Otázky a odpovědi: Nedostatek vitamínu D– Tipy, jak pečovat o pleť Doporučení A. Skarkova

Myslím, že je fér říci, že většina z nás ví, že potřebuje vitamín D. Koneckonců, nenazýváme to ztrátou času strávit nějaký čas na slunci „dostat zdravou dávku vitamínu D“. Vitamin D (někdy s láskou známý jako „sluneční vitamín“) je jedním ze základních vitamínů, což znamená, že jej vaše tělo potřebuje pro správné fungování.

Ale jak se vlastně sluneční světlo mění na vitamín D? A k čemu to vlastně potřebujeme?

Dejte vědět odborníkům

Jelikož jsem věděl jen velmi málo nad rámec výše uvedených informací (i když jsem kdysi měl nedostatek vitamínu D), kontaktoval jsem čtyři medicínských odborníků, aby mi pomohli lépe vysvětlit tento vitamín, jeho funkce a některá rizika spojená s jeho nedostatečným nedostatkem. Čtěte dále a získejte rady od dermatologa Alana M. Dattnera, certifikát rady; Annie Grochocinski, RD, LDN, CNSC na Lékařské univerzitě v Chicagu; June Hatfield MS, RD, CNSC, LD v Los Angeles Children’s Hospital; a Kathleen Meehan MS, RD, LDN, registrovaná odbornice na výživu. (Více o každém z nich si můžete přečíst ve spodní části tohoto příspěvku.)

Co dělá vitamín D pro tělo?

Zatímco mnohé z jeho funkcí jsou vnitřní, vitamín D hraje roli i při zdraví a pohodě pokožky, zejména pokud jde o stárnutí pokožky. „Vitamin D pomáhá chránit pokožku před oxidačním poškozením,“ říká doktor Dattner. Dělá to tak, že chrání pokožku před předčasným stárnutím, zejména v souvislosti s pobytem na slunci. To je důvod, proč můžete vidět vitamín D používaný při lokální léčbě psoriázy, říká Hatfield. „[It] Reguluje také aktivitu katelicidinu, antimikrobiálního proteinu, který podporuje hojení ran a opravu tkáně a může modulovat zánětlivé reakce kůže.

Vitamin D hraje zásadní roli v tom, že pomáhá tělu absorbovat a udržovat zdravé množství vápníku a fosforu, aby naše zuby a kosti zůstaly zdravé a silné. Bez dostatku vitamínu D, říká Hatfield, vaše tělo by bylo schopno absorbovat a využít pouze 10-15% vápníku z potravy a asi 60% fosforu.

Meehan dodává: „Vitamin D pomáhá kontrolovat růst buněk a může snížit zánět. Předběžné studie na myších ukázaly, že vitamín D může pomoci chránit pokožku před UV zářením, ale je ještě příliš brzy vědět, jestli to platí i pro lidi. Je to vzrušující, ale nyní je zapotřebí další výzkum, abychom přesně určili, jakou roli hraje vitamín D ve zdraví pokožky.“

Jak vlastně získáváme vitamín D ze slunce?

Mnozí z nás vědí, že vitamín D pochází ze slunce, ale co to ve skutečnosti znamená? Meehan objasňuje: „Technicky vitamín D ze slunce neabsorbujete. Vaše pokožka je schopna syntetizovat vitamín na základě mnoha faktorů, včetně ročního období a denní doby vystavení slunci.

Doktor Dattner dodává, že když sluneční světlo zasáhne vaši pokožku, prochází procesem přeměny v játrech a následně v ledvinách, dokud se nestane aktivní formou vitamínu D zvanou 25 (OH) D nebo 25-hydroxy. Vitamin D. Tuto aktivní formu budou lékaři obvykle testovat při kontrole hladiny vitamínu D. Když se vitamín D dostane do aktivní formy, vrátí se do pokožky a jiných důležitých částí těla, aby mohl vykonávat své funkce.

Co když nemáte dostatek vitamínu D?

Pokud nepřijímáte dostatek vitamínu D do těla každý den, může vám hrozit nedostatek. Nedostatek může být také důsledkem neschopnosti správně absorbovat vitamíny. Pokud se nedostatek vitamínu D neléčí, může vést k vážnějším stavům, jako je osteoporóza nebo rakovina.

Mezi nejvíce ohrožené, říká Grochocinski, patří:

  • Kojené děti
  • Starší dospělí (65+)
  • Lidé s tmavou pokožkou (více melaninu může ztížit získávání vitamínu D přes slunce)
  • Ti, kteří jsou omezeně vystaveni slunečnímu záření
  • Lidé s určitými zdravotními problémy, které mohou ovlivnit jejich schopnost absorbovat vitamíny a živiny
  • Ti, kdo podstoupili operaci bypassu žaludku

Obecně se většina lidí nikdy nebude muset obávat příjmu vitamínu D. Pokud budete pravidelně trávit čas na slunci (samozřejmě noste ochranu SPF!), zařadíte vitamín D do stravy a nebudete mít žádné faktory. významné riziko, neměli byste mít žádné problémy. Pokud však zpozorujete některý z níže uvedených příznaků nebo si myslíte, že byste mohli být v nebezpečí, určitě se poraďte se svým lékařem.

