Silikony: proč se silikony používají v péči o pleť?– Tipy, jak pečovat o pleť

V tomto článku budeme hovořit o Silikony: proč se silikony používají v péči o pleť?

.

Silikony

V posledních letech se výrazně zvýšil zájem spotřebitelů o složky jejich kosmetických produktů. S důrazem na zdraví, wellness a zelenou krásu není neobvyklé, aby si lidé pozorně prohlédli etikety některých svých oblíbených produktů a lépe pochopili, co přesně tyto složky dělají. Jednou z nejběžnějších a nejkontroverznějších složek v poslední době jsou silikony.

Tak proč ten spor? Přestože se silikony v kosmetice považují za bezpečné pro pokožku, vedou se diskuse o tom, zda skutečně pomáhají nebo jen maskují nejčastější kožní onemocnění. Názory na silikony v kosmetice jsou velmi různorodé a kolem nich je mnoho dezinformací. Abyste se sami rozhodli o silikonech, musíte přesně pochopit, co silikony jsou a jak fungují ve vaší oblíbené kosmetice.

Co jsou silikony?

Silikony jsou pečující složky používané ke zlepšení textury a vzhledu pokožky. Existuje několik věcí, které byste o silikonech měli vědět, když budete zkoumat, proč se nacházejí v produktech péče o pleť. Silikony jsou organosiloxany, což znamená, že jsou to molekuly obsahující střídající se atomy křemíku a kyslíku podél uhlíkového řetězce nebo kruhu – silikony původně pocházejí z písku ve formě oxidu křemičitého.

Existují tři hlavní kategorie silikonů, které se používají v kosmetických výrobcích a výrobcích osobní péče. Prvním jsou malé silikony, druhým jsou silikonové polymery nebo silikonové částice s dlouhým řetězcem a funkční silikony, které jsou charakteristické svým tvarem a strukturou. Většina silikonů lze identifikovat podle konce názvu. Pokud přísada končí na -cone, -siloxanu nebo -conol, je to pravděpodobně silikon.

Malé silikony

Malé silikony jsou tekuté a mají tendenci se z pokožky vypařovat. Díky tomu jsou ideální pro dodávání klíčových složek do pokožky. Nemají však takové hydratační vlastnosti jako některé silikony. Příkladem malých silikonů je cyklohexasiloxan.

Silikonové polymery

Silikonové polymery jsou molekuly s dlouhým řetězcem a mohou být kapalné nebo pevné; dimethicone je silikonový polymer.

Funkční silikony

Funkční silikony obvykle obsahují další atomy kromě kyslíku, uhlíku a křemíku, které se nacházejí v jiných formách silikonu. Tyto další atomy jim dávají jinou strukturu a mají tendenci komunikovat své vlastnosti. Příkladem funkčních silikonů je dimetikonol.

Proč se silikony používají v kosmetice?

Na nejzákladnější úrovni jsou silikony kluzká látka odvozená od oxidu křemičitého. Vyznačují se tekutými vlastnostmi a kluzkou konzistencí, ale také změkčovacími a vodu vážícími vlastnostmi.

Silikony v kosmetice byly testovány, aby pomohly při mnoha různých kožních onemocněních a problémech. Jsou obzvláště užitečné v uklidňujících a léčivých vlastnostech, takže mohou být použity v široké škále produktů.

textura

Silikony se používají hlavně pro zlepšení textury produktů, čímž pomáhají, aby byl produkt hladký a hedvábný. Jedinečná tekutá konzistence dimetikonu umožňuje hladké a rovnoměrné rozložení produktu na pokožce.

Silikony obecně nepronikají do pokožky, usazují se na ní, chrání pokožku a umožňují hladkou aplikaci a vyplňují jemné linky a vrásky pro hladší pokožku. Díky tomu jsou silikony vynikající složkou podkladových bází, protože schopnost vyplnit texturu a vrásky zlepšuje aplikaci make-upu.

Textura produktu je hlavně součástí smyslového zážitku. Pomáhá však také rovnoměrně dodávat klíčové složky produktu do pokožky a je užitečný v produktech, jako jsou základy.

Hydratace a ochrana

Silikony mohou také zlepšit vzhled suché a šupinaté pokožky. Většina silikonů je do jisté míry okluzivní. Okluzivní znamená, že chrání pokožku a zabraňuje ztrátě vlhkosti z vrchních vrstev pokožky. Hydratace se může ztratit z vrchních vrstev pokožky do vzduchu a je také známá jako transepidermální ztráta vody nebo TEWL.

Okluzivní produkty pomáhají udržovat vlhkost a mohou pomoci předcházet progresi kožních onemocnění, která se vyskytují, když je narušena kožní bariéra. ekzém, dermatitida a psoriáza. Kožní bariéra je vnější vrstva kůže a obsahuje přírodní oleje produkované pokožkou.

