokožku.

Pokud používáte produkt, který obsahuje retinol, možná budete chtít změnit dny, kdy se retinol i vitamin C používají, abyste předešli podráždění pokožky. Pokud používáte také produkty s kyselinou salicylovou a kyselinou glykolovou, můžete se vyhnout používání produktů obohacených vitamínem C ve stejný den.

Existuje také jev, kdy vitamin C při lokální aplikaci může cítit opálení. Na pokožce může zanechat také velmi jemný odstín. Není tomu tak u každého produktu s vitamínem C, ale u některých typů pleti tomu tak může být.

Co byste měli zvážit při výběru produktu s vitamínem C?

Mnohá ​​séra kombinují vitamín C s jinými antioxidanty a vitamíny. Vzorec, který vám vyhovuje, bude záviset na vašem typu pleti a problémech, jako je suchá pokožka nebo pleť proti stárnutí.

Pokud je vaší prioritou hydratace pleti, hledejte sérum, které obsahuje také kyselinu hyaluronovou, hydratační magnet, který dokáže udržet až 1000 násobek své hmotnosti ve vodě, nebo glycerin, zvlhčovadlo. Jiná séra obsahují další ovocné enzymy z morušky, granátového jablka nebo švestky kakadu, které pomáhají odlupovat odumřelé kožní buňky, díky čemuž pokožka vypadá a působí jemněji. Některá séra s vitamínem C obsahují „zelené“ jako jsou řasy, špenát a kapusta, které obsahují další antioxidanty.

Stabilita vašeho produktu s vitamínem C.

Kyselina L-askorbová je velmi nestabilní molekula. Vyžaduje prostředí na bázi vody, nízké pH a antioxidanty, aby se zvýšila jeho schopnost proniknout hluboko do pokožky.

Tyto podmínky jsou důležité pro vytvoření stabilního a aktivního produktu s vitamínem C. Při výběru produktu s vitamínem C je důležité pochopit, proč kyselina L-askorbová vyžaduje tyto podmínky, aby se našel takový, který je účinný a dlouhotrvající.

Kyselina L-askorbová má sníženou schopnost pronikat do pokožky při jejím přirozeném pH, což je způsobeno její molekulární strukturou. Kyselina L-askorbová je nabitá molekula a je hydrofilní. Tyto dvě vlastnosti znamenají, že kyselina L-askorbová se snadno váže na molekuly vody, což ztěžuje průchod molekuly přes hydrofobní vrstvy kůže.

Snížení pH produktu na méně než 3,5 nebo méně jej činí kyselejším, což umožňuje kyselině L-askorbové proniknout hlouběji a zůstat stabilní déle. Snížení pH produktu však může vést k senzibilizaci pokožky, neboť přirozené pH pokožky je všude kolem. Je důležité znát koncentraci produktu (více o tom níže).

K vytvoření stabilnějšího produktu, který vydrží déle, některé formulace používají různé formy vitamínu C. Patří sem askorbylfosfát hořečnatý nebo askorbyl-6-palmitát, které jsou stabilnější při neutrálním pH. Studie Duke University Medical Center však zjistila, že tyto dvě náhražky nezvyšují přirozenou hladinu vitamínu C v pokožce.

Některé přípravky obsahují další antioxidanty, které pomáhají stabilizovat kyselinu L-askorbovou. Výzkum naznačuje, že přidání kyseliny ferulové a vitamínu E může zvýšit stabilitu a zlepšit schopnost produktu proniknout hluboko do pokožky.

Studie publikovaná v Journal of Investigative Dermatology zjistili, že kyselina ferulová stabilizuje formulaci a zvyšuje ochrannou schopnost vitamínu C proti účinkům slunce.

Kyselina L-askorbová zůstane aktivní v produktech péče o pleť jen krátkou dobu po otevření. Dokonce i dobře navržené produkty to pocítí, protože vystavení vzduchu oxiduje kyselinu L-askorbovou. Chcete-li prodloužit životnost produktu, hledejte práškové formulace, produkty v lahvičkách nebo produkty malých rozměrů. Hledejte produkty, které obsahují antioxidanty, jako je kyselina ferulová.

