Pihy vs. krtky: vysvětluje dermatolog– Tipy pro dokonalou pleť Přečtěte si Andreina doporučení

Denně si aplikujete hydratační krém a najednou to vidíte: objevila se nová piha. Nebo je to krtek? Nebo je to piha, která se změnila na krtka? Co dělat, když se objeví nová skvrna na kůži? Rozebíráme rozdíly mezi těmito běžnými kožními vadami, abychom vám pomohli analyzovat vaši vlastní pokožku.

Pihy vs. Moles: Jaký je rozdíl?

Nejchytřejší věc, kterou můžete pro svoji pleť udělat, je dekódovat tyto body. Kdy je co obejmout a kdy se čeho obávat? Mluvili jsme s dermatologkou Heather D. Rogers, MD ze Seattlu, aby nám pomohla objevit rozdíly.

Pihy mohou přicházet a odcházet (možná budete potřebovat více opalovacího krému).

Pihy jsou pečetí léta: zlatá, opálená místa, kde slunce líbá pokožku. A jako většina letních dobrodružství, mají tendenci mizet, když se blíží chladnější měsíce a ztrácejí se v zimě. Dr. Rogers nám říká, že je to proto, že pihy způsobují dvě věci: sluneční záření a genetika. Pokud se vám pihy drží celý rok, je to poslední. Co tedy vytváří ty skvrny způsobené sluncem? Melanin, což je pigment produkovaný UV paprsky. Je to tatáž chemikálie, která nám dává jednotné opálení. Zatímco se tedy mnohé ženy vracejí z tropické dovolené se zářivě opáleným vzhledem k památce, světlé dívky si pihy často odnášejí domů.

A přestože je mnoho lidí považuje za roztomilé, ne každý je šťastný, že je má. Jaké je tedy řešení? „Pravidelné používání opalovacích krémů a opalovacích krémů lze použít k zabránění ztmavnutí pih,“ říká doktor Rogers. Můžete také použít bělící krémy, retinolové krémy nebo laser k jejich zesvětlení.

Krtci jsou zde, aby zůstali (možná je budete muset dávat pozor).

Stejně jako pihy, i krtky se vyskytují v důsledku vystavení slunci a genetiky a jsou vytvořeny z podobného chemického složení. Ale na rozdíl od pih, vysvětluje doktor Rogers, nemusí být neškodné. Krtci mohou být benigní (neškodné) nebo maligní (rakovinné) a není vždy snadné říci (více o tom v další části).

Dr. Rogers nám říká, že existují tři základní typy krtků:

  • křižovatka: obvykle ploché; vyrůstají ze spodní části epidermis (vnější vrstva kůže)
  • sloučenina: obvykle zvýšena; rostou z epidermis a dermis (vnější a vnitřní vrstva)
  • intradermální: také obvykle zvýšena; vyrůstají z dermis (vnitřní vrstva kůže)

Hledáte způsob, jak se jich zbavit? Není to tak snadné. „Protože mateřská znaménka rostou hlouběji v kůži než pihy, je těžší je zesvětlit nebo odstranit,“ říká doktor Rogers. „Krémy nefungují. Lasery je mohou usnadnit, ale obvykle znovu narostou a vy ano ne chcete udělat hnědou skvrnu laserem, pokud si nejste 100% jisti, že to není melanom.“ V podstatě je můžete buď obejmout, nebo se poradit s dermatologem o krocích na jejich chirurgické odstranění.

Kdy absolvovat kožní vyšetření

Pihy pro nás nepředstavují nebezpečí, ale jsou znakem výrazného slunění a světlé pokožky, což jsou rizikové faktory rakoviny kůže. Moly jsou další úplnou kapitolou, jelikož některé výrůstky mohou být zhoubné (rakovinné). Stejně jako rozdíly mezi plochým mateřským znaménkem a pihami mohou být rozmazané, rozdíly mezi nezhoubným a maligním mateřským znaménkem mohou být jemné. Sečteno a podtrženo: V případě pochybností navštivte dermatologa.

Pro tyto a další časy nám Dr. Rogers poskytuje informace o tom, kdy se máme setkat s dermatologem: „Od 18 let by lidé měli absolvovat kožní vyšetření. Máte-li více než 100 mateřských znamének, máte rodinnou anamnézu rakoviny kůže, vícenásobné spálení od slunce nebo máte více než 40 let, měli byste absolvovat kožní vyšetření alespoň jednou ročně. Navíc „mít spoustu mateřských znamének nebo atypických mateřských znamének je spojeno se zvýšeným rizikem melanomu. Melanom se může vyvinout do krtků nebo jako nové místo, které může vypadat jako krtek. Proto, pokud máte hnědou skvrnu, která se mění, jděte k dermatologovi.

Více informací o atypických krtcích:
Jak vypadá rakovina kůže? Dermatologové dekódují, co tyto nevysvětlitelné skvrny znamenají.

Napsat komentář