NIACINAMID NEBOLI VITAMIN B3 V KOSMETICE: CO TO JE NIACINAMIDE A JEHO ÚČINKY NA PLEŤ

CO TO JE VITAMIN B3 NEBOLI NIACINAMID V KOSMETICE

Niacinamid neboli vitamín B3 momentálně patří mezi trendy povrchově aktivní látky v kosmetice. Niacinamid je forma vitamínu B3, který je opravdu všestranný, co se účinků na pleť týče a hodí se tak pro každý typ pleti. Dokonce i citlivá pleť s akné ho bude mít ráda.

Niacinamid je ve vodě rozpustný vitamín, který lze použít jak ráno, tak i večer. Je to proto, že ani během dne nezvyšuje citlivost pokožky na sluneční světlo. Tady ale hned na začátku musím podotknout, že ať používáte sebelepší povrchově aktivní látky v kosmetice, veškeré úsilí bude jenom ztráta času (a peněz), pokud během dne nezařadíte i opalovací krém. Proč? Protože ultrafialové záření (neboli UV záření) způsobuje, že se tvoří předčasné vrásky – ať už jsou to vrásky kolem očí, vrásky kolem úst nebo vrásky mezi obočím. Že vás trápí hyperpigmentace kůže? Začněte používat opalovací krém. Dokonce i hyperpigmentace po akné a rozšířené póry můžou být více viditelné, pokud nepoužíváte opalovací krém. UV záření rozkládá důležité proteiny v pleti, kterými jsou kolagen a elastin. Tyto proteiny udržují pleť vypnutou a bez vrásek.

Niacinamid naopak zvyšuje toleranci na retinoidy, proto je vhodné ho zařadit do péče o pleť v případě, že s retinoidy začínáte. Pojďme si ale konečně říct jaké účinky má niacinamid na pleť.

VITAMÍN B3 ÚČINKY NA PLEŤ: JAK VÁM NIACINAMIDE MŮŽE POMOCI S AKNÉ, VRÁSKAMI RŮŽOVKOU A HYPERPIGMENTACÍ

Přečtěte si, jak vyřešit nejběžnější problémy s pletí pomocí niacinamidu.

NIACINAMID NEBOLI VITAMIN B3 A AKNÉ

Niacinamid svou schopností redukovat kožní maz, pomůže především těm, které trápí akné, smíšená pleť nebo mastná pleť. Proto byste měli zvážit produkt s niacinamidem, pokud hledáte řešení, jak se zbavit rozšířených pórů nebo nevíte co na akné. Ucpané póry na nose i na bradě po něm budou méně viditelné.

Kromě toho má zklidňující účinky a díky tomu dokáže potlačit zčervenání kůže kolem zanícených pupínků. Pro svoje protizánětlivé a antibakteriální účinky také zabraňuje vzniku dalšího akné. Niacinamid je jednoduše výborný tip nejen na to, jak se rychle zbavit akné na tvářích, které už se vytvořilo, ale i pro předcházení budoucího akné na čele.
Mastná pleť bude těžit z kombinace niacinamid a kyselina azelaová. Spolu dokáží:

  • zredukovat kožní maz
  • mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které pomůžou při zčervenání kůže
  • kyselina azelaová má navíc jemné exfoliační vlastnosti a díky tomu udrží folikuly v pleti čisté – ve folikulách se často hromadí nadbytečný kožní maz a ostatní nečistoty a tady potom dochází k tvorbě akné

Dalším způsobem, jak pečovat o mastnou pleť je kombinace niacinamid a kyselina salicylová na pleť (neboli salicylic acid) – niacinamid bude opět fungovat na povrchu pleti a kyselina salicylová (salicylic acid) se dostane do pórů, kde rozpustí přebytečný kožní maz způsobující černé tečky. Niacinamid a kyselina salicylová je skvělá dvojka proti akné.

