Proč je moje pokožka tak suchá?– Každodenní péče o vaše tělo

Při pozorném čtení tohoto příspěvku najdete některé informace týkající se Proč je moje pokožka tak suchá?

.

Suchá kůže

Suchá pokožka obvykle není vážný stav, ale je jistě nepříjemný. Ve většině případů je suchá pokožka obvykle krátkodobá a lze ji zvládnout několika změnami životního stylu a zlepšením. Ochrana pokožky.

Suchá kůže se obvykle vyznačuje napětím, olupováním, svěděním, štípáním a praskáním kůže. Suchá pokožka může postihnout jakýkoli typ pleti, včetně mastné, smíšené nebo aknózní. Nejčastěji jej však zažívají lidé, kteří mají sušší typ pleti nebo mají problémy s kožní bariérou.

Za prvé, je důležité pochopit, jak se pokožka chrání a co to vlastně suchá pokožka je.

Suchá a dehydrovaná pokožka

Suchá pokožka a dehydrovaná pokožka nejsou totéž. Máte-li suchou pokožku, znamená to, že máte méně Olej žlázy, které chrání pokožku před ztrátou vlhkosti. Suchá pokožka může být typem pokožky nebo může být způsobena mnoha faktory životního stylu, jako je strava, životní prostředí, produkty péče o pleť, genetika a léky.

Bez dostatku mastnoty si pokožka nedokáže udržet vlhkost ani vytvořit silnou ochrannou bariéru. Suchá pokožka je obvykle šupinatá a napnutá, přičemž většina olupování se vyskytuje kolem obočí a kolem nosních dírek. Dehydratovaná pokožka je způsobena nedostatkem vody, nikoli oleje. Mnoho lidí, kteří mají suchou pokožku, však může mít také dehydratovanou pokožku, protože přirozená bariéra pokožky není schopna správně fungovat a zabraňuje ztrátě vlhkosti.

Co je kožní bariéra?

Kožní bariéra ovlivňuje svrchní vrstvy kůže, přírodní oleje nebo kožní maz, ceramidy, cholesterol a mastné kyseliny. Bariéra pomáhá chránit pokožku před bakteriemi, alergeny a plísněmi a zabraňuje ztrátě vody do ovzduší. Rovnováha kožních buněk a přírodních olejů jsou nezbytné pro zdravou kožní bariéru. Oleje nebo lipidy působí jako lepidlo mezi kožními buňkami a vytvářejí bariéru, která chrání pokožku.

Když pokožka ztrácí vlhkost nebo vodu do vzduchu, nazývá se to transepidermální ztráta vody nebo TEWL. Nedostatek vlhkosti v pokožce může zhoršit jemné linky, vrásky, matnou pokožku a způsobit, že pokožka vypadá dehydratovaná.

Když je přirozená bariéra pokožky narušena nebo poškozena, může to způsobit podráždění a citlivost. Kožní bariéra může být narušena nadměrnou exfoliací, nadměrným používáním aktivních složek péče o pleť, genetikou a životním prostředím. Poškození přirozené kožní bariéry je spojeno se stavy jako ekzém, dermatitida a psoriáza.

Jak zjistím, jestli je moje pokožka suchá?

Suchá pokožka je obvykle dočasná a poměrně snadno rozpoznatelná. Příznaky se mohou lišit v závislosti na vašem věku, pohlaví, zdraví, prostředí a na tom, zda pracujete venku nebo uvnitř.

Nejčastějšími příznaky jsou:

 • Tlak: Vaše pokožka je napnutá, zejména po koupání, sprchování nebo plavání. Můžete dokonce zjistit, že napětí neuvolňují běžné produkty péče o pleť.
 • Matná pokožka: Suchá pokožka často vypadá šedá, popelavá nebo matná, když je suchá. Je to proto, že pokožce chybí správné oleje, které by jí dodaly zdravý vzhled. Tuto otupělost může zhoršit dehydratovaná pokožka a nedostatek vody.
 • Svědění: Svědění může být znakem suché pokožky. To však může znamenat, že se děje něco jiného. Pokud vás pokožka trochu svědí, může to být jen suchá pokožka, pokud vás pokožka dost svědí, možná je čas navštívit lékaře.
 • Drsná pokožka: Když je pokožka suchá, není dostatek oleje nebo lipidů na to, aby držely kožní buňky pohromadě a vytvořily kožní bariéru. To může často vést k drsné nebo dokonce odlupující se pokožce.
 • Jemné linky: Když je pokožka suchá, jemné linky a vrásky se zvýrazní.
 • Popraskání: U některých závažnějších formách suché kůže může kůže popraskat a dokonce krvácet. Je to proto, že oleje, které chrání pokožku, již nepůsobí dostatečně tvrdě na to, aby působily proti životnímu prostředí, lékům nebo genetice. Může to být hodně bolestivé a zvyšuje to riziko infekce.

Kdy byste měli navštívit lékaře se suchou pokožkou?

Většinu případů suché pokožky lze úspěšně léčit doma změnou životního stylu nebo zvýšením rutiny péče o pleť. Existuje však několik případů, kdy může být potřebný lékař.

Kdy byste měli navštívit lékaře o suché pokožce:

 • Pokud se vaše suchá pokožka nezlepší navzdory změnám životního stylu a péče o pleť.
 • Pokud vám suchá pokožka narušuje spánek, může to být svědění nebo nepohodlí.
 • Máte-li hluboké praskliny, rány nebo rány související se suchou pokožkou.
 • Máte-li velké plochy šupinaté nebo šupinaté kůže.

Jaké jsou nejčastější příčiny suché pokožky?

Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory, včetně životního stylu, genetiky, životního prostředí a léků. Zde je seznam možných příčin suché pokožky:

Počasí:

Počasí může ovlivnit vaši pokožku. Suchá pokožka má tendenci se objevovat v sušších klimatických podmínkách a v zimě, kdy je vzduch sušší a chladnější.

Horké koupele a sprcha:

Teplá voda a sprcha mohou vysušit pokožku z tepla iz kontaktu s vodou. Teplo může odstranit vlhkost z pokožky a voda může narušit přirozené oleje, které chrání pokožku.

Jedním ze způsobů, jak zmírnit následky horké sprchy a koupele, je chránit pokožku před horkou vodou. To může zahrnovat aplikaci esenciálního oleje nebo vazelíny na pokožku před sprchováním. To vytváří ochrannou bariéru mezi pokožkou a horkou vodou.

Surové produkty:

Drsné čistící prostředky, jako jsou mýdla, saponáty a šampony, mohou zbavit pokožku jejích přírodních olejů.

To se může stát iu produktů s nízkým nebo vysokým pH. Naše pokožka je přirozeně kyselá, má pH v rozmezí 4,75-5,5. Některé produkty mohou být pro pokožku příliš kyselé nebo zásadité.

Tradičně jsou mýdla obvykle základní mýdla, která kromě odstranění mohou narušit přirozenou bariéru pokožky a dráždit pokožku.

Nadměrné používání produktů péče o pleť:

Některé aktivní produkty péče o pleť, jako jsou kyseliny, vitamín C a retinoidy, mohou dráždit přirozenou kožní bariéru. To může zhoršit suchost a v některých případech přispět k suché pokožce.

Nadměrná exfoliace:

Peeling může být prospěšným a užitečným nástrojem ve vaší každodenní péči o pleť, zvláště pokud máte suchou, šupinatou pokožku. Nadměrná exfoliace však může narušit kožní bariéru a zhoršit suchost pokožky.

Některé peelingy jsou lepší než jiné. Například fyzické peelingy jako peeling jsou často příliš drsné pro většinu typů pleti. Chemická exfoliace je obvykle lepší volbou, jelikož je šetrnější k pokožce. Některé běžné chemické exfolianty zahrnují ovocné enzymy a kyseliny.

Kožní onemocnění:

Některá kožní onemocnění, jako je ekzém a psoriáza, mají tendenci pokožku vysušovat. Tato kožní onemocnění jsou spojena s narušením kožní bariéry.

Úzkosti:

Léky mohou ovlivnit suchou pokožku. Léky jako benzoylperoxid, retinoidy a některé perorální léky mohou pokožku vysušovat. Promluvte si se svým lékařem, pokud si myslíte, že to může být ovlivněno.

Aplikace hydratačního krému v nesprávný čas:

Ujištění se, že používáte správné zvlhčovače, je součástí vašeho řešení na pomoc suché pokožce, ale způsob, jakým je používáte, může také přispět k suché pokožce. Nejlepší způsob, jak aplikovat hydratační krém, je aplikovat jej po sprše, dokud je vaše pokožka ještě vlhká. To zachycuje vodu mezi pokožkou a zvlhčovačem, čímž pomáhá zvlhčovat pokožku.

Nepoužívání správného pleťového mléka:

Stejně jako se počasí během roku mění, možná bude zapotřebí upravit i vaši rutinu péče o pleť. V zimě možná budete muset použít hustší nebo bohatší zvlhčovač pro boj se suchým podnebím nebo použít ohřívače.

