Léčba akné isotretinoinem (Roaccutane, Mayesta)

Dnes vám povím o slavném Roacutanu. Tato léčba, jejíž aktivní složkou je isotretinoin, Uvádí se na trh pod názvy jako např. Roaccutane, Dercutane nebo mayest.

A právě akné je velmi nepříjemný stav, který postihuje mnohé z nás a který může trvat roky, ba může být přítomen po celý život.

Moje kůže před isotretinoinem

Než vám řeknu o mé zkušenosti s Mayestou, dám vám pár informací. Patřila jsem k těm „šťastlivcům“, kterým akné zasáhlo kouzelnou hůlkou. Od 14 let jsem trpěla následky akné (fyzickými i psychickými).

Vyzkoušela jsem desítky neúčinných pleťových krémů, ze kterých mi pleť jen padala do pásků (doslova). Po tomto výletu jsem potkal dermatologa, který mi poradil, abych si ho dal antikoncepci Diane 35 denně, výsledky byly překvapivé. Za krátký čas se mi změnila pleť a téměř úplně zmizely všechny pupínky, které jsem měla na tváři, rukou, dekoltu a zádech.

The cíl z této lékařské předběžné registrace bylo, že po několika letech je přestal užívat, aby zjistil, zda se podařilo deníku Diane 35 regulovat nadbytečný kožní maz který mi produkoval hormony. Tyto pilulky beru už asi 6 let a naštěstí nezpůsobily žádné vedlejší účinky, jen malé žilky.

Po 3 letech užívání jsem se rozhodla přestat a zjistit, jestli je pravda to, co mi řekl kožní lékař, ale v mém případě tomu tak nebylo a pupínky se objevovaly nadále. Z tohoto důvodu jsem pokračovala s pilulkami další 3 roky, dokud se můj gynekolog nerozhodl změnit Diane 35 denně za Elynor (podle ní dvě antikoncepční prostředky velmi podobné složením, ale Elynor méně agresivní na tělo než Diane).

Jakou odbočku jsem vypustil, že? Jde o to, že v té době mi mnoho přátel vyprávělo o Roacutánu a jeho přednostech a rizicích. Pravdou je, že jsem byla u asi 4 různých dermatologů a kromě jednoho z nich ani jeden neuvažoval, že potřebuji takovou léčbu.

Vyzkoušela jsem už všechno a isotretinoin byl posledním pokusem rozloučit se s pupínky. V listopadu 2015 mi tedy předepsal mého nového dermatologa.

Mayesta léčba (Roacutan)

V mém případě jsem si vzal Mayesta 20 mg ve dvou dávkách, jednu po snídani a druhou po večeři, po dobu 7 měsíců. Tablety se užívají po jídle, aby tolik neovlivňovaly žaludek. Cena Roaccutane je cca 38 eur za krabičku. Je to drahý lék, protože není předepsán (ve většině případů).

Příprava před isotretinoinem

Před zahájením léčby akné jsem musel mít a analytické zkontrolovat, zda je vše v pořádku a zda lze použít isotretinoin. Pokud některé z vás nevědí, pro dívky ano musíte užívat perorální antikoncepci během užívání léku a dokonce io několik měsíců později. Musíte podepsat papír o tom, že jste zodpovědní za to, že během procesu neotěhotníte kvůli závažným malformacím, kterými může plod trpět.

Vedlejší účinky Roaccutane

V příbalovém letáku těchto léků je uveden dlouhý seznam vedlejších účinků, které se mohou vyskytnout během léčby. Povím vám o těch, které jsem měl, protože ne každému se stává totéž. Musím říci, že Roaccutane se mi léčil dobře, protože se u mě neprojevily žádné zásadní změny na mém těle.

  • suchá kůže a nade vše suché rty. Musela jsem neustále natírat kakaem nebo kondicionérem. A každý pohyb způsobil, že její rty praskaly, a proto je třeba, aby byly dobře hydratované.
  • suché oči uleví jedinou dávkou umělých slz.

Kosmetika, kterou jsem používala během ošetření

Můj kožní lékař mi od začátku doporučil používat specifický krém na obličej, Hydratační gel-krém Acniben Rx z Insdinu. Hydratační fluid pro lidi podstupující toto ošetření, protože poskytuje veškerou hydrataci, kterou tvář potřebuje, aby se vyhnula exfoliaci. Zároveň plní velmi důležitou uklidňující funkci, neboť s Roaccutane se pokožka stává reaktivní, tedy alespoň v mém případě.

Myslel jsem si, že je to skvělý produkt. S ním jsem si udržel pokožku dobře hydratovanou a doporučuji ho všem, kteří s tímto lékem začínají. Za 6 měsíců používání tohoto krému jsem spotřebovala 3 tuby (používala jsem ho ráno a večer). Levněji se dá koupit v internetových lékárnách, každá tuba mě vyšla na cca 15 eur.

Ze stejné řady doporučuje dermatolog Balzám na rty Acniben Rx Repair. Tento produkt se mi však nelíbil… Zvlhčil, nebo se mi zdá, že tak učinil, říkám zřejmě proto, že sliboval, že bude intenzivní a ve skutečnosti dělal totéž nebo méně než jiné balzámy na rty. Jde o jakousi hutnou vazelínu, jejíž textura na rtech se mi vůbec nelíbila. Navíc cena, jak si dovedete představit, byla také vysoká, asi 7 eur.

Používal jsem ho jen měsíc, zbytek času jsem ho používal Balzám na rty SPF 15ten růžový Mercadona. Za 1,9 € mi dodal potřebnou hydrataci a aplikátor a jeho textura jsou mnohem lepší.

Vždy jsem používala oční kontury a ta, kterou jsem používala dosud, mi byla krátká. Z tohoto důvodu jsem potřebovala něco víc hydratační a našla jsem krém Bonté Eye Care oční kontury, z výživové řady. Nechtěl jsem utrácet spoustu peněz as tímto přehledem jsem byl mile překvapen. Pohybuje se kolem 3-4 eur a splňuje více než své poslání „vyživovat a hydratovat oční okolí“. Vybral jsem si ho, protože jeho ingredience byly dobré. Obsahuje velkou část makadamiový olej, močovinu, bambucké máslo a olivový olej.

Na tělo jsem použila sladký mandlový olej, který jsem si nanesla na pokožku ještě vlhkou, když jsem vyšla ze sprchy. Pokud jsem viděla, že moje pokožka potřebuje více hydratace, občas si dám nějaký tělový krém.

Můj názor na Roacután

Rok poté, co jsem to měl léčba isotretinoinem S výsledky jsem velmi spokojen. Podařilo se mi vysadit antikoncepci a pupínky se už neobjevily.

Když začínáte, děláte to s nadšením, protože víte, že je to léčba, která může být definitivní, takže bez ohledu na to, jak moc se pokožka vysuší nebo se z ní olupují rty, máte pocit, že to stojí za to přejít.

Je důležité si uvědomit, že v měsících, kdy léky trvají, tělo potřebuje pomoc. Játra a ledviny se při požití Roaccutane více namáhají, proto je vhodné vyhýbat se alkoholu, tabáku a vyváženější stravě než obvykle.

Kdo z vás bral Roaccutane? Jsi spokojen s výsledky?

Napsat komentář