Pravda za trendem: Fermentovaná péče o pleť– Tipy pro zářivé vlasy a pleť Napsala Andrea

Lidé zpívali chvály na fermentované jídlo k uzdravení těla vzhůru nohama, ale co obličejové kvašení? To, co začalo jako trend v Jižní Koreji, se dostalo na západ, protože nadšenci přírodní krásy hledají složky, které jsou účinné a zároveň neobsahují syntetické látky. Tak jako se hrozny mění na víno a zelí na kimchi, fermentační proces má způsobit, že produkty péče o pleť budou vstřebatelné a silnější. Zjistěte více o této nové hranici v péči o pleť dříve, než změníte svou rutinu.

Věda

Abyste pochopili vědu za fermentovanou péčí o pleť, zamyslete se nad trávicími enzymy. Stejně jako fermentované potraviny a enzymové doplňky pomáhají trávit a absorbovat živiny, které konzumujete, fermentace živin z lokální péče o pleť je činí koncentrovanějšími a snadněji absorbovatelnými. Tyto kosmetické produkty často obsahují ovoce, bylinky a droždí, které mohou být fermentovány. Fermentační proces přemění přírodní látky na hydratační krém, sérum nebo masku, díky čemuž pokožka tyto složky snáze přijímá a absorbuje.

Výhody pro krásu

Kromě snazšího a rychlejšího vstřebávání působí fermentace i na zvýšení hustoty živin, díky čemuž jsou přírodní složky produktu silnější. Víno má například vyšší celkovou antioxidační kapacitu (AOX) než hroznová šťáva, podle studie z roku 2002 v Journal of Agricultural and Food Chemistry. Fermentovaný kvasnicový extrakt je často součástí těchto formulací, neboť fermentační proces produkuje aminokyseliny a peptidy, které napomáhají obnově kožních buněk. V roce 2007 studie v dermatologické terapii zjistila, že fermentovaný kvasnicový extrakt může pomoci snížit příznaky stárnutí pokožky zlepšením syntézy kolagenu.

Odrůdy produktů

Řada produktů obsahuje fermentované složky, včetně čistícího gelu, exfoliačních peelingů, sér, lokálních krémů a zářivých masek. Některé z fermentovaných ingrediencí, které se nacházejí v těchto špičkových produktech, zahrnují mořské řasy, černé sójové boby, fermentovaný extrakt z olivových listů a ženšen. Některé produktové řady obsahují různé minerální extrakty, které se fermentují na kvasinky (saccharomyces), jako je zinek, hořčík a měď. Jakmile se kvasinkami přemění na peptidy, kvasinky se odstraní a minerální peptidy mohou proniknout do pokožky pro zvýšení účinnosti produktu.

Výzkum a bezpečnost

Výzkum fermentace v péči o pleť není příliš bohatý, ale to, co existuje, se zdá být slibné. Studie v časopise Journal of Medicinal Food publikovaná v roce 2012 zjistila, že fermentovaný červený ženšen – v porovnání s tradičním červeným ženšenem – zvyšuje bělící i protivráskovou účinnost. Protože fermentované produkty napodobují buněčné funkce a pracují s pokožkou symbiotickým způsobem, vedlejší účinky jsou vzácné a jsou vhodné pro citlivou pokožku. Navíc, protože proces fermentace pomáhá zachovat trvanlivost produktu s antimikrobiálními vlastnostmi, obvykle neobsahují parabeny.

Tento článek zhodnotil okuloplastický chirurg Dr. Matheson Harris.

Napsat komentář