Rodičovský průvodce kožními problémy: Od kojenců po teenagery– Pečujte o vlasy a pokožku

Vítejte na mych webových stránkách a užijte si čtení tohoto speciálního článku o Rodičovský průvodce kožními problémy: Od kojenců po teenagery

.

Jako rodič je vaší zodpovědností udržovat své dítě zdravé a v bezpečí. Vaše práce může začít vaší pokožkou.

Zatímco vážné kožní problémy jsou u dětí vzácné, rodiče mohou podniknout kroky k prevenci nebo léčbě běžných stavů, které postihují kůži. Zde jsou běžná kožní onemocnění, která postihují děti, od miminek až po teenagery:

Co potřebujete vědět o čepici do kolébky

Díváte se na hlavičku svého dítěte a vidíte, co vypadá trochu jako krajková čepička, i když víte, že hlavička vašeho dítěte je nahá. Příčinou může být uzávěr kolébky.

Odborníci si nejsou úplně jisti, co tuto vyrážku způsobuje, ale mohlo by to souviset s hormonálními změnami matky během těhotenství. V reakci na to se mazové žlázy dítěte nadměrně obrátí a veškerý maz se nahromadí a vytvoří šupinaté zarudnutí.

Můžete léčit tento problém a pomoci svému dítěti cítit se lépe pomocí:

 • Dětský šampon. Jednou denně použijte jemný čistící prostředek pro pokožku hlavy dítěte.
 • Štětce. Měkký zubní kartáček může pomoci uvolnit a setřít okvětní lístky.
 • Poklona. Pokud se vyrážka zhorší, lékař vašeho dítěte může předepsat jemný steroidní krém.

Většina dětí se zlepší během několika měsíců po narození, kdy se jejich hladiny hormonů vyrovnají. Ale vaše jemná péče může zabránit zhoršení problému a také můžete zabránit tomu, aby se vaše dítě zarývalo do pokožky hlavy.

Co potřebujete vědět o plenkové vyrážce

Plenky jsou navrženy tak, aby moč a stolice vašeho děťátka nevsakovaly do oblečení, nábytku a ložního prádla. Ale veškerá vlhkost produkovaná dětským tělem se může pevně přilepit na pokožku, což časem způsobuje nepříjemné a bolestivé vyrážky.

Přibližně polovina všech dětí bude mít plenkovou vyrážku alespoň jednou. Existuje však mnoho věcí, které mohou rodiče udělat, aby zabránili návratu problému.

Váš seznam úkolů spojených s vyrážkou plenky by měl obsahovat:

 • Časté změny. Neváhejte vyměnit mokrou, znečištěnou plenu. Opravte problém co nejdříve.
 • Jemné čištění. Příliš mnoho tření nebo používání silných chemikálií může ještě více podráždit odřenou pokožku. Buďte šetrní k výběru produktů a ke svým rukám.
 • Bariéry. K ochraně pokožky dítěte před kyselinami a enzymy v moči používejte krém na pleny.

Odborníci také doporučují, aby vaše dítě trávilo čas bez plenek. Pokožka vystavená čerstvému ​​vzduchu má větší šanci na hojení. Umístěte pod své dítě vodotěsnou bariéru, která ochrání váš domov při hraní.

Co potřebujete vědět o tepelných vyrážkách

Tělo vašeho děťátka je vystláno tubuly vylučujícími pot, které fungují přesčas, když je horko. Každá kapka vlhkosti, kterou vypustí, může pomoci vašemu dítěti vychladnout. Ale někdy tyto časy nedokážou dělat svou práci efektivně.

V horkém počasí a vysoké vlhkosti se tvoří tepelná vyrážka. Běžně se vyskytuje na místech, kde se shromažďuje pot, jako například:

 • Podpaží
 • zpět
 • Za lokty a koleny
 • Hrudník
 • Slabiny

Pomáhá vyjmout dítě z horkého, vlhkého prostředí. Ale může to trvat den nebo dva, než svědivá vyrážka zcela zmizí. Pokud se tento problém u vašeho dítěte jednou rozvine, je dobré hledat způsoby, jak snížit riziko propuknutí nemoci v budoucnosti.

Co potřebujete vědět o mateřských znaménkách

Když jste během těhotenství mysleli na své dítě, představovali jste hladkou pokožku jednotné barvy. Možná by vaše dítě mělo růžová líčka nebo tmavší rty, ale vy jste si mysleli, že všechny ostatní oblasti budou mít stejnou barvu. Vidět mateřské znaménko může být poněkud překvapující.

U dětí se vyvíjejí dva hlavní typy mateřských znamének: cévní (způsobené neobvyklými krevními cévami) a pigmentované (způsobené pigmentovými buňkami). Nic z toho není způsobeno ničím, co matka během těhotenství sní nebo vypije.

Většina mateřských znamének je neškodná. I když nemusí úplně zmizet, neměly by dlouhodobě poškodit vaše dítě. Máte-li obavy, zeptejte se svého lékaře:

 • Je toto mateřské znaménko normální?
 • Bude větší nebo menší?
 • Mělo by to způsobit komplikace?
 • Můžu ti s něčím pomoci?

Co potřebujete vědět o herpesu

Virus způsobuje herpes a mnozí lidé nikdy nevědí, že ho mají. Ale děti v jakémkoli věku mohou vykazovat příznaky, když jsou vystaveny.

Malým dětem může hrozit například vznik oparů během porodu. Je velmi vzácné, že se dítě narodí s herpesem, ale stává se to. Takové děti mohou mít změny v ústech nebo na genitáliích.

Není neobvyklé, že se u starších dětí objeví opary a ty jsou také způsobeny opary. Pokud máte vy nebo jiný dospělý virus a políbíte své dítě na rty, toto gesto náklonnosti může přenést virus. Herpes způsobený virem vymizí za týden nebo dva, ale může se vrátit na celý život.

Oparem se mohou nakazit i sexuálně aktivní lidé (včetně dospívajících), na genitáliích se jim mohou vytvářet puchýře. První propuknutí je nejvážnější, ale pozdější propuknutí mohou zůstat dost bolestivé.

Na opary neexistuje žádný lék a ti, kteří byli vystaveni, zůstanou nositeli viru do konce života. Vaše dítě může mít prospěch z léků, které pomohou snížit počet a závažnost propuknutí nemoci, ale musíte také prodiskutovat virus a ujistit se, že vaše dítě chápe, že nemoc se může rozšířit na jiné.

Co potřebujete vědět o lupech

Buňky, které lemují pokožku hlavy vašeho dítěte, rostou, odumírají a odpadávají podle přísně regulovaného rozvrhu. Ale někdy se věci pokazí a vaše dítě produkuje příliš mnoho buněk najednou. Když odpadnou, zanechají na oblečení vašeho děťátka mraky buněk.

Někteří odborníci tvrdí, že lupy jsou přehnaně léčeny. Říká se, že je to běžné a lidé by k tomu měli přistupovat s porozuměním, nikoli léky.

Jiní však poukazují na to, že lupy jsou spojeny s bakteriálními i houbovými kulturami. To znamená, že někteří lidé mají kůži, která se odlupuje v důsledku stavu, který se může zhoršit.

Pokud má vaše dítě lupy:

 • Promluvte si se svým lékařem. Některé léky proti lupům nejsou vhodné pro velmi malé děti.
 • Pečlivě vyčistěte. Pokud váš lékař schválí léčivý šampon, postupujte podle pokynů na štítku.
 • Buďte jemní. Nenapadejte ohniska lupů kovovými hřebeny nebo jinými ostrými technikami. Můžete otevírat rány, které vedou k bakteriálním infekcím.

Starší děti možná nechtějí mluvit o lupech. Respektujte jejich nervozitu a potřebu soukromí. Ujistěte se však, že vždy, když je to možné, nabídnete podporu a lékařskou péči, aby se vaše dítě v boji necítilo osaměle.

Co potřebujete vědět o ekzému

Pokožka vašeho dítěte vypadá červená, šupinatá a ubolená. A vaše dítě si stěžuje na svědění nebo bolest a vy si všimnete spousty kopání nebo škrábání v bolavých místech. Vaše dítě může mít ekzém.

Asi 18 milionů Američanů má ekzém, řada z nich jsou děti. Onemocnění souvisí s alergickými onemocněními včetně astmatu, ale konečná příčina onemocnění není známa.

Vyhýbání se spouštěčům propuknutí může pomoci a jsou velmi specifické pro vaše dítě. Někteří lidé zažívají zhoršení stavu pokožky, když se potkají:

 • Parfémy nebo kosmetické výrobky.
 • Silné čistící prostředky nebo mýdla některých značek.
 • Studené nebo horké počasí.
 • Specifické potraviny.
 • Roztoči.

Pozorně sledujte příznaky svého dítěte, zejména při zavádění nového jídla nebo produktu. Možná najdete způsob, jak zmírnit budoucí epidemie.

A požádejte svého lékaře, aby vám pomohl zvládnout vaše příznaky. Mnoho lidí s ekzémem říká, že svědění spojené s touto poruchou je nesnesitelné a může ovlivnit způsob spánku nebo práce. Zeptejte se, zda léky mohou pomoci uklidnit podrážděnou pokožku, aby se vaše dítě cítilo lépe.

Co potřebujete vědět o ringworm

Na rozdíl od jména, dítě s kožním onemocněním nemá s tím nic společného červ. Kožní lišej je plísňová infekce a je poměrně častá u dětí.

Můžete si všimnout několika malých, červených, kruhových lézí na rukou a nohou vašeho dítěte. Pokožka může vypadat zanícená a podrážděná, ale vaše dítě si nemusí stěžovat na žádný typ bolesti nebo nepohodlí.

Kožního onemocnění se šíří kontaktem a dítě se může setkat se sporami uloženými v:

 • Kožešina pro domácí zvířata. Kočky, psi, morčata a skot mohou také přechovávat kožního onemocnění.
 • Půda. Nečistoty mohou obsahovat spory kožního onemocnění a dítě se jich může při hře dotknout.
 • Prádlo. Oblečení, ručníky a prostěradla, se kterými manipulují lidé s kožním onemocněním, mohou infikovat dítě.

Promluvte si s lékařem svého dítěte o změnách, které jste viděli. Některé volně prodejné léky nejsou vhodné pro velmi malé děti av závažných případech může dítě potřebovat lékařský předpis

Co potřebujete vědět o bradavicích

Velmi vzácně se u dětí objeví bradavice. Ale jak vaše dítě roste a začíná stát, chodit a běhat, riziko se zvyšuje. Bradavice jsou způsobeny virem a zůstávají aktivní v půdě, na podlahách v koupelně a pod.

10 až 20 procent dětí ve školním věku má bradavice. Můžete je vidět na prstech, chodidlech nebo prstech. Mohou být nevzhledné a vaše dítě se za ně může stydět.

Přibližně polovina všech bradavic zmizí sama do roka, i když nic neuděláte. Ale pokud je vaše dítě netrpělivé a máte souhlas lékaře, volně prodejné léky s obsahem kyseliny salicylové mohou bradavici pomoci rozpustit.

Co potřebujete vědět o spalničkách

Vaše dítě je pokryto červenou svědivou vyrážkou. Vznikne horečka a teplota vašeho dítěte stoupá a stoupá. Můžete si také všimnout, že vaše dítě má kašel nebo rýmu. Tyto příznaky spalniček by měly být alarmující.

Jeden z pěti lidí bude hospitalizován pro infekci spalniček. Tento stav způsobuje nejen skvrny a skvrny na kůži. Vysoká horečka může způsobit otok mozku vašeho dítěte, což může být smrtelné.

Infekcím spalničkám lze téměř zcela předcházet vakcínami. Některé rodiny se však rozhodly tento důležitý krok přeskočit. V roce bylo ve Spojených státech 12 potvrzených případů.

