Můžete použít vitamín C i niacinamid ve vaší péči o pleť?

Při pozorném čtení tohoto příspěvku najdete některé informace týkající se Můžete použít vitamín C i niacinamid ve vaší péči o pleť?

.

Pravidelná péče o pleť může udělat hodně pro zlepšení zdraví a vzhledu vaší pokožky. Samozřejmě, výběr perfektních produktů pro vaše potřeby a typ pleti může být skličující, když máte na výběr tolik.

Vitamin C a niacinamid jsou dvě oblíbené složky, které nabízejí řadu potenciálních výhod, od zmírnění zánětu až po rozjasnění pleti.

Jelikož nabízejí další výhody, lze spekulovat, že použití obou může nějakým způsobem zvýšit jejich účinky. Pokud jste se ale setkali se staršími doporučeními, která říkala, že byste se měli vyhýbat kombinování vitamínu C a niacinamidu, možná se ptáte, zda je opravdu dobrý nápad používat oba produkty.

Tyto složky se nacházejí v mnoha produktech péče o pleť, takže se můžete ujistit, že je můžete bezpečně přidat do své rutiny, až budete objevovat nové produkty, které můžete vyzkoušet.

Zde je dobrá zpráva: ano, produkty s vitamínem C můžete používat s produkty obsahujícími niacinamid ve své každodenní péči o pleť.

Níže naleznete podrobné informace o tom, co každá složka dělá pro pokožku, jakož i tipy, jak je efektivně začlenit do vaší každodenní rutiny péče o pleť.

Proč si někteří lidé myslí, že není bezpečné je míchat?

Dr. Meena Singh, certifikovaná dermatologka a dermatologka v KMC Hair Center vysvětluje:

„Je to způsobeno zastaralým výzkumem s použitím čistých forem niacinamidu s kyselinou askorbovou. Byly kombinovány při velmi vysoké teplotě a bylo prokázáno, že vytvářejí kyselinu nikotinovou, která může vést k podráždění pokožky,“ říká Singh.

Samozřejmě, jelikož produkty péče o pleť budete pravděpodobně skladovat a používat při pokojové teplotě, nehrozí vám riziko tvorby kyseliny nikotinové, když si je smícháte doma.

Vitamin C a niacinamid můžete absolutně užívat spolu, pokračuje Singh.

Pokud ovšem máte někdy pochybnosti o tom, zda je bezpečné smíchat dvě složky péče o pleť, dermatolog vám vždy může poradit.

Nyní, když víte, že je bezpečné používat obě složky, můžete se dozvědět víc o jejich skutečných výhodách pro vaši pokožku.

Vitamin C

Tento silný antioxidant může být přínosem pro vaši pokožku:

 • Nabízí podporu proti stárnutí. Vitamin C může stimulovat produkci kolagenu, který pomáhá zpevnit kůži a redukovat výskyt jemných linek a vrásek.
 • Zesvětlení pokožky. Vitamin C může pomoci snížit hyperpigmentaci nebo tmavší oblasti pokožky, jakož i snížit mdlost a dodat vaší pokožce lesk, který potřebujete.
 • Snížení zánětu. Vitamin C může také pomoci zbavit se pupínků nebo zanícených oblastí pokožky – jen si uvědomte, že může přispět k podráždění, pokud máte citlivou pokožku.
 • Snížení vzhledu jizev. Vitamin C může také urychlit hojení ran, takže v konečném důsledku může pomoci snížit jizvy po akné a jiná poškození kůže.

Zjistěte více o výhodách vitamínu C pro pokožku.

niacinamid

Niacinamid, forma vitamínu B3, také nabízí několik potenciálních výhod pro pokožku, včetně:

 • Zlepšená hydratace. Niacinamid hydratuje pokožku a pomáhá posilovat kožní bariéru, což může pomoci chránit před ztrátou vody.
 • Snížení hyperpigmentace. Stejně jako vitamín C, i niacinamid může pomoci vyrovnat tón pleti snížením oblastí hyperpigmentace na kůži.
 • Podpora stárnutí. Niacinamid může také pomoci snížit výskyt vrásek, jemných linek a jiných příznaků stárnutí pokožky.
 • Snižte vzhled pórů. Póry nemůžete skutečně zmenšit, ale lokální niacinamid může pomoci, aby vypadaly menší.
 • Snížení akné. Hledáte nový lék na akné? Požádejte dermatologa, aby vyzkoušel lokální niacinamid, který může pomoci regulovat tvorbu mazu a snížit akné. Navíc může pomoci snížit zarudnutí a otok.
 • Snížení zarudnutí obličeje. Protizánětlivé vlastnosti niacinamidu z něj činí užitečnou složku k léčbě zarudnutí nebo změny barvy, zarudnutí a zánětu způsobeného kožními onemocněními, jako je rosacea.

