Přiznání bývalého závislého na opalování– Tipy pro zářivé vlasy a pleť Přečtěte si Andreina doporučení

Léto už pro mě není „období opalovacích krémů“ – sezóna opalovacích krémů je celoroční. Noste SPF 30 nebo 50 každý den na obličej, krk, hrudník, ruce a paže. Ale tady je pravda: nebylo to tak vždy. Vždy jsem se nebál rakoviny kůže ani jsem se nebál každodenního používání opalovacích krémů. (Mohou UVA paprsky, které způsobují stárnutí, proniknout přes skla oken a čelních skel? Kdo věděl? Já ne).

Byl jsem samozvaný závislý na opalování. Už léta mě baví vědecky ověřené aktivity, které mě vedou přímo k melanomu. Pro mě „opalovací krém“ znamenal nanejvýš SPF 8 a body navíc, pokud bylo složení napuštěno bronzerem, třpytkami a jinými reflexními látkami, díky kterým mi sluneční paprsky rychleji zhnědnou. Myslela jsem si, že s opálením vypadám zdravěji, slaběji a lépe. Léto na východním pobřeží mi umožnilo získat tento vzhled jen na několik krátkých měsíců, a tak jsem se rozhodl opalovat ve vnitrozemí.

Čím bronzer, tím lépe – nebo jsme si to alespoň mysleli

Bylo to v polovině roku 2000 a být super opálený bylo super horké. Čím více máte opálenou pokožku, tím lépe. Na vysoké škole mé opálení nejen pokračovalo, ale zvýšilo se. Za pouhých 20 dolarů z našich malých studentských úspor jsme si mohli zakoupit neomezený měsíční opalovací balíček. Vždy stála řada studentů čekajících na UV lůžko. Hala salonu byla společenskou mekkou a opalování bylo součástí mého rituálu několikrát týdně.

Fakt: Používání vnitřního solária před dosažením věku 35 let může zvýšit riziko vzniku melanomu (nejsmrtelnější forma rakoviny kůže) o 59 % – a riziko se zvyšuje s každým použitím (ADA).

Fakt: Pokračoval jsem. Měl jsem rád. Kdybych se neustále neopaloval, byl bych nervózní a pociťoval bych silné nutkání vrátit se do postele.

Dr. Debra Price, hlavní vědecká poradkyně MDSolarSciences, viděla případy jako já mnohokrát. „Mladí lidé se někdy méně zajímají o rakovinu kůže než o vzhled. Často si myslí, že jsou neporazitelní a cítí se přitažlivější, když je jejich pokožka opálená. Některá častá opálení jsou na opalování skutečně psychicky závislá,“ řekla.

Vždy jsem ve svém srdci věděla, že si poškodím kůži a že to bude mít pravděpodobně za následek vrásky nebo sluneční skvrny. Podle Americké akademie dermatologie je u žen mladších 30 let šestkrát vyšší pravděpodobnost vzniku melanomu, pokud se opalují v interiéru, a vědci odhadují, že opalování v interiéru může každý rok způsobit více než 400 000 případů rakoviny kůže ve Spojených státech. Vždy jsem to věděl, ale v té době hrozba rakoviny kůže a melanomu nehrozila.

Margaret Oliviero, MSN, ARNP-C, vědecký poradní výbor MDSolarSciences uznává: „Mezi znalostmi a chováním je nesoulad. [For example] ten člověk ví, že slunce může způsobit rakovinu, ale nemyslí si, že způsobí rakovinu.“ To ti určitě můžu říct.

Moje přitažlivost pro solárium ve mně zůstala. Teď je mi 20 let a ještě před několika měsíci jsem se sporadicky opaloval. Lidé jsou stále chytřejší a zdravější, stejně jako sekce krásy v mých oblíbených časopisech. Začal jsem vidět více obrázků o škodách, které může způsobit rakovina kůže, a zjistil jsem, že čtu osobnější a upřímnější příběhy obětí. Bylo těžší ignorovat skutečnost, že jsem v nebezpečí, a namísto nadšení z bronzu jsem cítil vinu a strach ze škody, kterou jsem předtím napáchal. Byl čas přestat se opalovat, postavit se faktům a co nejdříve zkontrolovat svoji pokožku.

Obávaná kožní zkouška: co můžete očekávat

Než jsem čekala na doktora ve vyšetřovně, měla jsem mokré dlaně, myslí jsem běhala jako závod. Snažil jsem se přivolat nějakou tu oslnivou teenagerskou neporazitelnost. Během prohlížení sociálních sítí jsem viděl obrázky s jizvami, znetvořeními a ještě hůře – některé z obětí byly ženy ještě mladší než já. Byl to hrozný návrh zjistit, jestli budu jednou z obětí rakoviny kůže, ale je hloupější odložit zkoušku a výsledky. Věděl jsem, že plánování a představení je pro mé zdraví tou nejlepší volbou.

