Škodí modré světlo vaší pokožce? Zjišťujeme.– Jak se starat o vlasy a mít zdravou pokožku Přečtěte si Andreina doporučení

Minulý rok změnil způsob, jakým žijeme náš každodenní život. Nyní, více než kdy předtím, trávíme podstatnou část dne přilepení k obrazovkám, ať už jde o práci, volný čas nebo společenská setkání s přáteli. Mnozí z nás si ale možná neuvědomují, že čím více času strávíme před notebooky a mobilními telefony, tím více si můžeme ublížit.

Jak se ukazuje, digitální únava očí není jediným důvodem, proč byste měli zvážit zkrácení času stráveného před obrazovkou. Neustálé vystavení modrému světlu z televizních obrazovek, počítačů a jiných digitálních zařízení může také poškodit pokožku a podobně jako paprsky UVA a UVB mohou způsobit předčasné stárnutí pokožky.

Co je modré světlo?

Viditelné světlo s vysokou energií (HEV) nebo modré světlo je vysokofrekvenční, nízkofrekvenční světlo ve fialovém/modrém pásmu s vlnovými délkami od 400 do 450 nanometrů, vysvětluje Dr. Hadley King, certifikovaný dermatolog v New Yorku. York City. Představuje 50% spektra slunečního záření a je jedinou částí světla, která je viditelná pouhým okem. Většinu našeho vystavení modrému světlu způsobuje slunce, ale vyzařují jej i zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a televizory, spolu s fluorescenčními a LED žárovkami ve vnitřním osvětlení, dodává Dr. King.

Podle Americké akademie oftalmologie může přirozené vystavení modré (slunečnímu světlu) během dne stimulovat bdělost, zlepšit paměť a zlepšit náladu. V noci však pohled do notebooku nebo čtečky elektronických knih před spaním může narušit cirkadiánní rytmus vašeho těla, což vám ztíží dobrý odpočinek.

Škodí modré světlo vaší pokožce?

Několik studií již dlouho ukázalo, že modré světlo ovlivňuje přirozený cyklus spánku a bdění. A za poslední dva roky jsme také viděli rostoucí důkazy o potenciálních hrozbách, které dlouhodobé vystavení světlu HEV může představovat pro naši pokožku. Studie z roku 2020 ve skutečnosti ukázala, že ačkoli úplné účinky opakovaného a dlouhodobého vystavení modrému světlu ještě nebyly plně pochopeny, výsledky ukazují, že může „zvýšit množství poškození DNA, buněčné smrti a poškození a poškození tkáně, poškození očí, poškození kožní bariéry a fotostárnutí .

Je to proto, že podobně jako UVA a UVB paprsky, i modré světlo může vyvolat oxidační stres, k němuž dochází, když volné radikály pohltí buňky těla. „To může urychlit proces stárnutí tím, že poškodí buňky. Může zvýšit pigmentaci kůže a narušit bariérovou funkci pokožky,“ řekl Viseslav Tonkovic-Capin, MD, certifikovaný dermatolog v Clintonu, slečna.

Způsobuje modré světlo na zařízeních vrásky?

Pokud jde o světlo HEV vyzařované chytrými telefony a jinými podobnými zařízeními, výzkumná studie z roku 2018 naznačuje, že za tyto nově vzniklé tmavé vrásky a skvrny může být váš zvyk na selfie. Podle studie dokonce i krátkodobé vystavení modrému světlu z elektronických zařízení může „zvýšit tvorbu reaktivních forem kyslíku“, neboť kůže je hlavním cílem oxidačního stresu. Je také známo, že modré světlo proniká hlouběji do pokožky, poškozuje esenciální proteiny a vede k vráskám a ztrátě pevnosti.

„Modré světlo přispívá k předčasnému stárnutí, pigmentaci, poškození očí, šedému zákalu, zmenšování buněk, vráskám a poškození fotografií,“ řekl doktor Azza Halim, certifikovaný lékař v Boca Raton, FL, který se specializuje na estetickou a regenerační medicínu a anti-léčbu . stárnout. „V jedné studii část tváře, o kterou se lidé opírají o mobilní telefon, vykazovala zvýšenou pigmentaci a poškození fotografií ve srovnání s druhou stranou obličeje.“

Jak chránit pokožku před poškozením modrým světlem

Snížení vystavení modrému světlu je nejjednodušší způsob, jak zbavit kůži (a tělo) jeho nežádoucích vedlejších účinků. Ale v dnešní době se to dá snáze říci, než udělat, vzhledem k tomu, že notebooky, chytré telefony a další digitální zařízení jsou dnes nezbytností v naší každodenní rutině.

Chcete-li snížit vystavení modrému světlu, zde je několik praktických rad od Dr. Halima:

  • Snižte čas strávený před obrazovkou pravidelnými přestávkami na obrazovce, abyste si odpočinuli a omezili vystavení. Zaměřte se na pětiminutové přestávky každou půl hodinu.
  • Investujte do filtrů obrazovky modrého světla pro váš telefon, tablet nebo počítač.
  • Zapněte noční režim na počítači, chytrých telefonech a jiných zařízeních, abyste snížili množství vyzařovaného modrého světla.

Pokud jde o péči o pokožku, opalovací krém zůstává nejlepší obranou proti stárnutí způsobenému fotostárnutím. Ale také stojí za to, abyste si ve své rutině péče o pleť dali místo na produkty, které působí proti vedlejším účinkům modrého světla, zvláště proto, že vaše vystavení světlu HEV trvá dlouho po západu slunce. Je to ještě důležitější, pokud máte co do činění s rosaceou a jinými kožními onemocněními, které se rozzáří při pobytu na slunci.

„Výrobky bohaté na vitamin C a antioxidanty jsou skvělé, protože chrání pokožku a bojují proti účinkům volných radikálů. V produktech je důležité hledat i složky, které se běžně vyskytují v přípravcích na ochranu před slunečním zářením, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý,“ dodává Dr. Halim.

Nejlepší produkty na ochranu před modrým světlem

Jste připraveni přidat ochranu modrým světlem do vaší rutiny péče o pleť? Tady jsou naše nejlepší tipy na nejlepší produkty, které chrání pokožku před stárnutím způsobeným modrým světlem.

Napsat komentář