Váš průvodce dekódováním štítků kosmetických výrobků– Tipy pro dokonalou pleť přečtěte si moje doporučení

Ať už hledáte nový čistící nebo hydratační přípravek, pohled na etiketu nebo informace o produktu je jedním z nejdůležitějších kroků při výběru toho správného kosmetického produktu. Štítek vám nemůže jen říct, co to je. produkt (SPF, sérum, oční krém) a pro koho je určen (proti stárnutí, suchá pleť, se sklonem k akné), ale může vám poskytnout ještě více informací o tom, jak vzorec vznikl. ať už je to organické, organické, bez krutosti nebo veganské.

Potřebujete pomoci s dekódováním štítků kosmetických výrobků? Rozebíráme nejdůležitější loga, slova, fráze a přísady.

1. Přirozený

Pokud jde o přírodní kosmetické produkty, ne všechny složky musí být přírodní. „Pokud jsou některé z uvedených složek přírodní, produkt může být označen jako přírodní,“ říká dermatologka Debra Jaliman s certifikací. „Pokud je výrobek označen jako ‚přírodní‘, bude to obecně znamenat, že v receptuře byly použity alespoň některé přírodní složky, ale výrobek může být označen jako přírodní a obsahuje až 30 % syntetických přísad,“ dodala. „Pokud hledáte produkt, který je zcela přírodní, ujistěte se, že má označení 100% přírodní. [This] to znamená, že neexistují absolutně žádné syntetické složky.“

Kromě toho mohou 100% přírodní produkty obsahovat certifikované logo, jako například logo Asociace přírodních produktů (NPA).

2. Vyčistěte

„Čistý“ je slovo, které se často používá k popisu typu kosmetického produktu, který je vyroben bez přísad, které jsou potenciálně škodlivé nebo dráždivé. Jako bonus obsahuje i produkty, které nejsou testovány na zvířatech, říká kosmetická dermatoložka doktorka Michele Green. Jak již bylo řečeno, možná budete chtít být opatrní, protože „neexistují žádné vládní agentury, které by regulovaly péči o čistou pleť, jako například potravinářský průmysl,“ říká Dr. Green. „V oblasti krásy je Environmental Working Group (EWG) nejblíže USDA,“ řekla s tím, že EWG má proces, kterým společnosti přecházejí na certifikaci svých produktů.

Podle doktora Greena se slova „čistý“ a „přírodní“ často používají zaměnitelně, ale jde o dvě různé věci. „Čištění znamená, že přípravek nezpůsobí tělu žádné škody ani podráždění [and] může obsahovat přírodní i syntetické složky,“ vysvětluje. „Přirozeně to však znamená, že složky nejsou chemické a nemají žádné syntetické přísady.“

3. Hypoalergenní

Máte-li citlivou pleť, hledejte produkty péče o pleť a make-up, které jsou označeny jako hypoalergenní, protože je méně pravděpodobné, že způsobí alergické reakce. Jak již bylo řečeno, pokud je vaše pokožka náchylná k alergickým reakcím, možná budete chtít produkt otestovat na vnitřní straně zápěstí nebo se před aplikací na obličej poradit s dermatologem, protože termín „hypoalergenní“ není regulován FDA. a nezaručuje, že nebudete mít nežádoucí reakci.

4. Nekomedogenní

Pro ty, kteří mají mastnou pleť nebo mají sklony k vyrážkám, hledejte přípravek, který není komedogenní. „Každý, kdo má sklony k akné, by měl používat nekomedogenní přípravky,“ říká doktor Jaliman. „To znamená, že výrobek neobsahuje složky, o kterých je známo, že ucpávají póry, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku akné,“ dodává. Nekomedogenní produkty se dodávají v různých složeních, včetně těch, o kterých byste si nemysleli, že jsou možné, jako jsou pleťové oleje a opalovací krémy.

5. Parfém

Podíváte-li se na svou kolekci parfémů, můžete si všimnout slova „parfém“ napsané na etiketě. Jednoduše řečeno, parfém je po francouzský parfém nebo parfém. Protože FDA nevyžaduje, aby kosmetické společnosti zveřejňovaly každou vůni jednotlivě, vůně nebo vůně může představovat různé vonné složky, syntetické i přírodní.

6. Přírodní parfémy

Jak tedy víte, jestli váš parfém (nebo péče o pleť, vlasy a make-up) obsahuje přírodní parfémy? Zkontrolujte štítek složky. „Výrobky, které tvrdí, že obsahují přírodní vůně, jsou vyrobeny z přírodních surovin, jako jsou izoláty. Izoláty jsou látky, které byly přirozeně izolovány z botanické látky, známé také jako éterické oleje,“ říká Dr. Jaliman.

Podle doktora Jalimana je jedním z největších rozdílů mezi syntetickými a přírodními vůněmi to, že „syntetické vůně vydrží déle než přírodní vůně. Přírodní parfémy rychle vyblednou, protože jim chybí nesyntetické složky, díky čemuž je vůně živější a trvanlivější,“ vysvětluje.

7. Bez vůně

Pro ty, kteří jsou citliví na parfémy, jsou povinné produkty s certifikací bez parfému nebo loga Safer Choice. „Přidané parfémy mohou způsobit alergie,“ říká doktor Jaliman. „Vybírejte si produkty, jejichž součástí není vůně [ingredient] seznam,“ dodává. Podle EPA produkt bez vůně nemůže obsahovat žádnou vůni, včetně chemikálií používaných k maskování zápachu.

8. Neparfémovaný

To, že výrobek nemá parfém, neznamená, že nemá parfemaci. Pokud by to byla pravda, jmenovala by se (a certifikovala) bez parfému. Na rozdíl od neparfémovaných produktů mohou neparfémované přípravky obsahovat chemikálie používané k maskování parfémů, díky čemuž jsou neparfémované, ale ne neparfémované. Produkty bez vůně jsou ideální pro ty, kteří nejsou citliví na vůni, ale upřednostňují složení bez zápachu.

9. Bez sulfátů

Další fráze, na kterou je třeba si dát pozor? Bez sulfátů. „Sírany jsou agresivní čistící prostředky (běžně používané v šamponech) z minerálních solí obsahujících síru,“ říká doktor Jaliman. „Nechceme je ve výrobcích, protože jsou tvrdé a mohou způsobit podráždění [the] pokožku hlavy nebo jiné oblasti, “poznamenává.

10. Bez ftalátů

Sírany nejsou jediné složky, na které je třeba si dávat pozor. Ftaláty mohou být také škodlivé. „Ftaláty jsou skupinou chemikálií používaných ve stovkách produktů, jako jsou mýdla, šampony a pleťové vody,“ říká doktor Jaliman. „Existují různé druhy ftalátů, [but] v kosmetice se nejčastěji používá DEP,“ dodává. „Používají se v produktech osobní péče ke zvlhčení a zjemnění pokožky ak pomoci při rozpouštění určitých složek. [This] může mít vliv na játra, ledviny a reprodukční systém,“ vysvětluje.

11. Bez parabenů

Podíváte-li se na zadní stranu štítku vašeho kosmetického výrobku, můžete si všimnout slova „bez parabenů“. Co jsou však parabeny a proč bychom jim měli věnovat pozornost? „Parabeny se používají jako konzervační látky v kosmetice,“ říká doktor Jaliman. Používají se k zabránění růstu bakterií, [but] je známo, že způsobují estrogenní poruchy [and] souvisely s rakovinou prsu a reprodukčními problémy,“ dodává.

12. Široké spektrum

Kupujete si opalovací krém? Nezapomeňte si vybrat opalovací krém se širokospektrým SPF. „Širokospektrální opalovací krém vás ochrání před UVA i UVB paprsky,“ říká doktor Jaliman. UVA paprsky mohou předčasně stárnout vaši pokožku, což způsobuje vrásky a hyperpigmentaci. [while] UVB paprsky mohou spálit vaši pokožku,“ dodává. „Potřebujete širokospektrální SPF, protože chcete ochranu před vším UV zářením – přílišným vystavením [both] paprsky mohou vést k rakovině,“ varuje.

13. Veganská

Jen proto, že výrobek má na etiketě vytištěné logo s certifikací bez krutosti, neznamená to, že je veganský. Pro veganskou péči o pleť nebo kosmetický produkt, kterému můžete důvěřovat, Dr. Jaliman říká, že hledejte logo Vegan Action nebo Vegan Awareness Foundation. Obě loga potvrzují, že produkt je vyroben z veganských složek. Doktor Jaliman navíc dodává: „Aby byl výrobek považován za veganský, nesmí obsahovat živočišné produkty ani vedlejší produkty. [and] by neměly být testovány na zvířatech.“

14. Certifikované organické / USDA organické

Stejně jako produkty bez krutosti a veganské produkty, i bio produkty musí být legitimovány speciální certifikací. Pro produkty vyrobené z organických složek, hledejte na etiketě produktu certifikovaný organický nebo organický symbol USDA.
Jak již bylo řečeno, nenechte se oklamat marketingem. Pokud na štítku vidíte slovo „bio“ a žádnou certifikaci, nemusí to být ekologické. „Aby byl výrobek považován za ‚organický certifikovaný‘ musí být z 95 % nebo více bez syntetických přísad, jako jsou pesticidy, chemická hnojiva a barviva,“ vysvětluje Dr. Jaliman.

15. Ecocert

Další logo certifikace, na které je třeba si dát pozor? Ecocert. „Pokud má výrobek logo šetrné k životnímu prostředí, znamená to, že jej zkontrolovala jedna z nejrespektovanějších organizací, která určuje, zda je výrobek šetrný k životnímu prostředí,“ říká Dr. Jaliman. „Ecocert je environmentální certifikační organizace se sídlem v Evropě, ale provádí inspekce ve více než 80 zemích,“ dodala. „Je to jedna z největších environmentálních certifikačních organizací na světě.“

16. PAO

Symbol PAO – nebo symbol po otevření – je dalším důležitým logem, na které je třeba dávat pozor. Vypadá jako malý kelímek tělového másla s číslem a písmenem „M“ napsaným uvnitř nebo pod ním. Číslo představuje datum expirace produktu po prvním otevření. Pokud například otevřete produkt s označením „6M“, máte 6 měsíců na jeho použití, dokud se bude považovat za expirovaný.

17. Králík bez krutosti nebo skákání

Pokud hledáte produkt péče o pleť nebo krásu, který je krutě certifikován, zkontrolujte štítek s logem Leaping Bunny vydaný společností Cruelty Free International. Podle Dr. Jalimana: „Je-li na výrobku zajíček, znamená to, že nebyl testován na zvířatech.“
Pokud má váš kosmetický výrobek logo Leaping Bunny, znamená to také, že je celosvětově uznáván jako výrobek bez krutosti a prošel celou řadou přísných testů (včetně nezávislých auditů organizace Cruelty Free International). Podle organizace je to proto, aby se zajistila transparentnost mezi značkou a spotřebitelem, protože značky často obsahují žargon bez krutosti (a mohou jít až do zahrnutí varianty loga zajíčka) na obalu bez certifikace, což způsobuje zmatek. Abyste se ujistili, že váš produkt bez krutosti je legitimní, zkontrolujte štítek pro konkrétní logo Leaping Bunny spojené s Cruelty Free International.

Co ještě potřebujete vědět?

Kromě porozumění slovům a frázím používaným na etiketách kosmetických výrobků se možná budete chtít podívat i na seznam složek. „To je nezbytné, zvláště pokud jste osoba s citlivou pokožkou,“ říká doktor Jaliman. „Někdo s citlivou pokožkou může trpět záněty a podrážděním, pokud si vybere produkt s drsnými přísadami pro svůj typ pleti,“ dodává. „Je důležité zvolit správnou péči o pleť pro citlivé typy, neboť některé produkty obsahují složky, které mohou vyvolat nežádoucí reakci.“ Kromě toho doktor Jaliman říká: „Lidé s rosaceou, ekzémem nebo alergiemi by měli věnovat velkou pozornost složkám ve svých produktech.“

Další důvod, proč si přečíst seznam ingrediencí? Může vám to pomoci lépe pochopit, kde se receptura (a její složky) nachází předtím, než se naplní do lahví a umístí na poličku. „Mít v seznamu příliš mnoho ingrediencí může být špatná věc [because] čím více složek produkt obsahuje, tím je pravděpodobnější, že jeho produkt nebo složky byly testovány na zvířatech,“ dodává. Pokud se toho obáváte, kupte si produkty Leaping Bunny (zmíněné výše) a zvažte koupi veganských kosmetických produktů.

Konečně, seznam složek může vyprávět jedinečný příběh receptury a může vám pomoci lépe určit, zda je produkt pro vás vhodný. velké až nejmenší množství“, vysvětluje Dr. Jaliman. „Na to byste si měli dát pozor, protože ingredience mohou být uvedeny dole (tedy nejnižší koncentrace), [but] může dráždit i ve velmi malém množství,“ dodává. Pokud jste o nějaké složce ještě nikdy neslyšeli a obáváte se, co to je a jaký vliv by mohla mít na vaši pokožku, Dr. Jaliman navrhuje, abyste si konkrétní složku prozkoumali online nebo se před aplikací poradili s dermatologem. kůže.

    Napsat komentář