Jaké jsou některé z příznaků nedostatku vitamínu D?

Protože vitamín D hraje hlavní roli ve zdraví kostí, „slabé kosti nebo časté zlomeniny mohou naznačovat nedostatek vitamínu D,“ říká Meehan. „Příznaky mohou být jemné, proto řekněte svému lékaři o bolestech kostí a svalové slabosti.“ Ve skutečnosti je nedostatek vitamínu D často nepovšimnut. Hatfield dodává: „Znaky a symptomy nedostatku vitamínu D obvykle nebudou zřejmé nebo zřejmé, dokud se hladina / stav vitamínu D u osoby nestane závažným, pokud vůbec.“

Diagnózy se často vyskytují poté, co dospělí navštíví svého lékaře se stížnostmi na bolesti kostí, svalů nebo celkový pocit únavy a únavy. Další příznaky se mohou zdát zcela nesouvisející, poznamenává Dr. Dattner. Mohou to být „častější infekce“ a „autoimunitní poruchy kůže a jinde, někdy se projevující jako alergie“. Dodal, že i akné může být znakem nedostatku. Protože tyto příznaky lze připsat mnoha různým stavům, nedostatek vám nemusí přijít na mysl, dokud vám neřeknou, že ho máte.

Co byste měli dělat, pokud si myslíte, že máte zdravotní postižení?

Pokud si myslíte, že máte nedostatek vitamínu D (možná netrávíte mnoho času venku nebo v některé z rizikových skupin), je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem. Hatfield vysvětluje, že „Kontrola hladiny vitamínu D 25OH v krvi je nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější možností k určení vašeho stavu vitamínu D a může pomoci určit způsob a dávkování doplňku. Pokud se až do laboratorních výsledků zjistí nedostatek nebo nedostatek, mohou postačovat volně prodejné doplňky výživy nebo vám může předepsat doplňky s vysokými dávkami (např. 50 000 IU/týden po dobu 6 týdnů).

Co bychom ještě měli vědět o doplňcích vitamínu D?

Je však důležité si uvědomit, že ne každý skutečně potřebuje doplňovat svou stravu vitamínem D. „Mějte na paměti, že vysokodávkové doplňky mohou být toxické, pokud nejsou potřeba,“ poznamenává Meehan. Dobrých věcí může být příliš mnoho. Užívání doplňků, které nepotřebujete, může vést k toxicitě vitamínu D, což může způsobit příznaky jako zvracení a problémy s ledvinami. Před zahájením jakékoli rutiny s vitamíny nebo doplňky se určitě poraďte se svým lékařem.

Pro ty, kteří nedostávají dostatek vitamínu D z přirozených zdrojů, je „užívání doplňku účinným způsobem, jak získat vitamín D, který vaše tělo potřebuje,“ říká Grochocinski. „Je to také dobrý způsob, jak získat správné množství vitamínu D, pokud se obáváte, že vaše pokožka bude vystavena slunci.“

Jaké jsou některé z nejlepších potravinových zdrojů vitamínu D?

Naproti tomu vitamín C – který je v ovoci a zelenině zastoupen – vitamín D není důležitou součástí stravy běžného člověka. „Vitamin D se přirozeně nachází jen v několika potravinách a většina potravin, které obsahují vitamín D, jsou jen malá množství, takže je téměř nemožné získat to, co vaše tělo potřebuje ze samotného jídla,“ vysvětluje Grochocinski.

I když nemůžete spoléhat jen na jídlo, které pokryje vaše potřeby vitamínu D, stále je důležité zahrnout vitamín D do vaší stravy, když je to možné. Mezi nejlepší zdroje patří tučné ryby (zejména losos), vaječné žloutky, houby shiitake a obohacené potraviny jako mléko resp. pomerančový džus. „Kromě vitamínu D je většina těchto potravin také dobrým zdrojem bílkovin, Omega-3 mastných kyselin a vápníku a měly by být konzumovány pro tyto výhody,“ říká Hatfield.

Reference:

  • Certifikovaný dermatolog Alan M. Dattner, MD, integruje výživu, aplikovanou kinetologii a holistickou medicínu do své dermatologické praxe v New Yorku.
  • Annie Grochocinski, RD, LDN, CNSC je dietologem po transplantaci jater na Lékařské univerzitě v Chicagu, jakož i registrovaným dietetikem v Rise Labs, Inc.
  • June Hatfield MS, RD, CNSC, LD je klinický dietolog II v Dětské nemocnici v Los Angeles s živým zájmem o výzkum a vzdělávání vitamínu D.
  • Kathleen Meehan MS, RD, LDN je registrovaná odbornice na výživu pro firemní wellness společnost, jakož i Rise, výživovou aplikaci navrženou tak, aby pomohla klientům dosáhnout jejich cílů s každodenní pomocí RD.

Napsat komentář