Retinoidy na pleť – co to je a jaké mají vedlejší účinky

Retinoidy na pleť

Retinoidy – kterýpak si vybrat, když je jich tolik? Vitamin A má spoustu forem a někdy může být těžké se v nich vyznat. Některé formy jsou k dostání pouze na lékařský předpis, jiné seženete třeba na internetu. U některých forem je větší pravděpodobnost, že podráždí pokožku, jiné formy ji ve většině případů nezpůsobují. No a potom existují formy vitamínu A, které na pleť můžete nanést 2x denně, ale jiné při kontaktu se slunečním zářením ztrácí svou schopnost. V dnešním článku zmíním nejčastější formy vitamínu A, jejich pro a proti a jak snížit pravděpodobnost podráždění pokožky při jejich použití.

Retinoidy – co to je?

Retinoid je termín, který se používá pro všechny formy vitamínu A. Nejčastější formy používané v kosmetice, které seženete bez lékařského předpisu jsou retinyl palmitate, retinol, retinaldehyde a retinoic acid. Jop, čtete správně. Retinol je vlastně jedna z forem retinoidů.

Stárnutí pleti

V procesu stárnutí se nám automaticky snižuje produkce buněk, které vytváří kolagen. Také se zvyšuje množství nefunkčních elastinových vláken a tím pleť ztrácí elasticitu. Svrchní vrstva naší pleti (dermis) se ztenčuje, protože obrat kožních buněk je daleko pomalejší. Do toho jsme si ještě ne všichni vybudovali zvyk chránit se krémem proti UV paprskům, které nám padají na kůži každý den a jsou tak dalším důvodem rozkladu kolagenu.

Jaké mají retinoidy na pleť účinky?

V péči o pleť jsou retinoidy na pleť důležité, protože:

  • Podporují produkci kolagenu a elastinu, což napomáhá k zářícímu a mladšímu vzhledu pleti
  • Urychlují obrat kožních buněk. Tím svrchní epidermální vrstva kůže zesiluje a pleť je tak na dotek daleko jemnější
  • Snižují produkci melaninu a pleť je tak sjednocenější
  • Snižují produkci kožního mazu, proto se vitamín A často používá ve výrobcích pro aknózní a mastnou pleť
Retinoidy na pleť - co to je a jaké mají vedlejší účinky

Retinoidy na pleť a jejich formy

Aby měl vitamín A vliv na naši pokožku, musí se několikrát přeměnit, aby dosáhl svojí aktivní formy, která se nazývá retinoic acid. Proto ať používáte jakoukoliv formu vitamínu A ve vaší kosmetice, musí se nejdřív přeměnit na retinoic acid předtím než uvidíte nějaké výsledky na vaší pleti.

Tato přeměna začíná s retinyl palmitate, který se v pleti přemění na retinol. Retinol se potom přemění na retinaldehyde. Retinaldehyde se dále přemění na retinoic acid.

 

Je prokázáno, že všechny formy vitamínu A přinesou výsledky viditelné na pleti, nicméně každá forma je jinak účinná, proto se jejich množství v kosmetických výrobcích liší. A taky se liší pravděpodobnost podráždění pokožky u jednotlivých forem vitamínu A.

RETINYL PALMITATE

Retinyl palmitate nemá na pleť až tak velký vliv, protože se musí několikrát konvertovat. Nejdřív se musí přeměnit na retinol, potom na retinaldehyde a nakonec na retinoic acid. To znamená, že je to jedna z nejslabších forem vitamínu A, ale zároveň ta nejlevnější a nejméně dráždivá.

RETINOL

Retinol je asi nejčastější forma vitaminu A používaná v kosmetice. Je to z toho důvodu, že je daleko levnější. Obvykle se prodává v různé síle, což je docela super, pokud jste trošku nervózní se zařazením vitamínu A do svojí péče o pleť. Narazila jsem na produkty od 0,2% až do 2%, můžete si tak vybrat sílu, která se hodí právě vám. Je obvykle velmi nestabilní na přímém slunečním světle. Proto je velmi důležité balení a taky je důležité ho používat pouze večer, protože když ho nanesete ráno, tak v podstatě ztrácí jakýkoliv účinek.

RETINALDEHYDE

Retinaldehyde je jedna z nejefektivnějších forem vitamínu A. Ve skutečnosti skoro tak efektivní jako samotný retinoic acid, ale s menší pravděpodobností podráždění. Je to z toho důvodu, že je jenom jednu přeměnu daleko od retinoic acidu. Pro svou efektivnost a fakt, že více lidí ho toleruje lépe, je taky daleko dražší. Retinaldehydu je potřeba pouze 0,01% ve výrobku, aby se dosáhlo viditelných výsledků.

RETINOIC ACID

Retinoic acid je nejefektivnější forma vitamínu A, ale na druhou stranu taky nejdráždivější.

Retinoidy vedlejší účinky na pleť

Retinoidy (vitamín A) mají hodně pozitivních účinků na pleť, ale můžou se tady objevit i nějaké ty vedlejší účinky jako je suchá olupující se kůže, pálení, začervenání nebo zhoršení akné. Nejdůležitější je nevzdat to během prvních 6-8 týdnů používání vitamínu A, protože po tuto dobu můžou být vedlejší účinky nejsilnější. Poté by si vaše pleť měla ve většině případů na vitamín A už zvyknout a měli byste si užívat jenom jeho benefitů.

Jak správně používat retinoidy na pleť, abyste snížili riziko vedlejších účinků?

