Normální proces stárnutí: co můžete očekávat– Tipy pro dokonalou pleť a vlasy Doporučení A. Skarkova

Někteří lidé chtějí zůstat mladí a mladiství navždy, ale postupem času v našem těle nastanou nezbytné změny. Vaše tělo i vaše mysl se s přibývajícím věkem mění, ai když může být zvláštní nebo dokonce nepříjemné vidět sebe, jak procházíte metamorfózou, nemusí to být proces, kterého se bojíte. Kulturní konverzace o stárnutí (a zejména o stárnoucích ženách) se za posledních pár let dramaticky změnila, přičemž mnohé ženy nyní proces stárnutí přijímají a slaví. Na osobnější úrovni, uvědomění si toho, co můžete s přibývajícím věkem očekávat, může způsobit, že stárnutí bude o něco jednodušší, proto jsme se poradili s různými odborníky v oblasti medicíny, abychom vám vysvětlili, co můžete očekávat, když stárnete, od pokožky až po tělo a mysl.

1. Kůže

Pokožka je často místem, kde si lidé začínají všímat známky stárnutí, zejména na tváři. Faktorů, které ovlivní čas, kdy se pokožka člověka věkem začne měnit, je mnoho, mezi ty hlavní patří genetika a životní styl.

Proč se objevují vrásky?

Obecně se jemné linky a vrásky objevují, protože pokožka stárnutím ztrácí kolagen, elastin a schopnost udržet si tolik vlhkosti. Tato ztráta elasticity jej činí náchylnějším k gravitaci – způsobuje vrásky, pády, váčky, záhyby a linky. Environmentální faktory, jako je slunce, také urychlují účinky stárnutí, stejně jako opakující se pohyby svalů, jako je pohyb očí, když nemáte sluneční brýle nebo mračení při soustředění. Kouření také urychluje vývoj ochablé kůže a vrásek nebo ty stávající prohlubuje. Často se jemné linie a vrásky jeví asymetricky v důsledku většího spánku na jedné straně.

Jak se mění pleť, když stárnete?

Vaše pokožka prochází během desetiletí mnoha změnami, a to ztrátou elasticity a také úbytkem tuku. Ve věku 20 a 30 let si začnete všímat, že vaše pokožka už není tak pevná. „Po noční párty nebude vaše pleť ráno vypadat tak zářivě a mladě,“ říká plastický chirurg Anthony Youn, MD, FACS. Začínají se vytvářet také jemné vrásky a sluneční skvrny.

Ve věku 40 let se pokožka začíná cítit uvolněněji. „Přestože většina lidí nad 40 let nemá ochablou pokožku, začíná ztrácet svou pružnost a napjatost,“ říká Youn. Ve věku 50 let začíná kůže ochabovat. „Prakticky každý má až do poloviny 50. let volnou, povislou kůži na krku,“ říká. „Začínají mi padat víčka a obočí.“ Toto pokračuje, když vstoupíte do 60., 70. let a dále, přičemž tenčí pokožka a spodní žíly jsou stále viditelnější.

Podobné čtení: Nejlepší séra proti stárnutí pro vaši pleť

Jak stárnutí ovlivňuje váš typ pleti?

Charakteristiky pokožky vám také mohou pomoci určit, kdy se mohou objevit linky. Například studie z roku 2016 publikovaná v časopise Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology zjistila, že bledá pokožka má tendenci vráskat a vykazovat vrásky spíše než černá pokožka, protože černá pokožka si „zachovává svoji strukturální integritu a mladistvý vzhled více než pleť světlejších typů“. Tmavší pokožka je obecně odolnější vůči fotostárnutí než bledá pokožka, takže slunění neurychluje vznik vrásek. Lidé s tmavou pokožkou však vykazují jiné známky stárnutí obličeje, jako je tvorba dásní, pigmentace a stárnutí známé jako seboroická keratóza.

Podobné čtení: Jak zabránit stárnutí pleti ve věku 20, 30, 40 let a více

2. Vlasy

„Šedé vlasy jsou nejzřetelnějším znakem stárnutí, a to proto, že produkujeme méně melaninu, části vlasového folikulu zodpovědné za barvu vlasů,“ říká Dr. Christopher Calapai, DO. „Řednutí vlasů a nedostatek lesku se objevují s věkem,“ říká. Protože vlasy jsou méně husté a vlasové folikuly nakonec přestanou produkovat nové vlasy, je běžné také vypadávání vlasů.

Nalezení šedivých vlasů je obvykle prvním příznakem stárnutí, kterého si lidé všimnou, a přestože se to může stát již od 20. roku života, nejčastěji začíná ve věku 30 let. Několik vědeckých studií, jako například ta publikovaná v roce 2020 na pubmed.org, dospělo k závěru, že environmentální faktory, jako je stres, mohou urychlit šedivění vlasů nad rámec přirozeného stárnutí. Stres totiž způsobuje uvolnění chemické látky zvané noradrenalin do vlasových folikulů, což způsobí, že se přemění na pigmentové buňky a opustí vlasové folikuly. Bez zbývajících kmenových buněk pro vytvoření nových pigmentových buněk se nový růst vlasů ve folikulu změní na šedý nebo bílý.