Často si myslíme, že akné na čele a akné na tvářích se týká pouze těch školního věku a že časem z toho “vyrosteme“. Pravda ale je, že i akné v dospělosti je naprosto běžná věc. Tím chci říct, že niacinamid na pleť může být řešením pro každou věkovou skupinu.

Sepsala jsem celý článek o tom, jak se zbavit mastné pleti. Neváhejte si ho taky přečíst. Zmínila jsem v něm i možné příčiny mastné pleti a 3 produkty vhodné pro mastnou pleť.

NIACINAMID A VRÁSKY

Jako antioxidant pomáhá regenerovat kožní buňky a bojovat s těmi potvůrkami, kterým říkáme volné radikály. Podporuje tvorbu proteinů nazývaných kolagen a elastin a taky kyseliny hyaluronové, které se v pleti přirozeně nachází, ale jejichž produkce se s věkem snižuje.

Niacinamid podporuje i tvorbu ceramidů a tím posiluje kožní bariéru a zlepšuje texturu pleti. Platí tu pravidlo – zdravá kožní bariéra = zdravá pleť.
Pokud budete mít zdravou kožní bariéru, vaše pleť bude vypadat živější a bude lépe tolerovat ostatní povrchově aktivní látky v kosmetice.


Zvýšená tvorba ceramidů snižuje transepidermální ztrátu vody, což je způsob jak hydratovat pleť. A víte, že hydratovaná pleť má menší sklony k vráskám?

Skvělým způsobem, jak na vrásky, je zařadit do svojí kosmetické rutiny vitamín A na pleť. V článku najdete i tipy, jak předejít vedlejším účinkům retinoidů.

VITAMIN B3 A HYPERPIGMENTACE

Tady ale úžasné účinky niacinamidu na pleť nekončí. Projasnění a sjednocení pleti patří mezi jeho další schopnosti. Vedle toho pomůže taky zesvětlit pigmentové skvrny a skvrny po akné zabráněním přenosu pigmentu v kůži, nazývaného melanin.

Přírodní vitamín C na pleť je dalším silným antioxidantem, který je vhodný na pigmentové skvrny a skvrny po akné.

NIACINAMID A RŮŽOVKA (ROSACEA)

Růžovka je chronické, epizodické zánětlivé onemocnění, které postihuje až 10 % dospělé populace. K počátečním příznakům patří štípání kůže, začervenalá pleť nebo její pálení. Červené žilky na nose, tvářích, bradě a čele jsou také dost časté příznaky růžovky. Tyto příznaky mohou být nejdříve přechodné, později se stanou trvalými a jsou vyvolány například změnou teploty, vystavováním se sluníčku (opět to UV záření), pitím kávy nebo alkoholu.

I s tímto kožním onemocněním může částečně pomoci niacinamid. Jeho vlastnosti dokáží pokožku zklidnit a zmírní nepříjemné pálení a štípání kůže. Obnova kožní bariéry se díky niacinamidu urychlí a tím udrží vlhkost v suchých částech pokožky a sníží její hypersenzitivitu.

Niacinamid
Niacinamid neboli vitamín B3

NIACINAMID NEBOLI VITAMIN B3 – ANO NEBO NE? ANO!

Za mě niacinamid na pleť určitě funguje. Niacinamid se ve studiích ukázal být efektivní už v koncentracích 2-5%. Na trhu jsou i produkty, které obsahují 10% niacinamidu. Tady ale neplatí, že čím víc, tím líp. Právě naopak – podrážděná pokožka může být následkem vyšší koncentrace jakékoliv povrchově aktivní látky v kosmetice. 10% niacinamidu v produktu je pouze marketingový tah.
Vitamín B3 je jedna z mých oblíbených aktivních látek, protože funguje na vícero kožních potíží, a proto není nikdy příliš pozdě nebo příliš brzy ho zařadit do své kosmetické rutiny. Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když mi to dáte vědět dolů do komentářů. See you later alligator!

Napsat komentář