Průvodce trvanlivostí kosmetických výrobků– Zdravá kůže Přečtěte si Andreina doporučení

Poohlédněte se po chladničce a za pár vteřin byste zřejmě na první pohled uměli říct, co je třeba vyhodit. Zelenina a koření začnou vadnout a vysychat, zatímco připravovaná jídla začnou na plastových nádobách vytvářet olej. A to mléko? Jeden šluk a víte, že to není dobré pít. Ale co když se podíváte do kosmetické tašky, sprchy nebo lékárničky? Ne vždy je jasné, zda je dobré použít podkladovou bázi nebo šampon, nebo je načase je vyhodit a vyměnit produkty. Používání produktů po expiraci je nejen poněkud nepříjemné, ale může být otravné i pro vaši pokožku.

„Hlavním problémem starých výrobků je, že se mohou pokazit. Chemikálie se mohou oddělit a způsobit kožní problémy. Viděl jsem popáleniny a podráždění ze starých produktů. Mohou také přechovávat bakterie a způsobit infekci kůže nebo ještě hůře: mohou mít viry a způsobit propuknutí oparu,“ vysvětluje Dr. Debra Jailman, certifikovaná dermatologka a odborná asistentka dermatologie na Icahn School of Medicine. .

Ano ne? Jak obecně vysvětluje Dr. Tsippora Shainhouse, MD, FAAD, certifikovaná dermatologka v Beverly Hills v Kalifornii, při zvažování toho, jak zdravý je váš výrobek, byste měli hledat tři věci: „Pokud výrobek vypadá jinak než tehdy, když jste to dělali poprvé. otevřel, odhodil. Nebo dojde-li ke změně struktury, barvy, vůně nebo pokud se produkt začne oddělovat, zlikvidujte jej. Nebo pokud jste nástroj nebo produkt použili na infikovaném místě a nemůžete jej dezinfikovat, pravděpodobně jej vyhoďte.“

Symbol PAO – nebo symbol období po otevření – je další věcí, na kterou je třeba si dát pozor. Vypadá jako malý kelímek tělového másla s číslem a písmenem „M“ napsaným uvnitř nebo pod ním. Číslo představuje datum expirace produktu po prvním otevření. Pokud například otevřete produkt s označením „6M“, máte 6 měsíců na jeho použití, dokud se bude považovat za expirovaný.

Chcete vědět, jak dlouho vydrží vaše vytoužené věci? Tady dermatologové mluví za všechno.

 1. 1. Opalovací krém

  Přestože vám není třeba připomínat, že nošení opalovacího krému je důležité každý den (a nejen v těch nejžhavějších letních vedrech), většina lidí velkou láhev opalovacího krému rychle neprojde. Zejména pokud si při každé aplikaci nanesete jen tenkou vrstvu, lze zachovat si SPF několik sezón. Doktor Shainhouse radí, že pokud otevřete láhev, buďte opatrní a dávejte si pozor.
  Trvanlivost: Přibližně dva roky v závislosti na kvalitě péče. „Problémy s ochranou před sluncem mají tendenci mít dlouhou životnost a měly by být účinné asi dva roky po otevření,“ říká Dr. Shainhouse. „Vystavení teplu, když jsou láhve ponechány na slunci, však může vést k rychlejšímu rozkladu aktivního opalovacího krému a složek vozidla a může také změnit konzistenci mléka.“
  Jak zjistit, jestli je to špatné: Zkuste se zamyslet nad opalovacím krémem ve stejném kontextu, v jakém byste mohli zvážit tu krabici od mléka v chladničce. Když začne měnit svůj odstín nebo zapáchat, vzdalte se. „Pokud si všimnete, že se změnil z bílé na žlutou, zapáchá nebo se krém láme, vyhoďte ho,“ radí doktor Shainhouse.

 2. 2. Šampon

  I když se rozhodnete pro luxusnější značku šamponu, většina společností nabízí nadrozměrné láhve, které jsou po čase nákladově efektivnější než utrácení peněz za novou láhev na mytí vlasů každý měsíc. (A pokud máte delší vlasy, možná i dříve.) Pokud se však obáváte, že jejich výkon časem zeslábne, buďte klidní. Na rozdíl od většiny kosmetických produktů, šampon vydrží dlouho.
  Doba použitelnosti: můžete si je chvíli ponechat; jen se ujistěte, že jsou dobře utěsněny a uchovávány v čisté sprše. „Uzavřené lahvičky šamponu vydrží na poličce dlouhá léta. Otevřené mohou vydržet několik let, pokud jsou těsně uzavřeny a nejsou ředěny vodou ze sprchy nebo kontaminovány plísní,“ poznamenává Dr. Shainhouse. Dodává také, že gelový šampon vydrží mnohem déle než krémový.
  Jak zjistit, jestli je to špatné: Jelikož si vlasy myjete každý den (nebo jednou za dva dny), zvyknete si na vůni a texturu. Pokud si všimnete, že některý z nich je vypnutý, Dr. Shainhouse vám řekne, abyste ho zahodili a koupili si nový.

