8 TIPŮ, JAK PEČOVAT O PLEŤ V ZIMĚ

Pojďmě si říct, jak o pleť pečovat v zimě.

Ano ano. Jasně, že pleť potřebuje péči celoročně. V létě na ni praží slunce, takže hydratace a opalovací krém jsou nutností. V zimě trpí díky neustálému střídání tepla a zimy. Vnitřní prostory jsou vytápěné ať už jste doma, v práci nebo v dopravních prostředcích, potom vyjdete ven a hned vás ohodí mráz a studený vítr. V zimě se kožní bariéra jednoduše naruší a zdravá kožní bariéra je základem pro pleť, která křičí „Já jsem krásná sama o sobě, já make up nepotřebuju!“

Takže kde jsme to skončili… Vyjdete ven z domu, ohodí vás mráz a studený vítr, potom nastoupíte do přetopeného autobusu nebo auta, protože spěcháte do práce nebo do školy a vy velmi brzy pocítíte, že vaše pleť je napnutá, suchá a drsná. Rty dost pravděpodobně oschnou a začnou se loupat a vy si nemůžete dát pokoj a musíte kůžičku neustále okusovat. Tak dlouho až to zabolí… Takže ačkoliv pleť potřebuje péči po celý rok, v zimě musíme přidat nebo pozměnit pár kroků.

8 TIPŮ JAK O PLEŤ PEČOVAT V ZIMĚ

PRO EXTRA HYDRATACI PŘIDEJTE TONER

Toner v létě není podmínkou, spíš extra péčí. V zimě ale může dodat potřebnou hydrataci, pokud obsahuje správné ingredience. Vyhněte se jednoduchým alkoholům a jakýmkoliv parfemacím, které by pokožku vysušily a podráždily ještě víc. Kterým alkoholům v kosmetice se raději vyhnout si přečtěte v tomto článku. Ingredience, které dodají hydrataci a pleť tak zklidní a projasní jsou například urea, niacinamid, tripeptide-29, sodium lactate, ceramidy.

VYMĚŇTE LEHKÝ PLEŤOVÝ KRÉM ZA HUSTĚJŠÍ MOISTURISER

V létě je lehký krém většinou dostačující, protože se potíme. Není potřeba pleť zaplácat ještě těžkým produktem. Ale pleť v zimě potřebuje krém, který obsahuje víc tuků/olejů, které napnutou pleť zjemní a zklidní. Opět se vyhněte jednoduchým alkoholům a parfemacím, včetně esenciálních olejů.

PŘIDEJTE EXTRA OCHRANNOU VRSTVU

Možná to znáte, večer pleť hydratujete krémem a ráno se i tak probudíte s vysušenou, hrubou pletí. To je proto, že na vás celou noc sálal radiátor. Večer nechte moisturiser vstřebat a poté na něj naneste okluzivní olej, který na pleti vytvoří lehkou vrstvu a tím tak zabrání transepidermální ztrátě vody. Vhodné oleje jsou například avokádový, makadamiový, sezamový nebo marulový.

I V ZIMĚ PLEŤ POTŘEBUJE SPF

V zimě může být lákavé přeskočit tento krok. Ale nezapomínejte, že i v zimě občas vysvitne sluníčko. Navíc určité procento UV záření pronikne i přes mraky. Díky chladnému vzduchu a větru můžeme mít pocit, že se nespálíme, ale stárnutí a poničení pleti není způsobeno až spálením pokožky, ale daleko předtím, než ho vidíme pouhým okem.

ODOLEJTE DLOUHÉ HORKÉ SPRŠE I KOUPELI

Ano, dokážu si představit váš zděšený výraz, protože kdo nemiluje horkou sprchu, když je venku tak chladno a ponuro. Ale příliš horká voda kůži dehydratuje a ničí její přirozené prostředí. A kůže je v tomto období už tak dost namáhaná. Dejte si raději příjemně teplejší ne však úplně horkou sprchu.

VYMĚŇTE LEHKÉ TĚLOVÉ MLÉKO ZA LEHKÝ TĚLOVÝ OLEJ

Poté, co jste zvládli odolat horké sprše/koupeli, se jenom lehce otřete ručníkem, tak aby kůže zůstala vlhká. Naneste lehký olej, který opět uzamkne vlhkost v pleti a navíc pokožce dodá vitamíny. Asi nebude nejvhodnější použít stejně okluzivní olej, který použijete na pleť, protože na těle by mohl zanechat příliš mastný pocit. Vhodnější bude olej meruňkový, kokosový nebo mandlový. To jsou oleje s rychlejší vstřebatelností.
Můžete zkusit použít kokosový olej jak na tělo, tak na obličej. Někteří si ho nemůžou vynachválit, ale jiným způsobuje černé tečky a akné (včetně mě). Proto budete muset sami zjistit, jestli vám sedí.

OPRAŠTE VÁŠ ZVLHČOVAČ VZDUCHU

Vytápěné místnosti mají obvykle nízkou vlhkost vzduchu, zkuste si alespoň na noc zapnout zvlhčovač. Ingredience v krému i toneru, které se chovají jako humektanty potřebují získat vlhkost ze vzduchu, aby si ji nebrali ze spodních vrstev pleti. Tam vlhkost chceme zanechat, aby pleť byla pružná a ne napnutá. Jsou to právě ingredience zmíněné v prvním bodě – urea, niacinamid, tripeptide-29, sodium lactate, ceramidy. Navíc do něj můžete přidat esenciální olej. Například levandule vám pomůže ke zklidnění mysli, budete mít hlubší spánek a ráno se tak probudíte odpočinutější.
Esenciální oleje často nepatří na pleť, ale pro tělo i mysl jsou výborné. V tomto článku si můžete přečíst o dalších esenciálních olejích, které zklidní vaši mysl po náročném dni.

NEZAPOMÍNEJTE BALZÁM NA RTY A KRÉM NA RUCE

Obličej a ruce v zimě trpí asi nejvíc. A to i přes rukavice. Navíc teď si ruce musíme všude potírat dezinfekčními prostředky, které mají vysoký obsah alkoholu. U těch není tak jednoduché se alkoholu vyhnout. Opět platí, že vhodný krém na ruce by měl mít vyšší obsah emolientů a okluziv, aby vytvořil dostatečně výživnou ochrannou vrstvu.
Rty v zimě bývají křehké a popraskané, protože studený vzduch a vítr je vysušuje, máte tendenci si je olizovat, když zapomenete nebo nejste zvyklí používat balzám. Potom opět vlezete někam, kde je přetopeno a rty můžou někdy až pálet. Proto jsou balzámy na rty obzvláště v zimě super důležité.
Vybírejte takové, které obsahují spíše těžší oleje jako je ricinový nebo avokádový a nebo bambucké máslo, které opět vytvoří silnější vrstvu.

JAK O PLEŤ PEČOVAT V ZIMĚ

Velmi doporučuji zařadit tyto kroky v péči o pleť na zimu, abychom se na jaře probudili zase svěží a šťavnaté. Co pro svoji pleť děláte v zimě vy? Máte rozdílnou rutinu v létě i v zimě? Jaké výrobky teď budete používat? Dejte mi vědět do komentářů. See you later alligator!

Napsat komentář