Rozdíly mezi hyperpigmentací a hypopigmentací– Pečujte o svůj obličej přirozeně Napsala Andrea

Ve světě kožních skvrn nezáleží na barvě – všichni jsme náchylní na skvrny, tmavé nebo světlé, vyčnívá z našich běžných odstínů pleti. Můžete si všimnout sluneční skvrny nebo dvě na zádech ruce, tmavou skvrnu, kterou máte od narození, skvrny na tváři nebo dokonce rozšířenou změnu barvy. Bez ohledu na to, kde se vaše skvrny objeví, identifikace typu kožního problému vám pomůže nalézt tu správnou léčbu pro vás.

Jak to funguje

Veškerá barva vaší pokožky pochází z buněk produkujících pigment, které neustále vytváří a řídí hladinu pigmentu. V kůži s tmavými stopami hyperpigmentace jsou tyto buňky mnohem aktivnější, než by měly být. Mohou produkovat více pigmentu nebo seskupovat více pigmentu v oblasti, než je normální pro zbytek kůže. Když na kůži vidíte otevřené stopy hypopigmentace, buňky jsou buď méně aktivní než normální – spadají takříkajíc na své pracoviště – nebo je jejich počet menší než normální.

Tmavé znaky a sluneční skvrny

Podíváte-li se na tmavé skvrny v zrcadle, pravděpodobně za to může pozánětlivá hyperpigmentace. Akné, psoriáza, trauma, podráždění kůže a některé léky spouštějí reakci imunitního systému v kůži, což způsobuje její zarudnutí a otok. Buňky, které produkují pigment, zabírají ze všech stimulací, a když zánět zmizí, zůstanou tmavé skvrny. Postupně se vám mohou objevit hyperpigmentované skvrny na obličeji a předloktích během těhotenství nebo užívání perorální antikoncepce, neboť hormonální změny mohou také ovlivnit tvorbu pigmentu. Pihy a tmavá mateřská znaménka jsou také technicky hyperpigmentované, i když možná nebudete chtít pro ně hledat léčbu.

Bledě bílé skvrny

Na rozdíl od tmavých skvrn, bledé nebo bílé skvrny naznačují nedostatek aktivity mezi buňkami produkujícími pigment. V některých případech, jako je vitiligo a jeho dobře ohraničené světlé skvrny, imunitní systém náhodně napadne a zničí buňky produkující pigment. Porucha je progresivní – skvrny se nejprve zdají bledé a postupně bělejší. Někdy se ztráta barvy rozšiřuje také na vlasy. K hypopigmentaci může dojít i poté, co zánět, infekce a nadměrné vystavování se slunečnímu záření zastaví tvorbu pigmentu.

Kosmetické obavy

Hyperpigmentace a hypopigmentace jsou benigní stavy kůže. Pokud jsou barvy blízké obvyklému tónu pleti, nemusíte si všimnout žádné skvrny, dokud nestrávíte den na slunci, čímž se náhodou zvýší kontrast mezi těmito dvěma barvami. Větší rozdíly vás však mohou přimět hledat krycí kosmetiku pro smíchání skvrn s původním zbarvením. Pokud make-up nestačí k tomu, abyste se cítili pohodlně ve své kůži, můžete své pleti navrátit rovnoměrnější vzhled pomocí ošetření, která řeší různé příčiny hyperpigmentace a hypopigmentace.

Ošetření kožních kazů

Retinoidy, hydrochinon, kyselina azelaová, peeling s kyselinou glykolovou a laserová terapie mohou snížit výskyt pozánětlivé hyperpigmentace, čímž pomáhají regulovat produkci pigmentu v ošetřovaných oblastech. Podobně náplasti související s těhotenstvím reagují na trojitý úder hydrochinonu, fluocinonidu a tretinoinu. Jiné tmavé skvrny mohou reagovat na chemický peeling nebo kryoterapii, kterou provádí dermatolog. Světlé skvrny na druhé straně mohou vyžadovat lokální steroidy nebo terapii UV světlem ke stimulaci produkce pigmentu.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář