Používám detoxikační koktejly? – Nejprve| Zdravápleť

19. květen Fungují detoxikační koktejly?

Zveřejněno v 17:29 v Zdravaplet Fit od Carlose

Před pár lety propukla horečka detoxikační dieta a jeho hlavním prvkem bylo „zelené smoothies„. Tyto koktejly se skládají z kombinace zeleniny, ovoce a dalších ingrediencí, které slibují, že budou schopny detoxikovat vaše tělo, očistit jej od toxinů a zároveň podpořit hubnutí. Rozebereme si, jaká část je pravda, jaká část nepravdy řekl výrok a zda Jsou detoxikační koktejly užitečné nebo ne?. Abychom toho dosáhli, začneme vysvětlením některých základních pojmů v této souvislosti:

– Co jsou toxiny?

V rámci koncepce toxin Jakákoliv látka vylučovaná živými tvory, která může být v určitých množstvích zdraví škodlivá, jako jsou léky nebo těžké kovy, vstupuje do obou. Kromě toxicita nezávisí ani tak na látce, jako spíše na jejím množství v organismu, čímž se odlišuje neškodná látka od toxické.

– Jak se naše tělo detoxikuje?

Jako každý živý organismus, i člověk má své mechanismy pro odstraňování škodlivých látek z těla tak, aby si nepoškozovaly zdraví. Naše tělo má mnoho způsobů, jak se přirozeně detoxikovat bez vnější pomoci. Jedním z těchto způsobů je játranejdůležitější detoxikační orgán, ale i jiné než např. ledviny, kůži nebo plíce.

Játra a ledviny fungují jako „filtry“, které čistí naši krev od škodlivých látek, které se následně vylučují močí nebo stolicí, přičemž kůže a plíce tyto látky vylučují pocením, kašlem či kýcháním.

Nyní, když jsou tyto pojmy objasněny, budeme pokračovat v odpovědi na dvě klíčové otázky o detoxikační dietě:

– Může detox otřást a následně detoxikovat mé tělo?

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by se na tomto procesu podílely určité potraviny, ani není známo, že by nějaké jídlo detoxikovalo samotné tělo. Jak už jsem zmínil, naše tělo už má na to své nástroje bez pomoci druhých.

– Oslabuje konzumace detoxikačních koktejlů?

Žádné jídlo nezhubne a vy to musíte pochopit. Na druhé straně smoothie ze zeleniny, ovoce, semínek či kořínků poskytne spoustu vody, vlákniny, minerálů a vitamínů, ale zanedbatelné množství kalorií. Přestože užíváním těchto koktejlů nezhubneme, mohli by být prospěšnými spojenci va dieta na hubnutí, protože jsou velmi syté a dodávají nám také vitamíny a minerály, které možná obtížněji začleníme do naší každodenní stravy. Přestože vám tyto koktejly nefungují, můžete použít doplňky, pokud je potřebujete, nebo je nahradit, pokud je vaším cílem zhubnout.

Můžeme konstatovat, že užívání detoxikačních koktejlů není škodlivé a může být prospěšné pro naše zdraví, můžeme je začlenit do našeho každodenního života jako součást naší stravy a ne jako dočasnou metodu na několik dní nebo týdnů. Navíc nám dodají vitamíny a minerály, které naše tělo potřebuje, byť ovoce a zeleninu v přirozeném stavu a v celku nic nenahradí.

Napsat komentář