Promluvte si se svým lékařem, pokud máte jakékoli obavy z očkování. Pamatujte však, že vakcíny mohou znamenat prevenci život ohrožujícího problému.

Co potřebujete vědět o planých neštovicích

Vyrážka a vysoká horečka také charakterizují plané neštovice. Přestože před lety byl tento stav běžný u mladých lidí, dnes se mu dá snadno předejít očkováním.

Ohniska planých neštovic mají předvídatelné příznaky, jako například:

 • Puchýře. Vaše dítě jich může mít až 500.
 • Horečka. Vaše dítě může být na dotek horké, zarudlé a zmatené.
 • Bolest. Vaše dítě si může stěžovat na bolest hlavy nebo zimnici.
 • Únava. Vaše dítě může chtít neustále spát, dokonce i během jídla.

Plané neštovice jsou závažné a vysoká horečka, kterou způsobuje, může vést k otoku mozku a dehydrataci. Očkování těmto problémům předchází. Dvoudávková série je účinná na více než 90 procent.

Pokud vás znepokojují vakcíny nebo máte otázky o tom, jak fungují, promluvte si s lékařem svého dítěte.

Co potřebujete vědět o svrabu

Vaše dítě má pupínek, který strašně svědí. Miminko si o tom může povídat nebo si můžete všimnout neustálého škrábání. Postupem času si všimnete, že vaše miminko má těchto změn stále více. Problém může být způsoben svrabem.

Drobný roztoč je zodpovědný za svrab a přechází z člověka na člověka přímým kontaktem. Vaše dítě ho může zvednout dotykem, držením za ruku nebo objetím. A když jsou přítomny změny, vaše dítě může přenést problém na jiné.

Svrab lze snadno léčit léky, ale léčit by se měl každý v domácnosti. Ložní prádlo a oblečení vašeho dítěte byste také měli vyprat, protože v nich mohou zůstat roztoči, které opět nakazí vaši rodinu.

Vzhledem k tomu, že vypuknutí svrabu může vypadat podobně jako jiné typy kožních infekcí (včetně akné), před zahájením léčby je nejlepší získat formální diagnózu od svého lékaře.

Co potřebujete vědět o všech

Ve vlasech vašeho děťátka se usadil drobný parazit. Propuknutí vší si často spojujeme s viděním malých vajíček nebo hnid. Ale kousnutí vši může zanechat léze, které vypadají jako vyrážka.

Vši jsou velké jako sezamové semínko a pokud svému děťátku rozdělíte vlásky, uvidíte, jak se plazí nebo se pohybuje. Chcete-li je zkontrolovat:

 • Rozdělte vlásky vašeho dítěte.
 • Osvětlete oblast jasným světlem.
 • Hledejte věci, které se plazí nebo se pohybují.
 • K dokončení kontroly si rozčešte vlasy.

Vaše dítě není vystaveno riziku, že onemocní vši, ale svědění může být tak intenzivní, že může být pro vaše dítě obtížné usnout. Kopání červů může vést k otevřeným ranám a infekci.

Pesticidy mohou pomoci zabít vši, ale před jejich použitím vezměte své dítě k lékaři. Aplikace léků na otevřené rány může být bolestivá a některé děti potřebují antibiotika, která jim pomohou překonat poškození způsobené škrábáním.

Co potřebujete vědět o akné

Obličej označený hlubokými, červenými, bolestivými skvrnami je obřadem většiny teenagerů. S nárůstem hladiny hormonů v dospívání dochází k poruše funkce mazových žláz a vzniku akné. Změny jsou nevzhledné a někdy bolestivé.

Většina lidí přestane mít ohniska akné ve věku 30 let. Vaše dítě však může panikařit při myšlence, že bude tyto problémy zažívat až o minutu déle.