Koncentrace

Koncentrace je dalším kritickým prvkem při zvažování, které produkty kyseliny L-askorbové nejlépe vyhovují vašim potřebám. Některé značky propagují vysoký obsah vitamínu C ve svých produktech, například 100% kyselinu L-askorbovou.

I když se koncentrované produkty mohou zdát atraktivní, receptury obsahující více než 20 % kyseliny L-askorbové mohou dráždit kůži. Většina dermatologických studií ukázala, že rozsah 8 až 20 % poskytuje nejlepší výsledky s omezeným podrážděním.

Studie Duke University Medical Center zjistila, že hladina kyseliny L-askorbové nad 20 % nepřináší zvýšené výhody pro pokožku. Studie naopak zjistila, že vyšší hladiny mohou negativně ovlivnit stav pokožky. Citlivé typy pleti by měly používat produkty s vitamínem C ve spodní části nabídky.

Syntetický nebo rostlinný vitamín C.

Někdy značky neinzerují potenci obsahu vitamínu C v produktu, ale zaměřují se na zdroj. Tento nedostatek informací o koncentraci se obvykle vyskytuje u přípravků obsahujících švestku kakadu, ibišek nebo jiné zdroje vitamínu C získané z rostlin.

Problém s rostlinnými zdroji vitamínu C je, že mají tendenci mít nízkou koncentraci a jsou obecně nestabilní. Síla kyseliny L-askorbové ve švestce Kakadu je asi 2%, což znamená, že nemůže výrazně ovlivnit pokožku.

Vzhledem k nízké koncentraci kyseliny L-askorbové v rostlinných zdrojích a nestálosti většiny přírodních zdrojů nejúčinnější přípravky s vitamínem C využívají ve svých přípravcích syntetickou formu kyseliny L-askorbové, včetně většiny čistých kosmetických značek.

Produkty s vitamínem C

Mnoho druhů produktů může poskytnout vaší pokožce vitamín C, včetně gelů, sér a prášků. Kyselina L-askorbová je ve vodě rozpustná molekula, která vyžaduje nízké pH a zahrnutí stabilizátorů a antioxidantů, což znamená, že většina přípravků kyseliny L-askorbové bude buď vodní nebo suchá. Některé jsou formulovány s olejem.

Kyselina L-askorbová dodávaná v gelu nebo séru se rychle vstřebává bez přidání dalších hydratačních produktů, díky čemuž je vhodná pro mastnou nebo aknózní pleť. Dobře fungují i ​​se zavedenou rutinou péče o pleť, protože nenarušují váš pracovní režim. Práškové formy kyseliny L-askorbové eliminují potřebu více stabilizátorů. Snižují riziko snížené účinnosti vystavením slunci a vzduchu, protože produkt se aktivuje až po smíchání s vodou.

Jiné druhy vitamínu C.

Typ vitamínu C se často liší v závislosti na přípravku. Kyselina L-askorbová jako zdroj vitamínu C je nejvíce zkoumaným zdrojem a zdrojem, který vykazuje největší výhody pro tělo. Další formy syntetického vitamínu C používané v péči o pleť zahrnují minerální askorbát, askorbát vápenatý, askorbát hořečnatý, askorbylpalmitát a tetrahexyldecyl askorbát. Druh vitamínu C a druh přípravku mohou mít významný vliv na účinnost přípravku.

Studie ukázaly, že tetrahexyldecyl askorbát se z hlediska účinnosti vyrovná kyselině L-askorbové. Tetrahexyldecyl askorbát je v oleji rozpustná forma vitamínu C, která funguje spolu s jinými produkty, jako je retinol. V přehledu Cosmetic Ingredient Recenze důkazy ukazují, že tetrahexyldecyl askorbát je stabilnější v roztoku, méně dráždí a je schopen proniknout hlouběji do pokožky, což z něj činí slibnou léčbu vitamínem C.

Můžete užívat vitamín C s retinolem?

Ano, můžete, ale jen pokud to vaše pokožka a trpělivost zvládne. Chcete-li užívat vitamin C a retinol spolu, začněte pomalu. Nejlepší je aplikovat vitamín C před retinolovým produktem, protože vitamín C má nižší pH než retinol.

