Mazová vlákna vs. černé tečky– tvůj kosmetický blog Andrea S. doporučuje:

Máte pocit, že donekonečna bojujete proti černým tečkám? Pokud si neustále aplikujete pásky s póry a trávíte hodiny v zrcadle a snažíte se vyčistit póry, abyste viděli, jak se nahromaděné póry příští týden znovu objeví, je čas odhalit malé tajemství: ve skutečnosti to nejsou černé tečky, ale mazové vlákno. -Normální vlastnost kůže, kterou má každý. Pravdou je, že jsou zde, aby zůstali, ale můžete podniknout kroky k minimalizaci jejich vzhledu a udržet je pod kontrolou.

Mazová vlákna vs. černé tečky

Tady je to, co potřebujete vědět o dvou z vašich nejčastějších problémů s pokožkou.

Co jsou mazová vlákna?

I když se zdá, že krycí modely mají pleť bez pórů, jedná se o ideál dosažený pouze pomocí odborných technik líčení a úpravy fotografií. Vaše póry jsou neustále naplněny kožním mazem a odumřelými kožními buňkami. Ve skutečnosti můžete často vidět obsah pórů ve formě drobných teček, obvykle šedé nebo tělové barvy. Nejsou to černé tečky, ale spíše mazová vlákna. Mazová vlákna jsou na úrovni pokožky a mají světlejší barvu než černé tečky a často se objevují ve vzoru rovnoměrně rozmístěném na tučnějších částech obličeje, jako je nos a brada. Nemůžete se jich zbavit; ai když obsah nasbíráte, za pár dní či týdnů se okamžitě naplní.

Co jsou černé tečky?

Někdy se vaše póry porouchají a nadměrná produkce mazu a hromadění odumřelých kožních buněk může způsobit zablokování pórů, což vede k černým tečkám, včetně bílých a černých teček. Bílé tečky jsou uzavřeny komedony; černé tečky jsou otevřeny komedony. Vystavení světlu a vzduchu způsobí, že mazová zátka a odumřelé kožní buňky zoxidují a ztmavnou, čímž získají charakteristickou tmavou barvu. Na rozdíl od mazových filamentů jsou černé tečky normálně vyvýšeny a jeví se jako jednotlivé léze. Nadbytek černých teček je znakem aknózní kůže, na rozdíl od mazových filamentů, které jsou běžnou součástí funkce a vzhledu pokožky.

Řízení obou kožních problémů

I když se mazových filamentů nemůžete zbavit navždy, můžete minimalizovat jejich vzhled udržováním zdravých pórů. Stejné kroky, které podniknete, vám také pomohou při léčbě a prevenci černých teček. Zacházejte s pokožkou jemně, dbejte na to, abyste ji nečistili příliš nebo příliš často, což může podráždit pokožku a zvýšit zánět a riziko bakteriální infekce. Udržování hydratace pokožky pomocí zvlhčovačů udržuje pokožku vlhkou a elastické póry, které jsou schopny eliminovat nahromadění, které se v nich nachází.

Čištění pórů tváře doma

  1. Odstraňte veškerý make-up a aplikujte chemický peeling, jako je BHA (beta-hydroxy kyselina) s koncentrací nejméně 2 procenta.
  2. Potom bez mytí BHA naneste jílovou masku a opláchněte vlažnou vodou.
  3. Po umytí masky masírujte čistící olej po dobu 2-3 minut, poté opláchněte pro svěží a upravenou pleť.

Cokoli děláte, nesnažte se aplikovat páru na „otevřené“ póry nebo extrahovat černé tečky nebo mazová vlákna, což může vést k šíření bakterií a zhoršit akné.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář