Nechte si udělat tetování nebo piercing

Při pozorném čtení tohoto příspěvku najdete některé informace týkající se Nechte si udělat tetování nebo piercing

.

Tetování se vytváří, když umělec používá jehlu ke vstříknutí inkoustu do vrstvy kůže známé jako dermis. To změní pigment pokožky a lze jej použít k vytvoření téměř jakéhokoli obrazu, který si dokážete představit.

V poslední době se tetování stává stále oblíbenějším. Podle některých průzkumů má 30 až 44 procent dospělých Američanů tetování.

Piercing je další populární typ zdobení těla. Při tomto typu úpravy těla piercer používá jehlu k propíchnutí otvoru v těle. Potom se do tohoto otvoru vloží ozdoba.

Zatímco popularita tetování a piercingu roste, tyto postupy přinášejí zdravotní rizika. Než se rozhodnete změnit své tělo, je důležité pochopit nepříznivé vedlejší účinky spojené s těmito postupy.

Existují různé typy tetování a piercingu.

Například permanentní make-up je jednou z forem tetování. To je případ, kdy se permanentní inkoust používá k napodobení vzhledu očních linek, rtů, tužky na obočí nebo jiných typů make-upu.

Části těla, které mohou být propíchnuté, zahrnují:

Mezi drastičtější postupy úpravy těla patří:

Když se dáte tetovat, tetovač používá přenosný stroj s připojenou jehlou k propíchnutí kůže. Pokaždé, když toto zařízení udělá díru, vstříkne inkoust do dermis, druhé vrstvy kůže pod epidermou.

Tetování je běžnou formou sebevyjádření, ale také poškozuje kůži a může způsobit komplikace. Komplikace mohou zahrnovat:

 • alergická reakce na tetovací barviva, která se může vyvinout po letech (příznaky alergické reakce zahrnují vyrážku v místě tetování)
 • kožní infekce, jako je stafylokoková infekce nebo kožní tuberkulóza
 • pálení nebo otok v místě tetování
 • granulomy nebo uzliny zanícené tkáně kolem místa tetování
 • keloidy nebo výrůstky zjizvené tkáně
 • krví přenosné nemoci, jako je hepatitida B, hepatitida C, HIV a tetanus (který se může nakazit kontaminovanými nehygienickými jehlami)

Tetovací inkoust může dokonce interferovat s výsledky zobrazování magnetickou rezonancí (MRI).

Dlouhodobé účinky tetovacích barev a inkoustů zůstávají neznámé. Donedávna se žádná vládní regulační agentura nezabývala bezpečností tetovacích barev.

Více než 50 inkoustů používaných při tetování je schváleno pro použití v kosmetice, ale riziko jejich vnesení pod kůži není jasné.

Takové pigmenty jsou regulovány Food and Drug Administration (FDA). FDA zatím zvažovala jen to, zda jsou tyto pigmenty bezpečné pro lokální použití, nikoli pro injekci pod kůži. Žádné barvivo nebylo oficiálně schváleno pro vstřikování pod kůži.

Úprava těla pomocí piercingu s sebou přináší i určitá rizika, jako například riziko bakteriální infekce.

U některých lidí se po piercingu vyvine absces. Tato hnisem naplněná hmota se může vyvinout kolem piercingu. Toto je vážný vedlejší účinek. Pokud se neléčí, hrozí sepse nebo otrava krve.

Sepse je život ohrožující onemocnění, které se vyskytuje v reakci na infekci. To může vést k selhání orgánů a smrti. Příznaky otravy krve zahrnují:

Infekce se častěji vyskytují při piercingu úst a nosu, protože tyto oblasti obsahují více bakterií.

Další rizika spojená s piercingem zahrnují:

 • otok kolem piercingu
 • tvorba keloidů kolem piercingu
 • krvácení způsobené poškozením krevních cév

Při piercingu existují i ​​specifická rizika.

piercing jazyka

Piercing do jazyka může poškodit zuby a způsobit problémy s řečí.

Také, pokud váš jazyk po propíchnutí otéká, otok může blokovat vaše dýchací cesty. To ztíží dýchání.

genitální piercing

Genitální piercingy mohou způsobit bolest během močení a sexu. Riziko komplikací je vyšší, pokud máte jiné zdravotní potíže, jako například:

Máte-li některý z těchto stavů, před propíchnutím se poraďte se svým lékařem.

Pravděpodobnost zdravotních komplikací způsobených tetováním nebo piercingem snížíte několika jednoduchými opatřeními.

Tipy pro bezpečné tetování

 • Nechte si udělat tetování v licencovaném renomovaném salonu. Předpisy a požadavky týkající se tetování se v jednotlivých státech liší, proto si ověřte nejnovější bezpečnostní zákony na místním oddělení zdravotnictví.
 • Pokud obchod vykazuje známky nedostatečné hygieny, vyberte jiné místo. Pracovní plochy, židle a zařízení pro opakované použití musí být mezi klienty řádně vyčištěny a sterilizovány.
 • Před zahájením procedury se ujistěte, že váš umělec používá nové rukavice a umyjte si ruce.
 • Ujistěte se, že sledujete, jak váš umělec odstraňuje jehly z nového zapečetěného balení. Jehly a žiletky nelze použít opakovaně.
 • Oblast pokožky, která se má tetovat, by se měla před tetováním otřít dezinfekčním prostředkem, jako je alkohol.
 • Čerstvá tetování by měla být pokryta sterilní gázou nebo obvazem. Postupujte podle pokynů umělce pro péči o novou tetovanou pokožku.

Tipy pro bezpečný piercing

 • Propichovací pistole by se měla používat pouze na ušní lalůčky. Aby nedošlo k poškození jemných tkání, piercer by měl použít dutou jehlu na jiné části těla.
 • Piercers by si měli umýt ruce a nasadit si nový pár jednorázových chirurgických rukavic.
 • Piercing by se měl provádět jednorázovou jehlou, která se po každém použití vyhodí.
 • Šperky musí být před zavedením do těla sterilizovány.
 • Piercingové vybavení a povrchy by se měly po každém klientovi dezinfikovat a otřít.

Správná pooperační péče sníží riziko infekce a komplikací.

Péče o tetování

Hojení svrchní vrstvy pokožky může trvat až 2 týdny. Riziko infekce můžete snížit jen občasným dotykem tetování, dokud se nezahojí.

 • Nové tetování mějte obvázané pouze první 1-2 hodiny. Po odstranění obvazu naneste na pokožku antibiotickou mast.
 • Jemně očistěte tetování obyčejným mýdlem a vodou, poté osušte.
 • Po celý den používejte jemný hydratační krém bez vůně na čerstvě potetovanou pokožku.
 • Během prvních týdnů se vyhýbejte přímému slunečnímu záření.

Péče o piercing

Doba hojení piercingu se bude lišit.

Podle Centra zdraví mladých žen se mohou pohybovat od 6 týdnů v případě piercingu ucha nebo nosu až po 1 rok v případě piercingu pupku nebo mužských pohlavních orgánů.

 • Jemně očistěte nový piercing roztokem slané vody. Namočte do roztoku čistou gázu a poté přiložte gázu na nový piercing.
 • Čistěte si piercing pouze dvakrát denně. Nadměrné drhnutí může podráždit kůži a zpomalit proces hojení.
 • Před dotykem nebo čištěním piercingu si umyjte ruce teplou vodou a antibakteriálním mýdlem.

Známky infekce

Mezi příznaky infikovaného tetování nebo piercingu patří horečka, absces a červená, oteklá kůže. Pokud máte podezření na infekci, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Tetování lze odstranit, ale ne vždy úplně nebo s uspokojivým kosmetickým výsledkem. Proces je drahý a vyžaduje opakované návštěvy lékaře. Možné je i jizvení.

FDA doporučuje laserovou operaci dermatologa jako bezpečnou metodu odstranění tetování. Pokud uvažujete o odstranění tetování, poraďte se se svým lékařem.

Ošetření piercingem je obvykle tak jednoduché jako odstranění šperku a zhojení díry v kůži. Propíchnutá chrupavka, natažená kůže a jiné tělesné změny mohou vyžadovat chirurgickou korekci.

.

Napsat komentář