Sorbát draselný– Tipy, jak pečovat o pleť

Pokud čtete tento článek, jste na správném místě, abyste se dozvěděli o Sorbát draselný

.

Co je sorbát draselný?

Sorbát draselný je mírná konzervační látka používaná v péči o pleť, kosmetice a přípravcích osobní péče. Používá se k prodloužení trvanlivosti výrobků tím, že brání růstu bakterií, hub a plísní. Používá se také jako alternativa k parabenům.

Sorbát draselný je draselná sůl kyseliny sorbové. Kyselina sorbová je přírodní sloučenina nacházející se v bobulích jeřabiny resp. Sorbus aucuparia. Přestože existují přírodní zdroje této složky, téměř celá světová produkce kyseliny sorbové se vyrábí synteticky. Syntetická výroba přísad a chemikálií se často považuje za špatnou věc, zejména v organickém nebo přírodním průmyslu. Syntetická výroba je však ve skutečnosti ekologicky udržitelnější, protože nevyčerpává přírodní zdroje.

Sorbát draselný se průmyslově vyrábí neutralizací kyseliny sorbové další složkou, hydroxidem draselným. Tato syntetická verze je přírodně identická sloučenina. Přírodně identické znamená, že chemická látka, která byla vyrobena synteticky, má stejnou funkci a molekulární strukturu jako v přírodě. Kvůli patentům je třeba některé syntetické chemikálie mírně pozměnit, aby nedošlo k porušení patentu jiné společnosti. Tato malá změna obvykle nemá žádný vliv na výkon; v některých případech však mohou mít tyto změny nežádoucí vedlejší účinky. V případě sorbanu draselného je identický s přírodním, což toto riziko eliminuje.

Sorbát draselný přichází jako bílý krystalický prášek, bílé granule nebo pelety. Snadno se rozpouští ve vodě, kde se mění na kyselinu sorbovou, svoji aktivní formu.

Kyselina sorbová je velmi závislá na pH. V chemii pH znamená „potenciální vodík“ a označuje úroveň kyselosti nebo zásaditosti v daném roztoku. Stupnice pH je od 0 do 14. pH 7 je neutrální, zatímco pH nižší než 7 je kyselé a pH vyšší než 7 je alkalické. Kyselina sorbová vykazuje určitou aktivitu až do pH 6 (asi 6%), ale nejaktivnější je při pH 4,4 (70%). Mějte na paměti, že přirozené pH pokožky je mezi 4,7 a 5,75.

12 složek péče o pleť, kterým se možná budete chtít vyhnout

divize

Sorbát draselný

Výhoda: Sorbát draselný se používá jako konzervační prostředek k udržení stability produktů péče o pleť a prodloužení jejich trvanlivosti. Konzervační látky pomáhají snižovat růst bakterií, hub a plísní v produktech péče o pleť.

ne tak dobré: ačkoli je to vzácné, někteří lidé mohou být alergičtí na sorban draselný.

Pro koho? Pro všechny typy pleti kromě těch, které jsou na ni alergické.

Synergické složky: Funguje dobře s většinou složek.

Dávejte pozor: Tady si není na co dávat pozor.

Je sorbát draselný bezpečný?

The Food and Drug Administration (FDA) přezkoumaly bezpečnost sorbanu draselného a zjistily, že složka je obecně uznávána jako bezpečná (GRAS) jako konzervační látka pro přímé přidávání do potravin. Sorbát draselný se používá hlavně jako přídatná látka do potravin, ale může se použít také v kosmetice a výrobcích péče o pleť.

Bezpečnost sorbanu draselného byla hodnocena Panel expertů na hodnocení kosmetických složek (CIR).. Panel expertů CIR vyhodnotil vědecké údaje a dospěl k závěru, že používání sorbanu draselného v kosmetice a výrobcích osobní péče je bezpečné.

Testy byly provedeny s použitím koncentrovaného roztoku sorbanu draselného, ​​10 %. Tato koncentrace je mnohem vyšší než koncentrace používané v kosmetických výrobcích, většina kosmetických přípravků a produktů péče o pleť obsahuje 1 %. Při této vyšší koncentraci sorban draselný nedráždil oči a jen mírně dráždil kůži. V roce 2006, jako součást plánovaného přehodnocení složek, skupina odborníků CIR zvážila nové dostupné údaje o těchto složkách a potvrdila výše uvedený závěr.

Co dělá sorbát draselný?

Sorbát draselný se používá hlavně jako konzervační látka v potravinách. Inhibuje růst plísní a kvasinek v mnoha potravinách, jako je sýr, víno, jogurt, sušené maso, nealkoholické nápoje a pečivo.

Stejné konzervační vlastnosti lze použít k prodloužení trvanlivosti kosmetiky a výrobků osobní péče. Zatímco sorban draselný je účinný proti houbám, plísním a kvasinkám, je méně aktivní proti bakteriím. Proto se sorban draselný nepovažuje za širokospektrální konzervační látku a musí se používat ve spojení s jinými konzervačními látkami, aby se zajistila ochrana přípravku.

Konzervační látky dostaly negativní význam v kosmetickém průmyslu a průmyslu péče o pleť kvůli tvrzením, že konzervační látky jsou zdraví nebezpečné. Z tohoto důvodu mnohé značky organické a přírodní kosmetiky často uvádějí na etiketách svých produktů tvrzení „bez konzervačních látek“. Použití konzervačních látek je však pro většinu produktů nezbytné, aby se zabránilo znehodnocení mikroorganismy a aby byl produkt chráněn před neúmyslnou kontaminací během používání.

Do produktu se může přidat i konzervační látka, která jej chrání před znehodnocením způsobeným vystavením kyslíku. V tomto případě se tyto složky nazývají také antioxidanty. Podobně jako potraviny, i kosmetické výrobky bez konzervačních látek se mohou kontaminovat, což vede ke znehodnocení výrobku a možná k podráždění nebo infekci. Mikrobiální kontaminace produktů, zejména těch, které se používají v okolí očí a na kůži, může vést k vážným komplikacím. Konzervační látky pomáhají předcházet takovým problémům.

Bibliografie:
Timmer, C, 2000. Antimikrobiální a dezinfekční prostředky. In: Kanerva, L, Wahlberg, J, Elsner, P&Maibach, Handbook of Occupational Dermatology, Springer, Berlin, Heidelberg. Cosmetic Ingredients Recenze, 1988. „Závěrečná zpráva o bezpečnosti kyseliny sorbové a sorbátu draselného“, Journal of The American College of Toxicology, Vol. 7, čj. 6.

Napsat komentář