Zkouška byla krátká, ale důkladná. Moje dermatoložka je úžasná. Celou dobu si se mnou povídala a cestou zmírňovala mé obavy. Zkontroloval mě mezi prsty na nohou a zeptal se mě, jestli jsem si všimla tmavé fleky pod nehty na nohou nebo rukou (nikdy nevycházím z domu bez manikúry!) Doktor mi zkontroloval pokožku hlavy, pod pažemi a každou prasklinu – od hlavy k patě. Proto jsem se přihlásil. Moje skromnost byla zkontrolována u dveří, což byla malá cena za získání mimořádně důležitých odpovědí. Měl jsem několik krtků, které mě znepokojovaly, a ona věnovala velkou pozornost zkoumání těchto oblastí.

Zkouška skončila a lékař měl dobré zprávy. Řekla mi, že pro někoho, kdo často navštěvuje solária jako já, byla překvapená, jak málo krtků mám. Ulevilo se mi, když jsem věděl, že se všechno zdálo normální a že mé krtky mají nízké riziko, ale kvůli mé minulosti jsem byl zařazen do kategorie s vysokým rizikem. Namísto každoroční kontroly pokožky doporučené pro většinu lidí mi lékař navrhl, abych absolvoval prohlídku každých šest měsíců. Dala mi nějakou literaturu o samovyšetření, abych si mohl všimnout všech změn v krtcích nebo nových krtků, které se objeví mezi zkouškami.

Moje nová rutina solární péče

Můj lékař mě nepustil, dokud jsem neslíbil, že budu každý den nadále používat širokospektrální opalovací krém. Naštěstí, tak jak dnes lze snáze najít děsivé fakta o slunci a statistiky o rakovině kůže, tak i luxusní receptury na opalovací péči a opravu na slunci, které se snadno nosí. Byl to jednoduchý přechod k tomu, abyste se stali součástí 29,9% žen, které uvedly, že pravidelně používají opalovací krém na obličej i jinou exponovanou pokožku. Zůstává ovšem velké procento amerických žen (70 procent), které si svoji pokožku nechrání.

„Nemyslím si, že lidé jsou odolní vůči používání opalovacích krémů,“ říká doktorka Karen Burke. „Příliš však spěchají, aby se obtěžovali natíráním opalovacím krémem. Méně lidí se přes den natírá opalovacím krémem, i když řídí nebo pracují v blízkosti UVA oken.

Moje rada: zpomalte. Dobrou zprávou je, že přidání opalovacího krému do vaší rutiny je mnohem jednodušší, než si myslíte, zvláště pokud používáte správné produkty. Pokud si stihnete objednat kávu před prací, máte čas natřít se opalovacím krémem. Pokud si před jízdou můžete vybrat rozhlasovou stanici, můžete se natřít opalovacím krémem.

Pokud potřebujete průvodce opalovacím krémem, zde je návod, jak to funguje: Začněte svůj den denním hydratačním krémem proti stárnutí MDSolarSciences SPF 30, který pomáhá opravit a chránit mou pokožku bez ucpávání pórů. (Velká výhra!) Potom nalíčím tvář s MD Crème Mineral Beauty Balm SPF 50 ve střední/tmavé barvě: pomáhá zlepšit tón pleti a redukuje přetrvávající zarudnutí, které jsem vždy měla na „růžových“ tvářích. Profesionální rada: Minerální opalovací krém s ochranným faktorem SPF 40 si vhoďte do tašky pro snadnou opětovnou aplikaci. Vždy mám u sebe jeden, který si nanesu ráno před jízdou, protože chci pomoci předcházet stařeckým skvrnám na rukou. Raketoplán je dost frustrující, aniž byste se museli obávat dalších vrásek a slunečních skvrn!

Večer se snažím napravit některé škody z času stráveného na soláriích pomocí večerního séra k opravě obličeje a denní emulze k opravě očí, které pomáhají redukovat výskyt jemných vrásek a zahnat otoky kolem očí. Toto je sice „nejbledší“, jaké kdy moje kamarádky viděli, ale zároveň mi říkají, že moje pleť je nejzdravější. A toto je mnohem větší kompliment.

Nechte se vyšetřit. Používejte opalovací krém. Pečujte o svou pokožku. Opálení nestojí za riziko.

Napsat komentář