Peeling vaginální kůže: co potřebujete vědět

Pokud jste zde proto, že se chcete dozvědět více o Peeling vaginální kůže: co potřebujete vědět

.

Mnoho stavů může způsobit odlupování, odlupování a svědění ve vaginální oblasti a kolem ní. Patří sem stavy, které postihují kůži, jakož i nemoci specifické pro reprodukční orgány.

Čtěte dále a dozvíte se o nejběžnějších příčinách vaginálního odlupování ao tom, jak tento příznak léčit.

Lidé s ženskými genitáliemi si často myslí, že celá jejich „dolní“ oblast je jejich vagínou, ale vagína je ve skutečnosti jen jednou částí vulvy.

Vulva se skládá z několika vrstev určených k pokrytí a ochraně pohlavních orgánů a močových cest. Tyto části:

 • Vagína. Tento svalový kanál spojuje děložní čípek s vnější částí těla.
 • Vaginální vestibul. Nachází se mezi močovou trubicí a konečníkem a je to vstup do vagíny.
 • Klitoris. Klitoris se nachází těsně nad močovou trubicí a je sexuálním orgánem, který produkuje potěšení.
 • Uretra. Část ledvinového systému, močová trubice odvádí moč z těla.
 • Velké stydké pysky. Toto jsou masité vnější „pysky“ vulvy.
 • malé stydké pysky. Jedná se o jemnou pokožku nacházející se pod velkými pysky, které obklopují klitoris.
 • Rozkrok. Toto je oblast mezi vchodem do vagíny a konečníkem.
 • Bartholínské žlázy. Tyto žlázy produkují mazání a jsou umístěny na obou stranách vchodu do vagíny.

Pokud se některá část vulvy podráždí nebo zanítí, může dojít k olupování, olupování kůže. Suchá kůže ve vagíně a kolem ní může také způsobit svědění a odlupování.

Odlupování kůže vagíny může být doprovázeno dalšími příznaky. Příznaky, které máte, budou určeny základní příčinou vašeho stavu.

Mezi další příznaky patří:

 • svědění, které může být intenzivní
 • pocit pálení nebo brnění
 • šupinatění kůže
 • malé kožní slzy
 • červené nebo bílé skvrny na kůži
 • hrbolatá vyrážka
 • vaginální zápach nebo výtok

Existuje mnoho možných příčin vaginálního peelingu. Ty obsahují:

Ekzém (dermatitida)

Existuje sedm různých typů ekzémů. Podle National Eczema Society jsou typy nejčastěji postiženy na genitáliích:

Ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, které může postihnout mnoho oblastí těla a obličeje. Ekzém způsobuje zarudnutí kůže, vyrážku a svědění. Může také způsobit praskliny v kůži, jakož i olupování a odlupování.

Ekzém může postihnout vnější vrstvy vulvy a vaginálního vestibulu. Pokud se poškrábete, může to zhoršit stav a vést ke zhrubnutí kůže, otoku a zvýšenému olupování kůže v pochvě.

Ekzém je někdy způsoben vystavením alergenu. Vulva se může podráždit nebo zanítit, pokud máte alergie nebo přecitlivělost na potraviny, které přicházejí do kontaktu s touto oblastí vašeho těla. Toto zahrnuje:

 • prací prášek
 • mýdlo, ubrousky a sprchový gel používané k čištění pokožky
 • složky v produktech na odstraňování chloupků
 • latex
 • spermicid
 • lubrikanty
 • tkaniny jako nylon nebo polyester

Psoriáza

Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které zahrnuje rychlé nahromadění kožních buněk, což může vést k vyvýšeným povlakům a šupinatění kůže. Až 63 procent dospělých s psoriázou má psoriatické léze v oblasti genitálií.

Podle Národní nadace pro psoriázu dva typy psoriázy, které s největší pravděpodobností postihují pohlavní orgány, jsou:

Když psoriáza postihuje kůži vulvy, běžnými příznaky jsou růžové nebo červené skvrny a praskliny na kůži.

Kandidóza (vaginální kvasinková infekce)

Vaginální kvasinkové infekce jsou běžné. Způsobuje je přemnožená kvasinka Candida, přírodní kvasinka, která žije ve vagíně.

Častým příznakem kandidózy je hustý, zapáchající výtok podobný tvarohu. Vaše pokožka může být velmi svědivá a oteklá. Může se také oloupat nebo seškrábat, zvláště pokud se poškrábete.

Skleróza lišejníků

Lichen sclerosus je zánětlivé onemocnění kůže, které nejčastěji postihuje ženy po menopauze. Postiženy mohou být i mladé dívky, které ještě nedosáhly puberty nebo nemají menstruaci.

Běžné příznaky zahrnují bílé skvrny na vrásčité, lesklé kůži kolem genitálií a konečníku, jakož i intenzivní svědění. Kůže postižena lichen sclerosus se stává tenčí, než by měla být. Z tohoto důvodu se může objevit i olupování, modřiny a puchýře.

lichen planus

Lichen planus je kožní vyrážka způsobená nadměrně aktivním imunitním systémem. Může ovlivnit kůži ve vagíně, jakož i vnější vrstvy vulvy. Ovlivňuje i jiné oblasti těla včetně nitra úst.

Lichen planus je někdy mylně považován za vaginální atrofii. To způsobuje podráždění, pocit pálení kůže, který je bolestivý uvnitř i vně vagíny. Kůže může prasknout resp červenat se. Může být také pruhována bílou nebo mít krajkový vzor.

Když postihne vnitřek vagíny, příznaky mohou zahrnovat hustý žlutý výtok.

Sexuální přenosné infekce (STI)

Další příčinou odlupování kůže ve vagíně nebo kolem ní může být STI.

Pohlavně přenosné choroby, které mohou způsobit vředy nebo suchou pokožku, což může vést k vaginálnímu odlupování, zahrnují:

virus herpes simplex (HSV)
genitální bradavice
syfilis
HIV AIDS

Stavy, které způsobují vaginální peeling, se léčí různými způsoby. Chcete-li problém vyřešit co nejrychleji, kontaktujte svého gynekologa, pokud máte vaginální peeling. Ke stanovení diagnózy lékař vizuálně posoudí oblast genitálií.

Budou se ptát na možné zdravotní problémy, jako jsou autoimunitní onemocnění a zánětlivá onemocnění kůže. Budou se také ptát na všechny léky a doplňky, které v současné době užíváte. Budou se ptát na vaši sexuální historii a mohou provést testy na pohlavně přenosné nemoci.

Pokud je podezření na lichen planus nebo lichenovou sklerózu, mohou provést biopsii kůže.

Máte-li vaginální peeling, přestaňte používat produkty, které mohou dráždit vaši pokožku. Pokud vaše příznaky způsobuje ekzém, může to stačit k vyřešení vašich příznaků.

Pomoci mohou i uklidňující procedury, jako například teplá koupel s koloidními ovesnými vločkami.

Noste jen prodyšné látky, jako je bavlna a volné spodní prádlo, které neškrtí vaše nohy.

Kvasinkové infekce jsou jednou z nejčastějších příčin vaginálních symptomů, jako je šupinatá kůže. Tento stav lze léčit volně prodejnými léky určenými k tomuto účelu, jako jsou antimykotické krémy. Pokud nemáte kvasinkovou infekci, tyto léčby mohou zvýšit vaginální peeling a svědění. Z tohoto důvodu nejprve navštivte svého lékaře, zvláště pokud jste tyto příznaky předtím neměli.

Váš lékař vám může předepsat silné kortikosteroidní krémy nebo perorální kortikosteroidy. V některých případech může být předepsán také estrogenový krém.

Máte-li psoriázu nebo ekzém, je pravděpodobnější, že se u vás objeví vaginální peeling a jiné nepříjemné genitální příznaky. Psoriáza také zvyšuje riziko lichenové sklerózy.

Pokud pravidelně plavete nebo cvičíte, rychle se převlékněte do mokrého nebo propoceného oblečení. Jakákoli aktivita, která vyvíjí tlak na pohlavní orgány, jako například jízda na kole, může také zvýšit vaše riziko.

Nošení nylonu a jiných neprodyšných látek nebo používání produktů, které obsahují vonné látky nebo chemikálie, může podráždit pokožku vagíny a zvýšit riziko.

Bez ohledu na příčinu, vaginální peeling obvykle dobře reaguje na léčbu. Oznamte svému lékaři, pokud se vaše příznaky opakují. V některých případech mohou být předepsány jiné léky pro lokální nebo perorální použití.

Odlupování vagíny může být způsobeno několika důvody. Tento příznak je často doprovázen svěděním, pálením nebo otokem.

Máte-li vaginální peeling, váš lékař bude často schopen stanovit diagnózu provedením zobrazovacího vyšetření. Tento stav obvykle dobře reaguje na léčbu.

Napsat komentář