Příčiny vyrážky na hrudi: typy, diagnostika a léčba

Vítejte na mych webových stránkách a užijte si čtení tohoto speciálního článku o Příčiny vyrážky na hrudi: typy, diagnostika a léčba

.

Svědivé, nepříjemné vyrážky se mohou objevit téměř kdekoli na těle, včetně hrudníku a kolem něj.

Vyrážka na hrudi nebo hrudi je obvykle dočasná a často zmizí sama. Ale v některých případech může být vyrážka na hrudi způsobena vážnějším stavem, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. To může zahrnovat infekce a vzácné formy rakoviny prsu.

Podíváme se na různé příčiny a příznaky vyrážky na prsou, abychom vám ukázali jejich rozdíly a pomohli vám učinit informované rozhodnutí o vaší léčbě.

Může být snadné nechat se zmást různými potenciálními diagnózami, protože některé léze mají podobné klinické projevy. Zde je úvod k některým běžným a vzácným příčinám podráždění kůže kolem prsou.

Chloupky kolem bradavek jsou běžné pro mnoho lidí. Jsou-li vytrženy nebo oholeny, mohou se objevit zarostlé chloupky. Zarostlý vlas je vlas, který se stáčí a vrůstá zpět do pokožky.

Mohou způsobit červené pupínky a puchýře naplněné hnisem. Mohou také způsobit bolestivé cysty na kůži.

Máte-li zarostlé chloupky na bradavkách, teplý obklad vám je může pomoci zbavit se, zmírnit zánět a vyhladit hrbolky.

Pokud vaše zarostlé vlasy zůstanou podrážděné nebo naplněné hnisem, váš lékař vám pravděpodobně doporučí aplikovat lokální antibiotickou mast na vaši pokožku. Pokud infekce přetrvává, mohou vám předepsat perorální antibiotikum.

Tepelná vyrážka se může vyskytnout, když pot zůstává na kůži delší dobu. Tepelná vyrážka může způsobit, že kůže bude červená a hrbolatá. Může to být svědící a bolestivé, ale někdy to nemusí způsobit žádné pocity.

Pokožka pod prsy se může zahřát a zvlhnout od potu. Nejčastěji se vyskytuje v horkém, vlhkém počasí nebo při cvičení. Nošení příliš mnoho vrstev oblečení nebo oblečení, které není dostatečně prodyšné, může přispět k píchání.

Tato vyrážka obvykle zmizí sama o sobě, ale ke zmírnění podráždění lze použít domácí opravné prostředky. Pokožku můžete uklidnit studenou sprchou nebo přiložením studeného obkladu. Místní aplikace kukuřičného škrobu může mít také uklidňující účinek.

Pokud je pichlavý zánět bolestivý nebo vytéká hnis, zavolejte svého lékaře, protože to může být příznakem infekce. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat i tehdy, pokud vyrážku doprovází horečka nebo zimnice.

Vyrážka může vypadat jako malé nebo velké vyvýšené bulky na kůži, které někdy silně svědí. Vyrážka se může objevit kdekoli na těle a může vypadat červená, narůžovělá nebo zanícená. Jak vysvětluje Americká akademie dermatologie, kopřivka často zmizí sama o sobě během několika dní, přestože se může opakovat v závislosti na spouštěči.

Urtikaria je obvykle způsobena alergií nebo citlivostí na něco, co jste jedli nebo jste přišli do kontaktu. Mohou být způsobeny také úzkostí nebo stresem. Některé typy kopřivky jsou idiopatické, což znamená, že jejich příčina není známa.

Ke snížení nebo odstranění svědění můžete užívat antihistaminikum. Pokud jsou vaše kopřivky doprovázeny otokem hrdla nebo potížemi s dýcháním, okamžitě kontaktujte záchrannou službu. Může to být příznak anafylaxe, život ohrožující alergické reakce.

Existuje mnoho druhů hmyzu, které mohou kousnout exponovanou pokožku a dostat se pod oblečení. Častým viníkem jsou komáry. Jejich kousnutí se může vyskytnout kdekoli na těle, včetně hrudníku.

Uštípnutí komárem může vypadat jako malá, kulatá, vyvýšená skvrna na kůži. Mohou se vyskytovat jednotlivě nebo ve skupinách a téměř vždy svědí. Je však důležité nepoddat se a poškrábat štípnutí komárem, což jej může ještě více podráždit nebo poškodit pokožku a vést k infekci.

Zánět po štípnutí komárem obvykle sám vymizí do několika dní. Pokožku lze uklidnit domácími prostředky, jako jsou koupele s ovesnými vločkami, aloe vera nebo jemný kortikosteroidní krém ke snížení svědění.

Pokud jste alergičtí na komáry, můžete mít závažnější reakci, která může vypadat jako zanícená oblast kůže nebo kopřivka kolem místa kousnutí. Alergická reakce může způsobit anafylaxi, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Je známo, že komáři jsou nositeli několika nebezpečných chorob včetně malárie. Pokud štípnutí komárem způsobí horečku, nevolnost nebo krev ve stolici (kromě jiných příznaků), vyhledejte lékařskou pomoc.

S štěnicemi je obzvlášť obtížné se vypořádat, protože se mohou rychle zakořenit ve vaší matraci, nábytku a oblečení. Jejich odstranění vyžaduje důkladné čištění a někdy i odborné ošetření.

Tito malí pijači krve obvykle koušou ruce a ramena svých spící obětí. Pokud nosíte volné pyžamo nebo spíte nazí, můžete se také pokousat na hrudi a hrudník.

Kousnutí od štěnice se často jeví jako hrbolky v přímém nebo cikcakovém vzoru a může mít tmavší střed. Mohou svědit nebo pálit, ačkoli někteří lidé nepociťují žádné viditelné příznaky.

Kousnutí zmizí samo, ale bude se opakovat, pokud máte zamoření. Je důležité rychle vyčistit a ošetřit celý obytný prostor, abyste si mohli odpočinout vy i vaše pokožka.

Inverzní psoriáza je formou autoimunitní psoriázy. Tento typ psoriázy se obvykle vyskytuje na místech těla, která mají kožní záhyby.

Tyto oblasti zahrnují:

 • zadek
 • oblast třísel
 • podpaží
 • pod prsy

Inverzní psoriáza způsobuje lesklé červené skvrny na kůži, které mohou svědit a zanítit se. Během vzplanutí můžete být vystaveni zvýšenému riziku kvasinkových nebo bakteriálních infekcí, zvláště pokud kůže obsahuje léze, které praskají.

Pokud vaše pokožka nereaguje dobře na volně prodejné steroidní krémy nebo masti, navštivte svého lékaře. Mohou předepsat silnější lokální léčbu nebo jiné alternativy, jako je fototerapie.

Dalším kožním onemocněním podobným inverzní psoriáze je plenková vyrážka. Intertrigo vyrážka se vyskytuje také v kožních záhybech, zejména pod prsy. Plenková vyrážka však může být doprovázena nepříjemným zápachem a nemusí reagovat na lokální léky na psoriázu. Obvykle je zapotřebí antifungální krém.

Ekzém má několik typů, včetně atopické dermatitidy, a obvykle začíná v dětství. Ekzém je oslabení ochranných bariér vaší pokožky, což znamená, že je snazší pociťovat podráždění.

Tento stav se může vyskytnout kdekoli na těle. Ekzém na hrudi nebo kolem něj může způsobit, že kůže bude suchá, zbarvená a svědí. Ekzém se může objevit na bradavkách, po stranách hrudníku nebo pod ním.

Během vzplanutí ekzému můžete vidět hrbolky podobné vyrážce nebo skvrnu zarudlé kůže. Většina lidí s tímto stavem zažívá vzplanutí a poté období remise. Suchý horký vzduch může zhoršit příznaky.

Běžné léčebné postupy zahrnují:

Pagetova choroba prsu je vzácná rakovina, která způsobuje příznaky podobné ekzému na kůži bradavky a dvorce. Pagetova choroba obvykle postihuje jen jeden prs, ale může se vyskytnout v obou.

Národní zdravotní služba odhaduje, že 1 až 4 procenta cisgender žen s rakovinou prsu má tuto formu onemocnění. U mužů je to velmi vzácné.

Symptomy zahrnují:

 • červená, šupinatá vyrážka na bradavce, která může sahat až do dvorce
 • ulcerovaná, otevřená rána na bradavce
 • svědění nebo pálení

Vaše příznaky se mohou samy od sebe zlepšit, ale vrátí se. Nejlepší je nepředpokládat, že tento příliv a odliv způsobuje samotný ekzém.

Jakákoliv vyrážka, která začíná na bradavce, by měla být vyhodnocena lékařem na možnou Pagetovu chorobu.

Zánětlivá rakovina prsu (IBCC) je další vzácnou formou rakoviny prsu. Podobně jako Pagetova nemoc, IBC se obvykle neidentifikuje podle bulky, ale spíše podle změn na kůži.

Podle American Cancer Society představuje IBC 1 až 5 procent všech druhů rakoviny prsu. I když je to vzácné, mohou ho dostat i muži.

V době, kdy je IBC diagnostikována, často se již aktivně šíří. Je důležité, abyste ihned navštívili svého lékaře, pokud máte některý z těchto příznaků na jednom nebo obou prsou:

 • otok prsu nebo blízkých lymfatických uzlin
 • červená kůže na více než jedné třetině hrudníku
 • pokožka je teplá na dotek
 • vrásčitá, důlkovaná nebo zhrublá kůže
 • jakékoli změny ve vzhledu nebo velikosti prsou
 • převrácení bradavky
 • citlivost, svědění nebo bolest

Ucpání mlékovodů může způsobit infekci prsní tkáně zvanou mastitida. Nejčastěji se objevuje u kojících žen, obvykle během prvních 6 až 12 týdnů.

Mastitida se může vyskytnout také u lidí, kteří nekojí, i když je to méně časté. Cisgender menopauzální a postmenopauzální ženy mohou vyvinout periduktální mastitidu, což je forma tohoto stavu způsobená zhrubnutím mlékovodů.

Je známo, že mastitida způsobuje mimo jiné následující příznaky:

 • otok
 • zánět a bolest v jednom nebo obou prsou
 • zarudnutí nebo změna barvy kůže prsu
 • jamkovitý vzhled podobný vyrážce, podobný zánětlivé rakovině prsu
 • teplo
 • únava
 • bolest svalů

Pokud kojíte a máte příznaky mastitidy, pokračování kojení je často nejlepším přístupem. To může pomoci rozložit korek. Nemůžete přenést mastitidu na své dítě.

Použití teplých obkladů může být také užitečné při zmírňování příznaků a otevírání blokády.

Pokud příznaky přetrvávají, navštivte svého lékaře. V některých případech mohou být k odstranění infekce zapotřebí perorální antibiotika.

Mnoho vyrážek zmizí samostatně nebo s lokálními krémy. Je důležité, aby váš lékař okamžitě vyhodnotil vaši vyrážku, abyste mohli dostat potřebnou léčbu.

Některé příznaky vyrážky na hrudi mohou být příznaky infekce nebo vážnějšího stavu. Červené vlajky naznačující, že byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, zahrnují:

 • bradavka se náhle převrátí
 • jeden nebo oba prsa změní velikost nebo strukturu
 • kůže na hrudi se stává jamkami (jako kůra z pomeranče)
 • hnis z vyrážky

Pokud je vyrážka na hrudi nebo v oblasti hrudníku doprovázena potížemi s dýcháním, nevolností nebo jinými příznaky anafylaxe, okamžitě zavolejte sanitku.

Jakoukoli vyrážku na hrudi by měl vyhodnotit lékař. Mnohé vyrážky nejsou nebezpečné a zmizí samy nebo s domácí léčbou.

Kousnutí hmyzem, kopřivka, kožní onemocnění, jako je psoriáza, a vážnější zdravotní problémy, jako je zánětlivá rakovina prsu, to vše jsou možné příčiny vyrážky na prsu. Zvažte vedení deníku a fotografování, abyste zdokumentovali své příznaky pro svého poskytovatele zdravotní péče. To může pomoci při diagnostice.

V závislosti na vaší diagnóze nebo podezření na stav vás může váš lékař poslat ke specialistovi, jako je dermatolog, onkolog nebo jiný lékař. K získání dalších informací o vaší vyrážce se mohou provést krevní testy, tkáňové biopsie a další testy.

Existuje mnoho možných příčin hrudníku nebo vyrážky na hrudi. Je důležité snažit se nedělat ukvapené závěry. Vyrážku však nelze ignorovat. Je důležité pečlivě sledovat vaši pokožku a příznaky a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.

.

Napsat komentář