Pochopení UVA a UVB paprsků– Pečujte o svůj obličej přirozeně Přečtěte si Andreina doporučení

Výraz „UV“ jste již slyšeli mnohokrát, ale to neříká všechno – slunce produkuje mnoho druhů ultrafialových paprsků, včetně ultrafialového A (UVA) a ultrafialového B (UVB). Přestože se opalovací krémy v minulosti zaměřovaly výlučně na UVB paprsky, vědci a dermatologové nadále objevují potenciálně škodlivé účinky UVA paprsků na pokožku. Protože ochrana před UV zářením je základním kamenem každého účinného režimu péče o pleť, pochopení vašeho protivníka je polovina úspěchu.

Jaký je rozdíl?

Slunce vyzařuje neviditelné ultrafialové záření ve formě UVA, UVB a UVC paprsků. Zatímco UVC paprsky nikdy neproniknou přes ozonovou vrstvu, UVA a UVB paprsky ano. UVA a UVB paprsky způsobují kožní léze, což vede ke zrychlenému stárnutí a zvýšenému riziku rakoviny kůže, včetně melanomu, bazocelulárního karcinomu a spinocelulárního karcinomu. Až 95 procent paprsků, které dopadají na vaši pokožku, jsou UVA paprsky, které pronikají intenzivněji než jejich UVB příbuzní. To znamená, že mají větší podíl na vzniku rakoviny kůže, ale také vrásek a jiných projevů stárnutí. Na druhé straně, UVB paprsky jsou hlavními faktory, které přispívají ke spálení a zarudnutí kůže. Ačkoli v porovnání s UVA paprsky hrají při fotostárnutí jen sekundární roli, stále jsou významným faktorem při vzniku rakoviny.

Chraň se

Vždy si vybírejte opalovací krém s SPF alespoň 30, který poskytuje přibližně 93% UVA ochranu. Hledejte také produkty s označením „širokospektrální“, které chrání před UVA i UVB paprsky. Věnujte pozornost účinným složkám, jako jsou oxid zinečnatý, oxid titaničitý, oxybenzon, ecamsule a avobenzon. Nenechávejte si opalovací krém na dny na pláži – noste jej vždy, když se vydáte ven, aplikujte jej na jakoukoli exponovanou pokožku alespoň 30 minut před opalováním a každé dvě hodiny naneste znovu. Vaše budoucí zdraví a dobře zachovalá pokožka vám poděkují.

Co bych měl vědět víc?

Kromě opalovacího krému, který chrání pokožku, hledejte stín, kdykoli je to možné. Noste oblečení, které fyzicky blokuje oba typy UV záření, včetně klobouků se širokým okrajem, slunečních brýlí a dlouhého oblečení s pevnými úplety v tmavých nebo jasných barvách. Pro větší bezpečnost a pohodlí si vyberte hydratační krémy, které obsahují SPF ochranu a nevynechejte ani opalovací krém v zamračených dnech – plnohodnotné UVB paprsky mohou pronikat oblaky i mlhou.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář