Mačkání pupínků: stojí za to nebo ne?

V tomto článku vám povíme některé informace týkající se Mačkání pupínků: stojí za to nebo ne?

.

I když to může být lákavé vyrazit pupínek, dermatologové tento přístup důrazně nedoporučují. proč? Nesprávné vyskočení pupínku může zvýšit riziko infekce a jizvení.

Každý má akné a pravděpodobně téměř každý má touhu vytisknout si jej.

Existuje správný způsob, jak prasknout pupínek, o kterém se budeme zabývat v tomto článku. Mějte však na paměti, že tento postup nejlépe provádí odborník na péči o pleť ve sterilním prostředí.

Většina pupínků se tvoří, protože kožní buňky obklopující vlasové folikuly se slepí. To může vytvořit tvrdou zátku, která blokuje vaše póry. Tuto reakci na kůži může způsobit několik věcí, včetně:

 • hormony
 • alergické reakce
 • bakterie
 • přírodní oleje

V důsledku toho se póry ucpou olejem, hnisem nebo kožním mazem, čímž se vytvoří nerovnoměrný, zanícený kousek pokožky. Zde jsou tři běžné typy skvrn:

 • Černé tečky jsou otevřené póry ucpané kožním mazem a odumřelými buňkami. Olej a buňky pokrývající vaše póry vypadají tmavé, když jsou vystaveny vzduchu, což dodává černým tečkám jejich typický tmavý vzhled.
 • Bílé tečky jsou jako černé tečky, ale jsou pokryty vaší pokožkou. Můžete vidět hrbolek kůže pokrývající tvrdou bílou zátku, která ucpává vaše póry.
 • Pustuly jsou hlubší pupínky, které se obtížněji odstraňují. Obvykle jsou červené a zanícené. Pustuly mohou být způsobeny alergiemi, hormony, bakteriemi nebo jinými kožními onemocněními.

Když se pór ucpe nebo se pod kůží vytvoří pupínek, vlasové folikuly se mohou naplnit hnisem nebo kožním mazem (olejem). Nakonec může vlasový folikul prasknout, vytrhnout blokádu z vašich pórů a spustit proces hojení.

Toto je přirozený mechanismus vašeho těla v boji proti ucpaným pórům a akné. Když si vyrazíte pupínek sami, můžete začít proces hojení a zbavit se pupínek, zatímco to děláte. Existují však i rizika.

Obecně platí, že byste se nikdy neměli pokoušet vyrazit pupínek sami.

Pokusíte-li se vyskočit pupínek a nakonec prolomíte kožní bariéru, riskujete trvalé jizvy po akné. Pokud váš pupínek obsahuje infikovaný hnis, mačkání pupínku může rozšířit bakterie do jiných pórů a vlasových folikulů, což vede ke zvýšenému propuknutí akné.

Vyskočení pupínků může také oddálit přirozený proces hojení vašeho těla, což znamená, že to, co by mělo být „rychlým řešením“, vám nakonec způsobí skvrnu, která vydrží ještě déle.

Pokusíte-li se vyskočit pupínek a neuspějete, můžete obsah pupínku zatlačit hlouběji pod vrstvu pokožky. To může ještě více ucpat póry, zviditelnit akné nebo způsobit zánět pod kůží.

S tím vším někteří lidé nemohou odolat pokušení vytlačit pupínek, jakmile si všimnou výskyt bílých teček. Pokud se vám čas od času chystá vyskočit pupínek, postupujte podle těchto kroků.

Technika bezpečného prasknutí pupínku se mírně liší v závislosti na typu místa, které máte.

Jak se zbavit černých teček

Volně prodejné lokální léky, jako je kyselina salicylová nebo benzoylperoxid, se mohou aplikovat na akné, abyste uvolnili zátku předtím, než se ji pokusíte vytáhnout.

Důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou, poté prsty stiskněte obě strany ucpaného pórku. Při mírném tlaku by měla černá tečka vyjít.

Jak se zbavit bílých teček

Sterilizujte jehlu 70% isopropylalkoholem a jemně propíchněte kůži v místě, kde máte ucpané póry. Potom vytáhněte bílou tečku stejným způsobem jako černou tečku.

Po použití volně prodejného adstringentu nebo léků na akné a důkladném umytí rukou zatlačte na obě strany ucpaného pórku, abyste odstranili zátku.

Jak se zbavit pustulí

Pustuly jsou hluboko pod vrstvami kůže a je obtížné je odstranit. Pomocí teplého obkladu se můžete pokusit otevřít póry a přiblížit dráždivou látku/blokádu k povrchu pokožky. Mohou fungovat i volně prodejné léky.

Obecně je však nejlepší nepokoušet se absces vyrazit sami.

Vyskakování pupínků není jediný způsob, jak si vyčistit pleť. Zde je několik dalších možností:

 • Volně prodejné přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo benzoylperoxidu lze používat denně k čištění pupínků a ucpání pórů.
 • Ke zmírnění bolesti a otoku cyst, uzlin a puchýřů lze použít studený obklad nebo led.
 • K odstranění nečistot a bakterií a urychlení hojení ucpaných pórů lze použít i teplé obklady.
 • Přírodní čisticí prostředky, jako je zředěný alkohol a čajovníkový olej, mohou působit jako adstringenty pro vysušení a odstranění blokád způsobených kožním mazem.

Najděte nejlepší léčbu akné podle dermatologů.

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste předešli budoucím vyrážkám. Zde jsou některé z nich:

 • Držte se režimu léčby akné.
 • Nechte svou pokožku přirozeně léčit tak často, jak jen můžete.
 • Použijte jemný čistící prostředek na mytí obličeje dvakrát denně.
 • Po tréninku si vždy očistěte tělo a obličej antibakteriálním mýdlem.
 • Držte ruce pryč od obličeje, zvláště pokud používáte společné plochy, jako jsou škola, práce a veřejná doprava.
 • Pokud vám byla při narození přidělena žena, poraďte se se svým lékařem o používání hormonální antikoncepce. Někteří lidé používají hormonální antikoncepci ke kontrole akné způsobeného kolísajícími hladinami hormonů.
 • Zvažte léčbu a prevenci vyrážek lokálními retinoidy a perorálním isotretinoinem (Accutane).

Máte-li častá vzplanutí, bolestivé cystické akné nebo pupínky, které jakoby nikdy nezmizely, měli byste navštívit odborníka na péči o pleť.

Akné, které zjizvuje pokožku, nezmizí s volně prodejnými přípravky nebo se cítíte nepříjemně a bez sebe, byste měli léčit u dermatologa.

Mohou vám předepsat topickou nebo perorální léčbu, terapii v ambulanci, změny stravování nebo životního stylu nebo kombinaci obou v závislosti na závažnosti vašeho akné.

Pukání vlastních pupínků není nikdy dobrý nápad. Riziko infekce, zjizvení a zpožděného hojení je mnohem vyšší, když vezmete věci do vlastních rukou.

Máte-li občas pocit, že potřebujete vyrazit pupínek, dbejte na správnou techniku.

Nezapomeňte si umýt ruce a sterilizovat všechny nástroje, které plánujete použít k prasknutí pupínku. Pokud máte stále vzplanutí, promluvte si se svým lékařem o lécích na předpis a jiných způsobech léčby akné.

.

Napsat komentář