 3. 3. Mýdla a čistící prostředky

  Pokud jste změnu provedli mýdlem se sprchovým gelem, budete vědět, že mýdlo vám zabere dost dlouho. Je však dobré užívat měsíce a měsíce? Bez ohledu na to, jak se rozhodnete očistit své tělo, máte plné povolení udělat si čas.
  Trvanlivost: Pokud vám k narozeninám nabídnou sadu pěti mýdel nebo tělových gelů, je velmi pravděpodobné, že to bude chvíli trvat, než se přenesou. „Neotevírejte je,“ říká doktor Shainhouse, „protože mohou vydržet roky, pokud jsou stále v balení.“ Když prolomíte pečeť, máte další rok nebo tak, říká. Jedinou výjimkou jsou krémové mycí prostředky, jak poznamenává Dr. Shainhouse, „začínají rychleji ztrácet barvu nebo vonět žloutnoucí kvůli olejům v nich“.
  Jak zjistit, jestli je to špatné: Opět použijte svých pět smyslů k odvolání. „Pokud se barva, vůně nebo textura změní nebo vypadá špatně, nebo pokud se produkt oddělí, vyberte si novou láhev,“ vysvětluje.

 4. 4. Zvlhčovače

  Doposud je součástí vaší každodenní rutiny vzbudit se, umýt si tvář, zapnout konvici na kávu a natřít se hydratačním krémem. Většina lidí se stane zcela loajálními svým spolehlivým hydratačním přípravkem a vy byste měli být rovněž oddáni tomu, abyste se ujistili, že vaši staří věřící jsou stále silní.
  Doba použitelnosti: Dr. Shainhouse říká, že dobrý hydratační krém vydrží až rok a že pokud vypadá a působí na něj jako při prvním otevření láhve, jste připraveni.
  Jak zjistit, zda je špatný: Postupem času a v závislosti na podmínkách, ve kterých hydratační krém udržujete, začnete pozorovat rozdíl v barvě a dokonce i ve vůni. Pokud se tak stane, rozlučte se s lahví.

 5. 5. Séra

  Tyto silné, ale silné kapky na vaší tváři udělají velký rozdíl ve struktuře, pleti a mládí vašich buněk. Přestože je doporučuje většina dermatologů, zejména s přibývajícím věkem séra nevydrží tak dlouho, jak bychom chtěli, zvláště pokud jsou otevřené. Nejde o to, že by se jim dařilo špatně, ale o to, že přicházejí o dobré věci, kvůli kterým na ně doplácíme především my.

  Doba použitelnosti: Podle Dr. Shainhouse přibližně jeden rok. „I když aktivní složky mohou časem ztratit část své stability, jako je vitamín C nebo účinnost, pokud se produkt jeví jako neovlivněný, není na škodu jej používat alespoň rok,“ říká.

  Jak zjistit, jestli je špatná: Kvůli lahvičkám, ve kterých je většina sér balena, vám nehrozí tolik rizik jako u jiných přípravků na péči o pleť. „Séra jsou obvykle distribuována v neprůhledné kompresní trubici nebo v láhvi s pumpičkou, takže neexistují žádné obavy z kontaminace špinavými prsty nebo degradace produktu v důsledku vystavení UV záření,“ říká. Ale jako všechno, pokud něco zapáchá nebo zapáchá, pravděpodobně tomu tak je.

 6. 6. Nadace

  Je to, jako kdyby make-up společnosti byly v souladu s sebou, staly se zcela v závislosti na odstínu podkladové báze a následného přerušení, i když potřebujete doplnit. „Neschovávejte si konec lahvičky ‚nejlepší barvy‘ roky, protože produkt se časem určitě začne rozkládat a shlukovat nebo oddělovat,“ říká doktor Shainhouse. Jak dlouho si to tedy můžete nechat?
  Doba použitelnosti: Dr. Shainhouse říká, že máte asi rok na to, abyste si udrželi cenu tekutého podkladu, než bude čas se s ním rozloučit. Pokud však máte houbičku nebo krémový základ, který vyžaduje, abyste si v něm znovu namočili prsty nebo houby mixéry, omezte šest měsíců. proč? „Protože se snáze kontaminují akné, způsobují bakterie nebo kvasinky,“ vysvětluje.
  Jak zjistit, jestli je to špatné: „Pokud si všimnete změny vůně, barvy nebo struktury, vyhoďte ji,“ říká. Můžete si také všimnout, že se olej začíná vytvářet a nemíchá se ani nevsakuje do pokožky, což naznačuje, že již není použitelný.