I v případě, že běžně nemáte citlivou pleť, je dobrý nápad jít na retinoidy pomalu, protože nikdy nevíte jak vaše pleť bude reagovat, pokud jste vitamín A předtím nikdy nepoužili. Dále je dobré vědět, že podráždění se nemusí objevit hned druhý den. Takže pokud se ráno probudíte s vaší normální pletí, neradujte se hned, že vy vitamín A tolerujete lépe než ostatní. Je to proto, že zčervenání a olupování se obvykle projeví až po 48 hodinách od nanešení.

Vaše pleť si na jakýkoliv retinoid potřebuje nejdříve zvyknout, proto je důležité ho ze začátku nanášet pouze každou druhou nebo klidně i každou třetí noc. Pokud si na toto vaše pleť zvykne a nevidíte žádné zhoršení co se týče akné, svědění, pálení nebo začervenalé kůže, můžete po 2 týdnech přidat a používat ho každou druhou noc (pokud jste začínali na každé třetí).

Retinoidy – tipy, jak zmírnit vedlejší účinky

  • Je vhodné se v prvních pár týdnech zaměřit pouze na používání retinoidů a vynechat všechny ostatní aktivní látky jako je vitamín C nebo alfa a beta hydroxykyseliny. Není to proto, že by se navzájem neutralizovaly, ale proto, že chcete snížit riziko podráždění vitamínu A co jen to jde. Když si na pleť napleskáte hydroxykyseliny, na to vitamin C a ještě ke všemu vitamín A, mohlo by to v lepším případě hodně pálit. Jak si vaše pleť začne na vitamín A zvykat, můžete vaše cečko a alfu nebo betu znovu zařadit do vaší rutiny v péči o pleť.
  • Pro začátek si vyberte výrobek, který obsahuje jenom malé množství vitamínu A. V případě retinolu jsem našla i takové, které začínají na 0,2%. Pokud máte vyšší dávku vitamínu A, můžete ho před použitím smíchat buď s vaším hydratačním krémem nebo olejíčkem bez vůně v dlaních a poté nanést na pleť.
  • Je možné vitamín A nanést formou „short contact therapy“. To znamená, že váš produkt s vítamínem A nanesete jako byste si nanesli masku, necháte půl hodiny působit a potom opláchnete vlažnou vodou.
  • Používejte pouze šetrné odličovací prostředky k čištění pleti, to znamená vynechte cokoliv co obsahuje vůni a nebo cokoliv co připomíná pěnivé odličovače. Po dobu používání vitamínu A vynechte abrazivní peelingy, které by pokožku mohly hodně naštvat. Tak jako tak si nemyslím, že budou potřeba, protože díky vitamínu A pleť bude daleko jemnější sama o sobě.
  • Není dobré nanášet vitamín A, když je pokožka vlhká. Když je pokožka vlhká, je pro ingredience jednodušší se vstřebat hloubějí do pleti. To by mohlo způsobit další podráždění. Takže po čištění pleti, ať už oplachujete čistící pleťové mléko vodou nebo se odličujete tonikem, micelárkou, počkejte alespoň 20 minut než nanesete produkt s vitamínem A.
  • Každý den používejte opalovací krém SPF 50. Nezáleží na tom, jestli jste zrovna ten den nanesli vitamín A nebo jste ho nanesli noc předtím. Nezáleží na tom, jestli vitamín A používáte v zimě. UV paprsky projdou i přes mraky. Jak už jsem zmínila, podráždění pouhým okem neuvidíte hned, ale bude tam. Vitamín A dělá pokožku ještě citlivější na UV paprsky, proto ji musíte chránit opalovákem, abyste neskončili jako rajčátka. Někteří viní retinoidy a jejich vedlejší účinky ze zhoršení stavu pleti, ale častokrát se pleť zhorší z důvodu jejich nesprávného používání.

Kdy začít s retinoidy?

S použitím vitamínu A nemusíte čekat až když vidíte první známky stárnutí, protože jakékoliv změny v pleti se odehrávají dlouho předtím než jsou viditelné pouhým okem. Retinoidy můžou oddálit projevy stárnutí pleti ještě předtím než se ukáží a nebo je zpomalit. Ve skutečnosti nepomáhají pouze s projevy stárnutí, ale jsou výborné i v péči o aknózní pleť, protože rozpouští mikroskopická zánětlivá ložiska ještě předtím než ten pupínek vůbec uvidíte. Tudíž neexistuje žádný věkový limit na to, abyste začali používat produkty s vitamínem A.

Balení výrobku obsahujícího vitamín A je klíčové. Měli byste se vyhnout balením, které propustí vzduch (kelímky) nebo světlo (lahvičky, kelímky z čirého skla) dovnitř. Je to proto, že vitamín A přestane být efektivní v těchto typech obalů. Hledejte neprůhledné nebo vzduchotěsné obaly.

Retinoidy – kdy na pleti uvidím první výsledky?

Pokud neuvidíte výsledky hned v prvním týdnu, nevzdávejte to hned s retinoidy. Změny, které nastanou na svrchní vrstě pokožky budou viditelné rychleji, proto si celkem brzy všimnete, že struktura pleti je mnohem jemnější na dotek. Na druhou stranu, vitamín A je jedna z mála ingrediencí, které mají velký vliv i na hlubší vrstvy pleti, proto změny jako vyhlazení hlubokých vrásek budou potřebovat čas. Obvykle trvá 3-6 měsíců než uvidíte ty pravé výsledky, které používání vitamínu A přináší.

Tady platí – kdo si počká, ten se dočká. Výsledky budou stát za to.

Dále si přečtěte, jak vám může přírodní vitamín C na pleť pomoci zbavit se skvrn po akné, a jak funguje proti vráskám.

Niacinamid neboli vitamín B3 je další z velmi oblíbených antioxidantů. Navíc je vážně všestranný, vhodný pro ty, kdo mají rádi jednoduchou kosmetickou rutinu. Přečtěte si, proč je tak oblíbený. See you later alligator.

Napsat komentář