Typy akné: fotografie, léčba a další

Vítejte na mych webových stránkách a užijte si čtení tohoto speciálního článku o Typy akné: fotografie, léčba a další

.

Můžete slyšet výraz „pupínky“, který se používá k popisu všech forem akné, ale ne vždy to je přesný popis. Ne všechny typy akné se šíří skrz pokožku.

Ucpané póry samotné způsobují akné. Ty obsahují:

 • nadměrná produkce mazu (kožního mazu)
 • bakterie
 • hormony
 • odumřelé kožní buňky
 • zarostlé vlasy

Akné se obvykle spojuje s hormonálními výkyvy, které se vyskytly během dospívání, ale akné se může objevit iu dospělých. Asi 17 milionů Američanů trpí akné, což z něj činí jedno z nejčastějších kožních onemocnění u dětí i dospělých.

Určení typu akné, se kterým se potýkáte, je klíčem k úspěšné léčbě. Akné může být nezánětlivé nebo zánětlivé. Podtypy akné v těchto dvou kategoriích zahrnují:

 • akné
 • bílé tečky
 • tlamy
 • pustuly
 • uzliny
 • cysty

Může existovat několik typů akné současně – některé případy mohou být dokonce natolik závažné, že vyžadují návštěvu dermatologa. Pokud se obáváte o své akné a ještě nemáte dermatologa, můžete kontaktovat lékaře ve svém okolí pomocí nástroje The blog FindCare.

Čtěte dál a dozvíte se více o podtypech akné ao tom, jak je léčit.

Nezánětlivé akné zahrnuje černé tečky a bílé tečky. Obvykle nezpůsobují otok. Poměrně dobře reagují i ​​na volně prodejné léčby.

Kyselina salicylová se často prodává k léčbě akné obecně, ale obvykle nejlépe funguje na nezánětlivé akné. Přirozeně exfoliuje pokožku, odstraňuje odumřelé kožní buňky, které mohou vést k černým tečkám a bílým tečkám. Hledejte jej v čisticích prostředcích, tonerech a hydratačních přípravcích.

Pořiďte si produkty obsahující kyselinu salicylovou.

Černé tečky (otevřené komedony)

Akné vzniká, když jsou póry ucpané kombinací mazu a odumřelých kožních buněk. Horní část póru zůstává otevřená, přestože zbytek je ucpaný. Výsledkem je charakteristická černá barva viditelná na povrchu.

Podívejte se: Které esenciální oleje jsou nejlepší k léčbě akné? »

Bílé tečky (uzavřené komedony)

Bílé tečky se mohou tvořit i tehdy, když se póry ucpou kožním mazem a odumřelými kožními buňkami. Ale na rozdíl od černých teček se horní část pórů uzavírá. Vypadá to jako malý hrbolek vyčnívající z kůže.

Bílé tečky se léčí obtížněji, protože póry jsou již uzavřeny. Pomoci mohou produkty obsahující kyselinu salicylovou. Topické retinoidy poskytují nejlepší výsledky při akné. Adapalen (Differin) je v současnosti volně prodejný jako retinoidy. Pokud to pro vás nefunguje, silnější lokální retinoidy jsou dostupné na předpis od vašeho dermatologa.

Pořiďte si lokální retinoidy.

Přečtěte si více: Léčba akné »

Červené a oteklé pupínky se nazývají zánětlivé akné.

Zatímco kožní maz a odumřelé kožní buňky přispívají k zánětlivému akné, bakterie mohou hrát roli iu ucpaných pórů. Bakterie mohou způsobit infekci hluboko pod povrchem kůže. To může vést k bolestivým pupínkům, které se obtížně zbavují.

Produkty obsahující benzoylperoxid mohou pomoci snížit otok a zbavit se bakterií v pokožce. Mohou také odstranit přebytečný maz. Váš lékař vám může předepsat perorální nebo lokální antibiotikum spolu s benzoylperoxidem k léčbě zánětlivého akné. Důležitou součástí boje proti zánětlivým papulím a pustulám jsou také lokální retionoidy.

