Rozdíl mezi psoriázou a ekzémem– Tipy, jak pečovat o pleť přečtěte si moje doporučení

Ne všechno, co svědí, je ekzém a ne všechno, co svědí, je nutně psoriáza. Několik stavů se může navzájem napodobovat a způsobit červené, zanícené, suché skvrny nebo skvrny na kůži. Mnohdy, těžko říct!

Existuje několik charakteristik a indikací, které mohou pomoci rozlišit tři nejčastější příčiny zanícené kůže, mezi něž patří ekzém (nazývaný také atopická dermatitida), psoriáza a kontaktní dermatitida.

Co je psoriáza?

Psoriáza je chronický autoimunitní stav kůže způsobený nadměrně aktivním imunitním systémem, který vede k přetrvávajícímu zánětu kůže. Kůže při psoriáze proliferuje příliš rychle a vytváří oddělené červené, tlusté plaky se stříbřitě bílými šupinami. Zatímco tyto kožní léze psoriázy mohou být někdy bolestivé nebo „popálené“, obvykle jsou méně svědivé než ekzémy.

Psoriáza se obvykle vyskytuje v dospělosti, na rozdíl od ekzému, který se vyskytuje u malých dětí (85% případů se vyskytuje ve věku jednoho roku). Psoriáza tradičně upřednostňuje vnější stranu loktů a kolen, ale může postihnout i jiné části rukou a nohou, jakož i tvář, hýždě, podpaží a oblast třísel. Poškození pokožky hlavy (mírné lupy nebo červené šupinaté plaky) a nehtů (malé meče nebo hnědé fleky, případně oddělení nehtu od nehtového lůžka) je běžné u psoriázy, ne však u ekzémů.

Dna psoriáza je variantou psoriázy, která se projevuje menšími plaky v erupčním vzoru spojeném se streptokokovou infekcí. Při psoriatické artritidě se vyvíjí bolest a ztuhlost kloubů. Záchvaty psoriázy mohou být obecně vyvolány stresem, poraněním kůže a některými léky. Není to nakažlivé.

Jak léčit psoriázu: Přestože na psoriázu neexistuje žádný lék, existují účinné způsoby léčby. Steroidní a vitamín D krémy jsou obvykle první vyzkoušené léčby. Při středně těžkém až těžkém onemocnění přichází v úvahu léčba světlem (fototerapie) a systémové léky (buď perorální nebo injekční).

Co je ekzém?

Ekzém neboli atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění kůže způsobené reakcí z přecitlivělosti. Ekzém se obvykle objevuje poprvé v dětství a většinou jej překonají dospívající. V rodinné anamnéze se obvykle vyskytuje ekzém a silná souvislost s astmatem a sennou rýmou. Stejně jako psoriáza, ekzém se jeví jako červený a zanícený. Ekzém však dramaticky více svědí a je méně pravděpodobné, že bude pokryt hrubými stříbrnými šupinami. Místo toho se může zdát suchý, popraskaný, oloupaný, nerovný, s puchýři nebo syrový.

Ekzém se rád objevuje podél vnitřní strany paží a za koleny (záhyby), což je opak toho, kde upřednostňují rozvoj psoriázy.

Jak léčit ekzém: Stres může zhoršit ekzém stejně jako psoriázu. Mezi další spouštěče ekzému patří nedostatečná hydratace (suchá pokožka), používání drsných mýdel, čisticích prostředků nebo jiných produktů osobní péče, jakož i environmentální alergeny a vystavení chladu a suchu. Vyhýbání se těmto spouštěčům, jakož i udržení správné hydratace pokožky jsou klíčem k udržení ekzému na uzdě.

Co je kontaktní dermatitida (alergie na kůži)?

Kontaktní dermatitida napodobuje ekzém s projevem červené, svědící a podrážděné pokožky způsobené spouštěči prostředí. Může se vyskytnout u kohokoli, včetně těch, kteří nemají v anamnéze atopickou dermatitidu. Alergická kontaktní dermatitida je reakce z přecitlivělosti (zprostředkovaná imunitou) a jejími nejčastějšími příčinami jsou parfémy, působení niklu, pryže nebo jiných chemikálií. Dráždivá kontaktní dermatitida není reakcí z přecitlivělosti. Je to způsobeno přímým poškozením pokožky fyzikálními nebo chemickými dráždidly (nejčastěji nadměrné mytí rukou nebo drsná mýdla).

Jak léčit kožní alergie: Dráždivá nebo alergická kontaktní dermatitida se léčí podobně jako ekzém. Někdy je k identifikaci útočného alergenu (alergenů) zapotřebí kožní alergický nebo náplastový test. Odstranění zodpovědných dráždivých látek nebo alergenů by mělo vést k úplné eliminaci, na rozdíl od ekzému, který je chronický a lze očekávat, že se bude pravidelně objevovat a mizet.

Napsat komentář