Peptidy: co jsou a jaké typy existují

I když se to zdá peptid V poslední době je stále více slyšet o ingrediencích, které se v kosmetice používají již několik let, což potvrzují četné studie účinný v boji proti vráskám.

Je to velmi velká a početná rodina a jelikož je velmi běžné je najít v sérách a krémech, chci, abyste je znali podle jména a příjmení.

co jsou to peptidy

Ale dříve, než začneme peptidy bez znalostí rozkládat, vraťme se na začátek. Peptid je molekula vytvořená spojením dvou nebo více aminokyselin.. A aminokyseliny jsou stavebním kamenem bílkovin. Pojď, pojďme na věc od nejmenšího po největšího velikost by byla:

 • AMINO
 • peptid
 • bílkoviny

Když se aminokyseliny spojí a vytvoří peptidy, v závislosti na jejich počtu budou mít za následek: oligopeptidy (méně než 15 kloubů), polypeptid (15 až 50 kloubů) a bílkoviny když rozpustíme více než 50 aminokyselin.

Většina používaných v kosmetice patří do skupiny oligopeptidů (hexapeptidy, pentapeptidy, tetrapeptidy, tripeptidy atd.).

Jaké vlastnosti mají peptidy na kůži?

The peptidy jsou prvky s nízkou molekulovou hmotností tak jsou schopni zasahuje do hlubších vrstev jako dermis. Je to opak toho, co se děje s jinými proteiny, jako je kolagen, s vyšší molekulovou hmotností, které působí jen na nejpovrchnější vrstvu.

Díky zapojení peptidů do normálního metabolismu pokožky přispívají ka větší regeneraci a který bojuje proti ztrátě pevnosti a hustoty kvůli nedostatku kolagenu a elastinu, které se v průběhu let ztrácejí.

Můžeme tedy říci, že peptidy z větší části fungují prokrvuje a zároveň napíná svým „botoxovým efektem“ na svaly obličeje. Svaly jsou uvolněné a výraz je jemnější, a proto jsou vrásky méně výrazné.

Druhy peptidů

Mohou být klasifikovány mnoha způsoby, ale pokud se podíváme na počet aminokyselin, které je tvoří, můžeme rozlišovat mezi:

 • dipeptid
 • tripeptid
  • Syn®-Tc, Syn®-Eye, Syn®-Coll
  • Matrixyl 3000
  • SpecPed® nebo PAL-KVK
  • Aldenin®
  • ghk
 • tetrapeptidy
 • pentapeptidy
 • Hexapeptid

Dipeptid (2 peptidy)

Proto je účinek Syn-Ake podobný účinku hadího jedu svalové kontrakce se zastaví snížení pohybu (ne jeho odstranění) tak, aby získaný efekt byl hladší a jemnější pokožka.

Tripeptid (3 peptidy)

Tripeptidy nepůsobí na svalovou kontrakci, ale na buněčná oprava. Zvyšují produkci fibroblastů a napomáhají prokrvení.

 • Syn®-Tc, Syn®-Eye, Syn®-Coll (Pal-tripeptid-3)

Má protizánětlivou aktivitu a zejména stimuluje normální kožní růstové faktory.

 • Matrixyl 3000 (palmitoyltripeptid-1 + palmitoil tetrapeptid-7)

Matrixyl 3000 je jeden z mých oblíbených peptidů. Díky palmitoylu, což je mastná kyselina, dosahují peptidy větší penetrace do pokožky. Aktivací syntézy kolagenu se mu daří předcházet stárnutí zlepšením pevnosti.

 • Matrixyl Synthe 6 (palmitoilový tripeptid-38)

Tato kosmetická aktivní látka vyrovnává zesvětlení pokožky a vyplňuje vnitřní vrásky. Je velmi účinný na oděrky chodidel a vrásky na čele. Úspěch při podpoře regenerace a produkce kolagenu. V kosmetice se běžně objevuje v koncentracích 2%.

 • SpecPed® nebo PAL-KVK (palmitoyl tripeptid-5)

Palmitoyl tripeptid-5 aktivuje produkci kolagenu, který pokožka věkem ztrácí.

 • Aldenine® (hydrolyzovaný pšeničný protein + hydrolyzovaný sójový protein + tripeptid-1)

Skládá se z hydrolyzovaného pšeničného a sójového proteinu (Hydrolyzed Wheat Protein + Hydrolyzed Soy Protein) a tripeptidu-1 (také známého jako GHK).

GHK-Cu (tripeptid mědi) je tripeptid vyrobený z glycyl-LHidtidyl-L-lysin-měď, který také podporuje stimulaci elastinu a kolagenu, čímž dodává pokožce větší hustotu.

Tato sloučenina zlepšuje regeneraci nejen ran, ale také poškození kůže působením volných radikálů nebo poškozením sluncem. Když nastanou tyto případy, generuje se oxidační proces, který vede k ochabnutí, vráskám nebo hyperpigmentaci.

Tripeptid -1 dosahuje stimulace buněčné matrice. Aktivace produkce kolagenu, elastinu a lamininu.

Tetrapeptidy (4 peptidy)

Tetrapeptidy se často používají k zmírňuje vrásky kolem očí díky svému působení tuhosti.

 • Eyeseryl® (acetyl-tetrapeptid-5)

Tento peptid se používá v oblasti očí k redukci váčků a tmavých kruhů pod očima. Funguje také tak, že inhibuje glykaci kolagenu a zabraňuje ztrátě elasticity.

 • Chronolin, (kaprooyl-tetrapeptid-3)

V Chronoline vidíme opět lipid spolu s peptidy, což způsobuje, že aktivní složky působí na hlubší vrstvy pokožky. Výsledkem je redukce jemných linek a vrásek. Podporuje také regeneraci a je velmi prospěšný v případě strií.

Pentapeptidy (5 peptidů)

Podobně jako tetrapeptidy jsou široce používány v citlivé oblasti, jako jsou kapsy nebo tmavé kruhy k redukci vrásek.

 • Matrixyl® (palmitoylpentapeptid-3)

Stimuluje syntézu kolagenu tím, že zabraňuje jeho ztrátě. Tím se zredukují nejvýraznější vrásky a výrazové linie. Pokožka je více prokrvená. V kosmetice se běžně objevuje v koncentracích 5%.

Jeho účinek je velmi podobný účinku retinolu, ale s pozitivem, že Matrixyl nezpůsobuje podráždění pokožky.

Hexapeptidy (6 peptidů)

Hexapeptidy jsou účinnější na mimické vrásky, neboť provádí jakýsi botoxový efekt uvolnění obličejových svalů. Před použitím těchto produktů se doporučuje, aby se oblast předtím odlupovala, aby lépe pronikla (kromě okolí očí).

Argirelin (acetyl hexapeptid-3) 10%

The argireline Je to sloučenina přírodních aminokyselin a není škodlivá pro kůži. Pokaždé, když ho vidíme přítomný v několika kosmetických přípravcích, vykonává lokální funkci podobnou botulotoxinu. Tímto způsobem při aplikaci na pokožku působí stahující.

Dobré na něm je, že neochromuje, jen uvolňuje sval, takže nemá žádné vedlejší účinky. Obvykle se vyskytuje v séru v koncentraci 10 %

Doporučení týkající se peptidů

The peptid normálně kombinovat dobré s většinou účinných látek. Nejčastěji používané vzorce jsou ty, které lze vidět iu antioxidantů vitamín C nebo vitamín E jakož is Koenzym Q10 nebo s Kyselina hyaluronovámimo jiné.

Jak už jsem ti řekl když jdou s lipidovými formami podporují penetraci, a proto působí na nejvnitřnější vrstvy pokožky. Avšak všechny, jak ty, které jsou kombinovány s mastnými kyselinami, tak i ty, které nemají efemérní účinek, který vás nutí být velmi důsledný při jejich aplikaci, abyste viděli výsledky a že když je okamžitě přestanete aplikovat, efekt se ztratí. To znamená, že se nejedná o aktiva, která mají kumulativní účinek.

Velmi dobře fungují při rutinách, při kterých se používají exfoliační kyseliny. Z tohoto důvodu mnoho lidí používá ve své noční rutině kyseliny, jako je kyselina retinová nebo kyselina glykolová, a ráno je to tehdy, když zavádějí peptidy. Tímto způsobem zajišťuje větší penetraci a jelikož je pokožka velmi připravená.

Navíc při opalování na pláži nebo u bazénu v noci mohou být peptidy skvělým regenerátorem všech škod způsobených sluncem na naší pokožce.

Ne každý je na seznamu a ne každý. Existují ovšem některé z nejběžnějších.

Jaké další peptidy znáte? Jakou peptidovou kosmetiku používáte ve svých rutinách?

Napsat komentář