Nechte vitamin C louhovat nejdříve 30 minut, aby vitamin C neinteragoval s pH retinolu.

Dalším způsobem, jak je zkombinovat, je jejich střídání, přičemž jednu noc použijete vitamín C a druhou retinol.

Je vitamín C veganský?

Ano, vitamin C je obvykle veganská složka. Všechny běžně používané formy vitamínu C jsou většinou vyráběny synteticky, s výjimkou rostlinných zdrojů jako švestka kakadu a ibišek. Zde je rozpis nejčastěji používaných složek vitamínu C.

Je kyselina L-askorbová veganská?

Kyselina L-askorbová je veganská složka, protože se vyrábí z glukózy, cukru, který se často získává z kukuřice.

Je magnesium askorbyl fosfát veganský?

Magnesium askorbylfosfát je veganská složka. Je odvozen od kyseliny askorbové a hořečnatých solí, které jsou smíchány s fosforylující složkou. Všechny tyto ingredience jsou veganské.

Je askorbyl palmitát veganský?

Askorbyl palmitát je veganská složka. Je odvozen od kyseliny askorbové a kyseliny palmitové. Většina kyseliny palmitové pochází z rostlinných zdrojů, jelikož se jedná o nejlevnější formu výroby.

Dá se však vyrobit také z živočišných produktů. Z tohoto důvodu je vždy nejlepší ověřit si u značky, kterou se chystáte koupit, zda její zdroj není veganský.

Je tetrahexyldecyl askorbát veganský?

Tetrahexyldecyl askorbát je veganská složka. Vyrábí se ze sorbitolu pomocí různých bioenzymatických a chemických procesů. Sorbitol se získává z glukózy, přírodního cukru získávaného z rostlinného škrobu.

Je vitamín C bezpečný během těhotenství?

Produkty s vitamínem C se během těhotenství považují za bezpečné. Před zahájením používání jakéhokoli nového aktivního produktu je však vždy nejlepší poradit se se svým lékařem.

Může se citronová šťáva použít jako léčba vitamínem C?

Přestože citrónová šťáva obsahuje vitamín C, dráždí pokožku a může narušit přirozenou kožní bariéru. Přečtěte si tento článek o tom, proč byste neměli používat citrónovou šťávu na kůži.

Bibliografie:
Al-Niami, F & Chiang, N . „Aktuální vitamín C a pokožka: Mechanismy účinku a klinické aplikace,“ The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, vol. 10 je. 7, stř. 14-17.
Chen, L, Hu, J, Wang, S . „Role antioxidantů při fotoprotekci: kritický přehled,“ Journal of American Academy of Dermatology, Volume 67, is. 5, stř. 1013-1024.
Murray, J, Burch, J, Streilein, R, Iannacchione, M, Hall, R&Pinnell, S 2008. „Aktuální antioxidační roztok obsahující vitamíny C a E stabilizovaný kyselinou ferulovou poskytoval ochranu lidské pokožky před poškozením způsobeným ultrafialovým zářením. .“ Journal of American Academy of Dermatology, sv. 59 je. 3, stř. 418-425.
Pinnell, S, Yang, H, Omar, M, Monteiro-Riviere, N, DeBuys, H, Walker, L, Wang, Y a Levine, M 2001. „Lokální kyselina L-askorbová: studie perkutánní absorpce“, Dermatol Surg, vol. 27, je. 2, stř. 137-142.
Pullar, J, Carr, A & Vissers, M . Živiny „Role vitamínu C ve zdraví pokožky“, sv. 9, existuje. 8; 866.
Telang, P . „Vitamin C v dermatologii“ Indian Dermatology Online Journal, vol. 4 je. 2, stř. 143-146.
Yatskayer, M, Oresajo, C, Bhushan, P, Yano, S & Stephens, T . „Klinické hodnocení antioxidačního gelového krému s obsahem vitaminu C, kyseliny ferulové a floretinu na pokožce poškozené světlem“, sv. 64 je. 2, s. 1 24.
Wang, K, Jiang, H, Li, W, Qiang, M, Dong, T & Li, H . „Role vitamínu C při kožních onemocněních,“ Frontiers in Physiology, vol. 9; 819.

Napsat komentář