Probiotika vs. Prebiotika– Tipy, jak pečovat o pleť Co doporučuje Andrea?

Je obtížné si představit svět, kde by se zdraví a péče o pleť neprolínaly. Crossover však už není jen o setrvání ve vyvážené stravě. Konzumace čisté stravy a zařazování některých superpotravin pro péči o pleť – jako je kapusta, kurkuma a houby – do stravy může mít na pokožku pozitivní dojem, ale spojení mezi zdravím a krásou je mnohem hlubší, až po zdravá střeva.

Střevní zdraví je životně důležité z různých důvodů, ale v rozhovoru o péči o pleť jde o vliv imunitního systému na největší orgán v našem těle. „Asi 80 % našeho imunitního systému pochází ze střeva,“ řekla Dr. Alissia Zenhausern, NMD, naturopatka z NMD Wellness ve Scottsdale. Proto říká: „Klíčem ke zdravé, zářící pokožce je nejprve léčit střeva.“ Jak podporujeme zdravější střeva? Východiskem by mohla být probiotika a prebiotika.

Rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky

Probiotika a prebiotika: Tato slova pohody hodné radosti jsou dnes všude na internetu, ale co ve skutečnosti znamenají? „Hlavní rozdíl mezi prebiotiky a probiotiky je v tom, že prebiotika jsou zdrojem potravy, kterou jedí vaše střevní bakterie, zatímco probiotika jsou skutečné bakterie, které jsou ve střevě. [aka, our microbiome]“, vysvětluje Zenhausern.

Stručně řečeno, probiotika a prebiotika spolupracují na podpoře zdravějších střev. „Myšlenkou použití prebiotik bylo poskytnout základní zdroj potravy potřebný k růstu bakterií,“ poznamenává Zenhausern. Kromě prebiotik říká, že probiotika jsou „tak důležitá“, protože „obsahují dobré bakterie, které naše tělo přirozeně potřebuje“.

Výhody probiotik a prebiotik pro zdraví a kůži

Jak zmínil Zenhausern, náš imunitní systém potřebuje dobré střevní bakterie, aby správně fungoval. A není to jediný systém, který profituje ze zdravého mikrobiomu. Kromě imunitního systému mohou dobré bakterie nacházející se ve střevech zajistit také zdraví trávení a to, že hormonální systém je ve formě.

Probiotika a prebiotika se starají o to, aby váš imunitní systém, hormonální systém a trávicí systém fungovaly správně. A když se to stane, může to podpořit zdravější kůži. Užívání těchto doplňků pro zdravější interiér může díky podpoře imunitního systému zlepšit zejména záněty kůže. „Zánětlivá kožní onemocnění, jako je akné a rosacea, lze udržet na uzdě používáním probiotik,“ poznamenává Dr. Debra Jaliman, certifikovaná dermatologka v New Yorku. Kromě toho zdravý střevní mikrobiom může „udržet vaši pokožku zářivou,“ říká Dr. Zenhausern.

Dr. Jaliman je fanouškem lokálního používání probiotik, neboť mohou působit na pokožku přímějším způsobem a mohou vést k dalším výhodám. „Nedávné studie zjistily, že lokální aplikace probiotik snižuje citlivost a zarudnutí pokožky a může snížit výskyt jemných vrásek,“ poznamenává.

Téma vs. Doplňky

Jak tedy dostat do těla víc těchto dobrých bakterií? Kromě konzumace potravin bohatých na probiotika, jako je kefír, jogurt a kysané zelí, jakož i česnek, artyčoky a cibule, které jsou výborným zdrojem prebiotik, můžete probiotika získat iz místních přípravků a doplňků. Doplňky, jako jsou pilulky a prášky, se obvykle používají, když se koncentrují na střevní mikrobiom. A zatímco střevní mikrobiom může ovlivňovat kůži zevnitř ven, pokožka má svůj vlastní mikrobiom, který by mohl mít větší užitek z použití lokálního složení. Zenhausern však říká, že pokud užíváte kvalitní probiotika, může to být ta nejefektivnější možnost pro zdraví pokožky, zvláště pokud základní příčina kožního onemocnění pochází ze střevního mikrobiomu.

Pokud jde o střevní problémy s kůží, používání lokálního produktu není zrovna hlavní příčinou. I když to může zmírnit některé obavy, můžete si všimnout důsledků špatných střevních bakterií na delší časové období, pokud se neléčí.

Preventivní opatření, která je třeba zvážit

1. Některá probiotika by se měla uchovávat v chladničce.

Jako u většiny věcí, i při přidávání probiotik do vaší stravy je třeba mít na paměti několik preventivních opatření. „Pamatujte si, že probiotika jsou živé bakterie, což znamená, že když si je koupíte – pokud není na sklenici uvedeno, že jsou specificky stabilní při pokojové teplotě nebo lyofilizovaná – musíte svá probiotika uchovávat v chladničce,“ vysvětluje Zenhausern. „Pokud ne, bakterie odumřou a nepřinesou vám další zdravotní výhody,“ dodala.

2. Ne každý může užívat probiotika.

Zenhausern říká, že většina lidí může užívat probiotika. Neměli by je však používat „pacienti s oslabenou imunitou, pokud jim to přímo nenařídí lékař“. Například: „Pokud je pacientovi podána chemoterapie a je mu řečeno, že je neutropenický (abnormálně nízký počet bílých krvinek) nebo že jeho léčba specificky snižuje imunitní funkci, probiotika mohou být vystavena vysokému riziku. , protože teď dáváte bakterie do již ohroženého imunitního systému,“ varuje Zenhausern.

3. Příliš mnoho probiotik a prebiotik může mít negativní účinky.

Chcete-li do své každodenní rutiny přidat probiotika a prebiotika, Zenhausern říká, že je naprosto nezbytné, abyste si nejdříve promluvili se svým lékařem, protože typ, který užíváte, závisí na „vašem věku, lékech, které užíváte, a funkci vašeho imunitního systému . „Konkrétně se zeptejte svého lékaře, zda byste měla užívat probiotika a prebiotika, a zvažte, co můžete užívat, abyste se ujistili, že z dobrých bakterií nejen vytěžíte maximum, ale že k nim budete přistupovat bezpečně. Kromě toho „berete příliš mnoho [of a] probiotikum může vést k plynatosti a nadýmání,“ říká Dr. Zenhausern. A dlouhodobé účinky prebiotik mohou „začít stimulovat růst špatných bakterií, [which] Může to zhoršit vaše střevní problémy.“ Takže před přidáním prebiotika nebo probiotika (nebo obou) do svého režimu se poraďte se svým lékařem, abyste určili, které je nejlepší a jakou dávku budete potřebovat.

4. Neužívejte probiotika a prebiotika nalačno.

Také probiotika a prebiotika je třeba užívat vždy s jídlem, ne nalačno. „Nechcete, aby žaludeční kyselina zabíjela bakterie, když prochází trávicím traktem,“ říká Zenhausern. Koneckonců, to maří účel!

Napsat komentář