Pomozte svému miminku osvojit si dobré hygienické návyky. Připomeňte svému dítěti, aby:

 • Pravidelně omývejte. Jemně si umyjte obličej a krk až dvakrát denně a po zpocení znovu opláchněte.
 • Vyhněte se tření. Vynechejte těžké peelingy a místo toho použijte jemný čistící prostředek. Nanášejte jej jen konečky prstů.
 • Důkladně opláchněte. K odstranění stop čisticího prostředku použijte vlažnou vodu.
 • Držte ruce pryč od obličeje. Nestřílejte ani nemačkejte léze, protože to může zhoršit ohniska a vést k jizvení. Nejlepší je nedotýkat se tváře, protože prsty mohou šířit nečistoty a bakterie, které vedou k epidemiím.

Připomeňte svému dítěti, že akné je běžné a není znakem nečistoty. Je to něco, s čím se většina lidí smíří, když vyrostou, a to také pomine.

Co potřebujete vědět o vystavení slunci

Když vaše dítě vyroste, může začít zvonit slunce. Starší děti milují hrát venku během teplých a slunečných dnů. A vaši teenagery se mohou hrnout na pláž nebo jezera. Všechny tyto návyky mohou vést k poškození sluncem.

Pokožka vašeho dítěte neustále roste a mění se, ale poškození sluncem může přetrvávat. Riziko rakoviny kůže vašeho dítěte se zdvojnásobí po pěti nebo více spáleních od slunce.

Pořiďte svému dítěti opalovací krém a podpořte jeho každodenní používání. Vložte láhev do kabelky nebo batohu vašeho dítěte a pošlete mu textové připomínky, abyste podpořili časté aplikace. Noste klobouky a šátky na ochranu hlavy a krku a sluneční brýle na ochranu očí.

Modelujte dobré chování i pro své dítě a noste svůj vlastní opalovací krém a ochranný oděv. Pokud vaše dítě uvidí, že děláte tyto kroky, může to být pro něj přirozené.

Bibliografie
Čepice kolébky. (listopad 2009). Americká akademie pediatrie.
Kolébka (seboroická dermatitida) u kojenců. (únor ). Nadace Nemours.
Časté plenkové vyrážky a léčby. (leden ). Americká akademie pediatrie.
Edukace pacienta: plenková vyrážka u kojenců a dětí. (říjen ). Aktuálně.
Letní kožní vyrážka. Ministerstvo zdravotnictví australské vlády.
Miliarie. Americká osteopatická vysoká škola dermatologie.
Mateřská znaménka. (srpen ). Nemory.
Časté vyrážky a mateřská znaménka novorozenců. (červen ). Americká akademie rodinných lékařů.
Herpes simplex virus. (květen ). Světová zdravotnická organizace.
Herpes (HSV-1). (únor ). Nemory.
Genitální herpes. (říjen ). Nemory.
Lupy: nejvíce využívané kožní onemocnění. (duben 2010). Indian Journal of Dermatology.
Porovnání zdravého a lupinového mikrobiomu pokožky hlavy odhaluje roli komenzálů ve zdraví pokožky hlavy. (říjen ). Hranice buněčné mikrobiologie a infekce.
Statistika ekzému (atopická dermatitida). Síť pro alergii a astma.
Statistika ekzému. Národní asociace ekzémů.
Bradavice. (srpen ). StatPearls.
Jak se zbavit bradavic. (říjen ). Harvardská lékařská škola.
4 nejdůležitější věci, které by rodiče měli vědět o spalničkách. (listopad ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Případy spalniček a epidemie. (listopad ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Vakcína (injekce) proti planým neštovicím. (srpen ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Kuřecí neštovice ( plané neštovice ) . (leden ). Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb USA.
Svrab. (listopad 2010). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Svrab. (říjen ). Pediatrie a zdraví dětí.
Vši: co rodiče potřebují vědět. (říjen ). Americká akademie pediatrie.
Často kladené otázky (FAQ). (září ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Léčba. (říjen ). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Co je akné? Národní ústav zdraví.
Akné u dospělých versus akné u mládeže. (leden ). Klinický a estetický časopis dermatologie.
Akné: Tipy na management. Asociace Americké akademie dermatologie.
Spálení sluncem a vaše pokožka. (červen ). Nadace proti rakovině kůže.

Napsat komentář