Nadměrný růst vlasů: co je normální?– Pečujte o svůj obličej přirozeně Doporučení A. Skarkova

Tělové ochlupení není nejokouzlejší předmět, což znamená, že s přáteli pravděpodobně příliš často nemluvíte. S voskem, tažením a holením v dnešní době tak mnoho, je obtížné říci, zda chloupky, které vám rostou na těle, jsou zcela normální, nebo jsou důvodem k obavám. Nadměrný růst vlasů je možný, ale jak zjistíte, že jej máte? Mluvil jsem s mnoha špičkovými dermatology, abych odpověděl na nejpalčivější otázky, pokud jde o ženské vlasy.

1. Co je růst vlasů „nadměrný“ a kdy je důvodem k obavám?

Přestože se každý rodí s jiným množstvím, ochlupení na těle je naprosto normální. Existují však případy, kdy je růst vlasů nadměrný, což je známo jako hirsutismus. Podle dermatoložky Suzanne Friedler tento stav zahrnuje husté, hrubé chloupky, které se objevují u mužského modelu, například na bradě nebo hrudníku. Tento růst vlasů může být kdekoli na těle, ale bývá problémem, když někoho negativně ovlivňuje sociální, vizuální nebo emocionální.

2. Jaké jsou některé z různých příčin nadměrného růstu vlasů?

Nadměrný růst vlasů je obecně výsledkem hormonální nerovnováhy, ale dědičný může být jen při normálních hladinách hormonů, zejména u žen středomořského původu, říká dermatolog doktor Neal Schultz. Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších příčin hirsutismu:

Syndrom polycystických vaječníků

Nejčastější příčinou nadměrného ochlupení je hormonální nerovnováha, která vzniká v důsledku syndromu polycystických ovarií (PCOS). Obecně je to způsobeno nadbytkem mužských hormonů (androgenů). „To často vede k závažnému cystickému akné na tváři a trupu, nepravidelné menstruaci, obezitě, neplodnosti a obvykle cystám na vaječnících,“ říká Schultz.

Obezita

Inzulínová rezistence a obezita mohou také vést k vysokým hladinám mužských hormonů, podle Friedlera, neboť obezita může změnit způsob, jakým vaše tělo produkuje a zpracovává hormony. Obezita je často spojena s problémy jako PCOS nebo cukrovka.

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom také způsobuje hormonální nerovnováhu, ale zahrnuje nadledvinky, které produkují příliš mnoho kortizolu, a nikoli pohlavního hormonu. „Cushingův syndrom je způsoben příliš velkým množstvím léků obsahujících kortizon, jako je prednison,“ říká Schultz.

Určité léky

„Hirsutismus může být způsoben také léky, jako je Prozac, který se používá k léčbě deprese a / nebo úzkosti, a může být způsoben také lékem Danzol, který se používá k léčbě endometriózy,“ říká Schultz. Vysazení těchto léků obecně řeší problém.

Orgánová přecitlivělost

„Když se hirsutismus objeví bez zjistitelné hormonální nerovnováhy, někdy je způsoben přecitlivělostí některého orgánu, což znamená, že vlasové folikuly jsou příliš citlivé na normální hladinu mužských hormonů,“ říká Schultz. V takových případech mohou být užitečné léky, které blokují účinek mužských hormonů.

3. Jak se diagnostikuje nadměrné ochlupení?

Nadměrné ochlupení diagnostikuje lékař, obvykle buď endokrinolog nebo dermatolog. „Dělají anamnézu a dělají fyzickou zkoušku, krevní testy a další testy včetně sonogramů,“ říká Schultz. Krevní testy mohou určit, které hormony jsou vysoké a mohou pomoci při přímé léčbě, říká Friedler.

4. Jaké jsou některé z možností léčby?

Možnosti léčby nadměrného růstu vlasů závisí na příčině. Pokud léky vedou k růstu vlasů, doporučuje se tyto léky vysadit. Hormonální problémy, jako je PCOS, lze obecně zvládnout léky, jako je antikoncepce. „Spironolakton je antiandrogenní pilulka, která se často kombinuje s antikoncepčními pilulkami,“ říká Friedler.

Protože obezita může zvýšit produkci mužských hormonů (androgenů), hubnutí je často užitečné. Laserové odstranění chloupků je také životaschopnou možností, ačkoli jeho účinnost závisí na příčině stavu, říká Schultz. Existují také lokální možnosti, jako je Vaniqa (aka Eflornitin), který může zpomalit růst vlasů.

Každý má své vlastní množství vlasů, které je považováno za normální, ale pokud máte podezření, že byste mohli mít hirsutismus, je nejlepší poradit se s lékařem, který vám může pomoci zjistit příčinu nadměrného růstu vlasů a jak jej léčit.

Napsat komentář