Tenká kůže: příčiny a léčba– Tipy, jak pečovat o pleť

Pokud jste zde proto, že se chcete dozvědět více o Tenká kůže: příčiny a léčba

.

Máte tenkou pokožku, která je jako papírová a snadno se vám na ní dělají modřiny či řezy? Pokud ano, nejste sami. I když je tenká pokožka obvykle spojena se stářím, může se stát v jakémkoli věku v důsledku mnoha faktorů. Níže budeme diskutovat o hlavních příčinách tenké pokožky ao tom, jak zhrubnout pokožku pomocí nejlepších ošetření tenké pokožky.

Vrstvy kůže

Před diskusí o tom, co způsobuje tenkou kůži, je nutné pochopit tři vrstvy kůže: epidermis, dermis a podkožní tkáň. Každá z těchto vrstev hraje roli při vývoji tenké, jemné pokožky.

Epidermis
Epidermis je vnější vrstva kůže. Část epidermis, která je vystavena vnějšímu prostředí, stratum corneum, sestává z plochých mrtvých buněk zvaných korneocyty, které tvoří bariéru, která chrání základní tkáň před infekcí, dehydratací, chemikáliemi a mechanickým namáháním. V této vrstvě se dělením buněk vytvářejí nové epidermální kožní buňky, zvané keratinocyty, aby nahradily buňky, které se neustále vylučují z vrchních vrstev epidermis. Tento proces regenerace se nazývá obnova kožních buněk. Rychlost obnovy buněk se s věkem snižuje.

Dermis
Pod epidermou je dermis, která se skládá z tvrdé pojivové tkáně a různých typů buněk a žláz, které vykonávají mnoho důležitých funkcí. Dermis obsahuje krevní cévy, které poskytují výživu a likvidaci odpadu pro buňky dermis a epidermis. Dermis také obsahuje vlasové folikuly, potní žlázy, mazové žlázy a nervy. Nakonec dermis obsahuje strukturální síť kolagen a elastinová vlákna uložená v extracelulární matrici. Právě to dodává pokožce pevnost a pružnost.

Hippoderm
Podkoží, nazývané také podkoží, je třetí vrstvou kůže, o které budeme diskutovat. Tato vrstva, složená z tuku a pojivové tkáně, plní ve vašem těle mnoho důležitých funkcí. Za prvé, tkáň pod kůží má speciální pojivovou tkáň nazývanou vláknité pásy, které spojuje dermis se svaly a kostmi. Existují také kolagenová a elastinová vlákna, která spojují tuto vrstvu kůže s dermis. Další funkcí podkoží je ukládání tuku, který působí jako energetická rezerva, málo termoreguluje izolací a chrání vnitřní orgány.

Co způsobuje tenkou kůži?

Tenká kůže se objevuje v důsledku změn ve třech vrstvách kůže. Například, když se růst a dělení kožních buněk (obnova buněk) v epidermu začne zpomalovat, pokožka se začne jevit jako tenká.

Další příčinou tenké kůže je ztráta proteinů kolagenu a elastinu v dermu. Kolagen je strukturální protein, který je zodpovědný za pružnost, pevnost a odolnost pokožky. Elastin je vysoce flexibilní protein, který umožňuje pokožce znovu získat svůj tvar, když je natažena nebo stažena. Zatímco kolagen způsobuje, že pokožka vypadá kyprá a kyprá, elastin činí pokožku pružnou a pružnou. Produkce kolagenu s věkem klesá: po dosažení věku 20 let se v kůži každoročně produkuje přibližně o 1 procento kolagenu méně. Volné radikály z prostředí (z nadměrné expozice UV záření, znečištění, cigaretového kouře, chemikálií atd.) mohou navíc degradovat kolagen a elastin. Výsledkem je tenká, jemná pokožka.

Tenká kůže se objevuje také v důsledku úbytku tukové tkáně v podkoží. S přibývajícím věkem ztrácíte více tuku v podkoží. Výrazný úbytek hmotnosti může také snížit množství tuku v této vrstvě kůže. To je problematické, protože když ztratíte objem, začne sklouznout dolů vlivem gravitace. Postupem času si všimnete vývoje ochablé, tenké kůže. To nejenže vypadá nepříjemně, ale může to vést také ke zranění. Tuková tkáň pod kůží je důležitá, protože působí jako nárazník mezi tvrdými předměty, se kterými přicházíte každý den do kontaktu. Bez tohoto velmi potřebného polštáře vám může odskakování o stůl lehčí pohmožděniny nebo roztržení kůže.

Ke vzniku tenké kůže přispívají také genetické faktory. Pokud měli tvoji rodiče tenkou kůži, je pravděpodobnější, že ji budeš mít ty. I když nemůžete nic udělat s vlastnostmi, které jste zdědili po svých rodičích, stále můžete vyléčit tenkou jemnou pokožku.

Ošetření pro tenkou pokožku

Ošetření tenké kůže a to, jak lehké jsou modřiny, závisí na oblasti vašeho těla, kde máte tenkou a jemnou pokožku. Hlavní oblasti jsou pod očima, rameny a rukama. Níže uvádíme konkrétní doporučení k léčbě pro každou z těchto oblastí.

Tenká kůže pod očima
Tenkou pokožku pod očima je nejlepší ošetřit přípravky pro lokální péči o pleť, které chrání a regenerují pokožku. Například antioxidanty jako vitamín C a vitamín A (retinol) chrání před degradací kolagenu a zároveň stimulují tvorbu kolagenu. Navíc k ochraně před další degradací kolagenu lze použít širokospektrální opalovací krém SPF 30. Také stojí za to použít složky, které regenerují pokožku a stimulují obnovu buněk. Příklady zahrnují epidermální růstové faktory, alfa-hydroxykyseliny a peptidy.

Tenká kůže na rukou
Zmiňované ingredience pro péči o tenkou pokožku pod očima lze použít i pro tenkou pokožku paží. Můžete použít i tlustší, Olejna bázi složek pro tenkou pokožku paží, jako jsou rostlinné oleje, ceramidy, cholesterol, mastné kyseliny a jiné. Tyto složky doplňují lipidovou bariéru pokožky, která pomáhá předcházet tenké a křehké pokožce.

Tenká kůže na rukou
Všechny uvedené složky lze aplikovat na tenkou pokožku rukou. Je také důležité upravit svůj životní styl, abyste předešli tenké, jemné pokožce na rukou. Pokud si například často myjete ruce, můžete zvážit použití mýdla s jemnými povrchově aktivními látkami. Tvrdá mýdla a povrchově aktivní látky mohou vysušit a způsobit tenkou pokožku. Dalším způsobem, jak zabránit tenké pokožce rukou, je být obzvláště opatrný v sychravých zimních měsících. Suchý vzduch s nízkou vlhkostí může vést k tenké pokožce, proto noste rukavice a používejte hustá změkčovadla.

Nejlepší ošetření pro tenkou pokožku

Náš oblíbený produkt pro pomoc s tenkou pokožkou je Formulyst Advanced Repair Serum. Toto sérum nejlépe funguje jak na tenké pokožce pod očima, tak na obličeji a krku. Pokročilé reparační sérum přirozeně zklidňuje a zklidňuje pokožku, pomáhá optimalizovat její hydrataci, zvyšuje pevnost a vyhlazuje vrásky.

Napsat komentář