Hydratační krémy s obsahem ceramidů, cholesterolu a mastných kyselin a také s vyšší koncentrací olejů mohou být prospěšné pro suchou pokožku.

Nepijete dostatek vody nebo nejíte dostatek dobrých tuků:

Správná hydratace prostřednictvím konzumace vody může pomoci udržet vaši pokožku šťastnou a zdravou. Snáze se dehydruje, když je venku zima. Bohužel, sklenice studené vody v chladném dni nemusí být to, co máte rádi. Vyzkoušejte horký čaj, abyste zvýšili příjem vody.

Pokud nejíte dostatek dobrých tuků, může to mít vliv také na suchou pokožku. Vzhledem k tomu, že vaše pokožka používá to, co jíte, k výrobě přírodních olejů, které používá k ochraně pokožky, pokud nekonzumujete dostatek dobrého tuku, vaše pokožka může být ovlivněna.

Zahrnutí zdravých tuků, jako jsou omega z lososa, lněných semen a ořechů, vám může pomoci doplnit příjem zdravých tuků.

genetika:

Někteří lidé jsou jednoduše náchylnější k sušší pokožce. Některé výzkumy naznačují, že někteří lidé se suchou pokožkou mohou: Mít mutace, které ovlivňují způsob, jakým proteiny tvoří kožní bariéru.

Pokud tomu tak je, vaše rodina má pravděpodobně podobný typ pleti. Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s geneticky podmíněnou suchou pokožkou, je změna životního stylu a péče o pleť.

Kdo s největší pravděpodobností zažije suchou pokožku?

U každého se může vyvinout suchá kůže a může to být dočasné nebo dlouhodobé. Existuje však několik faktorů, které mohou ovlivnit pravděpodobnost suché pokožky:

Věk:

S přibývajícím věkem naše pokožka produkuje stále méně mazu, což je jeden z důvodů, proč se s přibývajícím věkem objevují vrásky. Máte-li 40 nebo více let, suchá pokožka se u vás vyskytuje častěji.

podnebí:

Pokud žijete v suchém podnebí, jako jsou chladná nebo suchá horká místa, je pravděpodobnější, že se u vás objeví suchá pokožka. To může zahrnovat podnebí, kde je často nutná klimatizace nebo ohřívač.

Pozice:

Vaše povolání může ovlivnit suchou pokožku. Pracujete-li v pozici, která vyžaduje časté mytí rukou nebo pravidelné namáčení či vystavování se vodě, může to zvýšit pravděpodobnost vysušení pokožky.

Jak ošetřovat suchou pokožku?

Zvlhčit:

Může se to zdát jako zřejmé řešení, ale při zvlhčování pokožky je zapotřebí zvážit několik věcí. Za prvé, máte dostatečně hustý produkt. Husté hydratační krémy mají často vyšší obsah oleje, díky čemuž jsou o něco více ochranné a prospěšné pro suchou pokožku.

Za druhé, obsahuje váš produkt složky, které pomáhají podporovat suchou pokožku. Složky, jako jsou ceramidy, mastné kyseliny a zvlhčovadla, jako je kyselina hyaluronová a glycerin, jsou skvělé k tomu, aby poskytly vaší pokožce extra malou podporu, kterou může potřebovat, aby se chránila a udrželi ji hydratovanou a zvlhčenou.

A za třetí, poskytujete své pokožce dostatečnou ochranu? Jedním z nejlepších způsobů, jak chránit pokožku a zabránit ztrátě vlhkosti, je technika známá jako mávání, promiňte ten název.

Slugging je korejský trend péče o pleť, který zahrnuje natírání pokožky vazelínou nebo vazelínou pro zlepšení hydratace pokožky.

Slugging je proces zachycování vody pod okluzivní vrstvou nebo složkou tvořící bariéru, jako je vazelína nebo vazelína. Tato bariéra pomáhá předcházet tomu, co je známo jako transepidermální ztráta vody nebo TEWL. TEWL nastává, když pokožka ztrácí vodu na vzduch.

Slugging funguje nejlépe, když pod ni aplikujete svoji běžnou péči o pleť, neboť udržuje zvlhčující složky a oleje blízko vaší pokožky.

Sluggin se nejlépe provádí v noc aby neinteragoval s make-upem nebo opalovacím krémem. Pokud však máte extrémně suchou pokožku, může být prospěšné i krátkodobě se ve dne šnekovat. Zde je několik dalších informací o odblokování.

Vyhněte se pikantním jídlům:

Máte-li suchou pokožku, je důležité vyhnout se drsným produktům, jako jsou mýdla, šampony, čistící prostředky a dokonce i peelingy.

Vyberte si produkty bez mýdla. Produkty bez mýdla nezbaví vaši pokožku jejích přirozených olejů. Často jsou také formulovány tak, aby poskytly pokožce extra hydrataci.

Chránit:

V chladném nebo suchém podnebí může být užitečné zakrýt pokožku, aby nebyla vystavena suchému vzduchu. To může zahrnovat rukavice, šátky a ochranu pokožky hustými zvlhčovači nebo vazelínou.

Použijte zvlhčovač:

Použití zvlhčovače může pomoci zmírnit účinky suchého vzduchu. To může pomoci snížit ztrátu vody z pokožky do vzduchu.

Omezte kontakt s vodou, zejména horkou:

Omezení sprchování nebo koupání na 5-10 minut denně a snížení teploty vody může snížit množství přírodních olejů, které jsou odstraněny z pokožky.

Nejste-li ještě připraveni vzdát se horké sprchy, můžete si také před osprchováním zkusit natřít pokožku olejem nebo vrstvou vazelíny, abyste si chránili pokožku před drsnými účinky vody.

Vyhněte se poškození pokožky:

Během sprchování nebo koupání se vyhýbejte používání peelingových peelingů, kartáčků nebo dokonce utěrek. Tření, která způsobují, může narušit kožní bariéru, čímž se sníží její schopnost chránit pokožku. Totéž platí pro osušení se po sprše, raději si pokožku pohlaďte, než mněte.

Používejte neparfémované prací prostředky a vyhýbejte se změkčovačům tkanin:

Prací prostředky a aviváže mohou dráždit určité typy pokožky, zvláště když je pokožka suchá.

Vyhněte se látkám, které dráždí pokožku:

Hrubé, hrubé nebo vlněné tkaniny mohou dráždit kůži. Zkuste tedy nosit měkké látky s jemnou vazbou. To platí i pro ložní prádlo, volte jemné, jemně tkané látky a zvažte i hedvábné povlečení na polštář.

Co bych měl hledat v hydratačním krému?

Máte-li suchou pokožku, je důležité hledat zvlhčovače, které pomáhají chránit, zvlhčovat a promašťovat pokožku.

Zvlhčovadla jsou typem přísad, které pomáhají vtáhnout vodu hluboko do pokožky. Jsou skvělé pro dehydratovanou pokožku a mohou pomoci zvýšit hydrataci pokožky. Zvlhčovadla se obvykle aplikují nejprve na kůži a musí být zachycena okluzivními složkami. Mohou být také formulovány do zvlhčovačů. Některá populární zvlhčovadla jsou:

 • Kyselina hyaluronová
 • Močovina
 • Alfa hydroxy kyseliny (AHA)
 • Aminokyseliny
 • Peptidy
 • Cukrové alkoholy (glycerin, sorbitol, xylitol atd.)
 • Aloe
 • Med

Okluzivní zvlhčovače obsahují složky, které vytvářejí fyzickou bariéru na povrchu pokožky, která pomáhá předcházet transepidermální vodě. Tyto složky jsou při aplikaci husté a obtížné, protože se nevstřebávají přes pokožku. Okluzivní složky se nejlépe aplikují na jiné produkty péče o pleť, aby zachytily vlhkost a oleje, které dodávají.

Příklady okluzivních komponent zahrnují:

 • Petrolatum
 • Minerální olej
 • lanolin
 • Vosky
 • Silikony

Třetím typem složky, která se obvykle nachází v hydratačním přípravku, je změkčovadlo. Změkčovadlo je olejovitá látka, která vyplňuje prostory mezi odumřelými kožními buňkami, čímž vytváří hladký povrch pokožky. Změkčovadlo je v podstatě filmotvorná látka, díky které je pokožka hladká a hladká. Zatímco změkčovadlo poskytne určité okluzivní účinky, jeho primární funkcí je změkčit kůži.

Příklady změkčovadel zahrnují:

 • Máslo
 • Olejomalby
 • estery
 • Lipidy
 • Mastné kyseliny
 • Ceramidy

Celkově je nejlepší hledat hydratační krém, který obsahuje kombinaci všech tří druhů ingrediencí. Pokud však máte obzvláště suchou pokožku, je nejlepší použít tyto tři typy složek jako hydratační krém sérumpak změkčovadlo, poté okluzivní bariéra.

Napsat komentář