Pořiďte si produkty obsahující benzoylperoxid.

tlamy

Papuly se vyskytují, když se stěny obklopující vaše póry rozpadnou v důsledku silného zánětu. To má za následek tvrdé, ucpané póry, které jsou citlivé na dotek. Kůže kolem těchto pórů je obvykle růžová.

Pustuly

Pustuly se mohou tvořit i tehdy, když se stěny kolem vašich pórů rozpadnou. Na rozdíl od tlam jsou pustuly naplněné hnisem. Tyto hrbolky vycházejí z kůže a mají obvykle červenou barvu. Často mají na vrchu žluté nebo bílé hlavy.

uzliny

Uzlíky se vyskytují, když ucpané, oteklé póry odolávají dalšímu podráždění a zvětšování. Na rozdíl od pustulí a tlam leží uzliny hlouběji pod kůží.

Protože jsou uzliny tak hluboko v kůži, obvykle je nemůžete léčit doma. K jejich odstranění jsou potřebné léky na předpis.

Váš lékař nebo dermatolog vám pravděpodobně předepíše perorální lék isotretinoin (Sotret). Vyrábí se z formy vitamínu A a užívá se denně po dobu čtyř až šesti měsíců. Dokáže léčit a předcházet tvorbě uzlin snížením velikosti mazových žláz v pórech.

cysty

Cysty se mohou vyvinout, když se póry ucpou kombinací bakterií, mazu a odumřelých kožních buněk. Blokády se vyskytují hluboko v kůži a jsou umístěny dále od povrchu než uzliny.

Tyto velké červené nebo bílé hrbolky jsou často bolestivé na dotek. Cysty jsou největší formou akné a obvykle jsou výsledkem těžké infekce. Tento typ akné také nejčastěji zanechává jizvy.

Léčivo na předpis isotretinoin (Sotret) se běžně používá k léčbě cyst. V závažných případech může dermatolog odstranit cystu chirurgicky.

Podívejte se: Dieta proti akné »

Černé tečky a bílé tečky jsou nejmírnější formy akné. Někdy lze korigovat volně prodejnými lokálními přípravky, jako jsou tonika s kyselinou salicylovou nebo bodové ošetření benzoylperoxidem. Pokud nereagují na volně prodejné léky, komedony se snadno léčí lokálními retinoidy. Existuje dokonce jeden typ retinoidu, známý jako adapalen, který je nyní dostupný bez lékařského předpisu. Je velmi účinný při odstraňování černých a bílých teček.

Pustuly a papuly jsou mírnější formy akné. Mohou a nemusí zmizet s léky bez lékařského předpisu. Rozšířené mírné akné může vyžadovat orální nebo lokální předpis od dermatologa.

Uzlíky a cysty jsou nejtěžší formou akné. Abyste se zbavili silného akné, musíte navštívit dermatologa. Mačkání nebo mačkání uzlin a cyst může vést ke zjizvení.

Kontrola: Může med a skořice léčit akné? »

Při léčbě akné je důležité být trpělivý. Zatímco některé léčby mohou fungovat okamžitě, nemusíte vidět velké zlepšení během několika měsíců. Opatrní byste měli být také při současném používání příliš velkého množství produktů na akné – to může způsobit vysušení pokožky. V reakci na to mohou vaše póry vylučovat více mazu, což vede k dalším problémům s akné.

Měli byste také potvrdit, jestli jsou nějaké bulky nebo otoky skutečně výsledkem akné. Existuje několik kožních onemocnění, která způsobují příznaky, které jsou podobné příznakům akné, i když jde o něco úplně jiného. Toto zahrnuje:

Návštěva dermatologa je jediný způsob, jak získat úplnou a přesnou diagnózu. V některých případech může být kvalifikovaná léčba jediným způsobem, jak se zcela zbavit akné a kontrolovat jej.

Pořiďte si volně prodejné léky na akné.

Pokračovat ve čtení: Průvodce péčí o pleť »

.

Napsat komentář