Může se neemový olej použít pro zdraví vlasů?

V tomto příspěvku na blogu bychom vám rádi vysvětlili pravdu o tom. Může se neemový olej použít pro zdraví vlasů?

.

Neemový olej je přírodním vedlejším produktem stromu neem, stálezelené rostliny, která se vyskytuje především v Indii. Olej se lisuje z plodů a semen stromu.

Tato „zázračná rostlina“ je široce používána v lidovém léčitelství a má prokázáno protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Může však používání neemového oleje skutečně učinit vaši pokožku hlavy a vlasy zdravější? Tady je to, co říká studie, jak ji používat lokálně a další.

Nepotvrzené zprávy naznačují, že může:

 • stav pokožky hlavy
 • podporovat zdravý růst vlasů
 • dočasně utěsnit vlasové folikuly
 • uklidnit nadýchanost
 • minimalizovat odstíny šedé
 • snížit lupy
 • léčit vši

Mnohé z těchto tvrzení se ještě musí prozkoumat v klinických studiích, takže jejich celková účinnost je nejasná.

Výzkum účinků neemového oleje na zdraví vlasů je omezený.

Všeobecná pohoda

Neemový olej je bohatý na:

 • mastné kyseliny
 • limonoidy
 • vitamín E
 • triglyceridy
 • antioxidanty
 • vápník

Místní aplikace dodává tyto živiny přímo do vašich vlasů, což může vést ke zdravějším vlasům.

Za zmínku také stojí, že vitamín E a další antioxidanty mohou podporovat regeneraci kožních buněk. To může podpořit zdravější pokožku hlavy, která následně minimalizuje lupy a výsledkem jsou zdravější vlasy.

Lupy

Neemový olej obsahuje účinnou látku nimbidin. Některé předchozí výzkumy naznačují, že nimbidin může pomoci potlačit zánět, což by jej mohlo učinit užitečným při léčbě dermatitidy, psoriázy nebo jiného podráždění pokožky hlavy.

Neem je také dobře známý protiplísňový prostředek. V některých případech mohou být lupy a podráždění výsledkem nahromadění kvasinek na pokožce hlavy.

Přestože je potřebný další výzkum, existují důkazy, které naznačují, že lokální aplikace může pomoci zmírnit tyto příznaky.

Vši

Vědci v jedné studii z roku zjistili, že extrakt ze semen neemu úspěšně zabil larvy vši po 5 minutách léčby a dospělé vši po 10 minutách léčby.

Může to být způsobeno obsahem azadirachtinu v oleji. Azadirachtin může hmyzu ztížit růst a kladení vajíček tím, že ovlivňuje jeho hormony.

Neoficiální zprávy naznačují, že topická aplikace je nejvhodnějším přístupem. Někteří lidé zvažují také perorální doplňky.

Zatímco kombinování štítků s orálním i lokálním neemovým olejem může být možností, měli byste začít jen s jednou metodou. To vám umožní vidět, jak vaše tělo reaguje.

Před perorálním nebo topickým použitím byste si měli také promluvit se svým lékařem nebo jiným poskytovatelem zdravotní péče.

Školení

Před lokální aplikací byste měli čistý neemový olej vždy zředit nosným olejem, jako je jojobový olej, olivový olej nebo kokosový olej.

Dobrým pravidlem je přidat 1 unci nosného oleje na každých 12 kapek neemového oleje.

Před aplikací zředěného neemového oleje nebo volně prodejných (OTC) roztoků obsahujících neemový olej na vlasy nebo kůži byste si měli provést i náplastový test. To vám umožní určit jakoukoli citlivost před úplnou aplikací.

Chcete-li provést test opravy:

 1. Naneste malé množství zředěného neemového oleje nebo produktu z neemového oleje na vnitřní stranu předloktí.
 2. Zakryjte oblast obvazem a počkejte 24 hodin.
 3. Pokud pocítíte zarudnutí, kopřivku nebo jiné příznaky podráždění, umyjte si místo a přestaňte jej používat.
 4. Pokud do 24 hodin nezaznamenáte žádné vedlejší účinky, mělo by být bezpečné aplikovat jinde.

Pokud vaše pokožka roztok toleruje, můžete přejít na plnou aplikaci.

