Proč mě bolí kůže?– Každodenní péče o vaše tělo přečtěte si moje doporučení

Měli jste někdy svědění, brnění nebo citlivost na kůži? Kromě běžného spálení od slunce existuje řada stavů, které vedou k nepříjemným nebo bolestivým oblastem pokožky. A nemusí to být to, co očekáváte. Setkali jsme se s doktorem Jeremym Fentonem ze Schweiger Dermatology Group v New Yorku, abychom zjistili, proč kůže někdy bolí, co to způsobuje a kdy je třeba navštívit lékaře.

1. Fibromyalgie

Co je to: „Jde o chronický bolestivý stav s citlivostí v určitých charakteristických oblastech, jako je vaše pokožka,“ říká Dr. Fenton. „K příznakům patří i ztuhlost, únava a problémy se soustředěním. Může to být také doprovázeno širokou škálou jiných symptomů, jako je úzkost nebo deprese.“

Co způsobuje: Stručně řečeno: nikdo opravdu neví. „Je to diagnóza vyloučení: nejprve je třeba vyloučit všechny ostatní možné příčiny symptomů; bez dalšího vysvětlení lze diagnostikovat fibromyalgii. Toto není stav běžně diagnostikován v dermu.

Jak to léčit: „Existuje celá řada možností léčby, včetně léků, jako jsou léky proti bolesti, antidepresiva, léky proti úzkosti a antikonvulziva,“ říká doktor Fenton. „Lidé využívají také metody behaviorální a psychologické terapie.“

2. Úpal

Co je to: „Spálení od slunce je důsledkem nadměrného vystavování se ultrafialovému světlu. Způsobuje zarudnutí, bolest, citlivost, někdy puchýře a olupování,“ říká Dr. Fenton.

Co způsobuje: „Ultrafialové světlo způsobuje poškození kožních buněk, které pak uvolňují zánětlivé signály a některé trpí programovanou buněčnou smrtí.“

Jak to léčit: „Spálení od slunce se obvykle léčí nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID), jako je ibuprofen nebo aspirin a studenými koupelemi nebo sprchami ke zmírnění příznaků,“ říká doktor Fenton. „Je důležité zůstat dobře hydratovaný při spálení od slunce, protože může dojít k určité ztrátě tekutin a obtížné spálení od slunce může vyžadovat IV tekutiny a léky proti bolesti na předpis. Některá lokální změkčovadla, jako je aloe vera, mohou pomoci zmírnit příznaky, ale nemusí nutně urychlit zotavení.

Ve spojení s: Nejlepší produkty po slunci

3. Pásový opar

Co je to: Pásový opar je způsoben virem planých neštovic, takže pokud jste měli plané neštovice nebo jste byli očkováni, virus už máte ve svém nervovém systému. Pásový opar, podobně jako neštovice, se projevuje jako kůra, podráždění nebo série červených skvrn, které svědí na kůži.

Co způsobuje: „Když někdo uteče, je nemocný nebo je příliš vystresovaný, virus se může znovu objevit podél jednoho ze smyslových nervů,“ říká doktor Fenton. „Obyčejně se objevuje pouze podél nervu, a proto je pouze na jedné straně těla v tom, co nazýváme „dermatom“.“ Může to způsobit bolest nervů a zvýšenou citlivost v oblasti spolu se zarudnutím a otokem, který přechází do puchýřů a kůr. Někdy to může vést k jizvení a infekcím.

Jak to léčit: „Zondryl se minimálně týden léčí antivirovými léky jako valaciklovir či acyklovir. Bolest lze léčit léky proti bolesti, ale nejčastěji se léčí léky, které léčí neuropatickou bolest, jako je gabapentin. Modulují nervové signály ke snížení přenosu bolesti. Pásový opar lze léčit také lokálními nebo perorálními protizánětlivými steroidy, ale o jejich výhodách se diskutuje a musí se zvážit oproti rizikům.

4. Neuropatie

Co je to: „Neuropatie je velmi obecný pojem, který označuje nervovou dysfunkci. To může vést ke znecitlivění, slabosti nebo nepohodlí,“ říká Dr. Fenton.

Co způsobuje: „Existuje celá řada příčin neuropatie, včetně cukrovky, nedostatku vitamínů, toxicity z vystavení chemikáliím včetně alkoholu, autoimunitních chorob, chronických chorob, traumatu nebo nádorů.“ Neurolog je nejlepší ke stanovení diagnózy, pravděpodobně pomocí nástrojů, jako jsou rentgenové paprsky a MRI, spolu s testy nervové funkce a fyzikálním vyšetřením.

Jak to léčit: Dermatolog by tento stav nediagnostikoval ani neléčil. Léky nebo chirurgický zákrok mohou zlepšit symptomy.

5. Migréna

Co je to: „Migrény jsou opakující se bolesti hlavy, které mohou doprovázet nevolnost a zvracení spolu s citlivostí na světlo a zvuk,“ říká doktor Fenton. Většina lidí s migrénou má alespoň jeden případ citlivosti kůže.

Co způsobuje: Nejsme sami. Může jít o kombinaci environmentálních a genetických faktorů, proto pokud bolest hlavy přetrvává, poraďte se s neurologem. „Není úplně pochopeno, proč někteří lidé mají migrénu a jiní ne,“ říká Dr. Fenton.

Jak to léčit: „Existuje celá řada léků používaných ke zvládání a prevenci migrény, včetně NSAID, léků proti bolesti, antidepresiv, antiepileptik a dokonce i botoxových injekcí,“ říká doktor Fenton. Vaše místní dermis vám může pomoci s tím druhým.

Ve spojení s: Jak často byste měli brát botox?

Kdy navštívit lékaře

Přestože doufáme, že vám tento blog pomůže, není určen k diagnostice vašich příznaků. Dr. Fenton říká, že zatímco některé z těchto stavů lze léčit konzultací s dermatologem, vaší první zastávkou by měl být váš lékař primární péče.

Poraďte se se svým lékařem, pokud:

  • Podmínky trvají déle než dva týdny.
  • Cítíte bolest, která vám brání provádět běžné činnosti.
  • Přítomno je svědění, krvácení nebo bolest.

Zatím vám nabízíme několik produktů pro citlivou, podrážděnou nebo suchou pokožku. Doufáme, že to pomůže zmírnit některá podráždění nebo nepohodlí, které můžete zažít.

Napsat komentář