Zjistěte více o výhodách niacinamidu pro vaši pokožku.

Zajímá vás, jak přidat tyto složky do vaší rutiny péče o pleť?

Singh doporučuje aplikovat produkty obsahující tyto složky před aplikací hydratačního krému a opalovacího krému.

Pokud má jeden produkt tekutější složení, aplikujte jej jako první, ale můžete najít také produkty, jako jsou séra nebo masky, které obsahují obojí.

Při přidávání nových potravin do každodenní rutiny je třeba mít na paměti několik věcí:

 • Jděte sami. Začněte s jedním novým produktem a počkejte alespoň týden, než přidáte další produkt. Pokud máte citlivější pokožku, počkejte ještě týden nebo dva, než přidáte něco nového.
 • Začněte s jednou aplikací denně nebo každý druhý den. I když vaše pokožka snáší vše, co vyzkoušíte, docela dobře, nikdy není na škodu začít pomalu používat nové produkty, zvláště pokud již používáte řadu produktů. Vaše pokožka tak bude mít více času na přizpůsobení se.
 • Nejprve vždy proveďte test náplasti. Při výběru nového produktu na obličej jej nejprve vyzkoušejte na malé ploše obličeje, například za uchem nebo podél čelisti. Naneste malé množství produktu a počkejte alespoň 24 hodin. Pokud nezaznamenáte žádné podráždění, vyzkoušejte přípravek na zbytek obličeje.
 • Zvažte bezpečné uložení. Vždy zkontrolujte štítky potravin, kde naleznete nejlepší způsob skladování. Singh poukazuje na to, že zatímco většina produktů péče o pleť používá stabilní formu vitamínu C namísto kyseliny askorbové, která se může stát nestabilní, když je vystavena slunečnímu záření a kyslíku, stále byste měli všechny produkty s vitamínem C skladovat při pokojové teplotě, mimo dosah slunečního záření.

Vždy existuje šance, že produkty péče o pleť nemusí vyhovovat vaší pokožce, i když obsahují složky jako vitamín C a niacinamid, o kterých je známo, že jsou pro pokožku dobré.

Mnoho různých faktorů, včetně vašeho typu pleti, genů a jakýchkoli stávajících kožních onemocnění, může ovlivnit, zda je konkrétní produkt péče o pleť pro vás ten pravý.

Proto je důležité nejprve provést náplastový test a také věnovat pozornost případným příznakům potenciální nežádoucí reakce. Nemusíte okamžitě zpozorovat žádné vedlejší účinky, ale po několika dnech nebo týdnech můžete začít pozorovat zhoršující se vyrážku nebo jiné podráždění.

Zde je návod, jak zjistit, jestli máte pupínky nebo zarudnutí kůže.

Podle Singha je podráždění pokožky nejčastějším vedlejším účinkem, kterého si lidé všimnou při niacinamidu i vitaminu C.

Jakékoliv zarudnutí nebo změna barvy, svědění nebo pálení během náplasti je známkou toho, že výrobek s největší pravděpodobností nebude vyhovovat vaší pokožce.

Pokud po použití přípravku pro péči o pleť nebo kosmetického přípravku zpozorujete podráždění, vždy je nejlepší jej přestat používat a před dalším použitím se poradit s dermatologem.

Chcete vyzkoušet tyto složky péče o pleť? Singh doporučuje následující produkty:

Vitamin C i niacinamid mohou vaší pokožce prospět mnoha způsoby. Zkombinujte tyto silné ingredience tak, že je navrstvíte na sebe, nebo zkuste použít produkt, který obsahuje obojí – jen nezapomeňte nejprve otestovat náplast.

Mějte také na paměti, že pokud máte přecitlivělou pokožku nebo kožní onemocnění, jako je rosacea nebo cystické akné, vždy je nejlepší poradit se s dermatologem předtím, než vyzkoušíte nové složky péče o pleť.

Steph Coelho je nezávislá spisovatelka trpící chronickou migrénou se zvláštním zájmem o zdraví a wellness. Když neklepá na klávesnici, má asi po krk dobré knihy.

.

Napsat komentář