Prohlášení

Zředěný neemový olej můžete nechat působit 30 minut až 1 hodinu a poté opláchnout a opláchnout běžným šamponem.

Pokud nechcete provádět standardní olejovou kúru, můžete vmíchat pár kapek neemového oleje do čtvrtiny lžíce vašeho běžného šamponu.

V každém případě se ujistěte, že roztok důkladně vmasírujete do pokožky hlavy a nanesete od kořínků po konečky.

Zředěný neemový olej můžete aplikovat jednou denně po dobu 1-2 hodin. Pokud jej necháte na vlasech přes noc nebo jej budete používat častěji, může to způsobit podráždění.

Hotová řešení, jako například volně prodejné šampony, mohou mít různá doporučení. Vždy postupujte podle pokynů na etiketě produktu.

Možné vedlejší účinky a rizika

Zředěný neemový olej se obecně považuje za bezpečný pro lokální použití. Lidé s citlivou pokožkou mohou častěji pociťovat svědění nebo jiné podráždění.

Ředění čistého neemového oleje – nebo pomocí zředěného hotového řešení je klíčem k minimalizaci podráždění. Provedení náplasti vám také může pomoci posoudit riziko podráždění.

Produkty ke zvážení

Ať už chcete ředit čistý neemový olej nebo použít předem připravený přípravek na vlasy na bázi neemu, je jen na vás.

Mezi oblíbené oleje a produkty na bázi oleje patří:

Výzkum neemového oleje je omezený, zejména pokud jde o celkové zdraví vlasů a pokožky hlavy.

Výzkum, který máme, je většinou aktuální, takže není jasné, jak účinné jsou doplňky pro kosmetické použití.

Je také důležité poznamenat, že bezpečnost doplňků stravy není regulována americkým Úřadem pro potraviny a léčiva (FDA). Doplňky byste měli kupovat pouze od výrobců, kterým důvěřujete.

Promluvte si se svým lékařem nebo jiným poskytovatelem zdravotní péče před přidáním neemových doplňků do své každodenní rutiny. Mohou vám pomoci odhadnout vaše individuální riziko vedlejších účinků a interakcí.

Mohou také doporučit renomovaný doplněk nebo navrhnout spolehlivější terapii.

Pokud se rozhodnete používat neemové doplňky, držte se produktů, které jsou prodávány jako „neem“ nebo „neem leaf“.

V neemovém oleji je několik aktivních složek a je potřebný další výzkum, aby se zjistilo, která složka odpovídá jednotlivým výhodám. Není jasné, zda jsou izolované aktivní složky tak účinné jako neemový olej obecně.

Dávkování se liší podle výrobce. Průměrná dávka doplňků udávaná výrobci je asi 1 300 miligramů (mg) denně. Toto je obvykle rozděleno do dvou dávek.

Možné vedlejší účinky a rizika

Doplňky stravy nejsou vhodné pro děti do 12 let a pro těhotné a kojící ženy.

Někteří lidé po užití neemových doplňků pociťují křeče nebo nevolnost. Riziko těchto nežádoucích účinků můžete minimalizovat užíváním doporučené dávky s jídlem a vodou.

Neměli byste jej spolknout ani užívat jiné doplňky bez lékařského dohledu. Neem může interagovat s určitými léky nebo základními zdravotními problémy.

V některých případech může požití způsobit toxicitu. Vyhledejte pohotovostní lékařskou pomoc, pokud pocítíte zvracení, potíže s dýcháním nebo jiné závažné příznaky.

Produkty ke zvážení

Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče dříve, než přidáte neem doplněk do své každodenní rutiny. Mohou odpovědět na všechny vaše dotazy a poradit vám o vašich individuálních rizicích.

Některé populární doplňky zahrnují:

Je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom přesně určili, jak neemový olej ovlivňuje celkové zdraví pokožky hlavy a vlasů.

I když může být bezpečné vyzkoušet jako obecný posilovač, před použitím k léčbě chronického zánětu, vši nebo jakéhokoli jiného základního onemocnění byste si měli promluvit se svým lékařem nebo jiným poskytovatelem zdravotní péče.

Mohou jej doporučit spolu se známými volně prodejnými léky a léky na předpis.

.

Napsat komentář