Když je kožní bariéra poškozena nebo narušena hormonálními změnami, podráždění jinými potravinami, stravou nebo zánětem může způsobit ztrátu vlhkosti, takže pokožka bude suchá a šupinatá. Zdravá kožní bariéra pomáhá chránit pokožku před škodlivými bakteriemi a alergeny.

Změkčující vlastnosti silikonu mohou pomoci zklidnit pokožku a zanechat ji hydratovanou bez mastných zbytků, které zanechávají jiné hydratační složky.

Kvůli ochranným a hydratačním vlastnostem, které silikony mají, je často součástí přípravků pro mírné podráždění pokožky, plenkovou vyrážku a některé přípravky používané k léčbě drobných ran a řezných ran. Dimetikon v těchto produktech pokrývá pokožku a nejen dodává vlhkost do postižené oblasti, ale také pomáhá utěsnit vlhkost, čímž poskytuje lepší hojivé prostředí pro pokožku.

Breakouts

Silikony mohou také pomoci předcházet vyrážkám. Existuje mnoho dezinformací o silikonových výrobcích a městnavých typech pleti a mnozí lidé říkají, že mohou ucpávat póry a vytvářet prostředí, které způsobuje vyrážky a zhoršuje akné.

Neexistují však žádné důkazy o tom, že je tomu tak, silikony jsou klasifikovány jako nekomedogenní a nejsou náchylné k akné, to znamená, že nebudou ucpávat póry a nezhoršovat akné.

Výzkum ukázal, že pomáhá udržovat pokožku hydratovanou bez použití těžších hydratačních přísad. Hydratace je nezbytná pro přetížené typy pleti, aby se zabránilo nadměrné tvorbě kožního mazu a zánětům spojeným se suchostí. Dimethicone také kontroluje lesk mastné pleti.

Myšlenka, že silikony jsou škodlivé pro ucpané póry, může být proto, že jsou okluzivní, což znamená, že fungují jako ochranná bariéra pro pokožku. Pokud se silikony nepoužívají správně a nejsou správně očištěny od pokožky po cvičení nebo silném pocení, je možné, že se pot zachycuje mezi pokožkou a produktem obsahujícím silikon, což může způsobit přetížení.

Produkty obsahující silikon mohou také zatlačit další produkty péče o pleť a složky hlouběji do pokožky, pokud byly použity před produktem na bázi silikonu. Může také přispět k prokrvení pokožky, protože jiné složky mohou způsobit podráždění a vyrážku, většinou když jsou zatlačeny hlouběji do pokožky.

Jizvy

Výzkum silikonů navrhl jejich použití ke zlepšení vzhledu jizev. Studie publikovaná v Journal of Skin and Estetic Surgery zjistili, že silikonové gelové přípravky výrazně snižují viditelnost povrchových, hypertrofických a keloidních jizev. Mnoho silikonových gelových formulací používaných ke zjizvení obsahuje směs mnoha různých silikonů.

péče o vlasy

Silikony jsou také skvělou složkou produktů péče o vlasy, jako jsou kondicionéry a bezoplachová séra. Předpokládá se, že silikony poskytují kontrolovaný kondicionační efekt, přičemž vlasy vypadají nezdravě, jsou poškozené a jsou hedvábné a hladké.

Kromě toho jsou silikony široce používány v produktech na potahování nehtové kůžičky díky jejich schopnosti řešit problémy, jako jsou roztřepené konečky.

Silikony působí tak, že snižují tření mezi vlasy. Toto snížení tření znamená, že poškození vlasového stonku je omezeno a má také další výhodu v podobě snížení krepovatění a dodávání lesku.

Účinnost

Silikony mohou také pomoci zlepšit účinnost produktu, ve kterém jsou obsaženy. Jelikož silikony mohou pomoci jiným složkám proniknout hluboko do pokožky, může to pomoci klíčovým složkám nebo „aktivním složkám“ fungovat efektivněji.

Jaké jsou hlavní silikony používané v péči o pleť?

V kosmetice je jejich nespočet různé typy silikonů, ale nejběžnější jsou cyklopentasiloxan a dimetikon. Tyto dva silikony se nejčastěji nacházejí ve výrobcích péče o vlasy, krémech a jiných výrobcích péče o pleť.

Mezi další silikony patří dimetikonol, cyklohexasiloxan, cyklometikon, amodimetikon, fenyltrimetikon, seznam pokračuje. Silikony jsou velkou třídou složek, které se široce používají v péči o pleť, vlasy a kosmetiku.

Jaká je kontroverze kolem silikonů?

Se všemi výhodami, které silikony v kosmetice poskytují, stojí za zmínku, že je tolik lidí, kteří věří, že používání silikonů, jako je cyklopentasiloxan a dimetikon, může skutečně zhoršit mnohá kožní onemocnění. Některé z těchto tvrzení zahrnují, že silikony ucpávají póry, mohou způsobit akné, vést k matné a dehydratované pokožce a dokonce narušovat přirozený proces regenerace pokožky. V podstatě se tvrdí, že silikony v kosmetice ve skutečnosti pokožku dusí, místo aby poskytovaly výhody.

I když jsou tato tvrzení pochopitelná a v některých případech se zdá, že dávají smysl, je třeba poznamenat, že všechny silikony používané v kosmetice byly schváleny a bylo zjištěno, že jsou pro lidi bezpečné. Velká část tohoto strachu nebo kontroverze je ve skutečnosti případem dezinformací. Níže rozebereme některé mylné představy a pravdy o silikonu.

Pravda o silikonech

Přírodní versus syntetické

Jednou z hlavních výčitek silikonů je, že se jedná o syntetické složky. Syntetické složky jsou stigmatizovány ve světě péče o pleť, zejména v průmyslu organické nebo přírodní kosmetiky.

Přestože se myšlenka, že přírodní složky jsou lepší, zdá lákavá, nemusí to být nutně pravda. Mnohé přírodní složky mohou způsobit podráždění a senzibilizaci pokožky a mnohé syntetické složky jsou pro pokožku prospěšné a bezpečné. Jednou z takových složek jsou silikony.

Skvrny a ucpaná pokožka

Silikony jsou často obviňovány, že ucpávají póry a zhoršují městnavé typy pleti. Silikony jsou totiž okluzivní složky, které tvoří ochrannou bariéru na povrchu pokožky.

Avšak v rozsáhlých studiích, které byly posouzeny Expertním panelem pro hodnocení kosmetických přísad a US Food and Drug Administration, se ukázalo, že dimetikon, nejrozšířenější silikon a silikon, který je obecně považován za ucpávající, jsou nekomedogenní. . a nezpůsobuje alergie, což znamená, že neucpává póry a nezpůsobuje podráždění.

Klíčové složky

Silikony čelily kritice, že mohou snižovat schopnost pokožky absorbovat „aktivní“ složky z produktů péče o pleť. V předchozích studiích bylo poukázáno na opak. Výzkum naznačuje, že silikonové produkty mohou skutečně pomoci klíčovým složkám proniknout hluboko do pokožky, což jim umožní efektivněji působit na zlepšení vzhledu pokožky.

Ztráta vlasů

Dalším mýtem o silikonech je, že obsažené v produktech péče o vlasy brání vlasovému folikulu extrahovat kyslík, což způsobuje vypadávání vlasů.

Opět jde o mýtus, kde je pravda opačná. Silikonové produkty pomáhají krýt a vyhlazovat vlasový folikul, dodávají mu lesklý vzhled a snadno se rozčesávají. Když je vlasový folikul pokryt silikonem, je méně náchylný ke tření a méně náchylný ke zlomení v důsledku stylingu nebo česání.

Životní prostředí

Důležitou oblastí péče o pleť, která se v posledních letech dostala do popředí, je environmentální dopad tohoto odvětví. Silikony jako třída složek byly v této oblasti kritizovány, protože nejsou biologicky odbouratelné.

I když je to pravda, silikon a dimetikon se z vody odfiltrují, protože hlína může zachytit nerozpuštěné složky. Jílová filtrace dimetikonu a silikonů znehodnocuje silikon a je to přirozený bezchemický způsob, jak zabránit úniku silikonů do okolí.

Alergie a podráždění

Alergie a podráždění se spojují se silikony. Neexistují žádné vědecké důkazy na podporu tohoto tvrzení.

I když existuje několik neoficiálních případů podráždění dimetikonem, vzhledem k nedostatku skutečných důkazů je pravděpodobnější, že tyto případy reagují na jiné složky v produktech s dimetikonem.

Dimethicone je příliš velký na to, aby pronikl do pokožky a způsobil alergie nebo podráždění. Nicméně, jako u většiny silikonů, některé jsou dráždivější než jiné.

Bezpečnost

Bezpečnost silikonů byla zpochybňována a tvrdili, že jsou toxické a hromadí se v těle. Obecně silikony prošly rozsáhlým testováním regulačními orgány mnoha zemí.

Ve Spojených státech Panel expertů na přezkoumání kosmetických složek přezkoumal dostupné bezpečnostní údaje pro množství silikonů používaných v péči o pleť, vlasy a kosmetiku a dospěl k závěru, že jsou bezpečné pro uvedené použití.

Tento výsledek potvrdily i americký Úřad pro potraviny a léčiva, Evropská skupina pro inventář kosmetických přísad a Světová zdravotnická organizace. Většina silikonů má přísné koncentrace a pokyny, které musí být při použití ve formulaci dodržovány.

Jaké jsou alternativy silikonu?

Přestože výzkum silikonů v kosmetice je rozsáhlý, jsou lidé, kteří je raději nepoužívají nebo riskují negativní dopad na životní prostředí.

Společnosti sloužící těmto spotřebitelům mohou najít alternativy k dimetikonu a cyklopentasiloxanu. Přírodní silikonové alternativy jsou populární možností a glycerin na rostlinné bázi je jednou z prvních značek, které vyzkoušíte.

Některá omezení při alternativě k silikonu na přírodní bázi jsou náklady a účinnost během procesu formulace. K dispozici je několik syntetických silikonových alternativ, kterými se mohou společnosti bez obav pokusit snížit počet silikonů ve svých produktech, které poskytují stejné výhody jako silikony.

A uprostřed jsou silikonové alternativy, které jsou synteticky vyrobeny tak, aby napodobovaly přírodní alternativy, které doufají, že poskytnou kosmetice to nejlepší z obou světů.

Dalším důvodem, proč se lidé mohou chtít vyhnout silikonům, je to, že mají kudrnaté vlasy. Je to proto, že některé výrobky na bázi silikonu mohou kadeře zavážit. Existuje několik lehčích silikonů, které se používají v těchto typech produktů, jako je amodimethicone.

Zdroje: Johnson, W a kol., . „Posouzení bezpečnosti cyklometikonu, cyklotetrasiloxanu, cyklopentasiloxanu, cyklohexasiloxanu a cykloheptasiloxanu“, International Journal of Toxicology, Vol. 30, stř. 149-227.
Burgess, I, Lee, P&Brown, C, 2008. „Randomizované, kontrolované, paralelní skupinové klinické studie k vyhodnocení účinnosti isopropylmyristátu/cyklometikonu proti vši“, Pharmaceutical Journal, Vol. 280, s. 1 371-375.
De Paepe, K, Sieg, A, Le Meur, M & Rogiers, květen . „Silikony jako neokluzivní topické látky, farmakologie a fyziologie kůže, sv. 27, s. 1 164-171.
Disapio, A & Fridd, P, 1988. „Silicones: Harnessing properties of Substances on Skin and Hair“, International Journal of Cosmetic Science, vol. 10 je. 2, stř. 75-89. Brown, A a Barot, L, 1986. „Biologické obvazy a kožní náhražky“, Journal of Clinical Plastic Surgery, sv. 13, existuje. 1, stř. 69-74.
Van Reeth, I 2006. „Beyond Skin Feel: Inovativní metody pro rozvoj komplexních Senzory Profily Použití Silicones,“ Journal of Cosmetic Dermatology, vol.5, is. 1, stř. 61-67
Puri, N & Talwar, A, 2009. „Účinnost silikonového gelu při léčbě hypertrofických a keloidních jizev,“ Journal of Cutaneous and Estetic Surgery, vol. 2 je. 2, stř. 104-106.
Gobas FA a kol., Analýza těkavosti a bioakumulační aktivity a environmentálních rizik dekametylcyklopentasiloxanu (D5) (otevřený přístup), Toxicol Chem. , 342723-2731.
Carter, B & Sherman, R, 1957. „Dimetikonová (silikonová) ochrana kůže u chirurgických pacientů“, Archiv chirurgie, objem. 75, existuje. 1, stř. 116-117.
Přehled kosmetických přísad, . „Posouzení bezpečnosti polymerů dimethicone, methicone a substituovaných polymerů methicone používaných v kosmetice“, panel odborníků na téma přehled kosmetických složek.
Englert, C a kol., . Farmapolymery ve 21. století: syntetické polymery v aplikacích dodávání léků, Pokrok ve vědě o polymerech, objem. 87, stř. 107-164.
Kwon, S et al., . „Účinek glycerinu, kyseliny hyaluronové a silikonového oleje na hydrataci, hydrataci a transepidermální ztrátu vody v lidské kůži“, Korejský časopis estetické kosmetiky, objem. 11, stř. 761-768.
Mojsiewicz-Pieńkowska, K a kol., . „Přímý kontakt člověka se siloxany (silikony) – bezpečnost nebo riziko: Část 1 Charakteristika siloxanů (silikonů), Hranice ve farmakologii, objem. 7; 132.
Pellicoro, C, Marsella, R, & Ahrens, K, . „Pilotní studie k vyhodnocení účinku lokálního dimetikonu na klinické příznaky a funkci kožní bariéry u psů s přirozeně se vyskytující atopickou dermatitidou“, Mezinárodní veterinární medicína Yahagi, K, 1992. „Silikony jako pečující činidla v šamponech“, Journal of the Society of Cosmetic Chemists, objem. 43, stř. 275-284.

Napsat komentář