Nejlepší (a nejhorší) potraviny pro vaši pokožku– Tipy pro dokonalou pleť a vlasy Přečtěte si Andreina doporučení

Pokud jde o udržování zdravé výživy, pravděpodobně se snažíte jíst co nejzdravěji z nutričního hlediska, přičemž si sem tam dovolíte vypít kousek koláče. Vše s mírou je správná mantra, kterou je třeba si naordinovat, ale pokud si všimnete, že se vaše dny podvádění mění více než váš pas a způsobují vám prasknutí, možná byste se měli obrátit na svůj jídelníček, abyste vyřešili své kožní problémy. Jak vysvětluje dermatoložka Dr. Janet H. Prystowsky: „Naše pokožka odráží naše celkové zdraví, takže dobře vyvážená strava pomůže zlepšit přirozený lesk pokožky.“

Přestože je dobré popovídat si se svým důvěryhodným dermatologem nebo odborníkem na výživu, pokud máte podezření, že výběr z jídelníčku vám způsobuje akné nebo akné, tato příručka vám ukáže to nejlepší – a nejhorší! – potrava pro vaši pokožku. (A psst: některé z těchto potravin, jako je ovoce a zelenina, najdete v kosmetických výrobcích, takže je můžete nejen kousat, ale také aplikovat přímo do pórů!)

Nejlepší potraviny pro vaši pokožku

1. Salát

Podle nedávné studie může kombinace dvou vitamínů all-star-E a C chránit vaši pokožku před poškozením UV zářením. Proto by změna ingrediencí salátu v létě mohla být chytrým nápadem – nejen pro bříško, ale také pro sluncem políbenou pokožku. Rizzo navrhuje zkombinovat směs složek bohatých na vitamíny, jako jsou slunečnicová semínka (bohatá na vitamín E) a špenát (cenný zdroj vitamínu C). Nejste fanouškem oblíbené krabičky s dobrotami Popeye? Bezstarostně! Doktor Prystowsky dodává, že mnohé druhy ovoce poskytují i ​​vitamín C, který kromě toho, že bojuje proti škodlivým slunečním paprskům, pomáhá pokožce zachovat si mládí.

„Kolagen je důležitý pro udržení struktury pokožky, jakéhosi lešení. Pokud to nestačí, cévy ztrácejí oporu a začnou krvácet. Vitamin C se nachází ve vysoce koncentrovaných citrusových plodech, jako jsou citróny, pomeranče a grapefruity,“ vysvětluje.

Doktor Joshua Zeichner, ředitel kosmetického a klinického výzkumu v dermatologii v nemocnici Mount Sinai v NYC, dodává, že listová zelená zelenina je bohatá na antioxidanty, které neutralizují škody způsobené volnými radikály. „Stejně jako hasicí přístroje hasí záněty v kůži, které vedou k poškození kolagenu a předčasnému stárnutí pokožky,“ říká.

2. Losos, tuňák a makrela

Pokud je první odpověď „jaké je vaše oblíbené jídlo?“ vždy jsou to „plody moře“ – hodně štěstí v péči o pleť. Protože mnohé druhy pěstované v oceánu jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny, jako například omega 3, Rizzo vysvětluje, že udržují vaši pokožku zdravou, chráněnou a plnou rosy. Ve skutečnosti nedávná studie zjistila, že omega-3 mastné kyseliny mohou hrát roli při prevenci nemelanomové rakoviny kůže. Tyto hvězdy najdete v lososovi, tuňákovi a makrelu, abychom jmenovali alespoň některé.

3. Káva nebo čaj

Předtím, než začnete pít tolik kávy, kolik dokážete, doktor Prystowsky radí, abyste to nepřeháněli. I když říká, že káva (nebo čaj) může pomoci předcházet poškození sluncem v důsledku polyfenolů absorbujících kyslík produkovaných v naší kůži ultrafialovými paprsky, příliš mnoho kofeinu může být obtížné. Jak to? Může způsobit otok! Přesto šálek Joe nebo váš oblíbený ranní čaj? Jdi!

4. Olivový olej

Možná měly země hraničící se Středozemním mořem – od Řecka a Chorvatska po Španělsko a Itálii – správný nápad, když se rozhodli zahrnout olivový olej do každého jídla. Není to jen zdravý salát, ponoření nebo základní vaření, Rizzo poznamenává, že nedávný výzkum ukázal, že zahrnutí olivového oleje do vaší stravy také pomáhá bojovat proti příznakům stárnutí pokožky.

Nejhorší potraviny pro vaši pokožku

1. Smažená, mastná jídla

Všichni čas od času toužíme po něčem smaženém a lahodném, ale vaše pokožka nemusí být s vaší nocí s kuřecími křidélky tak spokojená. Jak vysvětlila registrovaná dietoložka Natalie Rizzo, MS, RD, protože tyto potraviny mohou způsobit tučnotu a zvýšit zánět, vaše pokožka se také stává podrážděnou. Další pád tvého frajera zvyklého na koblihy? Další, které jsou ve vašich rukou po snídani, říká Dr. Prystowsky. „Jíst mastná jídla vám nezpůsobí prasknutí akné. Pokud však máte na tváři tuk, určitě by to mohlo ucpat jeden nebo dva póry,“ vysvětluje.

2. Mléčné výrobky

Pravděpodobně máte přítele (nebo přítele přítele), který uvedl, že se mu kůže vyčistila, když se zcela vzdali mléčných výrobků. Dermatolog Dr. Tsippora Shainhouse, MD, FAAd, říká, že několik studií prokázalo souvislost mezi konzumací mléčných výrobků a záchvaty akné. Přestože reakce každého na sýr, zmrzlinu, jogurt a mléko se budou lišit, vysvětluje, že nejčastější viníci vyrážky souviseli s konzumací odstředěného mléka. Říká, že verdikt je stále zveřejněn, ale mnozí dermatologové spekulují, že příčina souvisí s růstovými hormony a přidanými růstovými faktory v mléce, což může vést k konzistentním vyrážkám. „Většina mléka pochází od těhotných dojnic, které mají vysokou hladinu cirkulujícího progesteronu, inzulínu podobného růstového faktoru a dalších hormonů, které lidské tělo přeměňuje na dihydrotestosteron (DHT). Tyto hormony mohou posílat přebytečné mazové žlázy, což může u citlivých lidí spustit akné,“ vysvětluje.

Abyste si teorii otestovali na vlastní kůži, zkuste na měsíc odebrat mléčné výrobky a postupně je znovu přidávat, abyste viděli, jestli se vám kapky zmenšují nebo rostou. Co když zjistíte, že mléko není pro vaši pokožku přítelem, ale nepřítelem? Dr. Shainhouse navrhuje místo toho vyzkoušet mandlové nebo rýžové mléko. Jen nezapomeňte přidat doplněk vitamínu D, abyste se ujistili, že stále dostáváte minerály, které vaše tělo potřebuje.

3. Alkohol

Přestože je pravděpodobně nerozumné vzdát se alkoholu navždy, pokud si všimnete časté vyrážky po sérii šťastných hodin za sebou, doktor Shainhouse říká, že na vině může být nápoj. proč? Z několika důvodů: v první řadě alkohol dehydruje pokožku, a proto je citlivější než na vnější faktory a lokální látky. A pokud trpíte rosaceou, alkohol může způsobit, že vaše pokožka bude červenější a náchylnější k akné.

4. Cukr

Možná jste již slyšeli o tom, že váš lékař mluví o potravinách s vysokým obsahem cukru v krvi, ale víte, co to je? Doktor Shainhouse vysvětluje, že se jedná o potraviny, které mají velmi vysoký obsah cukru. Můžete okamžitě myslet na koláče, bonbóny a jiné sladkosti, ale nezapomeňte na sacharidy, které se při zpracování mění na cukr, jako je chléb, cereálie a těstoviny. Tato skupina potravin může zvýšit zánět ve vašem těle, což, jak poznamenává Dr. Shainhouse, může podpořit výskyt akné. Podobně jako při určování, zda jsou pro vás mléčné výrobky dobrý nebo špatný nápad, zkuste na měsíc omezit množství potravin s vysokým glykemickým indexem, které jíte, abyste zjistili, jestli se vaše pokožka vyčistí. Také poznamenává, že bys měla vždy zkontrolovat své nutriční štítky, aby zjistila, kolik cukru dostanete z každého sousta, sousta nebo spolknutí.

5. Syrovátkový protein

Když se snažíte zhubnout nebo vybudovat svalovou hmotu, přítel z kulturistiky vám může navrhnout, abyste vyzkoušeli syrovátkový protein, který vás zasytí déle. I když vám to může pomoci dosáhnout vaší cílové postavy, Dr. Prystowsky vysvětluje, že vás může také roztrhnout. „Problém se syrovátkou je v tom, že obsahuje růstový faktor podobný inzulínu, který stimuluje produkci inzulínu a androgenů v těle. Zvýšená produkce inzulínu a androgenů zvyšuje produkci kožního mazu, což vede k akné,“ říká. Chcete-li pokračovat v trávení syrovátky jako součást vaší stravy, doporučuje přejít na bezmléčný protein ke zmírnění akné. Co když to nebude fungovat? Možná budete muset tento zvyk zcela opustit.

Napsat komentář