Máte pupínky? Pomoci může kyselina hyaluronová

Vítejte na mych webových stránkách a užijte si čtení tohoto speciálního článku o Máte pupínky? Pomoci může kyselina hyaluronová

.

Kyselina hyaluronová má svůj čas, ale tato oblíbená složka péče o pleť může být víc než jen módní záležitost.

I když je nejlépe znám jako zvlhčovadlo, složka, která pomáhá uzamykat vlhkost, dokáže víc než jen zabránit vysušení pokožky.

Mezi další důvody, proč milovat kyselinu hyaluronovou, patří její schopnost:

 • poskytnout podporu při stárnutí
 • zklidňuje pokožku náchylnou na ekzémy
 • vytvořte mokrý povrch
 • pomáhá při léčbě akné a snižuje výskyt jizev

Je tomu tak – pokud hledáte nový přístup k léčbě aknózní pleti, kyselina hyaluronová stojí za vyzkoušení.

Ve skutečnosti už máte kyselinu hyaluronovou po celém těle, kde plní důležité funkce, například pomáhá změkčit klouby. V produktech péče o pleť se používá hlavně pro své hydratační vlastnosti: pomáhá pokožce zadržovat vodu a bojuje proti vysoušení.

Suchá pokožka má tendenci vypadat mdle, nažloutle a podrážděně, takže přidání vlhkosti a její udržení pomáhá hydratovat a vyplňovat pokožku pro zdravější vzhled.

Co tedy může udělat pro pleť se sklonem k akné?

Jak již možná víte, některé akné může být způsobeno nadprodukcí kožního mazu. Sebum, mastná látka produkovaná vašimi mazovými žlázami, může ucpat póry a způsobit vyrážky. Kontrola nadměrné tvorby mazu tedy může pomoci předcházet ucpaným pórům a akné.

Výzkum z roku ukazuje, že kyselina hyaluronová dělá víc, než jen pomáhá udržovat vlhkost. Může také pomoci kontrolovat produkci kožního mazu, což z něj činí potenciálně užitečnou složku k prevenci akné.

Lidé s akné mohou mít také dysfunkci kožní bariéry. Vaše kožní bariéra vás chrání před vnějšími hrozbami, jako je sluneční záření, podmínky prostředí a další. Poškozená bariéra může vést k kožním problémům, jako je nadměrná suchost a akné.

Jelikož kyselina hyaluronová pomáhá předcházet ztrátě vody, její použití může zlepšit bariérovou funkci pokožky, což následně může pomoci snížit zarudnutí a podráždění.

Jak je to s jizvami po akné?

Několik studií poukazuje na výhody injekcí kyseliny hyaluronové při léčbě jizev po akné:

 • Studie z roku s 12 účastníky zjistila, že tři injekce gelu kyseliny hyaluronové s odstupem 4 týdnů byly účinné při redukci středně těžkých až těžkých jizev po akné bez vedlejších účinků.
 • Studie z roku , která zahrnovala i 12 účastníků se středně závažnými až závažnými jizvami, zjistila podobné výsledky. V této studii obdrželi účastníci dvě injekce s odstupem 4 týdnů. Autoři studie zaznamenali výrazné snížení hloubky jizvení.

Místní kyselina hyaluronová může také pomoci:

 • Studie z roku naznačuje, že lokální sérum s kyselinou hyaluronovou může pomoci snížit výskyt jizev po akné v kombinaci s CO2 laserovým resurfacingem. Při srovnání výsledků kombinované léčby s výsledky samotného CO2 laserového resurfacingu vědci zjistili, že přidání séra s kyselinou hyaluronovou vedlo k větší redukci jizev. Další výhodou je kratší doba zotavení a méně vedlejších účinků.

Kyselina hyaluronová dokáže pro vaši pokožku udělat i jiné věci.

Podle výzkumu z roku může kyselina hyaluronová pomoci snížit výskyt vrásek a jemných linek a zlepšit elasticitu pokožky. Nejvýraznější výhody však pravděpodobně získáte z injekcí kyseliny hyaluronové a ne ze sér, která aplikujete lokálně.

Navíc, jelikož kyselina hyaluronová pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a zlepšuje bariérovou funkci pokožky, může také pomoci zmírnit příznaky ekzému.

Neoficiální zprávy naznačují, že u některých lidí vzniká akné po použití sér, krémů na obličej a jiných produktů péče o pleť s obsahem kyseliny hyaluronové.

