Typy hyperpigmentace– Tipy, jak pečovat o pleť Co doporučuje Andrea?

Stříkání pih je okouzlující, ale jak víte, že místo je jen místo? Hyperpigmentace má mnoho podob a je výsledkem mnoha faktorů – sluneční skvrny, které se objevují věkem a sluněním, změny barvy pokožky způsobené plísněmi nebo bakteriemi, zbarvení po akné – každý typ hyperpigmentace má své vlastní příčiny a způsoby léčby. . Máte-li podezření, že vaše hyperpigmentace může být prekancerózní, rakovinová nebo jakýkoli jiný závažný stav, okamžitě navštivte svého lékaře. Můžete si také promluvit s lékařem nebo dermatologem o možné volně prodejné léčbě nebo léčbě na předpis vaší hyperpigmentace.

Sluneční skvrny

Stravte dostatek času na slunci a mohou se u vás objevit sluneční skvrny, nazývané také stařecké skvrny nebo pigmentové léze. Obvykle mají hnědou barvu a mohou se pohybovat od malých skvrn až po skvrny větší než špička palce. Sluneční skvrny se objevují, když stárnete a zvětšují se neustálým vystavením slunci.

Krtci a pihy

Pihy jsou naprosto ploché a obzvláště časté u lidí s otevřenou pokožkou. Krtci, na druhé straně, mohou být ploché nebo vyvýšené a lze je nalézt na všech typech pleti. Pihy jsou benigní hyperpigmentace a mateřská znaménka jsou obvykle také. Z některých mateřských znamének se však může vyvinout melanom, proto byste měli vždy sledovat změny tvaru, barvy nebo velikosti.

Hyperpigmentace po akné

Mírné až obtížné akné může vést k dočasné hyperpigmentaci pokožky. Nezaměňujte si s červenými skvrnami, které po nich zůstaly, zvané erytém, tyto skvrny jsou obvykle hnědé a jde o formu pozánětlivé hyperpigmentace. Ačkoli obvykle trvá tři až šest měsíců, než sama odejde, můžete k urychlení procesu vyblednutí použít lokální léčbu.

Melasma

Melazma se vyskytuje téměř výlučně u žen, které jsou těhotné, užívají antikoncepční pilulky nebo podstupují hormonální substituční léčbu během menopauzy. Může se vyskytnout iu pacientů bez těchto hormonálních poruch z dosud ne zcela objasněných příčin. Charakterizují ji tmavě hnědé kožní skvrny, které vystupují z čela, líc, nosu nebo horního rtu. Něco, co odlišuje melasmu od jiných typů hyperpigmentace, je to, že se tvoří v symetrických vzorech. Pomoci mohou lokální krémy s obsahem tretinoinu, hydrochinonu nebo kyseliny azelaové, ale také chemický peeling a laserové ošetření.

Houba

Existuje důvod, proč jste během vysokoškolských let nosili sandály ve sprše. Tinea pedis – také známý jako lišej na nohou – je poměrně časté onemocnění kůže způsobené houbou, která často pochází z kontaminovaných předmětů, jako jsou hřebeny, neprané oblečení a povrchy ve sprchách nebo bazénech. Nedovolte, aby vás název zaváděl; nemá to nic společného s žádným hmyzem. Když se objeví na těle, tento stav se nazývá Tinea corporis a je charakterizován svěděním, červenými skvrnami na kůži, které někdy mohou vytvářet vzor jako prsten. Dokonce i po zahojení může způsobit pozánětlivou hyperpigmentaci a zanechat tmavé skvrny, které mohou trvat týdny nebo dokonce měsíce. Nejlepším řešením je pořídit si předepsaný antimykotický krém, který plíseň snadno zahubí.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář