Rostlinné extrakty v péči o pleť– tvůj kosmetický blog

Pokud jste zde proto, že se chcete dozvědět více o Rostlinné extrakty v péči o pleť

.

Hydrolyzovaný extrakt z listů Myrtus Communis
Myrtus communis, myrta obyčejná, je kvetoucí rostlina z čeledi Myrtaceae, původem z oblasti Středozemního moře. Rostlina myrta má velmi dlouhou historii léčebného využití, například staří lékaři ji předepisovali na horečku a bolest již od roku 2500 před Kristem. Léčivé účinky myrty jsou způsobeny vysokým obsahem kyseliny salicylové, sloučeniny příbuzné aspirinu.

In Ochrana pokožky Hydrolyzovaný extrakt z listů Myrtus communis zvyšuje životaschopnost buněk a snižuje glykaci. Glykace nastává, když se cukry dostanou do oběhu a naváží se na aminoskupiny tkáňových bílkovin jako např. kolagenzměnou jejich struktury na takzvané konečné produkty pokročilé glykace (AGE). Výsledkem je, že AGE způsobují ztrátu elasticity kdysi zdravých kolagenových vláken, díky čemuž jsou tuhá, křehčí a náchylnější k lámání. Omezením glykace pomáhá hydrolyzovaný extrakt z listů Myrtus communis pokožce udržet si pevnost a pružnost, což vede k mladšímu vzhledu pleti.

Extrakt z Acer Saccharum (javor cukrový)
Acer saccharum, také známý jako javor cukrový, je druh javoru, který pochází z listnatých lesů ve východní Kanadě. Javor cukrový je nejlépe známý jako hlavní zdroj javorového sirupu. Výtažky ze šťávy z cukrového javoru se používají v produktech péče o pleť díky vysoké koncentraci aktivních složek včetně aminopeptidů, vápníku a fosforu.

Kromě toho se o extraktu z javoru cukrového říká, že funguje jako přirozeně odvozená alfa hydroxykyselina (AHA). Při lokální aplikaci AHA poskytují jemnou exfoliaci, stimulují regeneraci pokožky a pomáhají pokožce lépe udržet vlhkost. A konečně, extrakt z cukrového javoru má antioxidační vlastnosti, které dokážou neutralizovat volné radikály, čímž chrání pokožku před oxidačním poškozením.

Extrakt z cibule Allium Fistulosum
Allium fistulosum, také známý jako zelená cibule nebo velšská cibule, je druh vytrvalé rostliny, která je chutí a vůní velmi podobná příbuzné obyčejné cibulce. Extrakt z cibule Allium fistulosum se používá v produktech péče o pleť kvůli antioxidačnímu účinku, který poskytují flavonoidy a těkavé sloučeniny síry. Antioxidanty fungují tak, že vychytávají volné radikály, což zabraňuje oxidačnímu poškození, které může vést k předčasnému stárnutí pokožky. Studie in vitro navíc ukázaly, že extrakt z cibule Allium fistulosum má antimikrobiální aktivitu proti organismům jako Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa.

Extrakt Arctostaphylos Uva-URSI
Arctostaphylos uva-ursi, také známý jako medvědice, je trpasličí keř, který produkuje červené bobule. Listy rostliny medvědice lékařské se nejčastěji používají v produktech péče o pleť, protože se ukázalo, že jsou účinné při zachycování volných radikálů. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které přispívají k tvorbě předčasných vrásek a jemných linek na pokožce. Ve skutečnosti studie z roku 2004 publikovaná v časopise Food Chemistry zjistila, že extrakt z listů medvědice lékařské má ještě silnější antioxidační vlastnosti než extrakt z lékořice, extrakt z echinacey a extrakt z přesličky.

Listy medvědice lékařské navíc obsahují arbutin, sloučeninu, která má schopnost inaktivovat tyrosinázu. Tyrozináza je klíčový enzym, který se podílí na syntéze melaninu, pigmentu, který dodává pokožce barvu. Proto inhibicí tyrozinázy může být extrakt Arctostaphylos uva-ursi schopen snížit abnormální pigmentaci spojenou se stárnutím a vystavením UV záření.

Výtažek z jádra Avena Sativa (oves)
Avena sativa, také známý jako oves, je druh obilí pěstovaného na semeno. Oves se používá již od římských dob ke zklidnění a hojení pokožky, jakož i ke zmírnění zánětu a zarudnutí. Aktivní složky v extraktu z ovesných zrn zahrnují avenantramidy a beta glukany. Avenantramidy jsou skupinou aktivních polyfenolových antioxidantů, které po aplikaci na pokožku působí protizánětlivě, proti zarudnutí, svědění a mají antihistaminové účinky. Díky těmto vlastnostem může extrakt z ovesných semen pomoci při různých zánětlivých onemocněních kůže, jako je ekzém, psoriáza, akné a suchá, svědivá pokožka.

Betaglukany nacházející se v extraktu z ovesných zrn také poskytují pokožce řadu výhod. Například beta glukany mají schopnost stimulovat tvorbu kolagenu. To může působit proti vráskám a také urychlit hojení ran. Beta-glukany také zlepšují hydrataci pokožky, což je další vlastnost, díky které je extrakt z ovesných jader užitečný v produktech péče o pleť proti stárnutí.

Dipsacus Sylvestris extrakt – rostlina
Dipsacus sylvestris, také známý jako divoké štětiny, je druh kvetoucí rostliny původem z Eurasie a severní Afriky. Tradičně se extrakt Dipsacus sylvestris používá k léčbě kožních onemocnění, jako jsou bradavice, píštěle a rakovinné vředy. Kromě toho byly extrakty z Dipsacus sylvestris testovány proti Borrelia afzelii, bakterii, která způsobuje lymskou boreliózu. V produktech péče o pleť se předpokládá, že extrakt Dipsacus sylvestris má protizánětlivý účinek.

Euphrasia Officinalis Extract – rostlina
Euphrasia officinalis, také známá jako světluška, je kvetoucí rostlina z rodu Euphrasia. Sklízí se během období kvetení, aby se vytvořil extrakt, který obvykle obsahuje většinu rostliny, od květů až po stonky.

Extrakt z Euphrasia officinalis se běžně používá v produktech péče o pleť k léčbě otoků a tmavých kruhů pod očima. Věří se, že pomáhá při těchto stavech, protože působí proti zánětu a snižuje odtok hlenu v důsledku vysoké hladiny iridoidních glykosidů, flavonoidů a taninů. Kromě toho má extrakt z Euphrasia officinalis adstringentní vlastnosti, které pomáhají napínat pokožku a dodávají očnímu okolí svěží, naučený vzhled. Neexistuje však žádný vědecký výzkum, který by prokázal, že má nějaké výhody pro kůži kolem očí.

Faex (extrakt z kvasnic) – kvasnice
Pojem „Faex“ je pojem přísady, který vyžaduje legislativa Evropské unie týkající se kvasnicového extraktu. Kvasinky jsou jednobuněčné mikroorganismy patřící do říše hub. Kvasnicový extrakt se přidává do produktů péče o pleť, neboť obsahuje směs flavonoidů, cukrů a aminokyselin. Také se věří, že je dobrým zdrojem vitamínů B a železa.

Jedním z obzvláště preferovaných typů cukru, který se nachází v kvasinkách, je beta glukan. Kvasinkový beta glukan působí jako antioxidant, zvyšuje tvorbu kolagenu a hydratuje pokožku. Kromě toho se ukázalo, že kvasinkový beta glukan stimuluje Langerhansovy buňky, imunitní buňky umístěné těsně pod povrchem pokožky, které nás pomáhají chránit před poškozením z prostředí a kožními reakcemi. Kvasinkový extrakt stimulací Langerhansových buněk umožňuje nepřetržitý proces opravy a obnovy kožní tkáně. Kvasnicový extrakt se používá především v produktech péče o pleť, jejichž cílem je zesvětlení, zpevnění a omlazení pokožky.

Extrakt z listů Hamamelis Virginiana (hamamel)
Hamamelis virginiana, také známý jako vilín, je kvetoucí keř pocházející z východní Severní Ameriky. Listy, kůra a větvičky této rostliny jsou zpracovány na čirou tekutinu, která se prodává jako vilín. Hamamel je všeobecně znám tím, že zklidňuje záněty a zklidňuje citlivou pokožku. Extrakt z listů vilínu se používá v přípravcích pro péči o pleť, protože je zdrojem několika druhů antioxidantů, včetně tříslovin. List obsahuje od 3 do 10% tříslovin, hlavně galotin.

Taniny jsou fenolové sloučeniny bohaté na hydroxylové zbytky, které dodávají adstringentní vlastnosti, což způsobuje zúžení a vysušování při aplikaci na pokožku. Působí tak, že se zesíťují s proteiny v pokožce známými jako keratin a vytvářejí neviditelný film, který dokáže dočasně odmastit pokožku, napnout a tonizovat pokožku a minimalizovat výskyt rozšířených pórů. Bohužel třísloviny mohou u některých lidí vyvolat alergické reakce. Navíc většina dostupných přípravků z vilínu obsahuje od 14% do 15% denaturovaný alkohol, který může poškodit pokožku.

Extrakt Hordeum Vulgare (ječmen) D’Orge Extract
Hordeum vulgare, běžně známý jako ječmen, patří do rodiny trav, které se pěstují v mírném podnebí po celém světě. Ječmen je součástí různých potravin a alkoholických nápojů. V produktech péče o pleť působí extrakt z ječmene jako změkčovač, zjemňuje a zklidňuje pokožku.

Extrakt z ječmene obsahuje vysoké koncentrace fenolů, o kterých je známo, že mají antioxidační účinky. Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům, nestabilním molekulám, které přispívají k tvorbě předčasných vrásek a jemných linek na pokožce. Výtažek z ječmene obsahuje také velké množství selenu, který pomáhá udržovat pokožku pružnou, pevnou a zabraňuje poškození volnými radikály. Složky jako extrakt z ječmene, které snižují množství oxidačního stresu v pokožce, pomáhají udržovat celkovou kvalitu pokožky.

Výtažek z Houttuynia Cordata – rostlina
Houttuynia cordata je kvetoucí rostlina, která roste na vlhkých, zastíněných místech, původem z Japonska, Koreje, Jižní Číny a jihovýchodní Asie. Tato rostlina se v tradiční medicíně používá k léčbě vysoké hladiny cukru v krvi, cholery, úplavice, k léčbě nedostatku krve ak čištění krve.

V produktech péče o pleť má extrakt z Houttuynia cordata protizánětlivé, antioxidační, antivirové a antibakteriální vlastnosti. Studie navíc ukázaly, že ethanolový extrakt z Houttuynia cordata prokázal příznivý terapeutický účinek v případě alergických kožních onemocnění. Nakonec lze šťávu z listů Houttuynia cordata použít jako adstringens, který dočasně napíná a tonizuje pokožku a zároveň odmašťuje mastnou pokožku.

Hydrolyzovaný kvasnicový extrakt
Hydrolyzovaný kvasnicový extrakt je hydrolyzát kvasnicového extraktu získaný kyselou, enzymovou nebo jinou hydrolýzou. Přidává se do produktů péče o pleť, neboť obsahuje směs flavonoidů, cukrů, vitamínů a aminokyselin. Předpokládá se, že esenciální aminokyseliny a malé peptidy obsažené v hydrolyzovaném kvasnicovém extraktu pomáhají pokožce získat světlejší odstín zacílením na melanocyty. Melanocyt je typ buňky, která produkuje melanin, pigment, který dodává pokožce barvu. S věkem se melanocyty mohou stát nepravidelnými a nadměrně produkovat pigmenty, které vedou k tmavým skvrnám.

Jedním z obzvláště preferovaných typů cukru, který se nachází v kvasinkách, je beta glukan. Kvasinkový beta glukan působí jako antioxidant, stimuluje tvorbu kolagenu a hydratuje pokožku. Kromě toho se ukázalo, že kvasinkový beta glukan stimuluje Langerhansovy buňky, imunitní buňky umístěné těsně pod povrchem pokožky, které nás pomáhají chránit před poškozením z prostředí a kožními reakcemi. Hydrolyzovaný kvasnicový extrakt se používá především v produktech péče o pleť pro zesvětlení a zpevnění pokožky.

Hypericum Erectum Extract (třezalka tečkovaná) – rostlina
Hypericum erectum je druh kvetoucí rostliny z rodu Hypericum, která se vyskytuje téměř po celém světě. Všichni zástupci rodu mohou být označováni jako třezalka tečkovaná.

Místní přípravky z třezalky tečkované, jako jsou oleje nebo tinktury, se používají k ošetření drobných ran a popálenin, spáleniny od slunce, odřeniny, pohmožděniny, vředy a mnohé jiné. Hlavními biologicky aktivními složkami extraktu z třezalky jsou naftodiantrony (tj. hypericin) a floroglucinoly (tj. hyperforin), které mají antioxidační, protizánětlivé, protinádorové a antibakteriální účinky.

Výtažek z třezalky tečkované se používá v produktech péče o pleť, protože má schopnost aktivovat přirozený proces opravy pokožky. Například hyperforin stimuluje růst a diferenciaci keratinocytů (kožních buněk), což podporuje zdravou pleť. Výtažek z třezalky má navíc adstringentní vlastnosti, čímž pomáhá odmastit mastnou pokožku, jakož i dočasně tonizuje a napíná pokožku.

Výtažek z listů Kalanchoe Pinnata
Kalanchoe pinnata je sukulentní rostlina pocházející z Madagaskaru. Má vysoké, duté stonky a masité tmavě zelené listy s červenými zvonkovitými květy. Tato rostlina má několik společných názvů, včetně „vzduchové rostliny“ a „listu života“. Kalanchoe pinnata se používá v medicíně v mnoha regionech světa, a to zevně i vnitřně, k léčbě různých typů bolesti a zánětu. Vykazuje také antioxidační aktivitu a bylo zjištěno, že chrání normální lidské keratinocytové buňky před reaktivními formami kyslíku (ROS).

Extrakt z listů Kalanchoe pinnata je známý svojí vysokou schopností zadržovat vodu. V produktech péče o pleť se předpokládá, že extrakt z listů Kalanchoe pinnata posiluje přirozené hydratační mechanismy pokožky. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že zvyšuje produkci kyseliny hyaluronové 3,6krát. Kyselina hyaluronová je klíčovou molekulou podílející se na hydrataci pokožky a pomáhá udržovat její turgor, elasticitu a elasticitu. Bohužel kyselina hyaluronová po lokální aplikaci nedokáže proniknout do pokožky kvůli její vysoké molekulové hmotnosti. Proto je díky použití složek, které stimulují produkci kyseliny hyaluronové, jako je výtažek z listů Kalanchoe pinnata, pokožka lépe hydratovaná, výsledkem čehož je hladší a kypřejší pleť.

Extrakt z citrónové trávy – rostlinný
Cymbopogon je vědecký název citrónové trávy, rodu asi 55 druhů tropických ostrovních rostlin z čeledi trav. Citronová tráva se používá jako léčivá bylina v Indii a je běžná v asijské kuchyni. Je bohatým zdrojem základních vitamínů, jako je vitamin A, B1, B2, B3, B5, B6, kyselina listová a vitamín C. V produktech péče o pleť poskytuje extrakt z citrónové trávy řadu výhod, jako jsou protizánětlivé, antioxidační a hojivé vlastnosti. Je to také přírodní adstringent, který může pomoci napnout a tonizovat pokožku a odmastit mastnou pokožku.

Extrakt z Leontopodium Alpinum
Leontopodium nivale, běžně známý jako plesnivec, je známý horský květ patřící do čeledi Asteraceae, čeledi sedmikrásky. V tradičním lidovém léčitelství se používá k léčbě nemocí břicha a dýchacích cest. Podle Dermatology News je vědecky dokázáno, že extrakt z Leontopodium alpinum prospívá pokožce několika mechanismy. Vědci například zjistili, že tato rostlina obsahuje mastné kyseliny, které působí proti otokům. Kromě toho, protizánětlivý účinek extraktu z kořene lze připsat sloučeninám, jako jsou bisabolan seskviterpeny, tricyklické seskviterpeny, kumariny a lignany.

Extrakt slézu lesního (Malva Sylvestris).
Malva sylvestris, také známá jako sléz lesní, je rozšířená bylina, která je v severní Africe jednoletá, ve Středomoří dvouletá a jinde vytrvalá. Má nápadné fialové květy s tmavými žilami a obvykle je vysoký asi 3 až 4 stopy.

Sléz obsahuje vysokou koncentraci slizu, polysacharidovou látku extrahovanou jako viskózní roztok z kořenů rostlin, semen atp. Při lokální aplikaci extrakt ze slézu vytváří ochranný gel, který zvlhčuje pokožku. Extrakt ze slézu je proto velmi uklidňující a využívá se zejména při léčbě zánětlivých stavů kůže, jako je akné, ekzémy a atopická dermatitida. Obecně je extrakt ze slézu velmi jemný a je ideální pro péči o citlivou pokožku.

Extrakt z listů Mangifera Indica (Mango)
Mangifera indica, také známá jako mango, je druh kvetoucího ovocného stromu, který pochází z Indie. Patří do stejné čeledi jako sumach a jedovatý břečťan (Anacardiaceae). Výtažky z kůry, listů, stonků a nezralého ovoce prokázaly antibiotické vlastnosti in vitro a používají se v ájurvédských a domorodých medicínských systémech již více než 4000 let.

Jednou z aktivních složek extraktu z listů manga je mangiferin, polyfenol, který má silné antioxidační vlastnosti a vlastnosti při hojení ran. Studie na zvířatech ukázaly, že extrakt z listů manga chrání před stárnutím pokožky vyvolaným UVB a může inhibovat tvorbu vrásek.

Extrakt Medicago Sativa (alfalfa)
Medicago sativa, také známý jako vojtěška, je vytrvalá kvetoucí rostlina z čeledi bobovité Fabaceae. Výraz „alfalfa“ v arabštině znamená „otec všech potravin“, název, který přesně vystihuje vynikající nutriční složení této rostliny. Rostlina vojtěška má jedinečné kořenové kořeny, které sahají hluboko do země, odkud vytahuje velké množství živin, které nejsou v nekvalitní půdě běžné. List má bohaté složení na aminokyseliny, chlorofyl, vitamíny A, B, D, E a K, železo, biotin, niacin, kyselinu listovou, hořčík, fosfor, draslík a vápník.

Výtažek z vojtěšky se používá v produktech péče o pleť pro své klinicky ověřené vlastnosti proti stárnutí. Jedna studie například zjistila, že sérum proti stárnutí obsahující extrakt z vojtěšky výrazně zlepšilo vrásky na obličeji. Zjistilo se, že mechanismem je zvýšené ukládání fibrilinu-1 nezbytného pro tvorbu elastických vláken v pojivové tkáni. Jiná studie zjistila, že flavonoidy v extraktu z vojtěšky mají účinek zachycování volných radikálů, který chrání pokožku před oxidačním stresem.

Medicago Sativa (alfalfa) prášek
Medicago sativa, také známý jako vojtěška, je vytrvalá kvetoucí rostlina z čeledi bobovité Fabaceae. Výraz „alfalfa“ v arabštině znamená „otec všech potravin“, což je název, který přesně vystihuje vynikající nutriční složení této rostliny. Rostlina vojtěška má jedinečné kořenové kořeny, které sahají hluboko do země, odkud vytahuje velké množství živin, které nejsou v nekvalitní půdě běžné. Rostlina má také shluky malých fialových květů, které následují ve spirále se 2 až 3 otáčkami, plody obsahují 10 až 20 semen.

Prášek ze semen vojtěšky je prášek, který se získává z rozdrcených semen vojtěšky. V péči o pleť se prášek ze semen vojtěšky často používá v přípravcích proti stárnutí kvůli svému antioxidačnímu účinku. Flavonoidy v prášku ze semen vojtěšky mají účinek zachycující radikály, čímž chrání pokožku před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které přispívají k tvorbě předčasných vrásek a jemných linek na pokožce.

Extrakt z listů/stonků Myrothamnus Flabellifolius
Myrothamnus flabellifolius je malý pryskyřičný keř pocházející z Jižní Afriky. Může se nacházet v jednotlivých svazcích nebo v koloniích s rozsáhlým kořenovým systémem. Myrothamnus flabellifolius se běžně označuje jako „rostlina vzkříšení“, protože zatímco se její listy v období sucha scvrkávají a vypadají mrtvé, během několika minut po vystavení vodě zezelenají. Vzkříšené vlastnosti Myrothamnus flabellifolia jsou založeny na fyzické stabilizaci a metabolické adaptaci. Například ztráta vody zvyšuje produkci ochranných složek, jako jsou kyseliny galoylchinové.

Předpokládá se, že stejné vlastnosti vzkříšení lze použít i na produkty péče o pleť pro zvlhčení a ochranu pokožky. Podle článku publikovaného Cosmetic Science Technology se předpokládá, že extrakt z listů/stonků Myrothamnus flabellifolius chrání pokožku tím, že zlepšuje plasticitu buněčné membrány, chrání kožní lipidy před oxidačním poškozením a chrání funkční složky před stresem ze sucha.

Cibulový extrakt z narcisu Tazetta
Narcis tazetta, známý také jako narcis třásňový, je vytrvalá okrasná rostlina, která vyrůstá z cibule. Má tenké ploché listy a bílé květy. V produktech péče o pleť extrakt z cibulky Narcissus tazetta poskytuje antioxidační a pokožku zklidňující vlastnosti. Výzkum také ukázal, že tento extrakt může být obzvláště prospěšný pro mastnou pleť se sklonem k akné.

V randomizované, dvojitě zaslepené, paralelně léčené, placebem kontrolované studii IBR Ltd. byl cibulový extrakt Narcissus tazetta hodnocen z hlediska bezpečnosti a účinnosti při redukci mastné pleti. Lidé ve studii zaznamenali snížení mastnoty a lesku, jakož i zlepšení celkového vzhledu jejich pleti. IBR dospěl k závěru, že proliferaci sebocytů, buněk produkujících maz, zpomaluje extrakt z cibulky Narcissus tazetta.

Extrakt z listů Orthosiphon Staminus
Orthosiphon stamineus je bylina, která vytváří bílé nebo fialové květy, které připomínají kočičí vous. Pěstuje se v tropických oblastech a v Asii je široce používán jako bylinný čaj známý jako Jávský čaj. Extrakt z listů Orthosiphon stamineus se používá v produktech péče o pleť pro svoji schopnost redukovat mastnou pleť. Mastná, lesklá pleť je způsobena nadprodukcí přirozeného kožního mazu Olej. Sekreci kožního mazu řídí enzym 5-α reduktáza.

Studie publikovaná v International Journal of Cosmetic Science ukázala, že extrakt z listů Orthosiphon stamineus má schopnost snižovat expresi 5-α reduktázy typu 1 v normálních lidských epidermálních keratinocytech in vitro. Kromě toho dvě samostatné klinické studie potvrdily, že extrakt z listů Orthosiphon stamineus může viditelně snížit mastnotu pokožky a velikost pórů. Konečným výsledkem bylo výrazné zlepšení rovnoměrnosti a zářivosti pleti.

Extrakt z otrub Oryza Sativa (rýže)
Oryza sativa je rostlinný druh, který se v angličtině nejčastěji označuje jako rýže. Otruby jsou tvrdou vnější vrstvou zrna a často se vyrábějí jako vedlejší produkt mletí při výrobě rafinovaných zrn (například bílé mouky, bílé rýže atd.). Olej lze extrahovat z otrub, výsledkem čehož je extrakt z rýžových otrub.

Extrakt z rýžových otrub se používá v produktech péče o pleť kvůli vysoké koncentraci mastných kyselin, zejména kyseliny olejové (38,4 %), kyseliny linolové (34,4 %) a kyseliny palmitové (21,5 %). Mastné kyseliny jsou prospěšné pro kůži, protože pomáhají obnovit kožní bariéru. Kožní bariéra se skládá ze zploštělých odumřelých kožních buněk, které drží pohromadě směs lipidů. Bez těchto esenciálních lipidů je bariéra oslabena. Slabá nebo poškozená bariéra způsobuje ztrátu vody přes kůži a může umožnit pronikání škodlivých látek, jako jsou dráždivé látky nebo bakterie. Doplněním bariéry přísadami, jako je extrakt z rýžových otrub, bude pokožka zvlhčená a chráněná.

Pisum Sativum Extract (hrách) – rostlina
Pisum sativum je ovoce s lusky, které produkuje malé kulovité semeno známé jako hrách. Každý lusk obsahuje několik hrách, které mohou být zelené nebo žluté. V produktech péče o pleť působí extrakt z Pisum sativum jako antioxidant, který chrání pokožku před volnými radikály.

Extrakt také poskytuje účinky proti stárnutí prostřednictvím svého antiproteázového účinku. Proteázy jsou enzymy, které dokážou hydrolýzou štěpit proteiny na peptidy a konstitutivní aminokyseliny. Kožní proteázy zahrnují kolagenázu a elastázu, které rozkládají kolagen a elastin. Tyto kožní proteázy se aktivují jako součást normálního procesu stárnutí, jakož i během agrese, jako je UV záření, chemikálie, znečišťující látky atp. Jelikož kolagen a elastin jsou zodpovědné za pevnost a elasticitu pokožky, je důležité zabránit degradaci těchto proteinů. pro udržení mladistvého vzhledu. Extrakt z Pisum sativum dokáže účinně chránit kolagen a elastin před škodlivými účinky proteáz aktivovaných během stárnutí a po agresi pokožky.

Pylový extrakt
Pyl je jemnozrnná látka, obvykle žlutá, sestávající z mikroskopických zrn vyvržených ze samčí části květu. Pylová zrna mají tvrdou vnější stěnu, která chrání vnitřní genetický materiál před fyzickým poraněním, vysycháním a zářením. V 50. letech 20. století, kdy pylový extrakt poprvé vstoupil do kosmetického průmyslu, vědci zjistili, že pylové „biostimulanty“ mohou být užitečným doplňkem pleťových krémů proti vráskám, vyživujících a hydratačních krémů.

Pokud se však pylová zrna použijí syrová, vnější pylový obal může vyvolat alergickou reakci. Tak byl vyvinut kosmetický průmyslový proces, který údajně zachovává všechny živiny obsažené v pylu bez použití rozpouštědla, čímž vzniká nealergický produkt. Výsledkem je, že extrakt obsahuje aktivní složky, jako jsou enzymy, aminokyseliny, vitamíny a kofaktory. Tyto přírodní stavební kameny dodávají pokožce energii a chrání před škodlivými faktory životního prostředí, jako je UV záření, znečištění atp.

Výtažek z houby Polyporus Umbellatus
Polyporus umbellatus je vzácný, jedlý druh houby, který roste na kořenech starých bukových nebo dubových stromů v mírných oblastech Asie, Evropy a Severní Ameriky. Je široce používán v tradiční čínské medicíně k léčbě poruch močení, onemocnění jater a dalších. Extrakt z Polyporus umbellatus působí antibakteriálně proti několika kmenům bakterií, včetně bakterií způsobujících akné (Propionibacterium acnes). Extrakt z Polyporus umbellatus je tedy užitečnou složkou při prevenci a léčbě akné.

Extrakt z Polyporus umbellatus byl testován také na jeho účinek proti stárnutí. Výzkum ukázal, že Polyporus umbellatus působí jako antioxidant se silným účinkem na vychytávání volných radikálů díky vysokému obsahu bílkovin v polysacharidovém extraktu v plodnici. Kromě toho tento extrakt obsahuje beta glukany nebo polysacharidy, které mohou stimulovat tvorbu kolagenu a zlepšit hydrataci pokožky. To může působit proti vráskám a také urychlit hojení ran.

Extrakt z listů Rubus Fruticosus (ostružina).
Rubus fructicosus je vědecký název pro evropský druh ostružiny. Rostliny ostružiny evropské se používají pro bylinné léčebné účely, jako jsou antimikrobiální, protirakovinné, protičervené, antidiabetické a protiprůjmové látky. Je to také silný antioxidant s účinkem zachycování volných radikálů srovnatelným s účinkem alfa-tokoferolu (vitamin E). Extrakt z listů ostružiny obsahuje několik biologicky aktivních složek, jako jsou ovocné kyseliny, flavonoidy a třísloviny.

Výzkum také ukázal, že extrakt z listů ostružiny má potenciál jako aktivní složka proti stárnutí díky své schopnosti inhibovat matricové metaloproteinázy (MMP). MMP jsou skupinou enzymů, které jsou zodpovědné za degradaci většiny proteinů extracelulární matrice a hrají hlavní roli při tvorbě vrásek. Proto se předpokládá, že inhibicí MMP je extrakt z listů ostružiny vysoce účinným multifunkčním prostředkem proti stárnutí.

Extrakt Saccharum Officinarum (z cukrové třtiny)
Saccharum officinarum, také známý jako cukrová třtina, pocházející z Nové Guineje, je velký druh trávy pěstované pro výrobu cukru, ethanolu a jiné průmyslové využití. V péči o pleť se extrakt z cukrové třtiny běžně používá v hydratačních produktech, neboť má schopnost upravovat pokožku. Je to také přírodní peeling, který dokáže zesvětlit, vyhladit a rozzářit povrch pokožky.

Existují tvrzení, že extrakt z cukrové třtiny má schopnost exfoliovat pokožku jako AHA, protože kyselina glykolová může pocházet z cukrové třtiny. Extrakt z cukrové třtiny však není pro pokožku tak prospěšný jako kyselina glykolová. Odbornice pro péči o pleť Paula Begoun to nejlépe vysvětluje slovy: „Pokud předpokládáte, že cukrová třtina vám poskytne stejný výsledek jako kyselina glykolová, je to, jako byste předpokládali, že můžete psát na strom tak, jako byste to udělali na papír. „

Výtažek ze Salicornia Herbacea
Salicornia herbacea, také známá jako skelná šťáva, je klasifikována jako halofyt, rostlina, která roste ve vodách s vysokou slaností. V produktech péče o pleť je známo, že extrakt ze Salicornia herbacea má antioxidační a bělící účinky.

Tyto vlastnosti byly hodnoceny ve studii z roku 2009 na fibroblastech lidské kůže. Výzkum potvrdil, že extrakt ze Salicornia herbacea má silné antioxidační vlastnosti a byl schopen chránit buňky před oxidačním stresem v závislosti na dávce. Studie navíc zjistila, že extrakt ze Salicornia herbacea působí jako silný inhibitor tyrozinázy. Tyrozináza je klíčový enzym, který se podílí na syntéze melaninu, pigmentu, který dodává pokožce barvu. Proto inhibicí tyrozinázy může být extrakt ze Salicornia herbacea schopen snížit abnormální pigmentaci spojenou se stárnutím a vystavením UV záření.

Salvia Sclarea Extract (Clary) – rostlina
Šalvěj sclarea, také známá jako šalvěj muškátová nebo šalvěj muškátová, je krátkověká vytrvalá rostlina, která se tradičně používá jako léčivá bylina. Dnes je destilovaný esenciální olej ze šalvěje sclarea široce používán v parfémech a kosmetice. Kromě toho se výtažky ze semen této byliny používají v produktech péče o pleť kvůli jejich antioxidačním vlastnostem.

Hlavními antioxidanty v extraktu ze Salvia sclarea jsou vitamín E, lutein a různé karotenoidy. Tyto antioxidanty pomáhají chránit pokožku před volnými radikály, jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí pokožky.

Výtažek ze dřeva Santalum Album (Santalové dřevo)
Santalum album, také známé jako santalové dřevo, je malé, velmi pomalu rostoucí tropický strom pocházející z Indie, Indonésie a Malajského souostroví. Některé kultury připisují velkou důležitost jeho voňavým a léčivým vlastnostem a v některých náboženstvích je považován i za svatý. Ve výrobcích péče o pleť se extrakt ze santalového dřeva používá zejména pro jeho sladkou, příjemnou vůni.

Výzkum také ukázal, že extrakt ze santalového dřeva má biologickou aktivitu jako antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální a antiproliferativní činidlo. Bylo také zjištěno, že extrakt je inhibitorem tyrozinázy, klíčového enzymu, který se podílí na syntéze melaninu, pigmentu, který dodává pokožce barvu. Inhibicí tyrozinázy může extrakt ze santalového dřeva snížit abnormální pigmentaci spojenou se stárnutím a vystavením UV záření. Článek z roku publikovaný v časopise The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology uvádí, že extrakt ze santalového dřeva se ukázal být slibným také v klinických studiích pro léčbu akné, psoriázy, ekzému a běžných bradavic.

Saxifraga Sarmentosa Extract – rostlina
Saxifraga sarmentosa je vytrvalá kvetoucí rostlina pocházející z Číny, Japonska a Koreje. Je to oblíbená zahradní květina s atraktivními bílými květy, výraznými špičatými okvětními lístky a zářivě žlutým vaječníkem. V produktech péče o pleť působí extrakt ze Saxifraga sarmentosa jako antioxidant, který chrání pokožku před volnými radikály z prostředí. Extrakt má také adstringentní vlastnosti, které dočasně tonizují a napínají pokožku a také odmašťují mastnou pleť. Předpokládá se, že Saxifraga sarmentosa poskytuje bělící účinek na kůži.

Extrakt ze Sigesbeckia Orientalis (třezalka tečkovaná)
Sigesbeckia orientalis, známá také jako sv. Paweł je druh rostliny z čeledi Asteraceae. V tradiční medicíně se používá k léčbě syfilisu, lepry a jiných kožních onemocnění. Věří se, že v produktech péče o pleť se St. Paul pracuje jako prostředek pro úpravu pokožky. Bohužel neexistují žádné studie, které by prokázaly, že extrakt z třezalky tečkované má na pokožku nějaké výhody.

Solanum Lycopersicum (rajče) Výtažek z plodů/listů/stonku
Solanum lycopersicum, původem z Jižní Ameriky, je noční druh, který produkuje jedlé červené bobule známé jako rajče. Je známo, že rajčata mají vysoké koncentrace lykopenu, betakarotenu a jiných karotenoidů, které dodávají rajčatům jasně červenou barvu. Karotenoidy prospívají pokožce i při lokální aplikaci, proto se extrakt z rajčat používá v produktech péče o pleť.

Například výzkum lykopenu ukázal, že má silné antioxidační účinky, které mohou pomoci chránit pokožku před poškozením způsobeným UV zářením. Studie dermatologického oddělení lékařské fakulty Mount Sinai zjistila, že lykopen chrání pokožku prostřednictvím své schopnosti snižovat zánět, podporovat obnovu buněk a inhibovat poškození DNA v důsledku poškození UVB. Díky vysoké koncentraci lykopenu je extrakt z rajčat vynikající složkou v produktech péče o pleť proti stárnutí.

Theobroma Cacao (kakaový) extrakt
Theobroma cacao, také známý jako kakaovník a kakaovník, je malý stálezelený strom, který pochází z hlubokých tropických oblastí Ameriky. Strom produkuje semena zvaná kakaové boby, která se používají k výrobě věcí jako kakaový prášek a čokoláda.

V produktech péče o pleť působí extrakt z kakaovníku Theobroma jako změkčovadlo s okluzivními vlastnostmi. Při aplikaci vytváří hydrofobní film, který zabraňuje odpařování přirozené vlhkosti pokožky a zvyšuje hydrataci pokožky. Kakaový extrakt Theobroma je také bohatým zdrojem polyfenolových antioxidantů, jako jsou flavanoly. Antioxidanty posilují obranyschopnost pleť proti volným radikálům z prostředí. Nakonec se věří, že extrakt z kakaa Theobroma zlepšuje vzhled celulitidy tím, že zpevňuje pokožku a rozkládá tukovou tkáň.

Extrakt z Trametes Versicolor
Trametes versicolor, také známý jako krůtí ocas, je běžná houba polyporu, která se vyskytuje na celém světě. Jedná se o léčivou houbu, kterou lze použít k hojení kožních ran, stimulaci imunitního systému a působí antimikrobiálně. Mycelium a plodnice této houby byly intenzivně zkoumány pro její různé zdravotní přínosy, včetně protirakovinných a protirakovinných vlastností.

V produktech péče o pleť se předpokládá, že extrakt z Trametes versicolor poskytuje protizánětlivý účinek, který je obzvláště prospěšný pro lidi s příliš reaktivní pokožkou. Studie ukázaly, že extrakt z Trametes versicolor pomáhá snižovat zarudnutí a odlupování způsobené vystavením UV záření a také snižuje citlivost pokožky na dráždivé látky.

Extrakt z otrub Triticum Vulgare (pšenice) / Extrakt z klíčků Triticum Vulgare (pšenice)
Triticum vulgare, také známá jako pšenice obecná nebo chlebová, je pěstovaná odrůda pšenice, která tvoří asi 95 % veškeré vyprodukované pšenice. V produktech péče o pleť se používají dvě různé části semen pšenice: otruby a klíčky. Klíček je část semene, která klíčí a roste, zatímco otruby jsou vnější vrstvou semene.

Extrakt z pšeničných klíčků je koncentrovaným zdrojem několika základních živin, jako je vitamin E, kyselina listová, fosfor, thiamin, zinek a hořčík, jakož i esenciální mastné kyseliny a mastné alkoholy. V produktech péče o pleť působí extrakt z pšeničných klíčků jako změkčovač pokožky.

Extrakt z pšeničných otrub je obzvláště bohatý na vlákninu a esenciální mastné kyseliny, jakož i škrob, bílkoviny, vitamíny a minerály. Ve výrobcích péče o pleť se extrakt z pšeničných otrub používá k vyhlazení, lesk a fyzický odlupování pokožky.

Extrakt z listů Camellia Sinensis (zelený čaj)
Camellia sinensis je druh stálezeleného keře nebo malého stromu, jehož listy a listové poupata se používají k výrobě čaje. Extrakt ze zeleného čaje pochází z napařování a sušení listů Camellia sinensis. Jednou z nejdůležitějších složek extraktu ze zeleného čaje je epigalokatechin polyfenol galát (EGCG). Tento polyfenol byl důkladně zkoumán pro své potenciální zdravotní přínosy.

Ve studiích na myších se ukázalo, že EGCG v extraktu ze zeleného čaje poskytuje při aplikaci na kůži významné anti-fotokarcinogeneze a fototoxické účinky. Studie z roku 2001 v časopisu Carcinogenesis navíc zjistila, že lokální aplikace EGCG na lidskou pokožku snižuje oxidační stres a zvyšuje antioxidační enzymy po ozáření UV zářením. Celkově je extrakt ze zeleného čaje vynikající složkou pro poskytování preventivních vlastností produktů péče o pleť proti stárnutí.

Extrakt z listů Camellia Oleifera
Camellia oleifera je druh zeleného čaje, který pochází z Číny. Nejznámější je jedlý olej, který lze extrahovat z jeho semen, známý jako čajový olej nebo olej z kamélie. Listy rostliny Camellia oleifera mají podobné vlastnosti jako příbuzný druh zeleného čaje známý jako Camellia sinensis.

V péči o pleť extrakt z listů Camellia oleifera poskytuje antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají uklidnit a chránit pokožku. Jednou z nejdůležitějších složek extraktu z listů Camellia oleifera je epigalokatechin polyfenol galát (EGCG). Ve studiích na myších bylo prokázáno, že EGCG má významný účinek při prevenci fotokarcinogeneze a fototoxicity při lokální aplikaci. Ve studiích na lidech lokální aplikace EGCG snižuje oxidační stres a zvyšuje antioxidační enzymy po UV ozáření, podle studie z roku 2001 v časopise Carcinogenesis. I když je extrakt z listů Camellia oleifera méně populární než extrakt z listů Camellia sinensis, pořád je to prospěšná složka péče o pleť, která může poskytnout preventivní výhody proti stárnutí.

Výtažek z Crithmum Maritimum
Crithmum Maritimum, také známý jako mořský fenykl, je jedlá divoká rostlina, která se vyskytuje v celé Evropě a severní Africe. V péči o pleť Crithmum je mořský extrakt považován za léčivý a zvlhčující účinek na pokožku.

Studie publikovaná v Journal of Cosmetics Dermatology zjistila, že extrakt z Crithmum maritimum zlepšuje poškozenou pokožku snížením transepidermální ztráty vody. Vědci došli k závěru, že extrakt z Crithmum maritimum by mohl být slibnou složkou pro použití v opravných a anti-aging produktech. Extrakt z Crithmum Maritimum obsahuje také vitamíny A, C a E, které jsou antioxidanty. Antioxidanty jsou užitečné složky v produktech péče o pleť proti stárnutí, neboť chrání pokožku před volnými radikály, nestabilními částicemi, které přispívají k předčasným vráskám a jemným liniím na pokožce.

Extrakt Laminaria Saccharina
Laminaria saccharina, také známá jako cukrová mořská řasa, je druh hnědé řasy, kterou lze nalézt v několika oceánech po celém světě. V péči o pleť se extrakt z Laminaria saccharina používá jako hydratační a protizánětlivá přísada díky svým hydratačním a zklidňujícím vlastnostem.

Extrakt z Laminaria saccharina je výborný hydratační prostředek, neboť obsahuje algináty, což jsou hydrofilní (vodumilné) polysacharidy, které vážou vodu a vytvářejí na povrchu pokožky ochranný film. Laminarin je další polysacharid nacházející se v extraktu Laminaria saccharina, o kterém se předpokládá, že prospívá pokožce tím, že čistí póry a vyrovnává produkci kožního mazu. Má také antibakteriální a antivirové vlastnosti. Díky těmto vlastnostem je extrakt z Laminaria saccharina ideální pro lidi s pokožkou náchylnou k akné.

Extrakt z listů Rosmarinus Officinalis (Rozmarin).
Rosmarinus officinalis, také známý jako rozmarýn, je dřevitá, vytrvalá bylina pocházející z oblasti Středozemního moře. Vytváří bílé, růžové, fialové nebo modré květy. Výtažky z listů této rostliny mají dřevitou, vždy zelenou vůni, která je osvěžující a čistící.

V produktech péče o pleť se extrakt z listů rozmarýnu používá k vyrovnání produkce oleje. Může pomoci odstranit přebytečný maz a nečistoty z pórů, aniž by způsoboval vysušení. Extrakt z listů rozmarýnu je také bohatý na antioxidanty, jako je kyselina karnosová a kyselina rozmarýnová. Tyto antioxidanty chrání pleť před volnými radikály, nestabilními částicemi, které přispívají k tvorbě předčasných vrásek a jemných linek na pleti.

Extrakt z listů Olea Europaea (oliva)
Oliva, známá pod botanickým názvem Olea europaea, což znamená „evropská oliva“, je druh malého stromu z čeledi Oleaceae. Strom vytváří stříbřitě zelené listy, které jsou podlouhlé, 4 až 10 centimetrů dlouhé a 1 až 3 centimetry široké. Primárními aktivními sloučeninami v extraktu z olivových listů jsou oleuropein a hydroxytyrozol, jakož i polyfenoly a flavonoidy včetně luteolinu, rutinu, kyseliny kávové, katechinu a apigeninu. Olivové polyfenoly jsou mnohem koncentrovanější v listech ve srovnání s olivovým ovocem nebo olivovým olejem.

Extrakt z olivových listů se používá v produktech péče o pleť, protože fenolové sloučeniny nacházející se v olivovém listu mají silné vlastnosti pro zachytávání volných radikálů. Ve skutečnosti sloučeniny rutin, luteolin a katechin mají antioxidační účinky téměř 2,5krát silnější než vitamíny C a E. Antioxidanty pomáhají chránit pokožku před volnými radikály, nestabilními molekulami, které přispívají k tvorbě předčasných vrásek a jemných linek na pokožce. Konečně oleuropein a hydroxytyrozol nacházející se v extraktu z olivových listů vykazují protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.

Extrakt z kořene Zingiber Officinale (zázvor)
Zingiber officinale je botanický název pro zázvor, kvetoucí rostlinu, která pochází z tropických deštných pralesů od indického subkontinentu po jižní Asii. Oddenek této rostliny, známý jako kořen zázvoru, je široce používán jako koření a pro své zdravotní výhody.

In Extrakt z kořene zázvoru pro péči o pleť poskytuje vynikající vlastnosti proti stárnutí díky své schopnosti inhibovat kolagenázu. Kolagenáza je enzym zodpovědný za degradaci kolagenu. Jelikož kolagen je nezbytný pro udržení pevné a mladistvé pokožky, extrakt z kořene zázvoru by byl skvělým doplňkem produktů péče o pleť proti stárnutí. Extrakt z kořene zázvoru má také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Extrakt z Achillea Millefolium
Achillea millefolium, také známý jako žebříček, je kvetoucí rostlina z čeledi Asteraceae, která pochází z mírných oblastí Asie, Evropy a Severní Ameriky. V minulosti se Achillea millefolium používala v tradiční medicíně pro její adstringentní vlastnosti ak zastavení odtoku krve z ran.

Extrakt z Achillea millefolium se používá v péči o pleť pro své antiseptické, protizánětlivé a anti-aging vlastnosti. Je klíčovou složkou mnoha léčivých mastí pro svou schopnost pomoci zastavit krvácení i zabránit infekci ran. Extrakt z Achillea millefolium lze nalézt v topických produktech na stavy, jako je ekzém, kvůli jeho protizánětlivým vlastnostem. Je to také přírodní adstringent, který může pomoci napnout a tonizovat pokožku a odmastit mastnou pokožku. Nakonec se uskutečnil výzkum o účincích extraktu Achillea millefolium proti stárnutí. Francouzská studie publikovaná v International Journal of Cosmetic Science ukázala, že dvouměsíční kúra s kosmetickým přípravkem o obsahu 2% extraktu Achillea millefolium zlepšila vzhled vrásek a pórů vrásek a také zvýšila jemnost pokožky. Celkově je extrakt z Achillea millefolium multifunkční složkou, kterou lze nalézt v mnoha výrobcích péče o pleť.

Sesamum Indicum (sezamový) prášek
Sesamum indicum je kvetoucí rostlina pěstovaná pro jedlá sezamová semínka, která rostou v lusku nebo „buchtách“. Prášek ze sezamových semínek je prášek získaný z drcených sezamových semínek. Sezamová semínka mají jeden z nejvyšších obsahů oleje ze semen.

Užitečné mastné kyseliny obsažené v sezamových semínkách, jako je kyselina linolová a kyselina olejová, doplňují lipidovou bariéru pokožky. To zase pomáhá předcházet ztrátě vody a chrání kůži před škodlivými environmentálními dráždidly. Výsledkem je hladká, hydratovaná a zdravá pokožka. Prášek ze sezamových semínek také poskytuje antioxidační účinky a chrání pokožku před volnými radikály, nestabilními částicemi, které přispívají k předčasným vráskám a jemným liniím na pokožce

Moučka ze semen Prunus Amygdalus Dulcis (sladké mandle).
V překladu z latiny Prunus amygdalus dulcis znamená „sladká mandle“. Ačkoli se mandle obvykle seskupují s jinými ořechy, ve skutečnosti je to peckovice, ovoce s vnější slupkou, která obklopuje skořápku se semeny uvnitř. Moučka ze sladkých mandlí je sypký, žlutý až světle hnědý prášek vyrobený z mletých semen sladkých mandlí.

Při péči o pleť působí mouka ze sladkých mandlí jako jemné abrazivum s přirozenými čistícími a exfoliačními vlastnostmi. Produkty obsahující moučku ze semen sladkých mandlí jako abrazivu pomohou odlupovat svrchní vrstvy pokožky odstraněním make-upu, přebytečného mazu, nečistot a jiných nečistot, které se mohly nahromadit během dne. Díky těmto vlastnostem se moučka ze sladkých mandlí často nachází v čistících produktech, jakož i v přípravcích proti stárnutí a akné.

Napsat komentář