CO TO JE SKVALENOVÝ OLEJ A JAKÉ MÁ SKVALAN NA PLEŤ ÚČINKY?

Skvalenový olej (někdy se uvádí i pod názvem olivový skvalan) můžete pro jeho vlastnosti najít ve složení kosmetiky jak pro pleť, tak na vlasy. Je dost pravděpodobné, že jste se setkali s názvy SqualAne i SqualEne. Obě složky mají různý původ, ale tyto dva názvy se ve složení kosmetiky často zaměňují, a tak ho na obalech najdete pod stejným INCI názvem (INCI = International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).

CO TO JE SQUALANE A JAK SE ZÍSKÁVÁ?

SKVALENOVÝ OLEJ - CO TO JE SQUALANE V KOSMETICE A JAKÉ MÁ SKVALAN NA PLEŤ ÚČINKY
CO TO JE SQUALANE A JAK SE ZÍSKÁVÁ?

SqualEne byl poprvé objeven v 19. století, kdy byl získán ze žraločích jater. SqualEne samotný je v kosmetice velmi nestabilní, proto byl v roce 1950 vytvořen skvalenový olej.

Olivový skvalan je nasycený derivát squalEnu získaný hydrogenací. Je to jeho zpracovaná verze, která je daleko stabilnější. Pro tento způsob výroby z udržitelných a obnovitelných zdrojů se skvalenový olej stal tolik oblíbený hlavně v kosmetickém průmyslu.

Nejbohatším zdrojem squalEnu jsou žraločí játra a i dnes existují kosmetické firmy, které do složení kosmetiky přidávají squalEne získávaný tímto způsobem.

Naštěstí jsou na trhu k dostání i nosné oleje, které skvalan obsahují přirozeně. Je to například olivový olej na pleť, olej z rýžových nebo pšeničných klíčků a amarant. Dokonce je k dostání i samotný skvalenový olej ve 100% koncentraci, který se získává z olivového oleje.

SKVALENOVÝ OLEJ – JAKÉ MÁ SKVALAN NA PLEŤ ÚČINKY?

SKVALENOVÝ OLEJ - JAKÉ MÁ SKVALAN NA PLEŤ ÚČINKY
SKVALENOVÝ OLEJ – JAKÉ MÁ SKVALAN NA PLEŤ ÚČINKY
 • Skvalan je syntetizovaný v našich játrech a ve velkém množství vylučovaný našimi mazovými žlázami. To ho dělá jednou z hlavních složek lipidů přirozeně se vyskytujících na povrchu kůže.
 • Skvalenový olej je lehký nosný olej s rychlou absorpcí, tudíž na pokožce nezanechá mastný film. Protože je přirozenou součástí našeho kožního mazu, je pro většinu lidí nekomedogenní a je tak vhodný pro každý typ pleti.
 • Skvalenový olej funguje jako emolient, který napomáhá ke snížení transepidermální ztráty vody a tím se obnovuje elasticita kůže.
 • Olivový skvalan má cytofylaktické vlastnosti, které podporují regeneraci kožních buněk a funkci kožní bariéry. Zdravá kožní bariéra a krásná pleť jdou ruku v ruce. Takže pokud hledáte způsob, jak mít dokonalou pleť, dejte si do pořádku bariéru pleti.
 • Olivový skvalan se dobře kombinuje s ostatními látkami ve složení kosmetiky. Snese ho i citlivá pleť s akné a je vhodný i jako péče o oční okolí.
 • Skvalenový olej můžete použít i jako samostatný nosný olej. Nezapomeňte, že produkty se obvykle nanáší od nejlehčí konzistence po tu nejhutnější. To znamená, že squalane v kosmetice bude v pořadí jako poslední krok vaší kosmetické rutiny.

SKVALENOVÝ OLEJ – SQUALANE V KOSMETICE A JEHO ÚČINKY NA PLEŤ – shrnutí

SKVALENOVÝ OLEJ - SQUALANE V KOSMETICE A JEHO ÚČINKY NA PLEŤ
SKVALENOVÝ OLEJ – SQUALANE V KOSMETICE A JEHO ÚČINKY NA PLEŤ
 • skvalan patří mezi nekomedogenní nosné oleje a snese ho i citlivá pleť s akné
 • snižuje transepidermální ztrátu vody tím, že uzamyká vlhkost v pleti
 • udržením vlhkosti v pleti se obnovuje elasticita kůže
 • skvalan také podporuje regeneraci kožních buněk
 • obnovuje kožní bariéru pleti
 • skvalan na pleť je vhodný v kombinaci s ostatními složkami ve složení kosmetiky

Níže najdete několik produktů od oblíbených značek, které obsahují olivový skvalan.

SALOOS SKVALENOVÝ OLEJ

100% SQUALANE SALOOS

Skvalenový olej od Saloos obsahuje pouze skvalan, žádnou jinou složku. Je i bez parfemace, a tak je vhodný na citlivé okolí očí. Vyzkoušejte ho i na roztřepené konečky vlasů.

SALOOS SQUALANE Q10

Skvalenový olej je v tomto produktu od Saloos na prvním místě ve složení. Tento produkt dále obsahuje arganový a šípkový olej. Jak arganový, tak šípkový olej je skvělý olej na vrásky. Jojobový olej pleť zklidní. Koenzym Q10 podpoří tvorbu kolagenu, neutralizuje volné radikály a ochrání pleť před oxidačním stresem.

SALOOS SQUALANE A KAMÉLIE

Tady je skvalenový olej opět na prvním místě. Dále obsahuje nosný olej z kamélie, arganový a jojobový nosný olej a 8 extraktů, které pomůžou pleť vyhladit a sjednotit její tón. Tento olej je vhodný pro ty, které trápí unavená povadlá pleť a pigmentové skvrny v obličeji.

SALOOS SQUALANE A VERBENA

Olivový skvalan v tomto produktu dělá svou práci po boku jojobového a malinového oleje. Tento produkt je určený k rozjasnění pleti a její ochraně před vnějším okolím, kde na ni působí volné radikály. Díky vybraným olejům a extraktům pleť bude napapaná a hezky jemná.

ČISTÝ SKVALENOVÝ OLEJ

Následující produkty obsahují pouze 100% olivový skvalan a jsou bez parfumace.

THE ORDINARY 100% SKVALAN OLEJ
THE INKEY LIST SKVALAN OLEJ
INDEED LABS SKVALAN OLEJ
PETER THOMAS ROTH OILESS OIL 100% SKVALAN OLEJ

Když už je řeč o nosných olejích – používáte pleťový olej nebo sérum na pleť? Víte jaký je v těchto produktech rozdíl?

Pokud rádi používáte nosné oleje na pleť, mohl by se vám líbit i článek Konopný olej na pleť, kde se dozvíte jeho vlastnosti.

BUĎTE OPATRNÍ, AŽ SI BUDETE VYBÍRAT SKVALENOVÝ OLEJ

Ne všechny produkty obsahují skvalenový olej rostlinného původu. Tento nosný olej se často zaměňuje se squalEnem, proto je potřeba se trochu pídit.

Spousta firem nemá problém zodpovědět svým potenciálním zákazníkům otázky ohledně získávání surovin, které přidávají do složení kosmetiky a odpovídají obratem.
Proto pokud nemají na stránkách nebo přímo na výrobku uvedeno, že jejich squalane je rostlinného původu nebo vegan, určitě stojí za to je kontaktovat. ⁠

Dejte mi v komentářích vědět, jak se vám článek líbil. See you later alligator!

Napsat komentář