Podobná četba: Existuje trvalé řešení pro šedivé vlasy?

3. Nehty

S přibývajícím věkem bývají nehty matnější, křehčí a rostou pomaleji. „U některých se mohou vyvinout podélné křivky, což jsou svislé vyvýšeniny na nehtech,“ říká dermatoložka Dr. Margarita Lolis. Můžete zaznamenat změnu barvy, abnormální růst a časté prasknutí. Můžete také zjistit, že vaše ruce bývají sušší. „Čím více rukou máme ve vodě, tím jsou sušší,“ říká Calapai. Z tohoto důvodu doporučujeme při čištění vždy nosit ochranné rukavice.

Podobná četba: Odbarvení, praskliny nebo čáry na nehtech: co znamenají?

4. Mysl

„Jak stárneme, často se obáváme o to, jak vypadáme, ale stárne i naše mysl,“ říká Calapai. „Podle psychologů duševní životní styl, chronická onemocnění a mentální flexibilita ovlivňují fungování naší mysli s přibývajícím věkem.“ Bohužel, s přibývajícím věkem zažíváme větší kognitivní pokles, horší kvalitu spánku a zhoršenou paměť. Není to však tak špatné: s věkem existují určité výhody. Výzkumy ukazují, že mozek středního věku lépe zvládá emoce a že váš mozek méně reaguje na negativní věci. Můžete také zjistit, že máte lepší prostorovou orientaci a schopnosti induktivního uvažování. Vaše paměť sice není tak silná, ale možná se snáze přenesete přes každodenní problémy.

Podobné čtení: Proč by měla být meditace součástí vašeho režimu proti stárnutí

5. Corp.

Někdo ve věku 40 let nemusí mít stejnou přirozenou energii jako někdo ve věku 20 let. „Dokonce i zdraví lidé si všimnou bolesti a – dokonce u některých – snížení vytrvalosti a koordinace,“ říká Calapai. „Lidé vidí, že se musí držet zábradlí, když jdou po schodech nebo nastupují a vystupují z auta. Oblékání nebo vybírání věcí se může zdát jako větší výzva.“

Podobná četba: Proč jsem pořád tak unavený?

6. Metabolismus

Náš metabolismus se zpomaluje po 25. roce života, kdy nám přestávají růst kosti, a každou dekádu se náš metabolismus zpomalí minimálně o dvě procenta. „Proto je běžné, že štíhlý člověk vidí každé desetiletí nárůst hmotnosti o 10-12 kilogramů,“ říká Calapai. Zpočátku je tato změna pomalá a neustálá, a proto tolik lidí nevnímá, co se děje, když jsou mladší. Ale kolem roku 50 se tento pokles začal zrychlovat.

7. Hormony

Pohlavní hormony, hlavně estrogen, progesteron a testosteron, obvykle klesají koncem 40. až začátkem 50. let 20. století naturistka Jolene Brighten ve funkční medicíně. Další hormon zvaný DHEA také začíná klesat a každý rok klesá. „DHEA je považován za hormon proti stárnutí, protože redukuje vrásky, zvyšuje energii, zlepšuje paměť, snižuje tělesný tuk a zlepšuje libido,“ říká.

Je možné zpomalit proces stárnutí?

Teď, když už víte, co můžete očekávat s přibývajícím věkem, možná se ptáte, jestli existují nějaké způsoby, jak můžete pomoci zpomalit příznaky stárnutí. „Je to o dobrém spánku, cvičení, zdravé stravě a udržování pohybu,“ říká Lolis. Cvičení může samozřejmě pomoci se změnami na těle, ale může zabránit i kognitivnímu úpadku mysli, jakož i pomoci při vzhledu pokožky.

Je také obzvlášť důležité vyhýbat se zpracovaným potravinám, slaným jídlům a sladkým jídlům, nejen proto, abyste snížili své šance na nemoci, jako je cukrovka a obezita, ale také kvůli zlepšení vaší pokožky, vlasů a nehtů. „Cvičení a strava bohatá na ovoce, zeleninu a ryby také pomáhá regulovat metabolismus,“ říká Calapai.

Snižování stresu je také důležité, takže aktivity jako meditace mohou pomoci udržet nízké hladiny kortizolu, což může zabránit stárnutí všude.

Existují faktory, které mohou urychlit proces stárnutí?

Můžete také podniknout kroky, abyste se ujistili, že se vyhnete návykům, které mohou způsobit rychlejší stárnutí. „Čím více jsme vystresovaní, tím více urychlujeme stárnutí a spouštíme hormonální nerovnováhu,“ říká Calapai. Vystavování se slunci může ztenčit vaši pokožku, zůstat neaktivním, ovlivnit vaše duševní poznání a způsobit problémy, jako je osteoporóza, a kouření nejen zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic, ale může způsobit i předčasné a hluboké vrásky a jiné kožní problémy.

Stárnutí je nezbytnou součástí života. Ale pro ty, kdo chtějí předcházet nebo zpomalit její příznaky, je nezbytné zajistit, abyste si osvojili zdravý životní styl.

Napsat komentář