Zde je věc: je obtížné říci, zda je ve skutečnosti viníkem kyselina hyaluronová nebo jiná složka, například oleje.

A co víc, jelikož vaše pokožka je pro vás jedinečná, vždy existuje šance, že zažijete reakci na produkt, který nezpůsobuje negativní účinky na jiné lidi.

Proto je dobré při prvním použití nových produktů péče o pleť provést náplastový test.

Čištění pleti nastává, když některá složka způsobí zvýšení rychlosti přeměny kožních buněk. Tato reakce urychluje odlupování kožních buněk a může způsobit, že vaše pokožka bude vypadat sušší než obvykle.

Máte-li akné, může být obtížné rozlišit čištění od pupínku. Jak tedy víte, jestli vaše nové hyaluronové sérum způsobilo očistu nebo vás poslalo přímo do Zit City?

Průlom související s reakcí, která obvykle trvá déle než čištění, může trvat až 10 dní. Typicky si také všimnete výskyt pupínků na místech, kde se obvykle nevyskytují. Na druhé straně, čištění produktu se obvykle vyskytuje ve stejných oblastech, kde se vám pravidelně objevuje akné.

Vždy existuje šance zažít reakci při zkoušení nových produktů péče o pleť.

Je však mnohem méně pravděpodobné, že kyselina hyaluronová podráždí kůži než jiné produkty, jako jsou tvrdší retinoidy, zejména proto, že si ji vaše tělo již vytváří přirozeně. Lokální kyselinu hyaluronovou můžete bezpečně používat i během těhotenství nebo kojení.

Injekce kyseliny hyaluronové s sebou nesou vyšší riziko nežádoucích reakcí, ale to obecně souvisí spíše se samotným kosmetickým zákrokem.

Máte-li obavy z možných vedlejších účinků, nikdy není na škodu poradit se s dermatologem předtím, než vyzkoušíte nové produkty na chronické kožní problémy, jako je obtížné akné.

Séra jsou jedním z nejoblíbenějších produktů kyseliny hyaluronové.

Séra nanášíte po umytí obličeje až dvakrát denně. Většina lahví se dodává s kapátkem, které vám pomůže dávkovat produkt bez plýtvání. Naneste několik kapek na prsty a jemně naneste na obličej.

Stále můžete na sérum nanášet hydratační krém nebo jiné produkty, když vaše pokožka dokáže absorbovat kyselinu hyaluronovou.

Pokud používáte hydratační krém s kyselinou hyaluronovou, jednoduše jej aplikujte vždy, když běžně hydratujete pokožku.

Výběr produktu

Máte-li přetrvávající akné, měli byste si obvykle vybírat produkty, které jsou označeny jako „nekomedogenní“, což znamená, že neucpávají póry. Také je nejlepší držet se dermatologů testovaných nebo dermatologů doporučených produktů.

Můžete si také přečíst seznamy složek – je to vždy dobrá praxe – zkontrolovat běžné komedogenní složky:

 • čokoládové máslo
 • olej ze lněných semínek
 • Kokosový olej
 • kyselina olejová
 • kyselina lanolinová
 • Laureth-4
 • skvalen
 • butylstearát
 • isopropylmyristát
 • isopropyl linoleát
 • isopropyl isostearát
 • oleylalkohol

Máte-li středně těžké až těžké akné, měli byste před vyzkoušením nových produktů poradit s dermatologem. Mohou také doporučit, zda injekce kyseliny hyaluronové mohou pomoci snížit výskyt jizev po akné.

V konečném důsledku vám dermatolog pravděpodobně nedoporučí kyselinu hyaluronovou jako léčbu akné první linie. Může ovšem nabídnout určité výhody jako součást vaší běžné péče o pleť.

Kyselina hyaluronová pomáhá udržovat pokožku hydratovanou, aniž by ji zatěžovala. Je bezpečný pro většinu lidí a slibuje, že bude doplňkovou léčbou akné.

Pamatujte však, že toto je jen jeden nástroj ve vaší sadě nástrojů na akné a nemusí to být vždy ten správný nástroj. Dermatolog může nabídnout další podporu při hledání nejlepšího léčebného přístupu pro vaše potřeby péče o pleť.

Steph Coelho je nezávislá spisovatelka trpící chronickou migrénou se zvláštním zájmem o zdraví a wellness. Když neklepá na klávesnici, má asi po krk dobré knihy.

.

Napsat komentář