Tady je to, co opakovaný potrat dělá s vaší pokožkou

Tento článek je založen na některých informacích týkajících se Tady je to, co opakovaný potrat dělá s vaší pokožkou

.

Obrázky Ana DavilaGetty

Konec června, konečně přišlo teplo a já tupě hledím na svůj šatník. Minulý týden jsem podstoupila operaci na odstranění zbytků mého druhého letošního potratu. Dokud moje sestra nepřežila dva v roce , naivně jsem si myslela, že každý potrat znamená potrat kvůli krvácení, ale teď už velmi dobře vím, že vaše tělo má způsob potratu, aniž byste o tom věděli. Stále si myslí, že jsi těhotná, pořád máš záchvaty mlsání a pořád tě neskutečně bolí prsa (alespoň mě), ale to, co by ti mělo růst, neroste. Je to zastaveno a nic si neuvědomíte, dokud nejdete na skenování a neřeknou vám, že tep už nebije, jen zlomené srdce.

Ale to není důvod, proč se během slunečného dne bezcílně toulám před letními šaty. Faktem je, že po prvním potratu v lednu (který vedl ik operaci) se mi objevilo akné. Ne na tváři, ale na zádech, hrudi a rukou a nevypadá to, že by to v brzké době někam směřovalo. Mám trauma, protože si chci obléct něco cool na ramínka, ale nesnesu pomyšlení na to, že odhalím svou kůži. Takže teď, kromě emocionálního skrývání toho, co se děje uvnitř, musím i fyzicky skrývat viditelnou připomínku mého loňského roku. Moje pupínky jsou mé bojové jizvy, ale nikdo o mé bitvě neví, alespoň ne mnoho.

„Po potratu mohou být vaše hormony extrémně nestabilní několik týdnů nebo dokonce měsíců, což může vést k hormonálním poruchám kůže.“

Skvrny jsou běžné, když se léčíte na neplodnost. Ale v mém případě jsem se léčila dlouhá léta a vyrážky se objevily až poté, co jsem potratila. Po více než deseti letech práce novinářky v oblasti krásy jsem si myslela, že situaci můžu ovládat. Po rozhovorech s dermatology a odborníky na kůži během mé kariéry se režim přežití nastartoval a zaznamenal jsem vše, co jsem od nich slyšel o „bakně“. Ihned po tréninku se osprchujte; Před umytím těla si z vlasů opláchněte kondicionér, protože je komedogenní a může ucpávat póry. nenoste těsné oblečení; použijte čistící prostředek s nízkou koncentrací kyseliny salicylové. Nic však nepomohlo a už uplynulo osm měsíců.

Jsou zvláštní týdny, kdy mé nově nabyté pupínky nejsou tak bolestivé, ale jakýkoli pohyb nebo horečka, která zvyšuje průtok krve do oblasti, vypadá hrozně. Kromě toho, že jsem se trápila s tím, co si obléct v horkých dnech, nechodila jsem do posilovny od jejího opětovného otevření po pandemii, protože se cítím příliš sebevědomá na to, abych si oblékla tílko. Když jdu na svou oblíbenou hodinu boxu nebo pilatesu, musím investovat do triček, které mě přehřívají, ale nestydí se. Uvědomuji si, že to pravděpodobně zhoršuje problém, ale mám pocit, že tohle je moje jediná možnost.

Zarazilo mě, že jsem alespoň znal všechny tyto užitečné rady. Jiní nemají takové štěstí, že mají takové zdroje po ruce, a když jsem se poradil s Dr. Google, existují fóra plná žen, které potratily (přirozeně také v důsledku léčby neplodnosti), které mají vyrážky. Na jejich tváři, krku, rukou, zádech a hrudi je však velmi málo informací o tom, jak tento problém vyřešit. Šel jsem k jednomu z mých konzultantů dermatologů, Dr. Anjali Mahto, který uznal nedostatek pomoci. „Máš pravdu, na PubMed je pár článků o akné a těhotenství, ale nic o potratu,“ řekla mi. Alespoň se moje roky badatelských schopností nezkazily.

Při vyšetřování, proč se tak děje, existuje vysvětlení – alespoň určitá útěcha. Za prvé, přebytečný progesteron cirkuluje přes vaše tělo. Je nezbytný pro výstelku dělohy, ale má vedlejší účinek ve zvětšení velikosti mazových žláz, což znamená vyšší riziko akné. Navíc se situací přichází i stres – nejen v důsledku potratu, ale také kvůli tomu, že se v první řadě léčíte, není to zrovna procházka růžovým sadem. Tento stres se hromadí, produkuje kortizol, který následně způsobuje zánět, který se pak projevuje ve formě skvrn a zarudnutí. Velký. Posledním hřebíkem do rakve je, že všechny běžné způsoby léčby akné jsou mimo tabulku, protože se snažíte otěhotnět. Jedná se o lokální retinol a retinoidy a také kurzy Roaccutane.

Co se týká toho, kde se akné objevuje, je to prostě katastrofa. A tedy, jak dlouho to vydrží. „Po potratu mohou být vaše hormony extrémně nestabilní několik týdnů nebo dokonce měsíců, což může vést k hormonálnímu akné – na hrudi, zádech nebo obličeji. Neexistuje žádný skutečný důvod, aby postihla jednu konkrétní oblast, protože se může objevit v kterékoli oblasti, kde jsou žlázy vylučující olej nebo vlasové folikuly,“ řekl mi Dr. Hiba, dermatolog a zakladatel Dermasurge, Harley. Ulice.

„Po dvou těhotenstvích mám jen malé hrbolky na zádech a hrudi, když opravdu chci jednu velkou bulku na břiše.“

Co se týče léčby, zjistil jsem, že do svého režimu můžu zařadit věci, které ještě nemám úplně prozkoumané. „V ideálním případě může být brzké přidání kyseliny azelaové a benzoylperoxidu do vaší stravy prospěšné a obě jsou bezpečné při pokusu o otěhotnění a během těhotenství,“ potvrzuje Dr. Anjali. „Aplikujte tenkou vrstvu benzoylperoxidu na noc jako prevenci a poté buď použijte 20% kyselinu azelainovou, kterou potřebujete na předpis, nebo 10% recepturu, kterou můžete získat bez lékařského předpisu, je dobrá na záněty, jakož i na pigmentaci a jizvení.“ které se mohou vyskytnout v důsledku skvrn.

Mohla bych zvážit i rozhovor s terapeutem nebo psychologem, protože velmi dobře znám propojení mezi myslí a kůží, ale momentálně se mi to zdá příliš mnoho. Termínů na vyšetření a testy v nemocnici je už v diáři tolik, že si nejsem jistý, jestli budu mít sílu přidat ještě jednu „věc“ do mého seznamu, který je navíc posetý pracovními termíny.

Doktorka Anjali mě uklidňuje, že musím zkusit myslet na akné jako na dočasný stav věcí, a že ačkoli se nedá léčit tak rychle, jako kdybych se nesnažila otěhotnět, nebude trvat věčně. To poskytuje určité pohodlí, ale v tomto zdánlivě nekonečném procesu je obtížné soustředit se na skutečnost, že po dvou těhotenstvích můžu ukázat jen malé bulky na zádech a prsou, když to, co opravdu chci, je jedna velká. bulka na břiše . žaludku.

Napsat komentář