 7. 7. Červenat se

  Ačkoli ne každý je zastáncem červenání (můžete být spíše v táboře opálených nebo rozjasňujících), tento kosmetický produkt má tendenci chvíli vydržet, díky čemuž budete vypadat jasněji a někdy dokonce mladší.
  Trvanlivost: Dr. Shainhouse říká, že pudrová tvářenka vydrží několik let, pokud se nerozbije, dokud gelová nebo krémová tvářenka může při neustálém používání rychleji zaschnout. Bez ohledu na to, jaký typ používáte, ujistěte se, že si kartáčky často čistíte, abyste předešli vyrážkám.
  Jak zjistit, jestli je to špatné: Pokud se vaše gelová nebo krémová tvářenka stane super lepkavou, zcela suchou nebo změní texturu, začne zapáchat nebo vše výše uvedené, Dr. Shainhouse říká, že se toho brzy zbavte.

 8. 8. Oční stíny

  Většina žen má různé palety očních stínů pro různé příležitosti: večerní setkání, práce, pozdní snídani s dívkami atp. Naštěstí většina make-upu s vámi zůstane věrná ve všech vašich dobrodružstvích.
  Trvanlivost: Dr. Shainhouse říká, že je důležité udržovat štětce na oči čisté, aby vám oblíbené odstíny vydržely léta.
  Jak zjistit, jestli je to špatné: Kromě všeobecného stárnutí v průběhu času, jako u každého produktu, Dr. Shainhouse vysvětluje, že způsob, jakým produkty používáte, může určit jejich hodnotu během celého života. „Oleje na očních víčkách lze přenést do práškové palety, pokud uděláte „dvojité namáčení“, což může ovlivnit barvu produktu,“ říká. Potom to budete chtít vyhodit.

 9. 9. Řasenka

  I když nenosíte jiný make-up, pravděpodobně se stále spoléháte na řasenku, aby vaše oči vypadaly jasněji. Tento oblíbený produkt ovšem nevydrží tak dlouho jako mnoho jeho kosmetických přátel.
  Trvanlivost: Pokud ji používáte každý den (nebo většinu dní), řasenka by měla vydržet pouhé tři až šest měsíců, říká doktor Shainhouse.
  Jak zjistit, kdy je špatná: S řasenkou existují určitá nebezpečí, jednoduše kvůli způsobu, jakým se nanáší. „Toto je produkt, který křičí ‚double dip‘ a aplikuje se na ‚otevřenou oblast‘, která přichází do kontaktu s tělesnými tekutinami, takže je náchylný na bakterie a kvasinky ve zkumavce,“ říká Dr. Shainhouse. „Pokud výrobek začne zapáchat, zhoustne a zaplní se nebo změní barvu, vyhoďte jej. Pokud jste jej použili, když jste měli nachlazené nebo růžové oko, vyhoďte ho,“ uzavírá.

 10. 10. Rtěnka a tužky na rty

  Některé dámy se necítí nejlépe, dokud nemají na vráskách nějakou barvu, a pokud jste to vy, pravděpodobně máte typický odstín. Přestože vám pravděpodobně nevydrží celý rok, při správném skladování vydrží rtěnku až 365 dní.
  Doba použitelnosti: „Používáte-li stejnou tyčinku každý den, dostanete novou každých šest až 12 měsíců,“ říká Dr. Shainhouse.
  Jak zjistit, jestli je špatný: Když ho nemůžete nanést, protože je suchý, popraskaný nebo zabarvený, je čas ho vyhodit. Dr. Shainhouse říká, že je to kvůli vystavení kožním olejům, bakteriím a kyslíku.

 11. 11. Oje

  Zvedněte ruku, pokud máte další lak na nehty, který jste si koupili na střední škole a kterého se jen tak nezbavíte. (Vinný.) I když můžete mít sentimentální vztah k jednomu z vašich prvních kosmetických produktů, Dr. Shainhouse říká, že je čas to vzdát.
  Čas použitelnosti: „Laky na nehty mají tendenci zhoustnout, vysušit a lepkat po roce,“ říká. Přestože dodává, že je můžete zkusit ředit přidáním acetonu. Ale pokud začnou být zatrpklá, pusťte je.
  Jak zjistit, jestli je to špatné: Kromě toho, že vidíte barvu oddělenou od složek nebo se zcela mění, není špatný nápad zbavit se laku na nehty, ne-li z jiného důvodu, než ze zdravotních důvodů. „Alkohol a chemikálie v lacích na nehty nejsou vhodné pro bakterie a plísně, takže i když jsou bezpečné pro použití, pokud zhoustnou, vypadají jednoduše chaoticky. Nesdílejte však lak na nehty s někým s plísní na nehtech, protože pokud se nakazíte, je velmi obtížné ho léčit,“ říká Dr. Shainhouse.

Napsat komentář